Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
 


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
[Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.


SLIVKY

 

 Slivky sú na Slovensku ešte stále obľúbeným stromom
Slivky sú na Slovensku ešte stále obľúbeným stromom, hoci naše domáce odrody takmer vyničila šárka. Väčšina gazdiniek robí z plodov sliviek zaváraniny a netuší, že sa im do rúk dostáva doslova všeliek na takmer všetky choroby. Nie nadarmo ju Kórejci považujú slivku za posvätnú rastlinu a v Japonsku  kraľovala do dôb, až kým ju nepretromfla Sakura. Slivky by sa mohli predávať v lekárni, keďže obsahuje vitamín B, C, E, H, betakaroten, draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok, rutin, železo, antioxidanty – žiadne ovocie ani zelenina nemá také vysoké antioxidačné účinky ako práve slivky.


V Číne sa pod jednou urastenou slivkou, kde odpočíval majster Lao-c´, zrodil taoizmus. Slivka je pôvodom orientálec, jej najstarším domovom je Ázia. Slivka domáca sa zo svojich predkov vyvinula kdesi na Kaukaze. Na slivkách si pochutnávali už starí Egypťania, Gréci a Rimania . O slivkovú expanziu po Európe sa postaral Alexander Veľký a v našich končinách Karel IV. Sušené slivky majú históriu už na začiatku obdobia Heian (794 až 1185 po Kr.).


Takmer na celom Slovensku, okrem severnnejších častí, naše domáce odrody sliviek zlikvidovala šárka, a tak sa nevyplatili záhradkárom pestovať. Ich miesto vo veľkom množstve obsadili poloslivky, poloringloty z cudziny, väčšie, modroružové nevoňavé, bez typickej slivkovej vône.
Na slivky domáce ale predsa len občas natrafíme a mali by sme si ich pri takej príležitosti nakúpiť do zásoby, keďže slivky sú zdravé a univerzálne použiteľné. Doma sa dajú tiež dobre uchovať zmrazené – v celku, ale ešte lepšie odkôstkované a rozpolené v sáčkoch. Lahôdkou, ktorú gazdinky dobre poznajú, je tiež pravý slivkový lekvár, ktorý si môžete nechať na starý spôsob pomaly prebublávať hoci aj dva dni. To je najlepšie na platni starej pece či sporáka na chalupe, kde možno udržiavať oheň aj cez noc.
Slivky sú tak dobré a výrazné, že im stačí prevažne jednoduchá úprava, ako iste poznáte slivkové gule posypané makom. Používa sa v koláčoch i závinoch a inom pečive. Vyskúšať ju môžete i v plnených knedličkách. Dajte len pozor na kvalitu maku – musí byť čerstvý, starý stuchnutý skazí celý múčnik i so slivkami. Slivky na koláči tiež výborne doplňa dobrá maslová mrvenica alebo tvaroh.
Modré ovocie nielen chutí, ale tiež prispeje nášmu zdraviu, najviac, ak si ho jeme čerstvé. V slivkách je glukóza a fruktóza, vitamíny C, A, B1, B6, E a kyselina listová. Z minerálnych látok dominuje draslík, ďalej obsahujú vápnik, železo, jód, zinok, fosfor, meď. Obsiahnuté fenolové zlúčeniny sú rozhodne tiež dôvodom, prečo jesť slivky – pôsobia totiž protiskleroticky, zlepšujú stav kapilár.

Sušené slivky
V mojom detstve nebolo ani jedného domu v ktorom by sa nesušili slivky a nielen na zimu, ale na celý rok. Celá dedina rozvoniavala tak sušením slivák, ako i varením lekváru a džemu. Sušenie dnes. Na usušenie sú vhodné prezreté slivky, pretože obsahujú najväčšie množstvo cukru a pektínu. Začneme tak, že slivky odstopkujeme a vykôstkujeme, potom ich umyjeme. Pripravíme si veľký hrniec, do ktorého nalejeme vodu a na každý 1 l pridáme 5 g kyseliny citrónovej. Slivky postupne nasypeme do horúcej vody, kde ich necháme v nej veľmi krátku dobu, asi 20 sekúnd, potom ich vyberieme a vložíme krátko do studenej vody, necháme ich odkvapkať a utrieme ich. Takto sú pripravené na sušenie 4 až 5 hodín pri 40 stupňoch Celzia. Následne necháme rozložené približne v rovnakom čase, teda 5-6 hodín. A znova začať sušenie, teraz 5 hodín pri 70 stupňoch Celzia.
Následne opäť prichádza päťhodinová chladnúca “prestávka” a po nej treba zas dať slivky sušiť pri 70 C. Správne usušené plody majú byť vláčne. Sušenie je trochu pracné no vyplatí sa mať po celý rok zásobu takéhoto ovocia, ktoré je vynikajúce pre zdravie človeka.

To sa robí dnes, že sa pridáva kyselina citrónová, no za čias, keď sme doma sušili a hlavne varievali slivkový lekvár, tak sa do neho nič nepridávalo.

Ako sa u nás postupovalo s prípravou a varením lekváru?

Slivky sme ako deti po dozretí striasali do plachiet položených pod stromami, pozbierali sme čo bolo okolo stromu a doviezli sme slivky buď na táčkach alebo odnášali v prútených košoch z humna na dvor či na nálepok pri dome, kde sme ich vysypali buď do veľkého dreveného koryta alebo neskôr do veľkej plechovej vane, ktorá slúžila na kúpanie. A nastala mravčia práca, odkôstkovanie sliviek pred samotným varením lekváru, to sme robili obvykle v podvečernom a večernom čase. Keď bolo veľa sliviek, tak aj susedia pomohli odkôstkovávať, čo sme im revanšovali, keď oni varili lekvár. Na druhý deň ráno nastalo varenie. My sme používali na varenie lekváru plechovú asi meter širokú, meter tridsať dlhú a 40cm vysokú štvorcovú nádobu, ktorú nám domáci majster urobil, no zopár ľudí varilo lekvár vo veľkom okolo 100 až 150 litrovom medenom kotly. Taký kotol však bol drahý, preto si ho susedia či rodiny požičiavali a za jeho požičanie dávali jeho vlastníkovi niečo, ako výslužku, z uvareného lekváru. Tak si kotol na seba zarobil!

Na začiatku varenia sme miešali lekvár my, ako deti, vtedy sa dal ešte pomerne ľahko miešať, no i tak to bola drina, tlačiť a ťahať veľkú a širokú lopatu, volala som to "široké veslo" ktoré presne pasovalo do veľkosti šírky nádoby na varenie, bolo z tvrdého dreva v strede bola lopata vyššia a k okrajom sa znižovala. Na začiatku sa ešte zmes bublajúcich sliviek dala ľahšie miešať, aby sa nepripálila na dne. Priznám sa bez mučenia, že ma to priveľmi nebavilo, obzvlášť, keď mi frklo na nohy z bublajúceho lekváru takže to pre mňa nebola žiadna zábavná robota, ale museli sme s bratom vydržať a miešať „brblúc si popod nos“ ako ten lekvár, takmer až do obeda. Pozor na nás dávala stará mama a ona ja pridávala slivky do nádoby, keď tie prvé čo sme miešali, sa odparili a trochu poklesli v nádobe. Narobení sme boli, akoby sme robili v bani! Poobede, keď už lekvárová zmes začínala hustnúť, miešala striedavo stará mama a mama. K večeru vystriedali ženy muži, lebo miešanie hustnúceho lekváru už vyžadovalo dosť veľkú fyzickú silu. No my sme nemali chlapa v dome a tak to zostalo iba na mame a starej mame, pokiaľ sa náhodou neustavil niektorý sused a nepomiešal za dve, tri hodinky. My, ako deti, sme už iba opatrne olizovali horúci lekvár, ktorý sme z bokov nádoby zoškrabovali lyžicou. A veru som sa ho nakoštovala do vôle a bol vynikajúci. Až skoro za tmy bol lekvár už taký hustý, že sa mama s babkou striedali každú chvíľu, teda často. Keď za "širokým veslom" kĺzajúcim sa po dne nádoby bolo vidieť dno bez pripálenín, prestalo sa s kúrením a ohnisko sa zalialo vodou. To bol koniec varenia lekváru. Skončilo sa varenie, ktoré od rána trvalo nepretržite až 12-13 hodín. Horúci lekvár sa nakladal veľkou drevenou naberačkou do veľkých hlinených nádob. Boli také nádoby tak na masť, ako i na lekvár. Niektorí lekvár dávali do slamených košíkov vystlaných mokrou utierkou. Po dvoch alebo troch dňoch chladnutia „lekvárové bochníky“ vyklopili a uskladnili na polici v komore, alebo v „pivnici“. Trvanlivosť takýchto lekvárových bochníkov (vyzerali ako bochníky chleba) bola aj 6 a viac mesiacov, u niektorých ľudí aj rokov. Lekvár sa podobal ako na horúcom slnku zmäknutej smole. Veľa krát sme lekvár z hlinených nádob museli vyrezávať ostrým nožom a potom ho dat do trochy vody variť, aby sa roztopil, no aj tak bol vynikajúci! Videla som raz aj tetku Gašparíčku, ako lekvár sekala sekerou, taký bol stvrdnutý, mala ho ako bochník uložený v komore. Lekvárové koláče mám dodnes veľmi rada a ako decko som bola pyšná, že som aj ja mala zásluhu na tom, že si máme čím natrieť chlieb a máme lekvárové koláče. Zostala mi tá vôňa s atmosférou v pamäti, akoby sme to robili včera a nie pred desiatkami rokov.


Na sušenie sliviek sme mali urobenú sušiareň s drevenými "leskami", kde sme ako deti mali hlavnú úlohu, usporiadať nasypané slivky jednu vedľa druhej. Keď bola sušiareň plná drevených "lesiek - roštov" na spodnej časti sušiarne bolo hustejšie drôtené pletivo, pod ním plech a dolu pod tým asi v trištvrte metrovej výške bolo ohnisko obložené kameňmi. Bočné dvierka sušiarne boli odchýlené a ohnisko zospodu bez dvierok otvorené, takže bol prehľad ako horí aj ako sa odparuje vlaha zo sliviek. V jeden deň sme začali so sušením a skončili niekedy až na tretí deň. Medzitým sa slivky museli aj niečim ako pohrablo premiešať a lesky z dolných častí premiestniť do hornej časti sušiarne a naopak. To sme robili každých 5 hodín sušenia, čiže aj v noci. Sušili sme ich aj s kôstkami! Také boli najlepšie a obzvlášť dobrú slivkovú omáčku robila moja stará mama z takýchto celých sušených sliviek s kôstkami, hoci ja som ju rada nemala, viac mi chutili sušené, ako varené.
Po usušení sme ich dávali do vedier urobených z hustého drôtu, a odložili sme vedierka na povalu kde videli na hradách alebo aj do papierových vreciek a tie sme zavesili v komore na drevené kolíky nabité do hrubého dreva povaly. Oštiepky z jabĺk sme veľkou ihlou prepichovali a navlákali na špagát a potom sme ich pozavesovali pod povalu v špajzke, vyzeralo to ako girlandy a tá vônaaaaaa... to bola "labuž".
Doba sušenia jednotlivých druhov ovocia je individuálna.
Tu sú základné informácie k dnešnému najbežnejšiemu sušeniu
ovocie - príprava pred sušením - doba sušenia

broskyne nakrájať na plátky (max. 1 cm), namočiť, nechať odkvapkať 10 – 36 h
jablká môžete ošúpať, nakrájať na plátky ja nelúpem, so šupkou sú lepšie (max. 1cm), namočiť, nechať odkvapkať 12 - 16 h
slivky vykôstkovať, nakrájať na polovice, položiť šupkou dole 10 – 36 h
ananás olúpať, nakrájať na plátky 12 – 54 h
hroznové víno guličky (najlepšie bez kôstok) narezať 9 – 54 h
huby nakrájať na plátky, menšie stačí na polovice 12 – 16 h
bylinky zbaviť stoniek 4 – 6 h

Sliviek poznáme v dnešnej dobe vraj až okolo 200 druhov a naši predkovia používali presne určené druhy do predpísaných receptov. Slivky sú veľmi zdravé a preto im dnes svet venuje aj patričnú pozornosť.
Viac ako päť rokov existuje svetový kongres pestovateľov sliviek, ktorý organizujú najväčší producenti sliviek ako Francúzsko, Chile, Austrália, Juhoafrická republiky, USA a Taliansko. Hoci slivky boli vždy bežnou súčasťou slovenskej kuchyne, dnes sme už takmer zabudli na jedlá zo sliviek a okrem slivkových koláčov alebo slivkových guliek sa takmer nevyskytujú na jedálnych lístkoch.
Na Slovensku nenájdete miesto, kde by sa podávala čerstvá alebo konzervovaná slivková šťava, ktorá pomáha pri trávení, najmä keď sa vypije tesne pred konzumáciou jedla. Výsledky výskumných správ, ktoré odzneli na svetovom kongrese o slivkách potvrdzujú, že slivky môžu zohrať vážnu úlohu pri liečení viacerých civilizačných chorôb, najmä artériosklerózy, reumatizmu a rakoviny. V odbornej literatúre sa hovorí o 216 chemických látkach izolovaných zo sliviek.
Slivky obsahujú veľmi veľa vitamínu E antioxydant, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a dokáže spomaliť niektoré účinky starnutia. Kto jedáva dostatok sliviek, netvoria sa mu vrásky. Slivky ďalej obsahujú vitamín C, veľa provitamínu A a vitamínov skupiny B. Je v nich viac minerálnych látok ako v jablkách a hruškách. Majú vysoký obsah draslíka, fosforu, vápnika, horčíka, železa a rôznych enzýmov. Sú vynikajúcim prostriedkom na odplavovanie a odbúravanie kyseliny močovej, ktorá spôsobuje dnu. Variť so slivkami, znamená variť s fantáziou, pretože slivky sa rovnako dobre znášajú so soľou ako s cukrom. Chutné sú na kyslo, ale úchvatné je aj zdôraznenie ich trpkej chuti. (Najmä tých menej zrelých). Keďže ich sezóna nie je veľmi dlhá slivky sa sušia.
Pri varení sušené slivky v mnohých jedlách plne nahradia čerstvé, dokonca niekde sa priam odporúčajú sušené slivky. Napríklad do kapustnice. Pravidelná konzumácia sušených sliviek výrazne upravuje peristaltiku čriev a pomáha ľuďom so zápchou.
V niektorých krajinách predávajú slivky naložené v slanom náleve, ktoré sa používajú pri žalúdočnej nevoľnosti a častom zvracaní. Bežne ich na liečenie používajú aj v čínskej medicíne. Pre mimoriadne nízky obsah sodíka sú vhodné pri liečení krvného obehu, obličiek, pečene, dny a reumatizmu. Dobre zrelé slivky nakladané v mede, pokvapkané rumom, konzumované pred spaním, prinášajú sladké sny a pomáhajú nechudnúť. Slivky sa výborne hodia ako doplnok k ostrým výrazným syrom, ale chutné sú aj nadrobno posekané s bielym jemným tvarohom. Slivky s bazalkou obalené slaninkou a opečené, sa hodia k jesenným piknikom. Slivky na víne pôsobia ako afrodiziakum. Pomáhajú prebrať túžbu po láske.
Rovnaký účinok majú slivky plnené mandľami alebo vlašskými orechmi obalené v sladkom cestíčku, vypražené a posypané škoricovým cukrom.
Kto má rád oheň, môže slivky cez noc namočiť do rumu, na druhý deň obaliť v mletých orechoch a v hustom palacinkovom ceste, vypražiť a na dobrom koňaku ich flambovať. Ozdobené zmrzlinou a šľahačkou dodajú nedeľnému popoludniu slávnostný ráz. Slivky chuťovo obohacujú všetky druhy mäsitých jedál. Pripravujeme z nich aj studené polievky, omáčky alebo nákypy.
Dobre sa dajú aj konzervovať – hlavne sušením, zaváraním a mrazením. Pri mrazení, ktoré je veľmi pohodlné a jednoduché nestrácajú slivky takmer nič zo svojej hodnoty. Ak si chcete aj v zime užiť kúsok leta namrazte si aspoň 10 vrecúšiek sliviek.

Úžasné slivkové guľky, čo sa priam rozplývajú na jazyku a domáci slivkový lekvár natretý na chlieb či lievance, patrili k tradičným slovenským jedlám a ešte donedávna boli takmer v každej rodine na stole veľmi často. Najmä mužská časť famílie dokázala na posedenie zjesť aj vyše dvadsať takýchto sladkých guliek, posypaných opraženou strúhankou, prípadne tvarohom či makom a poliatych roztopeným maslom. Dnes sa tieto dobroty akosi vytratili z našich domovov…
Čo sa skrýva pod šupkou?
Možno niet dosť času na ich prípravu, alebo je skôr na príčine snaha o racionálnu výživu. Tohto nenápadného tradičného ovocia by sme sa však práve pre jeho výnimočný a zdraviu prospešný obsah nemali vzdávať. Pod modrofialovou šupkou sliviek sa ukrýva značné množstvo vitamínov skupiny B, antioxidanty, betakarotén, vitamíny E a A, ako aj významné množstvo draslíka a stopových prvkov – najmä železa, medi a zinku. Výnimočný je najmä obsah B vitamínov, ktoré v takom počte a pomere nenájdeme v žiadnom inom ovocí. Jednotlivé vitamíny skupiny B totiž nemajú taký výrazný účinok, ako keď pôsobia spoločne. Tieto vitamíny tvoria akoby jednu veľkú rodinu, kde jednotlivec veľa nedokáže, ale v spolupráci s ostatnými je schopný robiť zázraky. Pritom už jediná slivka obsahuje rovnaké množstvo B vitamínu ako pilulka B komplexu.
Slivky ako domáca lekárnička
Slivky práve pre svoj obsah a optimálny pomer celého spektra vitamínov skupiny B dokážu veľmi účinne ovplyvňovať činnosť tráviacej sústavy, pôsobia na metabolizmus sacharidov a tukov, viažu prebytočné tuky v črevách a zabraňujú ich vstrebávaniu a ukladaniu v podobe tukového tkaniva na bruchu, stehnách a bokoch. Sú tiež nevyhnutné pre zdravé a pevné nervy. Len niekoľko sliviek denne pozitívne ovplyvní výkonnosť nervovej sústavy, zlepšuje pamäť a myslenie, chráni pred depresiou a napomôže úspešne zvládať stres. Ak pociťujete úzkosť a máte depresívne nálady, urobte si ozdravnú slivkovú kúru – počas jedného týždňa denne zjedzte asi 200 g sliviek a váš psychický stav sa určite zlepší. Slivky majú tiež odvodňujúce schopnosti a obsahujú značné množstvo vlákniny, pričom 100 gramov sliviek má len asi 50 kalórií. Sú preto vynikajúcim prírodným podporným prostriedkom pri redukčných diétach, prečisťujú črevá a úspešne pôsobia proti zápche. Pozoruhodný je obsah polonenasýtených mastných kyselín v šupke.
Zhrnuté a podčiarknuté: slivky detoxikujú a odvodňujú organizmus, podporujú redukciu hmotnosti, pomáhajú udržiavať pod kontrolou krvný tlak, chránia srdce, dodávajú energiu a predchádzajú únave, udržujú sviežu myseľ, zvyšujú odolnosť proti stresu, zlepšujú rast vlasov, chránia bunky pred voľnými radikálmi, spomaľujú starnutie a tvorbu vrások a prospievajú pleti i očiam.
Ktoré slivky sú najzdravšie?
Najchutnejšie i najzdravšie sú zrelé plody z domácich sadov, oberané koncom augusta a v septembri, keď je ich šťavnatá dužina nabitá na prasknutie sladkou šťavou. Len v takýchto slivkách totižto naplno vyniknú všetky ich zázračné chute a vône a ponúknu nám najviac životodarných látok. Z hľadiska zdravia sú mimoriadne prospešné najmä sušené slivky, v ktorých sa všetky živiny nachádzajú v koncentrovanej podobe. Mimoriadne výživné sú sušené slivky, obsahujúce všetky výživné látky v koncentrovanej podobe. Zopár kúskov tejto zdravej a chutnej maškrty by sme si mali dopriať každý deň, po celý rok.
Liečivé účinky sliviek
- Zabraňujú ukladaniu tukov
- Pomáhajú pri stavoch úzkosti, depresii a poruchách koncentrácie,
- Zvyšujú odolnosť proti stresu
- Priaznivo ovplyvňujú nervovú činnosť a mentálnu sviežosť
- Posilňujú srdcovú činnosť
- Podporujú imunitu
- Pomáhajú pri zápche, odvodňujú, prečisťujú črevá
- Napomáhajú pri redukcii hmotnosti (Martina Hanzelová)

Organizmus potrebuje antioxidanty preto, aby sa denne mohol vyrovnávať s negatívnym pôsobením voľných radikálov. Antioxidanty zároveň pomáhajú rýchlejšej úľave od bolesti, strnulosti a únavy po namáhavom cvičení.
Bohatým zdrojom týchto prvkov sú výrazne farebné potraviny - ovocie, zelenina, šaláty - preto Vám doporučujeme konzumovať ich vo veľkom množstve a naviac doplniť každodennú stravu o kvalitný doplnok s obsahom antioxidantov.
Popri energii alebo kalóriách, ktoré získavame z tukov, cukrov a bielkovín, potrebujeme aj mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny, esenciálne aminokyseliny, minerály, vitamíny a antioxidanty.
Prečo musíme zaradiť do svojej stravy antioxidanty?
Antioxidanty sú prirodzene sa vyskytujúce látky, ktoré neutralizujú aktivitu škodlivých voľných radikálov v tele, čím zabraňujú oxidácii. Ak by k neutralizácii voľných radikálov nedochádzalo, mohli by spôsobiť škody v našich bunkách a DNA, čím by sa zmenila štruktúra aj funkcia rôznych častí bunky. Antioxidanty sa teda v tele používajú pri spracovaní potravy na prevenciu pred oxidáciou (zničením) potrebných nenasýtených tukov. Voľné radikály sú vedľajším produktom metabolických procesov bunky, pri ktorých sa vytvára energia. Sú prítomné v našom každodennom živote aj prostredníctvom takých faktorov, ako sú cigaretový dym, UV žiarenie a znečistenie ovzdušia.
Voľné radikály môžu zapríčiniť rozsiahle chronické zmeny v bunkových obaloch. Tieto škody zvyšujú riziko génových mutácií, ktoré môžu viesť ku chronickým stavom, ako napríklad choroby srdca a niektoré typy rakoviny. Predpokladá sa tiež, že škody, ktoré spôsobujú voľné radikály, zrýchľujú proces starnutia kože a iných buniek, čo vedie k znižovaniu výkonnosti človeka. Antioxidanty ochraňujú bunky pred ich poškodením tým, že čistia voľné radikály a znižujú koncentráciu kyslíka okolo bunky.

Antioxidanty v strave
Antioxidanty v strave spadajú medzi tri hlavné kategórie: vitamíny, minerály a iné fytozložky. Medzi vitamínmi sú to vitamín A, C a E, z minerálov zinok, mangán, selén a železo, z fytozložiek sú to karotenoidy, polyfenoly a fytoestrogény.
Antioxidanty chránia bunky pred ich poškodením tým, že neutralizujú voľné radikály a menia ich tak na neškodné. Antioxidanty sa v strave nachádzajú prirodzene vo forme špeciálnych vitamínov, minerálov a fytozložiek, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine. Antioxidanty sa nachádzajú napríklad v citrusovom ovocí, farebnej zelenine, čaji, strukovinách, červenom víne, syre, mäse a olejnatých rybách.
Hlavných zdrojov antioxidantov v našej strave sú: jablká, strukoviny, čierny čaj, kakao, farebné ovocie a zelenina, cereálie, citrusové ovocie a mliečne výrobky, ryby, zelený čaj, pečeň, rastlinný olej, celozrnné obilniny, pšeničné klíčky, paradajky tofu, špenát, červené víno, cibuľa, orechy a mäso.

Účinky antioxidantov na naše zdravie
Antioxidanty znižujú pravdepodobnosť srdcovo-cievnych chorôb, podporujú imunitu a správne fungovanie hrubého čreva, zlepšujú kvalitu pokožky, znižujú problémy s dýchaním, znižujú škodlivosť fajčenia na organizmus, dokonca bojujú proti niektorým typom rakoviny.
Prečo sú pre nás však antioxidanty užitočné? Najmä preto, že antioxidanty dokážu likvidovať voľné radikály, ktoré poškodzujú bunkové membrány a ohrozujú bielkoviny. Obmedzujú proces oxidácie potravín, ktoré by boli oxidáciou nadmerne poškodené, a teda pre nás menej užitočné, jedná sa napríklad o rastlinné oleje.
Antioxidanty poznáme prirodzené, ktoré sa prirodzene nachádzajú v potravinách a syntetické antioxidanty.
Účinok prirodzených antioxidantov v potravinách či napríklad v koreninách sa však časom a uskladnením znižuje, preto sa do potravín pridáva antioxidant vitamín E či kyselina askorbová.
Najznámejšie antioxidanty:
Vitamín A a karotenoidy - mrkva, tekvica, brokolica, zemiaky, paradajky, kel, zelená fazuľka, žltý melón, broskyne a marhule
Vitamín C – citrusové ovocie, zelená paprika, brokolica, listová zelenina, jahody, paradajky, čierne ríbezle, mango
Vitamín E – oriešky a semiačka, celozrnné výrobky, obilniny, listová zelenina, olivový olej, pečeň
Selén – ryby a morské plody, červené mäso, obilniny, vajcia, kuracie mäso a cesnak
Flavonoidy – čaj, hlavne zelený, citrusy, červené víno, cibuľa, jablká
Polyfenoly – tymián, oregano
Medzi ďalšie odporúčané potraviny sa radia – baklažán, špenát, petržlen, kapusta, karfiol, sójové výrobky, šošovica a ostatné strukoviny, grepy.
Nedostatok antioxidantov v strave sa môže kompenzovať formou výživových doplnkov.

V ktorých potravinách nájdete najviac antioxidantov?

SUŠENÉ SLIVKY
* Živiny: vitamíny A, B3 a B6, draslík, železo, vláknina
* Účinok: V množstve antioxidantov neprekonateľne vedú. Okrem toho sú bohatým zdrojom vlákniny, pomáhajú udržiavať pod kontrolou krvný tlak, chránia srdce, podporujú mozgovú činnosť, dodávajú energiu, predchádzajú únave, zlepšujú rast vlasov a prospievajú pleti i očiam.

AVOKÁDO
* Živiny: vitamíny skupiny B, vitamíny C a E, karotenoidy, draslík, zinok, luteín
* Účinok: Výborne vyživuje pokožku a pomáha ju udržiavať jemnú a pružnú. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín odďaľuje tvorbu vrások a podporuje činnosť mozgu. Antioxidant luteín sa osvedčil ako prevencia očných a srdcovo-cievnych ťažkostí.

BROKOLICA
* Živiny: vitamíny skupiny B, vitamín C, betakarotén, vápnik, železo, zinok
* Účinok: Okrem toho, že disponuje ochrannými látkami, ktoré pôsobia ako lapače radikálov, sa brokolica preslávila ako vynikajúci spevňovač kostí - dokonca lepší než jogurt. Má silné protirakovinové účinky, chráni pred infekciami a priaznivo vplýva na oči, kožu i nervy.

BRUSNICE
* Živiny: vitamíny A a C, triesloviny, organické kyseliny, minerálne soli
* Účinok: Pôsobia dezinfekčne pri zápaloch obličiek a ochoreniach močového mechúra i močových ciest. Obsahujú látku, ktorá znemožňuje baktériám uchytiť sa v bunkovej výstelke, čím im bráni množiť sa. Okrem toho bojujú proti rakovine, infarktu a chorobám srdca.

CESNAK
* Živiny: vitamíny B6 a C, vápnik, síra, s-alylcysteín
* Účinok: Strúčik cesnaku je lepší ako antibiotiká, pretože si bez vedľajších účinkov dokáže poradiť s baktériami a hubami. Popritom upravuje hladinu tukov, cholesterolu a výborne zrieďuje krv, čím znižuje nebezpečenstvo infarktu. Síra asistuje pri tvorbe nových buniek a uchováva mladistvý vzhľad pokožky, vlasov a nechtov. S-alylcysteín zas pôsobí proti
rakovine.

ČERVENÁ REPA
* Živiny: železo, mangán, draslík, kremík, betakyanín, vláknina
* Účinok: Vynikajúco prečisťuje krv a má protirakovinové vlastnosti. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu tým, že napomáha regenerácii bielych krviniek. Charakteristickú tmavočervenú farbu repe dodáva silný antioxidant betakyanín.

ČERVENÁ PAPRIKA
* Živiny: vitamín C a E, betakarotén, vitamíny B1, B2 a niacin, selén, zinok
* Účinok: Neobyčajne vysoké množstvo vitamínu C, A, E robí z papriky obranného špecialistu, ktorý nedá šancu prechladnutiu, nádche ani chrípke. Paprika zároveň bojuje proti všetkým príznakom starnutia, vrátane degenerácie kože, chráni pred problémami s pamäťou a očnými ochoreniami.

ČEREŠNE
* Živiny: vitamín C, draslík, vápnik, horčík, kvercetín, kyselina elagová
* Účinok: Zapamätajte si, že čím tmavšie plody zoženiete, tým väčšiu porciu minerálnych látok dostane vaše telo. Čerešne prečisťujú krv a odvodňujú, vďaka čomu chránia srdce, krvný obeh, pečeň i obličky. Antokyaníny podporujú imunitu, kyselina elagová sa stará o zdravie pleti a vlasov.

ČERNICE
* Živiny: vitamíny C, E, kyselina listová, mangán, salicyláty, flavonoidy
* Účinok: "Čierne maliny" predchádzajú starnutiu pokožky a srdcovým ochoreniam. Sú bohatým zdrojom salicylátov - aktívnych zložiek, ktoré sa nachádzajú v acylpyríne a pomáhajú bojovať s infekciami. Niektoré štúdie ukázali, že salicyláty majú aj protirakovinové vlastnosti.

ČUČORIEDKY
* Živiny: vitamíny C a E, betakarotén, myrtilín, železo, vláknina
* Účinok: Najdôležitejšou zložkou čučoriedok je myrtilín, teda rastlinné farbivo s antioxidačným účinkom, ktoré chráni pred rakovinou a degeneratívnymi ochoreniami. Modrofialové bobule pôsobia priaznivo aj na hladinu cukru v krvi, regulujú trávenie, zlepšujú mozgovú činnosť.

FAZUĽA
* Živiny: kyselina listová, železo, mangán, draslík, bielkoviny, vláknina
* Účinok: Kto by o nej povedal, že je jedným z najdôležitejších zdrojov antioxidantov. Okrem toho je vynikajúcim zdrojom bielkovín, ktoré sa starajú o vyrovnanú hladinu energie a udržiavajú bunky v dobrom stave.

GRAPEFRUIT
* Živiny: vitamín C, betakarotén, kyselina listová, lykopén, draslík, flavonoidy, vláknina
* Účinok: Už polovica grepu na raňajky vám zlepší náladu, oživí imunitný systém a podporí trávenie. Veľké množstvo vlákniny zbaví telo jedovatých látok a zníži hladinu cholesterolu. Pri dlhodobejšom jedení grapefruitov stratíte aj pár nežiaducich kíl.

HROZIENKA
* Živiny: vitamíny skupiny B, draslík, prírodný cukor, vláknina
* Účinok: Pri namáhavej telesnej či duševnej práci vám dodajú energiu rýchlosťou blesku. Sú ideálnou maškrtou, pretože obsahujú ľahko stráviteľné cukry, kopec zdraviu prospešných látok, ničia voľné radikály a podporujú peristaltiku čriev.

JAHODY
* Živiny: vitamíny B6 a C, betakarotén, mangán, kyselina listová a elagová
* Účinok: jahody sú vynikajúcou zásobárňou vitamínu C (citrón sa môže pred nimi skryť), ktorý je nevyhnutný pri tvorbe kolagénu. Kyselina listová a elagová majú silné antikarcinogénne a protizápalové vlastnosti.

KIVI
* Živiny: vitamíny B, C, E, luteín, draslík, vláknina
* Účinok: Pomáhajú predchádzať mnohým chorobám spojeným s vyšším vekom, od vysokého krvného tlaku až po nespavosť a vyčerpanosť. Vysoký obsah vlákniny podporuje trávenie a znižuje hladinu cholesterolu.

LUCERNA SIATA
* Živiny: vitamíny skupiny B, vitamíny A, C a E, vápnik, horčík, fosfor, draslík, kremík, zinok
* Účinok: Lucernové klíčky sú veľmi ľahko stráviteľné a nabité živinami. Každá bunka nášho tela musí denne odolávať približne 12 000 atakom voľných radikálov, najmä vaše oči, pokožka, srdce, nervy, mozog a imunitný systém. Lucerna je vhodná aj pre večne vyčerpaných, pretože odstraňuje duševnú i fyzickú únavu. Okrem toho zabraňuje predčasnému vypadávaniu vlasov.

MALINY
* Živiny: vitamín B3 a C, kyselina listová, železo, mangán, flavonoidy, antokyaníny
* Účinok: Vysoký obsah vitamínu C posilňuje imunitu a pomáha predchádzať mnohým neduhom, od srdcových chorôb až po očné problémy. Maliny účinne chránia aj pred baktériami a vírusmi, majú protizápalové vlastnosti a zabraňujú nepriaznivým zmenám v bunkách. Patria k najlepším ovocným zdrojom vlákniny a podporujú trávenie.

RUŽIČKOVÝ KEL
* Živiny: vitamíny A, C, železo, sinigrín
* Účinok: Ružičkový kel je veľmi vhodnou potravinou pri detoxikácii organizmu, pretože zvyšuje hladinu antioxidantu glutatiónu, ktorý pomáha pečeni zbavovať sa jedov. Sinigrín zabíja bunky, ktoré majú sklon stať sa rakovinovými.

SEZAMOVÉ SEMENÁ
* Živiny: vitamíny skupiny B, vitamín E, vápnik, železo, horčík, zinok, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny
* Účinok: Napriek tomu, že majú miniatúrne rozmery, stali sa symbolom nesmrteľnosti a starobylosti Indie. Sezam omladzuje, vyhladzuje vrásky, pomáha organizmu vyrovnať sa so stresom, podporuje imunitu, aktivuje činnosť nervov, mozgu a posilňuje srdce i kosti.

ŠPENÁT
* Živiny: vápnik, horčík, zinok, karotenoidy, vitamíny skupiny B, vitamín C
* Účinok: Ak si ho budete servírovať pravidelne, spoľahlivo vás ochráni pred voľnými radikálmi a zaktivuje vaše črevá. 50 g špenátu pokryje dennú dávku horčíka, ktorý posilňuje srdce a cievy, aktivuje látkovú premenu a v súhre s vápnikom predchádza predčasnému rednutiu kostí.

Slivky.
V hrobke tibetského architekta Ka našli archeológovia zásoby sušených sliviek, ktoré mali slúžiť ako dôstojné jedlo po smrti. Slivky môžu byť zelené, žlté, červené, fialové, granátové alebo aj hnedé. Zvyčajne majú sladkú chuť, ale môžu byť aj kyslé, toto ovocie má okrúhly alebo podlhovastý tvar.
Medzi dnes najpopulárnejšie odrody patria:
- maďarky = podlhovasté, šťavnaté, s tmavofialovou farbou a tuhou dužinou
- mirabelky = malé, jasnožltej farby, kyslé a trpké
- ringloty = žlté, zelené alebo červené, veľmi sladké s tuhou dužinou
Slivky vynikajúco chutia v surovom stave, ale sú vhodné aj do výpekov, na ďalšie spracovanie a ako prísada do kyslých jedál. Slivky môžu byť marinované, konzervované alebo sušené.
Sušené slivky sa obsahom vitamínov nelíšia od čerstvých sliviek, dokonca obsahujú viac vitamínu A. Je potrebné vyberať si ovocie, ktoré nemá žiadne zafarbenia a je pokryté prirodzeným bielym povlakom. Povrch ovocia by mal byť bez hnilôb.
Sušené slivky obsahujú rozpustnú vlákninu, preto po zjedení tejto dobroty sa človek cíti dlhšie sýty, neprejedá sa a tým stráca aj gramy váhy. Taktiež sú sušené slivky výbornou voľbou pre tých, ktorí trpia častými zápchami. Pomáhajú pri trávení a ako preháňadlo sú oveľa vhodnejšie ako preháňadlá z obilnín. Netreba to však s ich konzumáciou preháňať.
Ďalšie Vaše rady čo mi prišli e-mailom...
Hlavné zásady úspešného sušenia ovocia
Vyberáme len zdravé plody, znehodnotené miesta by mohli byť zdrojom hnilobného procesu alebo plesní. Poškodené plody hneď vyradíme, pokazené časti je zbytočné vykrajovať. Niektoré ovocie nechávame v celosti, slivky a bobule hrozna, iné rozpolíme, napríklad marhule, ale jablká a hrušky možno ošúpať a potom nakrájať na tenké plátky. Plátky jablka zvyknú rýchlo hnednúť, preto ich pred sušením ponoríme na krátko do vody s citrónovou šťavou, či kyselinou citrónovou alebo do medového roztoku.
Ovocie uložíme v dostatočnom odstupe na rošty alebo sieťový plastový materiál, ktorý sa zvykne používať na zakrývanie pieskoviska alebo rastlín na záhrade. Papier veľmi vhodný nie je, pretože môže začať rýchlo vlhnúť a zapríčiniť tak plesnivenie ovocia. Možnosťou je aj navliecť plátky ovocia dodržiavajúc medzery na tenké konáriky a tie umiestniť na prázdnu prepravku. Podobne to môžeme skúsiť aj so špagátom, ktorého konce uchytíme medzi policami alebo stenami komory.
Sušiť môžeme tromi spôsobmi – v profesionálnej sušičke ovocia a zeleniny, v rúre na pečenie alebo na vzduchu. Miestnosť však musí byť suchá a teplotne stabilizovaná, aby plátky ovocia nezačali plesnivieť. V polovici sušenia v rúre nesmieme zabudnúť plátky obrátiť na druhú stranu.
Sušíme ich dostatočne dlho – mali by prísť až o 85 percent vlhkosti, aby v nich nemali šancu rozmnožovať sa baktérie, ktoré spôsobujú hnitie.
Usušené ovocie skladujeme v nádobách, ktoré sa dajú dobre uzavrieť. Sušené ovocie pravidelne kontrolujeme a ak nájdeme náznaky plesne čo len na kúsku, celý obsah nádoby vyhodíme.

Správna teplota
- sušička – podľa návodu a druhu ovocia
- elektrická rúra – maximálne 85°C, pri prekročení hrozí upečenie ovocných plátkov
- voľne na vzduchu – minimálne 20°C, ale skôr sa žiada vyššia teplota, ideál je slnečné počasie, vtedy stačia 2 až 3 dni na dosiahnutie požadovaného efektu výraznej straty vody v plodoch

Máte pocit, že vaše doma usušené plody nie sú tak vzhľadné ako kupované? Nič si z toho nerobte. Budú aspoň zdravšie. Tie profesionálne bývajú ošetrené zlúčeninami síry, aby krajšie vyzerali a neboli zaujímavé pre hmyz. Prípadne sa do nich pridávajú konzervanty, aby hnilobnému procesu odolali aj menej vysušené plody, ktoré sú potom mäkšie a tým chutnejšie.
Ale zároveň hmotnostne ťažšie - šikovný trik obchodníkov. Takže tie vysoké ceny platíme aj za väčší objem vody.

Zápcha
Ak sa Vám nedarí uľaviť si, keď to potrebujete, je pravdepodobné, že iba nejete dostatok vlákniny a nepijete dosť tekutín. Zápchou začnete trpieť až vtedy, keď sa frekvencia Vášho vyprázdňovania zníži na menej ako 3x do týždňa. Príčinami nemusí byť len životospráva, spomalený pohyb v črevách spôsobujú aj niektoré lieky.
Príznaky
- nafukovanie
- pocit diskomfortu v oblasti brucha
- nízka frekvencia vyprázdňovania
- pocit neúplného vyprázdnenia
Prevencia
- Opatrenie prvé je zvýšenie príjmu vlákniny v strave. Odporúčaná dávka je 20mg denne.
- Dodržiavanie pitného režimu a pitie aspoň 2l vody denne.
- Doprajte si dostatok pohybu, viac fyzickej aktivity, cvičte.
- Zaraďte do jedálnička sušené slivky.
Máte bolesť hlavy vďaka zápche?
Najnovšie poznatky z Nórska hovoria o tom, že ľudia trpiaci zápchou majú 2x vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť častými bolesťami hlavy. Čím častejšie mávajú migrény, o to horšiu majú zápchu.


Ďalšia rada na sušenie čo som dostala v e-maile...
Slivky
Slivky na sušenie by mali byť dostatočne zrelé. Slivky odstopkujte a namáčajte na 15 sekúnd do vriaceho 1% roztoku sódy, tým odstránite zo sliviek voskový povlak, čím sa urýchli sušenie. Po tomto 15 sekundovom kúpeli slivky dobre opláchnite studenou vodou. Umyté slivky poukladajte na rošty a sušte pri teplote
55 až 60 °C. Dávajte však pozor, aby Vám slivky počas sušenia nepraskli a nepúšťali šťavu. Keď uvidíte, že slivky sa začnú scvrkávať, teplotu sušenia postupne zvyšujte až na 90oC. Sušte ich dovtedy, kým zo sliviek po stlačení prestane tiecť šťava. Správne usušené slivky sú čiernej farby, lesklé a mäkké. Ich chuť je sladká, v žiadnom prípade nesmú mať kyslastú alebo horkastú príchuť. Usušené slivky poukladajte na papier a ešte 3 dni ich dosúšajte. Po troch dňoch ich už môžete uložiť do papierových vrecúšok a uskladniť do chladnej miestnosti. Dôležitá je aj vhodná vlhkosť vzduchu v miestnosti, pri vysokej vlhkosti slivky plesnivejú a pri nízkej zase vysychujú.


 

Ďakujem Vám za rady, čo ste mi poslali a tým vyvolali moje spomienky na sušenie slivák u nás doma!


Ako správne sušiť ovocie?
Ovocie, ktoré je vhodné na sušenie (napr. ríbezle, či maliny vhodné nie sú) je pred sušením dobré pripraviť - umyť. Ak je ovocie väčšie, odporúča sa plody nakrájať na rovnako veľké kúsky, no nezbavovať šupky. Ovocie rozložte rovnomerne na sito, alebo mriežku tak, aby sa neprekrývalo. Čerstvému a zrelému (nie prezretému) ovociu treba čo najskôr odobrať vodu. Najlepšie je na to využiť slnko, ale šetrnejšie je prúdenie teplého a suchého vzduchu po určitú dobu. Dnes sú k dispozícii rôzne sušiarne, ale podobnú službu urobí aj teplovzdušná rúra. Šetrné sušenie je pri 30-50 °C, kedy sa zachová najviac živín a vitamínov. Počas sušenia je treba ovocie sledovať a prípadne ho otočiť na druhú stranu. Vlhkosť by mala klesnúť na 10-15% a sušina zintenzívni chuť. Niektoré druhy ovocia môžu zmeniť počas sušenia svoju farbu, ale je to prijateľnejšie, ako ho mať krásne za cenu použitia síry.
Sušené ovocie je treba skladovať tak, aby sa k nemu nedostala vzdušná vlhkosť – teda vo vzduchotesných nádobách (najlepšie nepriehľadných) a v chladnej, tmavej, suchej komore. Pri správnom skladovaní vydrží chutné aj niekoľko rokov. Ak sa na povrchu objaví biela vrstvička, môže ísť o kryštalizáciu cukru z ovocia, čo však neznižuje kvalitu sušeného ovocia.

Recepty so sušeným ovocím
Vianočný koláč so sušeným ovocím
Zo 100ml vlažnej vody, alebo mlieka,
1 PL cukru,
25g droždia a
130g hladkej múky si pripravte kvások. Do misy dajte
350g hladkej (celozrnnej) špaldovej múky,
1 vanilkový cukor,
2 PL medu,
2 PL rumu,
70g trstinového cukru,
perníkové korenie,
štipku soli a
pridajte kvások.
Trochu zemiešajte. Potom pridajte sušené ovocie - po 50g: hrozienka, marhule, banánové plátky, mandle a cesto dobre vypracujte. Nechajte cca 40 min. kysnúť.
Potom cesto ešte raz prepracujte a nechajte 10 min. odpočívať. Na pomúčenej doske cesto rozváľajte nahrubo, pričom okraje nechajte hrubšie. Cesto preložte - slabší okraj k hrubšiemu. Preložte koláč na vymastneý plech, potrite roztopeným maslom a pečte vo vyhriatej rúre. Po upečení znovu potrite maslom a posypte práškovým cukrom. Najlepší je odležaný.

Slivkovy kolač s posypkou
Potrebujeme:
2 hrnčeky polohrubej muky, 1 hrnček kryštal.cukru,
1/2 Hery,
1 vanilkovy cukor,
1 prašok do pečiva,
2 celé vajička,
1 hrnček mlieka, veľkosť hrnčeka - 2,5 dcl
Posýpka:
Pred začatím je dobre si trochu ohriať heru, aby sa nám s ňou lepšie pracovalo. Do misky dáme polohrubú múku, kryštálový cukor, 1 vanilkový cukor a pripravenú trochu roztopenú heru. Dobre premiešame, najlepšie rukou aby vznikla posýpka. Jeden hrnček z posýpky odoberieme a odložíme, použijeme ju neskôr na samotné posypanie sliviek. Ostanú využijeme na prípravu cesta.
Cesto:
Do misky, do odloženej posýpky pridáme 1 prášok do pečiva,
2 celé vajíčka,
1 hrnček mlieka a vypracujeme cesto, ktoré dáme na vymastený a múkou vysypaný plech, prípadne na papier. Na vrch uložíme rozpolené a vykôstkované slivky, čo najviac jednu vedľa druhej. Možeme ich ešte posýpať škoricou, budú krásne voňať. Vrch posypeme posýpkou, ktorú sme si predtým pripravili a dali bokom.
Pečieme pri cca 200°C nejakých 20-30 min.

Slivkový kompót Než siahnete po preháňadle z lekárne, zvážte, či si radšej neuvariť slivkový kompót alebo zjesť pár sušených sliviek či hutný lekvár. Slivky sú totiž prirodzeným prírodným preháňadlom, ktoré je podobne ako figy, vhodné i pre najmenších. Zápchou trpia nielen dospelí, muži i ženy, ale „zarazené prdy“ trápia aj deti. A jeden trik na pravidelnú rannú stolicu – vypite pred spaním pohár slivkovej šťavy a ráno odídete stopercentne ľahší! Spoľahnite sa na slivky, ktoré si poradia i s najhoršou zápchou! Jesenné plody zlepšujú nielen peristaltiku čriev, ktoré čistia, ale zbavujú organizmus nadmerného množstva tuku. Inými slovami, napriek tomu, že sa ovocie pri diéte príliš neodporúča, slivky sú zlatou výnimkou. Keď sme už pri tom čreve, tak vedzte, že slivky sú aj účinným bojovníkom práve proti obávanej rakovine čriev, ktorá je dôsledkom nezdravej stravy s vysokým obsahom tukov.


Lekvár, sušené slivky a knedle
Slivky chutnajú skvele v akejkoľvek podobe. Už naši predkovia vedeli, že slivky chutnajú veľmi dobre sušené, ako hutný lekvár alebo ako náplň do knedlí. Vďaka vysokému obsahu cukru a pektínu sa dajú slivky spracovať tak, že vydržia veľa mesiacov, a taký poctivý lekvár nás môže v kuchyni sprevádzať aj niekoľko rokov. Sušené slivky milovali hlavne naše babičky, ktoré veľmi dobre vedeli o sile sušených plodov. Jedli sa samotné, prípadne sa ládovali do knedlí, buchiet, koláčov alebo do omáčok na divočinu. A taký vianočný kapor sa bez sliviek tiež neobišiel. Taký slivkový lekvár nemohol chýbať v žiadnej poriadnej domácnosti – určite poznáte Honzove buchty, ktoré najlepšie chutia práve s lekvárom. Moderná doba zložitému zaváraniu a vyváraniu príliš nepraje, preto sa gazdinky spoliehajú na hlboké zmrazenie modrých plodov, prípadne uvaria rýchly kompót. A taký slivkový džem tiež nie je na zahodenie...

Suší sa predovšetkým slivka domáca, ktorá sa má nechať čo najdlhšie na strome, kde sa už predsuší a začína vráskovatieť. Odstopkované slivky umyjeme a ukladáme na liesky a sušíme najprv pri nízkej teplote do 60o C, aby slivky nepopukali a nepustili šťavu. Len čo sa začnú scvrkávať, teplotu pozvoľne zvyšujeme na 80 až 90o C. Pritom liesky premiesťujeme a slivky prevraciame a potriasame. Sušíme ich tak dlho, kým po stlačení nepúšťajú šťavu a sú vláčne. Sušenie sa môže raz aj viackrát prerušiť bez vplyvu na akosť. Usušené slivky rozložíme na papier a po dvoch dňoch plníme do vhodných obalov a uskladňujeme. Z 1 kg čerstvých sliviek získame asi 1 až 1/3 kg sušených sliviek a sušenie trvá 10 až 18 hodín podľa zrelosti sliviek.

 

Rocky Road z horkej čokolády so slivkami a brusnicami
Potrebujeme:
- 300 g horkej čokolády
- 80 g masla
- 1 PL golden syrupu (myslím, že nie je úplne nutný)
- 1 veľká hrsť mini marshmallows (dostať kúpiť napr. v Marks&Spencer)
- 100 g kakaových sušienok, polámaných na kúsky (napr.kakaové venčeky)
- 20 sušených sliviek, prekrojených na 2-3 časti
- 2 PL sušených brusníc
- 4 PL lieskových orechov
Postup: Čokoládu roztopte vo vodnom kúpeli spolu s maslom. Po roztopení primiešajte golden sirup a nechajte chladnúť 10 minút. Potom vmiešajte všetky zvyšné ingrediencie.
Do malého pekáčika 20x20 cm alebo inej nádoby podobných rozmerov dajte papier na pečenie. Čokoládovú zmes dajte na papier na pečenie a utlačte zmes do jednej vrstvy. Nechajte úplne stuhnúť v chladničke. Celý obsah pekáčika potom len vyklopte a nalámte na menšie kúsky alebo si pomôžte nožom.

Rocky Road z bielej čokolády s jahodami a lentilkami
Potrebujeme:
- 300 g bielej čokolády
- 80 g masla
- 1 PL golden syrupu (myslím, že nie je úplne nutný)
- 1 veľká hrsť mini marshmallows (dostať kúpiť napr. v Marks&Spencer)
- 100 g cereálnych Bebe keksov, polámaných na kúsky
- 1 veľkú hrsť kandizovaných jahôd
- 4 PL mandlí
- 1 malú krabičku lentiliek (t.j. 28 g)
Postup
Čokoládu roztopte vo vodnom kúpeli spolu s maslom. Po roztopení primiešajte golden sirup a nechajte chladnúť 10 minút. Potom vmiešajte všetky zvyšné ingrediencie. Do malého pekáčiku 20x20 cm alebo inej nádoby podobných rozmerov dajte papier na pečenie. Čokoládovú zmes dajte na papier na pečenie a utlačte zmes do jednej vrstvy. Nechajte úplne stuhnúť v chladničke. Celý obsah pekáčika potom len vyklopte a nalámte na menšie kúsky alebo si pomôžte nožom.

Lokša plnená slivkami a makom
Potrebujeme:
1 ks lokša
100 g slivky
30 g cukor
30 g mak
10 g maslo
Postup
Plnka: Na roztopený karamel vložíme slivky a povaríme ich do zmäknutia. Upečenú lokšu pomastíme maslom, potrieme slivkovou plnkou, posypeme makom a zatočíme.

Slivky v čokoláde a kokose
Potrebujeme:
Sušené slivky, čokoláda na varenie, kúsok stuženého pokrmového tuku, strúhaný kokos.
Postup:
Do hrnca, ktorý zahrievame vo vodnom kúpeli, rozlámeme čokoládu, pridáme stužený tuk a za stáleho miešania rozpustíme na hladkú hmotu, v ktorej namáčame sušené slivky. Slivky namočené v čokoláde ihneď obaľujeme v strúhanom kokose a necháme stuhnúť.

Rady
- Vývar zo sušených sliviek pomáha pri zápche.
- Pri zaváraní slivky nepopraskajú, ak ich prepichneme.
- Slivky na koláči sa neponoria do cesta, ak ich vopred obalíme v práškovom cukre
- Ak robíte slivkové knedle, do každej polovice vložte polovičku kocky cukru. Dobre pustia do knedlí šťavu.
- Pozor na jadierka z kôstok, nie sú vhodné na konzumáciu.
- Sušené slivky pridávame do kapustnice, ale aj do hustej fazuľovej polievky. Dajú polievke príjemnú chuť.
- Takisto slivková omáčka je výborná k údenému mäsu.

Mrkvové sušené perníčky (bez orechov)
Potrebujeme:
(15-20 perníčkov – podľa veľkosti formičiek)
1 šálka sušenej pohánky
1 1/2 šálky dužiny z mrkvy (alebo 1 celá mrkva)
3/4 šálky datlí
1/2 šálky hrozienok
3 PL ľanu
1/2 ČL škorice
1/2 ČL perníkového korenia
Postup
Pohánku a ľan pomelieme na múku. Ak neviete ako namočiť a usušiť pohánku, tu je postup. V kuchynskom robote s nožom S zmixujeme pohánkovú múku, ľan, dužinu z mrkvy, datle, škoricu a perníkové korenie. Ak je to príliš suché, prilejeme trošku vody a preložíme cesto do misky. Primiešame k hmote pokrájané hrozienka. Cesto dáme na fóliu, prekryjeme papierom na pečenie a vyvaľkáme cesto, asi 0,5 cm hrubé. Musí byť dosť hrubé na to, aby sa dobre vykrajovali perníčky. Pomocou formičiek na pečenie vykrajujeme perníčky a ukladáme do sušičky. Dáme sušiť na 42 stupňov, asi na 4 hodiny. Po 1-2 hodinách pretočíme na druhú stranu.

Vločkový nákyp
Potrebujeme:
200 gramov ovsených vločiek
350 g ryžového alebo ovseného mlieka
80 g sušených sliviek
2 bio vajíčka
kôra a šťava z 1/2 citróna
1/2 nastrúhaného jablka
škorica
slivkový lekvár na potretie
Dve tretiny ovsených vločiek uvaríme v ryžovom mlieku, zvyšnú tretinu prisypeme k uvareným vločkám suchú.
Do zmesi miešame škoricu, postrúhané jablko, šťavu a kôru z citróna, sušené slivky, olivový olej a žĺtka. Nákyp vylejeme do vymastenej zapekacej misy. Pečieme 25 minút na 180 stupňov.
Z bielkov si vyšľaháme sneh. Zapečenú zmes natrieme slivkovým lekvárom a snehom z bielkov a necháme ešte pár minút zapiecť do zlatista.

Miešaný koláč
Potrebujeme:
Mletý mak (asi 1 kg)
Hrozienka a sušené slivky
Med/stevia/cukor
2 vajcia
Nízkotučné mlieko
Tvaroh (750 g až 1 kg)
Proteín (ja som použila jahodový)
Jahody
Med/stevia/cukor
Piškóty.
Postup:
V jednej miske vymiešame mletý mak, sušené hrozienka a slivky, mlieko a vajíčka. Doladíme podľa seba.
V druhej miske vymixujeme mlieko, jahody a jahodový proteín a pridáme do tvarohu.
Všetko vymiesame a dosladime podľa seba. Na spodok formy poukladame piškoty, mákovu plnku, tvarohovu plnku a dookola. Ukončíme makovou plnkou. Pečieme na 180 okolo 30 minút. Po upeceni na vrch dáme jahody z domáceho kompotu.

Kuracie rolky plnené slivkami
4 polovice kuracích pŕs
asi 20 sušených sliviek
soľ
biele korenie
drvený rozmarín (kto ho nemá rád, môže ho vynechať)
oregano
sedmohradská slanina (Tauris – podporujme domáci trh)
biele víno
olej
Postup
Kuracie prsia rozrežem na polovice, takto dostanem osem pekných rezňov a tie z rezanej strany mierne naklepem. Osolím, okorením bielym korením a štipkou drveného rozmarínu. Narežem sedmohradskú slaninu na tenké plátky. V hrnci zalejem sušené slivky vínom tak, aby ich dobre zakrylo, pridám lyžičku oregána a nechám 2 – 3 minúty vrieť.
Na každý plátok mäsa položím 2 slivky, zrolujem, rolku obalím pásikom sedmohradskej slaniny a upevním 1 – 2 špáratkami. Na troške oleja opražím rolky zo všetkých strán a poukladám ich tesne vedľa seba na menší plech. Slivky, ktoré mi zvýšili, porozkladám na povrchu. Víno, čo zostalo po slivkách, vlejem do výpeku (olej, čo sa v ňom pražili rolky), nechám zovrieť a nalejem na rolky. Plech zakryjem alobalom a do použitia ho dám na chladné miesto. Asi hodinu pred príchodom hostí vložím zakrytý plech do rúry zohriatej na 180 – 200 stupňov, asi 20 – 25 minút nechám rolky dusiť pod alobalom, potom ich už len pekne dočervena zapečiem.

Ešte zopár receptov
Kompót zo sliviek
Tvrdé slivky dôkladne umyte v horúcej vode. Potom ich ochlaďte a naukladajte do čistých pohárov. Pripravte si nálev – na 1l vody dajte asi 350g práškového cukru. Poháre zalejte nálevom až po okraj, poriadne uzatvorte a sterilizujte pri 85°C 20 minút. Kompót získa exotickú chuť, ak pridáte niekoľko klinčekov a trochu rumu. Môžete pridať aj trošku škoricovej kôry.

Slivky vo vlastnej šťave
Zrelé slivky dôkladne poumývajte, rozpoľte a čo najhustejšie poukladajte do pohárov. Ak sú dosť skadké, nemusíte pridať ani cukor. Zasterilizujte a kedykoľvek ich môžete použiť na prípravu múčnikov, koláčov alebo buchiet.

Slivkový džem
900g odkôstkovaných sliviek, 100ml červeného vína alebo hroznového džúsu, 100g vlašských orechov, 1 želírovací cukor extra 2:1
Slivky umyjeme, odkôstkujeme a odvážime 900g. Nakrájame na malé kúsky, vložíme do hrnca a privedieme do varu. Vylúpané vlašské orechy nasekáme na menšie kúsky a odvážime 100g. Orechy spolu s cukrom pridáme do hrnca a za stáleho miešania varíme maximálne 3 minúty. Ihneď plníme do pohárov a otočíme na 5 minút hore dnom.

Slivky v mede
V malom hrnčeku pomaly zohrejte med. Keď začne karamelizovať, namáčajte v tomto mede sparené sušené slivky napichnuté na špáradlá. Nechajte stuhnúť. Môžete ich ešte obaliť aj v mletých orechoch.

Slivkové jednohubky
Sušené slivky dobre poumývajte a potom ich sparte v horúcej vode. Ak treba, vykôstkujte. Do každej slivky dajte trochu orechovej plnky. Pripravíte ju zmiešaním 100g masla a 100g práškového cukru s troškou rumovej esencie. Naplnené slivky prepichnite špáradlom a namočte do roztopenej čokolády. Nechajte stuhnúť a poukladajte do papierových košíčkov.

Grilované ovocie
Štvorce alobalu potrieme maslom, poukladáme naň kúsky očistených jabĺk, hrušiek a vykôstkovaných sliviek. Balíčky mierne grilujeme bez obracania asi 15 minút, fóliu potom otvoríme a horúce ovocie hneď zasypeme škoricovým cukrom. Môžeme ešte dochutiť šľahačkou.

Torta so slivkami
Potrebujeme:
Na čokoládovú náplň:
300 gramov kvalitnej horkej čokolády (obsah kakaa aspoň 70%)
500 ml šľahačkovej smotany
75 g masla nakrájaného na kocky
2 polievkové lyžice kryštálového cukru
5 žĺtkov
200 gramov sušených sliviek bez kôstok
4 lyžice holandského kakaa + kakao na poprášenie
Na cesto:
250 gramov hladkej múky
150 gramov studeného masla nakrájaného na kocky
50 gramov práškového cukru
1 vajce
1/2 lyžice studenej vody
Postup:
Ako prvé si pripravíme cesto, ktoré musí aspoň polhodinu ležať v chladničke. Suroviny na cesto dôkladne prepracujeme na pomúčenej doske, sformujeme placku a odložíme do chladničky. Po vychladnutí cesto rozvaľkáme na fólií, vyložíme ním formu na tart a po okrajoch formy prejdeme valčekom, čím odstránime zvyšné cesto a pekne zarovnáme okraje. Dôkladne poprepichujeme vidličkou a odložíme na ďalšiu polhodinu do chladničky (pokiaľ ste v časovom sklze, môžete vynechať tento krok). Neskôr formu prikryjeme pečiacim papierom/alobalom, na ktorý nasypeme fazuľu, ryžu alebo iné bôby. Papier/alobal, bôby a dôkladné prepichnutie korpusu zabráni cestu aby bolo hrboľaté a nafúknuté.
Takto pripravený korpus necháme piecť pri 190 stupňoch približne 20 minút. Potom odstránime alobal s bôbmi a pečieme ďalších 10 minút.
Na vodnom kúpeli si postupne rozpustíme čokoládu, maslo, šľahačku, kakao a cukor. Vo vedľajšej mise zľahka vyšľaháme žĺtka, do ktorých postupne vlievame ochladnutú čokoládovú zmes. Zbytočne neprešľahávajte zmes, nepotrebujeme tam nahnať veľa vzduchových bublín.
Na pripravený korpus vyložíme prepolené slivky a zalejeme to všetko čokoládovou zmesou. Pečieme pri 150 stupňoch približne 40 minút, kým náplň stuhne a naberie na objeme. Vychladnutý tart poprášime kakaom a podávame.
P.S: Z vlastnej skúsenosti radím, aby ste najprv korpus položili na pečiaci rošt (ak ho viete vytiahuť) a až potom naliali čokoládovú zmes.

Sušené slivky v čokoláde
Potrebujeme
sušené slivky, mandle, rum, čokoládová poleva
Postup
Slivky si namočíme do rumu a necháme aspoň 3 hodiny postáť. Medzitým si sparíme mandle a olúpeme. Do sliviek vložíme mandľu a namočíme do čokoládovej polevy. Necháme v chlade stuhnúť.

Slivkový džem s orechmi
1,5 l, príprava 30 minút, varenie 90 minút
Slivky 1,3 kg, pomaranče 2ks, želírovací cukor 2:1 500g, vlašské orechy 150 g
Postup:
Slivky odkvôstkujeme, škrabkou ošúpeme kôru z pomarančov a dužinu nakrájame na kocky a pridáme k slivkám spolu s cukrom, prikryjeme a necháme cez noc pustiť šťavu. Na druhý deň varíme na miernom plameni hodinu a pol a priebežne miešame a keď ma zmes džemovú konzistenciu, nalievame do fľašiek.

Starý recept na gule
Neoklamané cesto na slivkové knedličky z roku 1890
Utri na miske 7 dkg masla,
vraz do neho 4 vajcia a dva žĺtka,
vlej 4 naberačky mlieka,
pridaj 15 dkg strúhaného tvarohu,
osoľ to
a vmiešaj do toho toľko peknej múky, aby z toho bolo tuhšie cesto. Dobre ho vypracuj....
a ďalej je už postup rovnaký ako dnes – do kúskov cesta sa zabalia slivky a knedličky sa uvaria. Nezabudnite ich po vybratí z vody hneď poprepichovať vidličkou.

Otočená starodávna slivková bublanina
6 vajec,
1/3 mlieka,
polohrubá múka,
14 dkg cukru,
soľ,
slivky.
Postup:
Rozšľahajte 6 žĺtkov s 1/3 mlieka, pridávajte múku až je cesto stredne husté ako na bublaninu. Potom pridajte 14 dkg cukru, trochu soli a sneh zo 6 bielkov. Pekáč vymažte maslom a poukladajte naň slivky, na to nalejte cesto, na vrch dajte kúsky masla a nechajte upiecť.

Kuracie soté na mede a slivkách
Potrebujeme:
kuracie prsia 3 ks
slivky sušené 10 ks
med 2 pol. lyžica
cesnak 2 strúčik
slepačí vývar 2,5 dcl
olej 2 pol. lyžica
zázvor štipka
škorica štipka
soľ
mleté čierne korenie
Postup:
Kuracie prsia nakrájame na kocky alebo rezance, osolíme, okoreníme, pridáme pretlačený cesnak a na rozpálenom oleji narýchlo mäso dobiela opražíme. Kuracie kúsky vytiahneme z panvice, do výpeku pridáme med, zázvor, škoricu, dobre premiešame a necháme krátko prevariť. Do panvice dáme nazad kuracie kúsky, pridáme sušené slivky, premiešame a podlejeme vývarom. Dusíme približne 25 minút, až pokiaľ slivky celkom nezmäknú (začnú sa takmer rozpadávať). Ak je potrebné, tak počas dusenia ešte podlejeme vývarom.
Prílohy môžu byť: ryža, zemiaky, hranolky.

Surová čokoládová torta zo sušených sliviek
Spodná vrstva:
Jemne nastrúhané orechy zmiešame s ďatlovým maslom. Maslo si pripravíme zmixovaním ďatlí na maslovitú hmotu. Táto vrstva by nemala byt hrubšia ako 3mm.
Slivková vrstva:
Sušené slivky a čučoriedky rozmixovať a zmiešať s vodou kým nedostaneme džemovitú hmotu. Tento džem ochutíme s citrónovou šťavou, a toľko Psyllium-u /Skorocel indický– Psyllium/ aby sme dostali hustú pastu. Nepotrebujeme veľa Psylliumu, len trošku a treba nechať odležať, lebo Psylliuml absorbuje vlhkosť. Keďže sušené plody sú sladké, nepotrebujeme ešte osladiť.
Čokoládový krém:
Základ tvoria ďatle. Ďatle rozmixujeme s kokosovou masťou, pridáme kakaový prášok, natúr kešu oriešky-aby bolo krémovitejšie a trochu teplej vody - len toľko aby nebolo príliš tekuté.
Do tortovej formy na spodok dáme spodnú vrstvu, potom ide slivková vrstva a nakoniec čokoládový krém. Na 1-2 hodiny dáme do mrazničky, aby čokoládový krém trošku stuhol. Po vybratí z mrazničky sa dá torta pekne krájať.

Minibábovky
Potrebujeme:
2 vajcia,
200 g práškového cukru,
1/2 šálky sušených marhúľ alebo zmes ovocia,
1/3 šálky sušených sliviek,
1 lyžičku škorice,
1 vrecúško kypriaceho prášku,
0,5 dl becherovky,
1/2 šálky mandľových lupienkov,
1/3 šálky polohrubej múky,
1,5 dl oleja,
2 lyžice masla,
1 jablko,
2 dl mlieka,
1 lyžicu medu,
2 lyžice pudingového prášku,
1 dl mandľového likéru amareto.
Postup:
Formičky na minibábovky natrieme maslom.
Vajcia šľaháme, postupne pridávame cukor, kypriaci prášok zmiešaný s polohrubou múkou, škoricu, časť nadrobno pokrájaného sušeného ovocia - časť si necháme na ozdobenie, nadrobno pokrájané sušené slivky, mandľové lupienky, postrúhané jablko z ktorého sme šťavu vytlačili, becherovku, olej.
Puding:
Zmes nalejeme do formičiek a upečieme.
V časti mlieka rozpustíme pudingový prášok.
Mlieko privedieme do varu a postupne prilievame mlieko s práškom. Uvaríme pomerne riedky puding.
Do odstaveného pudingu primiešame med a mandľový likér. Upečené, vychladnuté bábovky prelejeme vychladnutým pudingom a ozdobíme sušeným ovocím.

Slivkové guľôčky
Potrebujeme:
10 veľkých suchých sliviek,
1 lyžica slivkového lekváru,
1 lyžička kakaa,
1 lyžica citrónovej šťavy a
štipka strúhanej kôry,
2 dl práškového cukru,
2 dl strúhaného kokosu.
Postup: Slivky umyjeme, krátko povaríme v troche vody a vykôstkujeme. Na jemno nakrájame a spojíme s ostatnými surovinami, dobre premiešame.
Z hustej hmoty tvarujeme malé guľôčky, ktoré obaľujeme v kokosovej múčke.

Nutella
Potrebujeme:
1 kg sliviek
1 kg cukru
1 vanilku
25 dkg kakaa
mleté orechy
Postup:
Slivky umyjeme, vykôstkujeme a zasypeme cukrom. Necháme stáť 24 hodín. Občas premiešame. Potom rozmixujeme a pridáme vanilku, kakao a orechy. Dobre vymiešame a môžeme trochu prihriať. Dáme do pohárov a sterilizujeme 20 min. na 80°C.

Slivkové knedlíčky
Potrebujeme:
1 kg hrubej múky,
1 vajce,
2 väčšie uvarené zemiaky,
1 lyžica oleja,
mlieko(asi 1/16 l – podľa potreby),
1 kg sliviek,
soľ.
Postup:
Studené zemiaky prelisujeme, zmiešame s múkou a soľou, jedným vajcom a lyžicou oleja a podľa potreby pridávame mlieko tak, aby cesto nebolo príliš riedke. Z cesta vyváľame valček hrubý asi na 2 prsty, nakrájame ho na kúsky dlhé 2-3 cm, zľahka rozvaľkáme naplocho. Na každý kúsok položíme polovičku slivku a zabalíme do guľky. Varíme v hrnci s prisolenou vodou asi 5-7 minút.

Hrnčekový koláč
Potrebujeme:
1 hrnček 3 dc,
2 hrnčeky polohrubá múka,
1 hrnček kryštálový cukor,
1 hrnček mlieko,
1 hrnčerka olej,
1vanilkový cukor,
1 prášok do pečiva,
2 vajcia
Postup:
Zo všetkých surovýn vypracujeme cesto ktoré vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Na vrch piškóty a zavárane ovocie, napríklad slivky a dáme piecť na 180 stupňov.

Kysnutý koláč s ovocím
Potrebujeme: Odkôstkované slivky, jablká zbavené jadrovníkov (a podobne aj ostatné ovocie), nakrájané na plátky.
Na tenkú vrstvu cesta natiahnutého na vymastený plech nahusto poukladáme ovocie, ktoré sme predtým premiešali s dvoma lyžicami cukru a lyžičkou škorice.
Necháme zapiecť, posypeme mrveničkou (maslo, cukor a múka). Keď ešte horúci upečený koláč polejeme 2 -3 lyžicami vody zmiešanej s trochou cukru a citróna, bude šťavnatý a vláčny.

Slivkový koláč
Potrebujeme:
Spodné cesto:
25 dkg tvarohu,
10 PL oleja,
10 PL mlieka,
šťava z 1 citróna,
12 dkg práš. cukru,
1 balíček vanilkového cukru,
50 dkg polohrubej múky,
1 balíček prášku do pečiva,
tuk na vymastenie plechu,
Obloženie:
1 kg odkôstkovaných sliviek,
2 PL práškového cukru
Vrchné cesto:
4 vajcia,
10 dkg práškového cukru,
1 balíček vanilkového cukru,
8 dkg hrubej múky,
8 dkg nahrubo posekaných orechov.
Tvaroch zmiešame s mliekom, olejom, citrónovou šťavou, pridáme vanilkový a práškový cukor, múku a prášok do pečiva.
Cesto roztrieme na vymastený a múkou posypaný plech. Na cesto dáme rozpolené slivky a posypeme ich práškovým, cukrom. Na to dáme vrchné cesto, ktoré pripravíme tak, že vyšľaháme bielka, pridáme práš.a vanilkový cukor a nakoniec žĺtky. Týmto cestom zalejeme slivky a posypeme nahrubo posekanými orechmi. Pečieme v predhriatej rúre. Krájame na kocky.

Slivkový koláč s orechovou drobenicou
Potrebujeme: 350 g polohrubej múky,
30 g čerstvého droždia,
50 g práškového cukru,
50 g mäkkého masla,
180 ml mlieka,
1 vajce,
štipka soli,
kúsok masla na vytretie plechu.
Plnka:
2 kg sliviek,
130 g studeného masla,
100 g polohrubej múky,
100 g mletých vlašských orechov,
130 g hnedého cukru,
1 KL škorice,
šľahačka na ozdobenie
Postup:
Droždie rozmrvíme a rozmiešame vo vlažnom mlieku. Vo veľkej mise zmiešame preosiatu múku so soľou a s cukrom. Pridáme mäkké maslo, mlieko s droždím a jedno vajce. Vymiesime tuhé cesto, ktoré sa neprichytáva na okraje misy. Misu s cestom prikryjeme a na teplom mieste ho necháme asi hodinu odpočívať.
Umyté slivky rozpolíme a odkôstkujeme. Polovice sliviek zhora narežeme, aby sa dali naplocho rozložiť. Cesto ešte raz premiesime a na pomúčenej doske rozvaľkáme na veľkosť plechu. Cesto zložíme na štvrtiny, preložíme na maslom vymastený plech a opäť rozložíme. Pomúčenými prstami alebo valčekom ho rovnomerne roztiahneme na celý plech. Cesto zakryjeme utierkou a necháme postáť ďalších 15 minút.
Pripravíme si drobeničku: studené maslo pokrájame na menšie kúsky a zmiešame spolu s múkou, pomletými orechmi, cukrom a škoricou. Končekmi prstov vytvoríme drobeničku.
Rúru predhrejeme. Slivky poukladáme naplocho na cesto a posypeme maslovo-orechovou drobenkou. Plech vložíme do vyhriatej rúry a na prostrednej koľajničke pečieme asi 35 až 40 minút. Upečený koláč necháme mierne vychladnúť a podávame so šľahačkou.

Slivkový ryžový nákyp
Potrebujeme:
350 g ryže,
1 l mlieka,
štipku soli,
700 g sliviek,
150 g masla,
7 vajec,
90 g práškového cukru,
60 g krupicového cukru
Postup:
Prepláchnutú ryžu zalejeme mliekom. Pridáme soľ a na miernom ohni uvaríme domäkka. Umyté slivky rozpolíme a kôstky z nich vyberieme. Do hrnca dáme malé množstvo vody, 20 g krupicového cukru a rozpolené slivky. Uvedieme do varu, odstavíme a necháme vychladnúť. Potom slivky vyberieme a osušíme.
Maslo, žĺtky a práškový cukor vymiešame dopenista. K vymiešanej mase pridáme uvarenú, vychladnutú ryžu a spolu dobre premiešame.
Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, zašľaháme 4 dkg krupicového cukru, znova vyšľaháme a zľahka primiešame k ryži.
Formu vymastíme, vysypeme strúhankou a nalejeme do nej polovicu ochutenej ryže. Poukladáme slivky, ktoré zakryjeme druhou polovicou ryže. Vložíme do vyhriatej rúry. Upečený nákyp posypeme práškovým cukrom.

Slivkový koláč
Potrebujeme:
1 hrnček (250 ml) polohrubej múky,
1 hrnček hrubej múky,
1 balíček kypriaceho prášku,
1 hrnček kryštálového cukru,
0,5 hrnčeka oleja,
1 hrnček kyslého mlieka,
1 vajce,
tuk na vymastenie plechu,
hrubá múka na posypanie plechu
NA OZDOBENIE:
1 kg sliviek,
pomletý mak, práškový cukor.
Cesto:
Hrubú a polohrubú múku zmiešame, preosejeme s kypriacim práškom, zmiešame s ostatnými surovinami a vypracujeme hladké cesto. Cesto vylejeme na vymastený a vysypaný plech.
Slivky umyjeme, odkôstkujeme, prekrojíme na polovicu a poukladáme na cesto. Cesto vložíme do horúcej rúry a upečieme.
Po upečení ešte horúci koláč posypeme pomletým makom, zmiešaným s práškovým cukrom

Slivkový koláč
Potrebujeme:
200 g masla,
120 g cukru,
250 g práškového cukru,
kôra z 1 citróna,
2 vajcia,
330 g hladkej múky,
1 a pol lyžičky kypriaceho prášku,
štipka soli,
1 kg sliviek.
Rúru predhrejeme
Postup:
Na malý plech dáme 4 lyžice masla a nahrejeme ho v rúre, kým sa maslo nerozpustí. Plech vybereme z rúry rozpustené maslo rovnomerne posypeme cukrom. Na vrstvu cukru poukladáme do radov tesne vedľa seba pokrájané odkôstkované slivky, až je pokrytý celý plech.
Cesto:
Zvyšné maslo vymiešame s práškovým cukrom a postrúhanou citrónovou kôrou dopenista. Pridáme vajcia a striedavo pridávame preosiatu múku s kypriacim práškom a so soľou a mlieko. Vypracujeme hladké cesto, ktoré stierkou rovnomerne rozotrieme na slivky. Koláč vložíme do vyhriatej rúry a upečieme.
Po upečení necháme koláč asi 10 minút vychladnúť, potom ho vyklopíme na ruby a necháme úplne vychladnúť.

Slivkové knedlíky z mletého mäsa
Potrebujeme:
60 dkg mletého mäsa,
10 plátkov anglickej slaniny,
10 sušených sliviek,
paprika,
1 vajce,
6 dkg nasekaných mandlí,
čierne korenie,
soľ,
olej,
2 cibule,
6 dkg hladkej múky
Postup:
Z mletého masa, vajca, nasekanej cibule, muky a sekaných mandlí vypracujeme cesto, ktoré okoreníme osolíme, okoreníme a opaprikujeme. Z mäsového cesta vytvoríme asi 20 guličiek.
Do každej vtisneme polovicu slivky. Každú mäsovou guličku obalíme plátkom anglickej slaniny a zaistíme špáradlom. Na rozpálenom masle guličky opečieme.
Podávame teplé, alebo studené s chlebom.

Slivkový lekvár
Potrebujeme: 3 kg rozpolených sliviek,
300 g kryštálového cukru,
3 dl octu.
Slivky uložiť na plech, zasypať cukrom a pokropiť octom.
N E M I E Š A Ť !!!
Dať do rúry na 2 hodiny pri 150°C, potom vybrať, môžeme popučiť pretláčatkom na zemiaky a dať do pohárov.
N E S T E R I L I Z O V A Ť !!!

Tvarohové slivkové knedle
Potrebujeme:
25 dkg tvarohu,
3 dkg masla,
1 PL práškového cukru,
2 vajcia,
na hrot noža soľ,
25 dkg hrubej múky,
1/8 l mlieka,
70 dkg slieviek
Postup:
Tvaroh vyšľaháme so zmäknutým maslom, cukrom, soľou a vajcami. Postupne po lyžiciach pridávame mlieko a múku. Vymiešame mäkké a vláčne cesto,ktoré na pomúčenej doske rozvaľkáme a krájame na štvorce. Do každého štvorca dáme polovicu slivky a urobíme guľku. Guľky varíme v osolenej vode 6-7 minút. Po vybratí trošku polejeme roztopeným maslom, posypeme tvarohom, alebo orechami a cukrom.

Slivkové gule
Potrebujeme:
1 kg varených zemiakov,
sol,
2 vjcia
10 dkg múky,
20 sliviek,
20 gr strúhanky,
maslo,
cukor škorica.
Postup:
Varené zemiaky pretlačíme, pridáme soľ a vajcia, formujeme guľky, ktoré plníme vykôstkovnou slivkou. Tieto varíme asi 8 min vo vriacej vode. Polejeme roztopeným maslom, posypeme opraženou strúhankou a škoricou.

Zemiakový nákyp so slivkami
Potrebujeme
slivky,
3 vajcia,
20 dkg varených zemiakov,
5 dkg vlašských orechov – nastúhaných,
8 dkg krupice,
18 dkg cukru,
šťavu a kôru z jedného citróna,
štipku prášku do pečiva,
tuk a múku na vymazanie formy.
Postup:
Žĺtky utrieme s cukrom, pridáme zemiaky, kôru a trochu šťavy z citróna, orechy a krupicu s práškom. Nakoniec vmiešame ušľahaný sneh. Hmotu dáme do vymasteného a múkou vysypaného pekáčika (či nádoby alebo formy na pečenie). Povrch pokladieme vykôstkovanými slivkami a pečieme v predohriatej rúre.

Kuracia rolka so slivkovou plnkou
Do 600 g údenej kuracej rolky vytvoríme ostrým nožom zárezy. Do zárezov dáme 15 dkg vykôstkovaných sušených sliviek. Rolku dáme do olejom potretého alobalu, zabalíme a podliatu pečieme v pekáčiku v rúre asi 45 minút.
Zatiaľ si v hrnčeku zmiešame 150 ml červeného vína, 100 ml mäsového vývaru, 3 lyžice slivkového lekváru, osolíme, okoreníme a ochutíme tymiánom. Necháme prejsť varom. Rolka sa podáva so zemiakovou kašou, preliata omáčkou.

b>Slivková polievka
Potrebujeme:
10 dkg sušených alebo 8 dkg čerstvých sliviek,
2 zemiaky,
menšiu cibuľu,
20 g fazule,
štvrť litra kyslej smotany,
4 dkg tuku,
4 dkg hladkej múky,
soľ a
liter a štvrť vody.
Sušené slivky dáme nabobtnať na hodinu do vody, čerstvé umyjeme a osušíme. Cez noc namočené fazule dáme variť, keď zmäknú, pridáme zemiaky, cibuľovú zápražku a vykôstkované slivky. Hotovú polievku osolíme a zahustíme kyslou smotanou – už sa nevarí.

Králik na slivkách
Potrebujeme
4 králičie stehná,
50 dkg sliviek,
10 dkg cibule,
10 dkg slaniny,
7 dkg rastlinného tuku,
5 dkg hladkej múky,
soľ,
čierne korenie,
1 dl slivovice a
vývar na polievanie.
Postup:
Králičie stehná osolíme, nakoreníme a prešpikujeme slaninou. Obalíme v múke a opečieme na tuku. Pridáme cibuľu a dáme do trúby piecť dozlatova. Podlievame vývarom z masoxu a polovincou slivovice. Asi za pol hodiny pridáme slivky, zbytok slivovice a pečieme ešte asi 10 minút.

Slivková omáčka
Slivkový lekvár (60 dkg) rozriedime podľa potreby mäsovým vývarom z údeného mäsa, ochutíme škoricou a mletým badyánom, vmiešame 20 dkg sušených sliviek a povaríme. Omáčkou prelievame plátky údeného mäsa, ktoré sme povarili domäkka.

Ďalšie zdravé a jednoduché dezerty
Kapustnica s klobásou a sušenými slivkami
Potrebujeme:
300 g kyslej kapusty
10 g sušených húb
30 g sušených sliviek
30 g masti
30 g hladkej múky
2 dl hustej smotany
100 g domácej klobásy
40 g očistenej cibule
1 strúčika cesnaku
mletá červená paprika
celé čierne korenie
bobkový list
soľ
Postup:
Umytú klobásu vložte asi do 5 dl vriacej vody a pomaly varte. Keď je klobása napoly uvarená, pridajte kyslú kapustu pokrájanú na menšie kúsky a všetko uvarte do mäkka. Dôkladne poumývané sušené huby a sušené slivky uvarte osobitne do mäkka na masti speňte cibuľu pokrájanú nadrobno, pridajte hladkú múku a pripravte svetlú zásmažku, do ktorej zamiešajte mletú červenú papriku. Pripravenú zásmažku ihneď zalejte vlažnou vodou a dobre rozmiešajte. Z uvarenej kapusty vyberte klobásu, a pokrájajte ju na kolieska. Do kapusty pridajte celé čierne korenie, bobkový list, cesnak rozotretý so soľou a uvarené huby aj s vývarom, polievku zahustite zápražkou a za občasného miešania pomaly varte 25 minút. Nakoniec do polievky pridajte uvarené sušené slivky, klobásu, mäso a smotanu, podľa chuti osoľte a krátko povarte.

Slivkové pyré
Výborná náhrada cukru. 100g sušených sliviek a 25ml vody vymixujeme do pyré. Vďaka svojej prirodzenej sladkosti, slivkové pyré môžeme použiť ako náhradu bieleho rafinovaného cukru až do 30% potrebného množstva cukru. Cesto na koláče si pripravte tak ako bežne, len s menším množstvom cukru a potom na záver prípravy cesta do neho vmixujte slivkové pyré.

Ovocný koláč s mrveničkou
400 g polohrubej múky
1,5 dl mlieka
vajce
kocka droždia
2 PL cukru
dl oleja
1,5 kg sliviek.
Na mrveničku:
150 g múky
100 g cukru
100 g tuku
škorica.
Postup:
Do misky rozmrvte droždie, prilejte zohriate mlieko a cukor. Nechajte chvíľku postáť, aby sa kvasnice prebudili. Pridajte vajíčko, olej a premiešajte. Nakoniec prisypte múku a vypracujte hladké cesto. Zakryté ho nechajte vykysnúť, kým neznásobí svoj objem. Počas kysnutia si odkôstkujte slivky a pripravte posýpku tak, že zmiešate v hlbokom tanieri všetky štyri suroviny. Vykysnuté cesto vyvaľkajte na obdĺžnik alebo ho rovno rukami roztiahnite na vymastený a strúhankou vysypaný plech. Na vrch cesta naukladajte rozpolené slivky šupkou hore a posypte pripravenou posýpkou. Pečte vo vyhriatej rúre na 190 stupňov do zlatista.
Čím tenšie cesto bude, tým krehkejší koláč sa vám podarí upiecť. Preto po kysnutí vytlačte z cesta maximum vzduchu a koláč vkladajte do horúcej rúry. Ak túžite po nadýchanom koláči, cesto si pripravte deň vopred a nechajte ho pomaly kysnúť v chladničke.

Slivkové čatní na 4 poháre
1kg sliviek
6 jabĺk
3 cibule
2 čili papričky
150 g cukru
PL soli
ČL mletého zázvoru
1,5 ČL mletej škorice
1,5 ČL mletého čierneho korenia
15 klinčekov
biely ocot.
Postup:
Umyté slivky vykôstkujte. Jablká v šupke zbavte jadrovníkov a nastrúhajte na hrubom strúhadle. Cibuľu nakrájajte na malé kocky, čili papričky nasekajte najemno. Všetko dajte s trochou vody a povarte do zmäknutia. Rozmixujte, pridajte ostatné koreniny a ešte 10 minút. Dochuťte octom tak, aby sa chute vyvážili. Podávajte čerstvé alebo fľaštičiek a sterilizujte 15 minút od bodu varu.
Ak si chcete dať na jeho príprave záležať, použite pri príprave odležaný ocot, ktorý má za sebou najlepšie roky svojho zrenia. Hoci aj balzamikový.

Slivkové knedle s makom
Potrebujeme:
250 g varených zemiakov
100 g hrubej múky
vajce
200 g sliviek
150 g maku
150 g práškového cukru
100 g masla

V šupke uvarené zemiaky očistite a nechajte vychladnúť. Postrúhajte na jemnom strúhadle, osoľte, pridajte vajce, múku a vymieste tuhšie cesto. Bez čakania vyvaľkajte na 3 mm hrubý plát a rozkrájajte na väčšie štvorce. Na každý kúsok cesta položte umytú osušenú slivku a vytvarujte guľky. Postupne vložte všetky do vriacej osolenej vody a za občasného miešania pomaly varte. Hotové sú, keď vyplávajú na hladinu. Uvarené guľky sceďte, odkvapkané preložte do misky a polejte rozpusteným maslom. Zmiešajte mletý mak s práškovým cukrom a posypte.
So zemiakovým cestom pracujte bez dlhších prestávok, inak začne rednúť. Každým pridaním múky na zahustenie stratí na svojej kvalite a bude sa čoraz viac podobať klasickému rezancovému.
 


Slivkový zákusok s tvarohom
Potrebujeme:
450 g polohrubej múky
250 g tvarohu
8 PL oleja
6 PL mlieka
1/2 balíčka prášku do pečiva
100 g cukru
celé vajce
2 žĺtky
slivky

Na plnku:
60 g práškového cukru
2 bielky
100 g mletých vlašských orechov
1,2 kg sliviek
Na polevu:
1 - 2 PL cukru
balíček ovocného pudingového prášku
450 ml ovocnej šťavy
Postup: Oddeľte dva žĺtky od bielkov. K žĺtkom pridajte tvaroh, mlieko, jedno celé vajce, cukor, olej a vyšľahajte. Postupne prisýpajte múku zmiešanú s práškom do pečiva a rukami vypracujte jemné cesto. Vyvaľkajte ho a preložte na papieri na pečenie na plech. Z bielkov a cukru vyšľahajte tuhý sneh, do ktorého zamiešajte orechy. Plnku rozotrite rovnomerne na cesto. Navrch rovnomerne naukladajte očistené a vykôstkované polovičky sliviek a pomaly pečte pri 150 stupňoch 40 minút. Po upečení nechajte dobre vychladnúť a polejte polevou, ktorú ste si medzitým pripravili tak, že do ovocnej šťavy vmiešate pudingový prášok cukor a varíte, kým nezhustne. Na zjemnenie servírujte so šľahačkou.

Slivkové mafiny
suroviny na 24 ks
400 g sliviek
300 g polohrubej múky
200 g cukru
200 g stuženého tuku
3 vajcia
40 g kukuričného škrobu
2 dl mlieka
2 PL kakaa
1/2 balíčka prášku do perníka
Postup:
Slivky očistite, rozkrojte na polovice a zbavte kôstok. Tuk nakrájajte do misky a nechajte zohriať na izbovú teplotu. Prisypte doň cukor a vyšľahajte na penu. Postupne pridávajte po jednom vajíčku a stále zľahka miešajte. Zmes by sa nemala zraziť. Prisypte všetky suché suroviny a vyšľahajte na ľahký krém s hladkou konzistenciou. Plech na mafiny si vysteľte košíčkami a každý naplňte do dvoch tretín cestom. Dekorujte polovičkou slivky. Pečte 30 – 40 minút pri 180 stupňoch.
Pri príprave cesta dbajte na to, aby ste neprekročili dávku mokrých surovín alebo kypriaceho prášku. Spôsobilo by to nepekné praskanie povrchu pri pečení.

Žemľovka s čerstvými slivkami
Potrebujeme:
400 g sliviek
3 dl mlieka
50 g masla
60 g práškového cukru
4 celé vajcia
vanilínový cukor
škoricový cukor
Postup:
Oddeľte žĺtky od bielkov. Žemle pokrájajte na plátky a namočte v mlieku, v ktorom ste si rozmiešali cukor, žĺtky a vanilínový cukor. Slivky umyte, vykôstkujte a nechajte oschnúť. Do maslom vymastenej formy striedavo ukladajte vrstvy žemlí a sliviek so škoricovým cukrom tak, aby prvá vrstva bola z pečiva a posledná zo sliviek. Pečte pri 170 stupňoch 40 minút a tesne pred dopečením pokryte vrstvou snehu z bielkov a cukru.
Žemle možno nahradiť o čosi sviatočnejšou vianočkou alebo bielym toastovým chlebom.

Rýchly slivkový lekvár
Potrebujeme:
2 kg sliviek
250 g rafinovaného cukru
250 g prírodného cukru
šťava z jedného citróna alebo 50 ml octu
ČL škorice
ČL perníkového korenia alebo 3 potlčené klinčeky Postup:
Slivky umyte, odkôstkujte a dajte do pekáča. Pokvapkajte citrónovou šťavou, alebo octom. Bez premiešavania pečte pri 180 stupňoch 25 minút. Ešte horúce posypte cukrom a nechajte vo vyhriatej rúre odpočinúť, kým nevychladnú. Keď cukor vytiahne z ovocia šťavu, využite rúru na zahustenie. Stačí 45 minút intenzívneho pečenia na to, aby sa objem šťavy stiahol na polovicu. Pridajte škoricu, zvyšné koreniny a ponorným mixérom premeňte ovocie na pastovitú hmotu. Po vychladnutí plňte do fliaš a sterilizujte.
V porovnaní s tradičným varením v hrnci je príprava lekváru v rúre rýchlejšia. Pri vyššej teplote sa voda z ovocia odparuje intenzívnejšie. To je dôležité na zosilnenie chute.

Mäsová rolka so slivkami
Potrebujeme:
Kilo bravčovej krkovičky bez kosti
30 sliviek
10 plátkov prerastenej slaniny
biele víno
3 PL oleja
2 PL medu
rozmarín
soľ
korenie.
Na omáčku:
250 g sušených sliviek
100 g slivkového lekváru
40 g masla
2 PL hladkej múky
ČL mletej škorice
6 klinčekov
kôra a šťava z jedného citróna
Postup: Krkovičku rozrežte na plát, osoľte, okoreňte a poprášte sušeným rozmarínom. Poukladajte naň plátky slaniny a odkôstkované, rozpolené slivky. Mäso zviňte do rolky a previažte potravinárskym špagátom. Na oleji ju opražte zo všetkých strán, aby sa povrch zatiahol a preložte na plech. Potrite medom, podlejte vínom, olejom z výpeku a dajte piecť. Pri 150 stupňoch si rolka zachová svoju šťavnatosť, pri 180 dosiahnete jej krehkosť. Počas pečenia pripravujte omáčku. Sušené slivky varte v malom množstve vody spolu s koreninami do zmäknutia. Vyberte klinčeky, pridajte lekvár a rozmixujte. V hrnci rozpustite maslo a opražte na ňom hladkú múku do ružova. Pridajte rozmixovanú zmes. Ak vám omáčka príliš zhustla, nebojte sa ju rozriediť vodou a citrónovou šťavou. Upečenú rolku rozkrájajte a servírujte poliatu omáčkou a varenými zemiakmi.
Môže byť obmena s použitím drobného lesného ovocia. Aj keď čučoriedky, černice a maliny stratia pri tepelnej úprave množstvo vody, výsledok je veľmi chutný.


Kým niektoré odrody sliviek majú neutrálnu sladkú chuť s jemným ovocným náznakom, iné dokážu na jazyku vykúzliť jemnosť marhúľ, intenzívnosť trniek či vyváženosť čerešní, s ktorými je slivka v príbuzenskom vzťahu. Čo dokážu mirabelky ponúknuť na intenzite vône a chuti, to ringloty predstihnú svojou vôňou. Čím viac sa odlišujú vzhľadom, tým rozdielnejšie sú ich chute.
Podobne ako pri marhuliach, v samotnom jadre plodov sa skrýva sladká horkosť, a to priamo pod škrupinkou kôstky. Aj keď sú semienka vo väčšej dávke jedovaté, nevyjdú nazmar. Svoju chuť odovzdávajú destilátom.
Ako vieme, pre slivky je typická krátka sezóna a malá trvanlivosť obratného ovocia. Napriek tomu je možné na niekoľko dní ich odložiť do pivnice či chladničky na postupné spracovanie alebo nechať plody dozrieť. Dôležité je nepoškodiť vrstvu vosku na šupke zabraňujúccej odparovaniu vody.
Kompótované slivky sú vynikajúce. Ak si ceníte dužinu a šťava hrá vo vašej spotrebe iba druhé miesto, natláčajte do pohárov polené, odkôstkované plody tak, aby ste využili priestor na maximum. Pri zahriatí ovocie povolí a medzipriestor sa naplní šťavou. Pokiaľ konzervovujete slivky vcelku, ak ich popicháte vidličkou, zamedzíte tak ich prasknutiu.
Slivkový lekvár je kulinárskou legendou a predpokladom pre jeho prípravu je vysoký obsah cukrov v dužine plodov. Odparením vody sa chute zintenzívnia a nič nevyrovná lepšie ich rovnováhu ako jemný biely ocot. Či sa rozhodnete pre jablčný alebo ryžový, záleží iba na vás. Z korenín je zaručeným úspechom pridanie škorice a klinčeka.
Zabúdať netreba ani na mušt, ktorý je možné pripraviť vylisovaním či odšťavením sliviek. Vzhľadom na náročnosť a nutné odkôstkovanie však ide skôr o lahôdku ako bežný produkt. Od neho je už iba kúsok k jemnému slivkovému vínu, ktoré je populárne hlavne v Ázii.
Na sušenie ovocia stačí, ak necháte pracovať prírodu a slivky necháte dozrieť na hranicu ich maxima. Vysoký obsah cukrov urýchli schnutie a zaistí konzervovanie sušených plodov.
Ako prvý je potrebné odstrániť voskový povlak na šupke. To zariadi opláchnutie horúcou vodou, ktorá súčasne otvorí póry v šupke, aby dužina rýchlejšie vysychala. Polené a odkôstkované slivky treba vystaviť pôsobeniu tepla. Ideálna teplota je 50-55 stupňov v elektrickej rúre, ale aj špeciálnej sušičke na ovocie.
Ovocie je suché vtedy, ak sa prestane scvrkávať a z plodov už nemožno vytlačiť žiadnu šťavu. Správne usušené slivky sú mäkké, takmer čiernej farby a lesklé od sirupovej šťavy. Skladovať ich treba vo vzdušných papierových vreckách na suchom a tmavom mieste, kde teploty kolíšu iba minimálne.
Sušené slivky disponujú v porovnaní s ostatnými druhmi sušeného ovocia najvyšším podielom vlákniny. Ich vykôstkovanie otvára dvere mnohým zaujímavým a chutným kulinárskym nápadom. Vyskúšajte napríklad sušenú slivku, do ktorej vložíte mandľu a jej vrch polejete horúcou čokoládou, prípadne polejte kvapkou rumu. Slivky sa používajú predovšetkým v gastronómii, ale taktiež môžu dopomôcť k dokonalej pleti. Stačí keď pár sliviek zmixujete s pár kvapkami mandľového oleja a pleťová maska na mastnú pleť z rozšírenými pórmi je na svete.

V strednom pásme Ruska sú najrozšírenejšie také druhy, ako „Vengerka“ (a jej oválne pretiahnuté plody s výrazne sladkou dužninou, ktoré sú obvykle surovinou pre slivkový lekvár). „Ryngla“ má šťavnaté plody guľovitého tvaru, najčastejšie zelenej alebo žltej farby, nakyslastej chuti, z ktorých sa varí slivková marmeláda alebo kompót.
Slivka obsahuje rutin, ktorý spevňuje naše vlásočnice. Pri tepelnom spracovaní sa nepoškodzuje, a preto je slivková marmeláda alebo džem pre krvné cievy rovnako prospešná, ako čerstvé plody.
Draslík odvádza z organizmu nadbytok soli. A veľké množstvo minerálov má výrazný vplyv na stav kardiovaskulárneho systému, pečene a ľadvín. Preto sú slivky oddávna odporúčané pri onemocneniach súvisiacich s látkovou výmenou.
Slivky sa používajú i pre zažívanie a zvýšenie apetitu. Je známe, že fungujú ako ľahké preháňadlo. Pozor bobule musia byť zrelé, inak môže dôjsť k opačnému účinku! Obzvlášť je potrebné povedať o sušených slivkách. Tie obsahujú pektín, látku, ktorá pomáha tvorbe hormónov „dobrej nálady“ – endorfínov, a pomáha nám bojovať so stresom a depresiou. Pravidelná konzumácia sušených sliviek zlepšuje pamäť a zvyšuje mužskú potenciu.

V Anglicku je národným jedlom slivkový puding. Existuje veľa receptov jeho prípravy pre všetky chute aj peňaženky. K nutným prísadám patria sušené slivky, hovädzí loj, vajcia, orechy, koňak alebo sherry. Alkohol umožňuje predlžiť trvanlivosť. Tradične sa puding nezapekal, ale varil, zabalený do ľanovej látky, a pred podaním ho polievali horúcou sladkou omáčkou a zapaľovali.
Bohužiaľ dnes sa aj v Anglicku stal slivkový puding exotikou, pretože ho považujú za celkom vysoko kalorické jedlo. Alternatívou pudingu sa môže stať slivková pena.

Slivková pena
Potrebujeme:
1 kg sliviek,
750 g cukru,
trocha mletej škorice,
jeden klinček,
1 polievková lyžica citrónovej šťavy,
1 polievková lyžica koňaku,
1 balíček vanilkového cukru.
Postup:
Slivky sa omyjú a odstránia sa kôstky. Približne 600 g sliviek sa rozmixuje na pyré. Zvyšok sa rozkrája na polky. A pyré a rozpolené slivky sa zmiešajú s ostatnými ingredienciami. Výsledná hmota sa vyklopí do keramickej nádoby, zakryje prikrývkou a dá sa do studenej rúry.
Pena sa pečie pri teplote 200 stupňov asi 3-4 hodiny a občas sa zamieša. Ak hmota silne zhustne, je možné pridať trochu horúcej vody.

Sušenie potravín
pochádza zo starovekých čias, kedy bolo nutnou potrebou a nie kulinárskou lahôdkou. Moderné metódy uchovávania potravín prostredníctvom chladenia, zmrazenia, konzervovania alebo pasterizácie túto starovekú metódu sušenia potravín takmer vytlačili z nášho podvedomia. Cez všetky naše technológie skladovania potravín však zostáva sušenie jedným z najviac výživným, bezpečným, úsporným a chute zachovávajúcim spôsobom konzervácie potravín.
Ak chcete sušiť väčšie množstvá ovocia, mali by ste sa rozhodnúť pre prenosné skriňové sušiarne. Menšie množstvá si pokojne spracujete aj v elektrickej alebo plynovej rúre. Pri takomto sušení by sme si mali vyrobiť rošty z pletiva, tak aby sme ich mohli do rúry vmestiť niekoľko na seba. Počas procesu sušenia musíme tieto rošty premiestňovať, aby sa nakrájané ovocie vysušilo čo najrovnomernejšie. Dvierka rúry by sme mali pritom nechať pootvorené, aby nimi mohla unikať vzniknutá para.

Jablká a hrušky
Ovocie nesmie byť poškodené. Jablká treba nakrájať na 0,5- 0,7 cm hrubé mesiačiky alebo krúžky. Krájať sa dajú aj na kocky s hranou 1 cm. Hrušky by sa mali rozrezať po dĺžke na polovičky, štvrťky alebo osminky. Z kúskov potom odstránime jaderníky. Nakrájané jablká a hrušky ponoríme na 1-3 minúty do 2% roztoku kyseliny citrónovej a necháme dobre odkvapkať. Potom ovocie uložíme na rošt. Hrušky treba sušiť pri teplote 100°C. Tak si zachovajú svoju peknú farbu. Dosúšajú sa pri teplote 80°C. Podobne postupujeme aj pri jabĺčkach.

Slivky
Slivky je potrebné odstopkovať a namočiť na 15 sekúnd do vriaceho 1% roztoku sódy a následne dobre opláchnuť studenou vodou. Umyté slivky sa potom uložia na rošty a sušia sa najskôr pri teplote 55 až 60 °C. Pozor, slivky nesmú prasknúť a ani púšťať šťavu. Ak sa plody začnú scvrkávať, teplotu treba postupne zvyšovať na 90 °C. Plody treba sušiť dovtedy, kým zo sliviek pri stlačení v prstoch prestane tiecť šťava. Správne usušené slivky sú mäkké, lesklé a majú čiernu farbu. Sú sladké a nesmú mať horkastú príchuť. Slivky sa dosúšajú ešte 3 dni uložené na papieri a uložia sa na skladovanie najlepšie v chladnej miestnosti v papierových vreckách. Dôležité je, aby v miestnosti bola priaznivá vlhkosť. Inak slivky vysychajú alebo začnú plesnieť.

Sušené slivky
juhoamerickí vedci prišli na veľmi zaujímavú vec. Látka triterpenoidy, ktorá zabraňuje množeniu baktérií spôsobujúcich zápaly ďasien, tvorbu zubného kazu vrátane povlaku, je hojne obsiahnutá práve v sušených slivkách. Konzumáciou sušených sliviek by bolo teda možné zabrániť baktériám v spojení a priľnutí k zubu. Slivky sú vodnaté a šťavnaté a vďaka tomu je doba ich sušenia dlhšia. Je dobré vybrať slivky veľmi zrelé až prezreté. Po ich umytí ich sparíme v horúcej vode a po pol minúte v horúcom kúpeli ich ochladíme v studenej vode. Tým zmäkne inak tvrdá šupka, ktorá na sušenie nie je príliš vhodná. Vodu necháme odkvapkať a slivky vykôstkujeme. Môžeme ich sušiť aj s kôstkami, ale doba sušenia je potom dlhšia. Vykôstkované slivky naukladáme na tácku otvorenou stranou nahor a pri teplote okolo 55 °C sušíme desať hodín. Potom sušenie zhruba na päť hodín prerušíme a necháme slivky odpočinúť. Po tejto pauze sušíme ďalších desať hodín pri rovnakej teplote. Celý proces opakujeme ešte raz. Doba sušenia nejde presne určiť a je závislá na vyzretosti a veľkosti sliviek.

Aj keď prvoradým cieľom sušenia bolo v minulosti uchovanie ovocia, zeleniny a byliniek a teda predĺženie jeho doby konzumácie, stále viac sa stáva aj obľúbeným doplnkom zdravého stravovania. Aj keď niekto má o jeho zdravom základe pochybnosti pre jeho obsah cukru (už pre samotnú intenzívnu sladkú chuť), nemusíte sa v rozumnej miere kozumácie sušených plodov ničoho obávať. Pri sušení sa síce odparí iba voda a nie cukor, ktorý plod prirodzene zakonzervuje, ide však o fruktózu a glukózu, ktorá je určite zdravšia ako biely cukor a hlavne je ľahšie stráviteľná, nemusíte sa báť ani priberania ako z rafinovaných cukrov. Treba si však dávať pozor na množstvo, aj tu platí striedmosť. Zdanie Vás možno oklame, ale uvedomte si, že jedno veľké jabĺčko sa rovná pár plátkom nasušeného jablka. Nenechajte sa zviesť, v prípade sušeného ovocia môžete prijať oveľa väčšie množstvo cukru už len preto, že Vás oklame objem. Sušené ovocie by nemalo tvoriť jeden z vašich hlavných chodov, má byť len doplnkom vášho jedálneho lístka najmä v čase, keď nemáte možnosť konzumácie daného ovocia. Prípadne ako barlička pri redukčnej diéte alebo pre maškrtnejšie jazýčky, ktoré volia túto zdravú alternatívu k bežným sladkostiam. Aj napriek väčšiemu obsahu cukru oproti čerstvému ovociu sa tak radí sušené ovocie do zdravej výživy.

Čo obsahuje sušené ovocie?
V šetrne usušenom ovocí je dostatok vitamínov - A, B, železo, horčík a vápnik, je tiež bohatým zdrojom vlákniny, ktorá je nápomocná pri zápche, funguje ako prirodzené preháňadlo. Odparená voda so sebou berie síce objem ale nie energiu a živiny, ktoré sa len skoncentrujú do menšieho objemu. Zachovaná zostáva tiež časť antioxidantov (najviac ich majú sušené slivky), dokonca brusnice ich obsahujú viac ako čerstvé.

Aké sú teda výhody sušenia a ako sušiť ovocie a zeleninu ?
Na rozdiel od iného konzervovania – mrazenia, zavárania a pod. je z hľadiska spotreby energie cenovo najvýhodnejšou formou uchovávania. V tej najjednoduchšej variante sušenia potrebujeme iba prírodu – jej plody, slnko a vzduch. Keďže je však tento spôsob niekedy nevyspytateľný, môže nám trvať sušenie dlhšie. Ako však hovorím: „na dobré sa dlho čaká“ . Na dlhšie sušenie celých kusov ovocia využívate radšej mriežkovú podložku, aby vzduch prúdil aj zospodu. A hlavne sa vám ovocie bude ľahšie otáčať a nebude sa lepiť na podložku. Pri sušení byliniek môžete využiť plech vystlaný papierom, na ktorý bylinky narežete alebo natrháte (nezabudnite dať nejaké závažie, lebo vetrík raz silnejšie fúkne a máte po bylinkách). V zime môžete sušiť tiež na radiátore, či kachľovej peci.
Uskladnenie sušeného ovocia, zeleniny, hríbov a byliniek je priestorovo najúspornejšie a nie je naň potrebná žiadna ďalšia energia (ako napr. pri mrazení). Stačí nám na to dobre uzatvárateľná nádoba, pretože sušené ovocie rado absorbuje vlhkosť z okolia, ale napr. na bylinky, orechy a pod. Vám postačia aj bavlnené vrecká, pozrite si napr. tie ručne robené z našej ponuky . Sušené plody uskladnite radšej v tmavšej a chladnejšej miestnosti, aj keď verím, že najlepšie by vyzerali v presklenej nádobe v teplej kuchyni. Sušené plody sú háklivé na svetlo a môžu strácať niektoré zo svojich vitamínov či aromatických látok. Skladujte však len dobre vychladnté a dokonale vysušené ovocie, ktoré nebude vnútri surové, ale ani príliš tvrdé a spečené. Na sušení je najťažšie práve to, že nikto vám nepovie dobu sušenia napr. pri marhuliach, keďže každá odroda aj vzhľadom na veľkosť a stav dozretosti sa suší inak. Dobre uskladnené vám vydržia aj niekoľko rokov, najlepšie je však skonzumovať ich do ďalšieho zberu. Našťastie to príroda vymyslela veľmi dobre a každý rok nám prináša zásobu nových čerstvých plodov a byliniek. Pri sladšom ovocí napr. banánoch môže prísť niekedy ku kryštalizácii na povrchu plodov. Nezľaknite sa, nejde o nižšiu kvalitu ani plesne. Ešte jedna rada: všímajte si v obchodoch spôsob uskladnenia sušeného ovocia a ostatných plodov, či ich predajca vyloží na najviditeľnejšie miesto, aby ich predal, alebo ich drží v najtmavšom kúte. Sušené ovocie má byť v najtmavšej časti skladu.

Ak je samotné sušenie šetrné, to znamená, že sušíme pri teplote 30-40 stupňov, zachovávame množstvo živín. Sušením dochádza len k odpareniu vody, ktorá by spôsobovala hnilobné, kvasné procesy. Samotným sušením sa ešte viac zintenzívni chuť ovocia a tak sa sušené ovocie stane prirodzenou zdravou maškrtou.
Spôsoby sušenia – okrem spomínaného prirodzeného sušenia, sa dá sušiť v sušičkách ovocia a zeleniny, kde môžete mať nasušené plody už o niekoľko hodín aj pri nízkych teplotách (pred kúpou sušičky si zistite, či je možné nastavovať rôznu teplotu), hlavnou výhodou je, že sa nemusíte spoliehať na letné slnko, ale sušiť aj v zime napr. banány, či pomaranče.
Sušenie v rúre – má 2 nevýhody – v lete si miestnosť vykúrite tak, že sa bude rovnať teplotám vonku a hlavne pri sušení v rúre ovocie a zeleninu síce zasušíte, ale stane sa tak zvyčajne pri väčších teplotách, čím nezachováte také množstvo vitamínov v sušenom plode ako je treba. Ak sušíte týmto spôsobom, tak jedine s pootvorenými dvierkami, do ktorých vložíte napr. varešku, aby mohla unikať para. Sušenie v rúre je samozrejme rýchlejšie, pretože sušené plody strácajú rýchlo svoju vlhkosť, pamätajte však na to, že sa znižuje aj obsah živín.

Čo sušiť a ako vyberať plody na sušenie?
Pri sušení čohokoľvek všeobecne, vychádzajte z toho, že čím je potravina mäkšia, šťavnatejšia a dužinatejšia, tým dlhší bude proces sušenia a musíte tomu prispôsobiť aj teplotu sušenia.
Na sušenie využívajte iba dobre zrelé - v dostatočne zrelom ovocí je najviac aromatických látok, ktoré sa sušením v plodoch zachovávajú - nepoškedé plody bez hnilobných procesov, nepobité. Sušenie nie je stav konzerovania, na ktoré by sme mali použiť ovocie súce na vyhodenie! Pred sušením odtránime stopky, okvetie a pod.
Sušenie jabĺk a hrušiek
- odstránime jadrovníky (šupku ponecháme), z kôstkového ovocia povyberáme kôstky, ktoré by sa neskôr ťažko vyberali a tiež by spomalili celý proces sušenia. Sušené ovocie rozkrájajte na menšie kúsky, snažte sa, aby boli rovnako veľké a nemali ste problém s rôznou dĺžkou sušenia. Rozložte ich na sitá alebo mriežky. Najlepšie bude, ak sa nebudú prekrývať. Proces sušenia aspoň občas sledujte, podľa potreby otáčajte. V prípade, že sušíte v sušičke, tak vymieňajte sitá, ak vám na rôznych poschodiach sušička suší inou intenzitou. Zabezpečte pri sušení v trúbe dostatočné vetranie a únik vlhkosti. Ovocie môžeme sušiť aj nastoknutím na špajdlu alebo nitku (zachovajte dostatočné medzery) a sušiť pod zakrytou terasou. Sušené jablká sú vhodné pri chudnutí, lebo obsahujú enzímy, ktoré pomáhajú pri odbúravaniu tuku.
Niektoré druhy ovocia ako napr. hrozno alebo slivky sušíme v celosti a nerozkrajujeme ich. Slivky podporujú peristaltiku čriev a sú neodolateľné v kombinácii s vlašskými orechami.
Sušené marhule sa odporúčajú pre ľudí s vysokým krvným tlakom a srdcovo-cievnymi ochoreniami. Tiež podporujú činnosť žalúdka a pomáhajú pri vylučovaní toxínov z tela.
Zvážte sušenie bobulovín s drobnými zrniečkami ako maliny alebo černice. Môže sa stať, že vám zostane len vysušená kožka s jadierkami.
Z bobulovín však môžete urobiť vynikajúcu pochúťku "sušenú kožu.

Zdravá maškrta - Ovocná koža
Túto zdravú chutnú maškrtku bez chémie a farbív si môžete urobiť poľahky doma počas sezóny, kedy už neviete čo robiť s toľkým ovocím. Budete potrebovať cca 1 kg ovocia (môžu byť maliny, jahody, ríbezle, černice - samostatne, aj ich kombinácie) + 2 banány na zahustenie (nie je podmienkou).
Rozmixujeme všetko ovocie, ak máme radi sladké, tak dochutíme podľa chuti trochou medu. Túto masu vylejeme a rovnomerne rozotrieme na plech vystlený papierom na pečenie (nie príliš hrubá vrstva, aby sa nám nerobila koža dlho, stačí pol cm) a dáme sušiť počas horúceho slnečného dňa buď von na slnko, alebo do trúby na 80 stupňov na cca 9 hodín (najlepšie na noc). Keď je koža napohľad stále lesklá ale už na dotyk suchá, opatrne stiahneme z papiera (na začiatku si môžeme pomôcť nožom), potom to už ide hladko :) Kožu nastriháme alebo narežeme na tenké pásiky, ktoré zrolujeme a uložíme na suché miesto -napr. do sklenenej dózy, kde vydrží aj 3 mesiace. Môžeme tiež zabaliť do potravinovej fólie deťom do školy, na výlet alebo ako darček.

Ak nechceme, aby sušené ovocie prišlo o svoju farbu (marhule, jablká, hrušky), namočíme ich pred sušením do vody s citrónovou šťavou. Sušenie je ukončené, ak po stlačení plodu nevyteká žiadna tekutina a vnútri nie sú surové. Overiť si to môžete aj váhou - 1 kg čerstvých marhúľ = 200g sušených, 1 kg čerstvých sliviek = 250g sušených,...
Šípky sušíme pekne červené, vyfarbené, bez kazov a pred prvými mrazmi. Sušia sa v celosti a takto sušené sa používajú na čaj, ak máte viacej trpezlivosti môžete ich sušiť aj bez jadierok.
Bylinky sú tak nenáročné, že ich poľahky môžete sušiť na vzduchu, buď natrhané na kúsky, alebo uviazané vo viazaničkách. Sušíme výlučne v tieni, nikdy nie na priamom slnku, aby sme uchovali čo najviac aromatických silíc. Nesušte ich nikdy v sušičke s iným ovocím alebo zeleninou, lebo intenzívna aróma byliniek prejde aj do ostatných plodov (jedine, že by to bol zámer
Citrusové ovocie – citróny a pomaranče – sa sušia hlavne v zimnom období na dekoráciu, ale nebojte sa pridať koliečko pomaranča aj v zime do čaju. Sušiť sa dajú jednoducho aj na radiátore, alebo si ich navlečte na šnúrku a nechajte sušiť voľne v miestnosti, postarajú sa vám o príjemnú aromaterapiu a prevoňajú váš byt.
Vňate - sušiť zeleninové vňate sa dá tak jednoducho ako sušenie byliniek. Petržlenovú a zelerovú vňať suším vždy, keď potrebujem korene tejto zeleniny, vňate nikdy nevyhadzujem a vydržia mi tak až do ďalšej sezóny. Rovnako ako majoránku, polievkové korenie (ligurček), kôpor a iné sušíme v tieni a najlepšie v prievane. Po dosušení ich už len rozmelníme medzi prstami na menšie kúsky (čo je aj znak toho, že vňať je dobre vysušená).
Sušená zelenina – sušiť sa dá samozrejme aj zelenina. Zachováva si celú svoju výživovú hodnotu. Môžete si dokonca namiešať niekoľko druhov sušenej zeleniny a tú potom používať pod mäso, do polievok Neskúsení by mali začať najskôr s koreňovou zeleninou, tam je istota, že nič nepokazia. Zelenina má nízky obsah cukrov a sušenie teda prebieha rýchlejšie, aj v tomto prípade musíme dať pozor na dokonalé vysušenie, aby sa nám nezačala kaziť. Pri nadbytku cibule, cesnaku, petržlenu, mrkvy aj zeleru môžeme túto zeleninu výborne zakonzervovať – nakrájať na menšie kocky, cibuľu na plátky a sušíme za občasného premiešavania. Vysušená cibuľa by sa vám mala drobiť, ale stále by si mala zachovať svetlú farbu. Cibuľu a cesnak kvôli ich silnej aróme sušte v dobre vetrateľnej miestnosti alebo vonku. Použijeme ich potom do domácej vegety, šalátov, omáčok a pod.

Recept na domácu vegetu.
Koreňovú zeleninu – mrkvu, petržlen, zeler, kaleráb, cibuľu, cesnak (prípadne iné podľa chuti) umyjeme, očistíme, nakrájame na menšie kusy, zomelieme na mäsovom mlynčeku, zmiešame so soľou a korením a necháme sušiť na plechu na pečiacom papieri v tenkej vrstve. Vonku na slnku tento proces trvá asi 3-4 dni, pravidelne premiešavame. Po dôkladnom usušení pridáme petržlenovú vňať a ligurček (polievkové korenie), ktoré sme si osobitne usušili. Ručím vám, že na kupovanú vegetu vám už nepríde chuť
Sušené rajčiny
– skvelé a v domácich podmienkach skoro zadarmo. Rajčiny umyjeme, rozštvrtíme, vyberieme jaderníky, vďaka čomu urýchlime proces sušenia. Sušíme buď voľne na slnku, v rúre alebo sušičke podľa vyššie napísaných pravidiel. Môžeme ich posypať sušeným cesnakom, oreganom, ale môžeme si ich nechať aj čisté bez príchutí. Takto sa dajú použiť napr. pri pečení pod rybu. Skladujeme v dobre uzatvárateľnom pohári na tmavšom chladnejšom mieste. Môžeme ich však aj zaliať olivovým olejom a máme nakladané sušené rajčiny.
Osobitnou kapitolou je sušenie kvetov – napr. kúsky levandule, lupene ruží, kvety echinacei, harmančeku a iné, ktoré sú vďaka svojím vlastnostiam nielen liečivé, ale v sklenej kanvici čaju či v džbáne minerálky vyzerajú efektne a môžete ich potom využiť v každom ročnom období, krásne sa tam rozvinú.
Huby - ich sušenie asi netreba príliš rozoberať. Sušiť sa dajú všetky druhy jedlých húb nakrájané na tenké plátky na sitách pokojne aj na slnku.
Doma nasušené ovocie, zelenina, huby a bylinky vám urobia najväčšiu radosť. Ak nemôžete siahnuť na zdroje z vlastnej záhradky a napriek tomu si chcete nasušiť plody vy, voľte málo prašné miesta čo najďalej od cesty. Pri kúpe plodín vyberajte od pestovateľov, ktorých poznáte, prípadne v bio kvalite. Pri kúpe hotových sušených plodov dbajte na uskladnenie v samotnom obchode. Môže byť akokoľvek šetrne ovocie usušené, ak ho predajca následne doslova ničí. Nech vás vôbec nemrzí ak vami sušené marhule nevyzerajú tak krásne ako tie v obchode. Tie vaše sú rozhodne zdravšie. Pri hromadnom sušení ovocia sa tento proces často urýchľuje, dôsledkom čoho je síce ovocie príťažlivejšie, mäkšie a farebnejšie, ale to len preto, že sú ošetrené zlúčeninami síry a konzervantov, ktorými sa predíde zahnívaniu slabo vysušených plodov. Navyše ťažšie sušené ovocie ešte s obsahom vody má aj väčšiu gramáž a teda sa lepšie predáva. Pozor na tento trik! Kupované sušené ovocie pred konzumáciou zásadne umyte rovnako ako to robíte s čerstvým kupovaným ovocím a zeleninou., ešte lepšie je, keď ho namočíte do teplej vody a potom ešte prepláchnete. Zle ošetrené kupované sušené plody vám môžu spôsobiť bolesti hlavy, migrény alebo dokonca alergické reakcie. A tiež sa dobre pozrite na obal, pri niektorých výrobkoch je pleseň očividná ešte na pultoch predajní.
Ako využiť sušené bylinky, ovocie, zeleninu, huby?
Na priamu konzumáciu, nahraďte nimi sladkosti. Do koláčov, mafinov, na ozdobu torty. Na výrobu granole, teda zapekaných musli. Na naloženie spolu s orechami do medu. Nasušený pomaranč a jablko na ozdobu vianočného stromčeka. Ako dekorácia atď...

Sušenie ovocia
Sušením sa zastavujú všetky biochemické procesy a potláča sa rast mikroorganizmov. Je to najstarší spôsob úschovy ovocia založený na znížení obsahu vody na 18 až 20 %. Význam sušeného ovocia nie je ani tak v množstve zachovaných vitamínov, ako skôr v obsahu minerálnych látok a vlákniny. Pravidelná konzumácia sušeného ovocia má blahodarný účinok na zažívací trakt, pomáha pohybu čriev a ich vyprázdňovaniu. Sušené ovocie sa odporúča pri chorobách obličiek, pečene, pri liečení hypertónie a opuchov.
Slivky na sušenie oberáme v štádiu biologickej zrelosti. Po zbere a vytriedení ich na 20 sekúnd ponoríme do vriaceho roztoku 1 % sódy bikarbóny. Tým odstránime ich voskový povlak, čo urýchli sušenie. Sódu zo sliviek opláchneme studenou vodou. Slivky (bystrické) sušíme celé aj s kôstkou, prípadne pred sušením vyberieme kôstku. Namiesto nej vložíme štvrtku vlašského orecha alebo lieskovca. Väčšie slivky (Stanley, Čačanská, Najboleja) sušíme rozpolené.
V sušiarňach a sušičkách je výhodné sušiť v dvoch etapách: v 1. etape 2 hodiny pri teplote 50 až 55 °C, v 2. etape 15 až 20 hodín pri teplote 70 až 75 °C až na konečnú vlhkosť. Medzi etapami necháme slivky 4 až 6 hodín ochladnúť. Ak nemáme k dispozícii špeciálne sušiarne, sušíme ich v rúrach alebo peciach na drevo: 1. etapa 7 až 8 hodín pri teplote 50 a 55 °C, 2. etapa asi 8 hodín pri teplote 65 °C. Potom ich necháme odstáť približne 24 hodín a dosušíme asi 8 hodín pri teplote 75 až 80 °C. Pri takomto sušení získame plody bez puklín, nelepkavé, s mäsitou dužinou, lesklou šupkou a intenzívnou čiernou farbou.

Jablká
Jablká, ktoré chceme použiť na sušenie, nesmú byť otlčené, nahnité, poškodené škodcami alebo inak znehodnotené. Nakrájame ich na 0,5 až 0,7 cm hrubé krúžky alebo mesiačiky. Nakrájané jablká ponoríme na 1 až 3 minúty do 0,1 až 0,2 % roztoku kyseliny citrónovej. Odkvapkané uložíme na liesky a sušíme pri teplote 70 až 80 °C. Jablká sušíme približne 8 hodín. Konečná vlhkosť sušených jabĺk má byť 15 až 20 %. Ak sušíme v domácich podmienkach, jablká krájame najčastejšie na krúžky alebo rezy. Pokrájané plody hneď vložíme do vody s kyselinou citrónovou, aby nestmavli. Pred samotným sušením je vhodné jablká obariť, vzápätí rýchlo ochladiť a sušiť.
Pri sušení jabĺk v rúre najprv udržujeme teplotu 105 °C, na konci sušenia teplotu znížime na 50 až 45 °C. Sušenie trvá najviac 5 hodín. Iný spôsob: Jablká zbavíme jadrovníka a pokrájame na kolieska s hrúbkou asi 4 mm. Kolieska navlečieme na šnúrku alebo drievka, ktoré zavesíme na drevený stojan a dáme čo najbližšie k zdroju tepla. Na sušenie môžeme v zime využiť aj teplo radiátora.

Hrušky
Na sušenie sú vhodné odrody s pevnou dužinou a malou semennou časťou. Hrušky umyjeme, pokrájame na štvrťky, odstránime jadrovník a vložíme ich do 1 % roztoku kyseliny citrónovej, aby nestmavli. Pred sušením ich môžeme obariť vriacou vodou, aby zmäkli.
Iný spôsob sušenia hrušiek:
Pred samotným sušením hrušky neopracovávame, sušíme ich celé bez čistenia alebo rozrezané na polovičky, prípadne štvrťky (podľa veľkosti plodov). Pri sušení v rúre udržiavame počiatočnú teplotu 75 až 80 °C a konečnú teplotu nie vyššiu ako 65 °C.
Zdroj: časopis Urob si sám

5 dôvodov, prečo jesť slivky
Slivovica patrí suverénne k najobľúbenejším tuzemským krčmovým drinkom. Netreba však zabúdať, že slivka je skvelá aj tuhom stave! Ak pochybujete, prečítajte si o jej piatich najväčších benefitoch pre zdravie. Presvedčia vás, že v sladkom ovocí, čo sa v lete bežne váľa po cestách, je viac než len lahodná chuť!
Po slivkách to lepšie myslí
Patríte k tým, čo dennodenne riešia otázku, kam zase položili kľúče od auta? Slivky svojou troškou môžu pomôcť nakopnúť krivkajúcu pamäť. Sú bohaté na antioxidanty, čo bojujú s voľnými radikálmi, zodpovednými za starnutie mozgu. Aby vám to lepšie myslelo, odporúča sa v sezóne sliviek zjesť každý deň aspoň 4 zrelé kúsky.
Slivky spevňujú kosti
(Nielen) vyššie vekové kategórie ocenia, že sušené slivky zlepšujú kondíciu kostí. Výskumné tímy z Floridskej a Oklahomskej univerzity to dokázali na ročnom experimente, v ktorom ženám v strednom veku predpísali na každý deň 10 deka sušených sliviek. Výsledok sa najviac podpísal na stave chrbtice a ramien, kde došlo k výraznému spevneniu kostnej hmoty.
Slivky znižujú riziko cukrovky
Slivky patria k ovociu, čo klame chuťou. Sú extrémne sladké, ale napriek tomu majú potešiteľne nízky glykemický index, takže aj keď ich zjete za vedro, cukrový šok to v tele nevyvolá. Priaznivo upravujú stav cukru v krvi a to z nich robí skvelú prevenciu pred cukrovkou druhého typu.
Slivky chránia srdce
Žijeme v uponáhľanej dobe, preto sa hodí každý tip na zníženie vysokého krvného tlaku a ochranu pred infarktom. V jednej čerstvej slivke sa nachádza okolo 113 miligramov draslíka, minerálu, čo chráni srdce. Kardiovaskulárny systém profituje aj z typicky purpurového slivkového farbiva – antioxidantu menom antokyanín.
Slivky rozhýbu lenivé črevá
Sušené slivky sú tradičný ľudový recept, keď „sa nedá“. Netrápte telo chemickými preháňadlami, ak existuje ich prírodný ekvivalent. Nechajte sušené slivky zmäknúť v horúcej vode, po vychladnutí ich zmiešajte s ovsenými vločkami, bielym jogurtom a uložte na pár hodín do chladničky. Medzičasom si pripravte hrubšiu knihu na záchod (náš tip - KNIHA O FUTBALE, vyhrajte ju hneď teraz!). Lebo toto bude na dlhšie...
Slivky konzumujte čerstvé 4-5 krát do týždňa, po 100 – 150 gramov. Sušené slivky konzumujte 3 krát do týždňa po 30 – 40 gramov. Sušené slivky obsahujú väčší podiel sacharidov, takže s nimi opatrne, aby ste si nespôsobili závislosť na sladkom (glykemický index)
Účinky slivky na zdravie
-Podporujú imunitu
-Podporujú trávenie
-Zvyšujú činnosť čriev – mierne preháňadlo
-Urýchľujú metabolizmus
-Normalizujú hladinu cukru v krvi
-Močopudný účinok – odvodňujú
-Vyživujú kostné tkanivo
-Podporujú pevnosť kostí – prevencia Osteoporóze
-Zlepšujú pevnosť a kvalitu nechtov a vlasov
-Podporujú funkciu mozgu
-Podporujú funkciu pečene, obličiek a močových ciest
-Prečisťujú organizmus – detoxikácia tela
-Znižujú vysoký cholesterol
-Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
-Prevencia proti rakovine – vychytávajú voľné radikály z tela
-Vhodné pre Diabetikov, Celiatikov, tehotné a kojace ženy.

Detoxikácia hrubého čreva – očista čriev
V hrubom čreve sa pri nezdravom stravovaní a zlých návykoch hromadí odpad z celého tela. Zvyšky nestrávenej potravy, toxické látky a iné odpadky, ktorých sa telo nedokáže zbaviť sa hromadia v čreve.
Podľa „správnosti“ by celý odpad mal z tela prirodzenou cestou (stolicou) odísť. Ale to sa dá len vtedy, keď črevné klky budú čisté a nánosy odstránené.
Po prečistení Vám bude správne fungovať nielen trávenie ale aj vyprázdňovanie a vstrebávanie potrebných živín do krvi a obehového systému.
Udržať si čisté hrubé črevo po prečistení je dôležité, aby sa Vám opäť nepridružili zdravotné problémy.
Tu je dôležité dodržiavať zdravé stravovacie návyky a mať stravu bohatú a pestrú na vlákninu, minerály a vitamíny.
Detoxikácia čriev (hrubého čreva) (matka mala rakovinu hrubého čreva, no neskoro to bolo diagnostikované, tak prekonala operáciu.)
-Dokonalé prečistenie hrubého čreva od toxických látok
-Zvýšenie peristaltiky čreva
-Pravidelná stolica
-Zvýšenie imunity (vďaka vstrebaniu viacerých živín z potravín)
-Odstránenie plynatosti a kŕčov
-Odstránenie prípadných hnačiek (choroboplodné zárodky zmiznú z čreva)
Kedy začať očistu – detoxikáciu čriev? Príznaky:
-Hnačky, zápcha.
-Plynatosť, kŕče, bolesti brucha.
-Pocit plného brucha.
-Bolesti hlavy.
-Zapáchajúca stolica.
Ako detoxikovať hrubé črevo?
Prečistiť sa jednorázovo preháňadlami alebo klystírom je vo väčšine prípadov neškodné riešenie, ALE!
Ak používate častejšie preháňadlá alebo klystír k dosiahnutiu pravidelnej stolice, za krátku dobu si vypestujete návyk – „závislosť“ na preháňadlách z ktorej sa budete ťažko dostávať. Črevá si veľmi ľahko zvyknú na takýchto pomocníkov a potom „zlenivejú“.
Už nebudú činné a nastanú dlhodobé zápchy, bolesti brucha, kŕče a zatoxikovanie tela odpadovými látkami, ktoré nemajú možnosť telo prirodzene opustiť. Ďalší problém pri takýchto metódach očisty je odstránená črevná mikroflóra, ktorá udržiava chránené črevo pred odpadom.
Črevná mikroflóra a ochranný sliz na stenách čriev majú za úlohu ochrániť čo najviac častí čreva pred narušením baktériami, infekčnými a choroboplodnými zárodkami.
Pri narušení tejto ochrannej fólie sa môžu vyskytnúť mnohé zdravotné komplikácie. Preto radšej vyskúšajte detoxikačnú kúru a tak sa vyhnete problémom.
Postup – nenásilná detoxikácia hrubého čreva – očista čriev
Dĺžka tejto kúry nie je presne určená, ale nemala by mať menej ako 14 dní, aby bol účinok kompletný. Denná doporučená dávka vlákniny je 20-30 gramov.
Pri tejto očistnej kúre treba dosiahnuť hodnotu približne 50 gramov vlákniny. V praxi to znamená: cca 5-8 kúskov ovocia alebo zeleniny za deň.
Okrem zeleniny a ovocia konzumovať celozrnné cestoviny, celozrnné pečivo, ovsené vločky, hnedú ryžu a malé množstvo rýb – inak vylúčiť zo stravy alkohol, sladkosti, vyprážané jedlá, mliečne výrobky, mäso a biely cukor.
Ďalší dôležitý bod kúry je 3- 3,5 litra čistej vody za deň. Zabezpečíte prirodzenú očistu stien hrubého čreva a umytie nánosov toxínov.
Posledný bod je aktívny, cielený pohyb aspoň 15 minút za deň. Činnosť čriev je ovplyvnená z veľkej miery aj pohybom. Klky čriev sú pohyblivejšie pri cielenej a pravidelnej aktivite.
Dĺžka minimálne 14 dní
5 – 8 kúskov zeleniny a ovocia a deň
- Strava bohatá na vlákninu, minerály, vitamíny a stopové prvky
- Vyhýbať sa alkoholu, vyprážaným jedlám, cukru, tuku, mäsu a mliečnym výrobkom
- Denný príjem tekutín 3- 3,5 litra čistej vody
- Minimálne 20 – 30 minút cieleného pohybu za deň
Pokiaľ je zdravý životný štýl Váš dobrý „kamarát“ tak očistu čriev, resp. detoxikáciu hrubého čreva v horeuvedenom vnímaní pravdepodobne nikdy potrebovať nebudete.Domáca výroba sušeného ovocia sa ešte len spamätáva zo zmien, ktorými prešlo nielen slovenské poľnohospodárstvo, ale aj spoločnosť v uplynulých dvadsiatich rokoch. Najmodernejší sušiarenský závod, ktorý vlastnilo JRD Krajné, kde sa vyrábali slivky v čokoláde, sušil slivky len dve sezóny. Keď sa v roku 1990 družstvo rozdelilo na tri pôvodné celky, nemal kto splatiť tridsaťmiliónový úver a na tie časy supermoderná investícia sa prestala využívať a schátrala.
Až po vyše dvadsiatich rokoch sa našlo zopár odvážnych ovocinárov, ktorí sa pustili do výroby sušeného ovocia. Odvážnych preto, lebo, ako vraví Peter Sekera z novozámockej spoločnosti Poľnohospodár, väčšina slovenských spotrebiteľov má pri pohľade na cenu sušených sliviek, jabĺk a hrušiek hlboko do vrecka. Neodpustí si však poznámku, že ten istý spotrebiteľ nemá problém vyhodiť euro za vrecúško solených zemiakových čipsov.
Teraz slovenskí ovocinári ponúkajú spotrebiteľom alternatívu – namiesto slaných zemiakových lupienkov jablkové čipsy. Už štvrtú sezónu ich vyrába spoločnosť SK Fruit. Výroba každoročne rastie – z pôvodných 50 ton jabĺk stúpne na tohtoročných 200 ton. Pravda, po vysušení zostane len desatina z čerstvých plodov – 20 ton prvotriednej pochúťky.
„Spotrebitelia, ktorí navštevujú naše podnikové predajne či obchody nesúce označenie zdravá výživa, už zistili, že sušené ovocie je oveľa zdravšou pochúťkou ako solené výrobky,“ hovorí konateľ spoločnosti SK Fruit Miloš Šebo. Ako vôbec prvý slovenský ovocinár našiel odvahu na obrovskú 300-tisícovú investíciu.
Kým vo svete sušia ovocie spravidla veľké firmy, ktorých výrobné kapacity sa rátajú na stovky ton ovocia, Šebo musel sušiarenskú linku naprojektovať „len“ pre 150-hektárový sad. Na súčasné slovenské pomery je to veľký sad, ale na zahraničnú sušiarenskú konkurenciu to nie je nič. Len vďaka slovenskému dôvtipu sa podarilo skĺbiť nemecké, talianske a slovenské stroje, ktoré pôvodne slúžili na iné potravinárske účely, do linky, kde sa suší ovocie.
Sk Fruit nie je jediná firma, ktorá suší ovocie. Jablkové čipsy začala vyrábať v Dunajskej Lužnej aj spoločnosť BoniFructi. Jablko usušia aj so šupkou. Martina Vozárová, ktorá manažuje túto výrobu, je matkou piatich detí. Vrelo odporúča rodičom sušené jablká namiesto cukríkov. „Je to prírodný produkt bez akýchkoľvek prísad, s ovocným cukrom,“ hovorí Vozárová. Nestor slovenského ovocinárstva profesor Ivan Hričovský dodáva, že sušené ovocie je najlepšou ovocnou konzervou, ktorá si uchováva väčšinu z pozitívnych vlastností čerstvého plodu.
Lekár Viliam Bada dáva do pozornosti predovšetkým pri sušených slivkách fakt, že obsahujú najviac prirodzenej vlákniny. „Je to vari najlepšie rehabilitačné ovocie, aké má ľudstvo k dispozícii, ak pravda nerátame ešte jeden špičkový produkt – pôvodný slivkový lekvár, aký varili naše staré mamy,“ podotýka profesor Viliam Bada.
Sušené slivky zo Slovenska sú však už úplnou zriedkavosťou. Na kopaniciach v Lubinej pod Veľkou Javorinou ich suší 72-ročný Viliam Haruštiak pre ľudí zo širokého okolia. Na rozdiel od zahraničných nie sú máčané v glukózovom sirupe ani chemicky ošetrované proti plesni. Čistý prírodný kopaničiarsky produkt. Za kilogram surového ovocia zaplatia miestni občania Haruštiakovi 70 centov a po dvoch dňoch sa môžu hlásiť o sušené slivky, ale aj iné ovocie. Najviac si ich pochvaľujú turisti alebo lyžiari. Sušené ovocie považujú za ľahký a účinný doping.
Mimochodom Viliam Haruštiak suší slivky na sušičke, ktorú mu pred troma rokmi vyrobili v Novom Meste nad Váhom. Tu kedysi vo Vzduchotechnike vyrobili aj prototyp sušiarne pre JRD Krajné. Neskorší nástupca Vzduchotechniky spoločnosť Air techno vyrobila za posledných 20 rokov desiatky sušiarní pre Nemecko, Česko, Maďarsko. „Produkcia pre Slovensko sa dá zrátať na prstoch jednej ruky – poslednú objednávku máme z PD Tvrdošovce, kde budú sušiť rakytník rašetliakový,“ povedal konateľ Air techno Jaroslav Uhlík. Slovensko podľa neho hriešne nevyužíva svoj ovocinársky potenciál.
Sušené slivky, jablká a hrušky, kedysi tradičná slovenská pochúťka z kopaničiarskych sušiarní ovocia, sa stala vzácnosťou. Takmer všetko sušené ovocie, ktoré sa predáva v obchodoch, pochádza z americkej Kalifornie, z Čile alebo Číny. Sušené ovocie sa považuje za delikatesu a tomu zodpovedá aj cena od 5 do 7 eur za kilogram.
Slivky ako také určite pozná každý. Chutný, šťavnatý, modrofialový plod plný vitamínov, organickych kyselín, pektínu a samozrejme vlákniny.
Navonok celkom obyčajné ovocie, ktoré by nemalo chýbať v našom jedálničku, v kuchyni, ale aj ako vhodný liek. Slivky dokážu rýchlo utíšiť pocit hladu, preto sú vhodné aj ako zdravá desiata alebo olovrant.
Napriek tomu, že neobsahujú veľa Vitamínu C, považujeme ich za minerálnu bombu. Obsahujú totiž minerály ako je fosfor, draslík, vápnik, síra, horčík, a železo.
Slivky obsahuju aj vitamíny skupiny B. Komplex vitamínov B, ktorý je dôležitý pre ľudský organizmus. Je potrebný na zdravú pokožku, nechty, vlasy, dobrú pamäť či zdravé srdce. Kombinácia vápnika a fosforu pôsobí na posilnenie kostí.
Dajte si každý deň 100 g sušených sliviek a výsledok bude prekvapujúci. V ročnej štúdii, ktorú robili na Oklahomskej univerzite zistili zaujímavý záver. Došlo k výraznému spevneniu kostnej hmoty na chrbtici a ramenách.
Ďalej obsahujú aj vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre zdravé oči. Vďaka vitamínu E sú účinné ako prevencia pred rakovinou, majú silný antioxidačný účinok.
Ako všetci isto dobre viete, slivky obsahujú aj značné množstvo vlákniny. Vzhľadom na túto skutočnosť sú účinné v boji proti zápche. Aj dnes sa stretnete s lekármi, ktorý predpisujú slivky ako prírodné preháňadlo na zápchu.
Osvedčený recept radí - večer zaliať 5 sušených sliviek vlažnou vodou a nechať odstáť do rána. Slivky vám do rána zmäknú. Ráno na lačno vypite vylúhovanú šťavu. Zmäknuté namáčané slivky zjedzte.
Kto má rád jogurt, môže si z nich pripraviť chutné raňajky. Zmešajte biely jogurt so slivkami, môžete pridať aj ovsené vločky a vyprázdňovací účinok sa určite do niekoľkých hodín dostaví.
Slivky sú účinnou pomôckou pri nadváhe, sú viac ako z dvoch tretín tvorené vodou. Dokážu napomôcť k čisteniu organizmu a zároveň ho zbavujú nadmerného množstva tuku. Navyše nepatria medzi kalorické bomby. Napriek tomu, že sú výrazne sladké, majú nízky glykemický index – na 100 g ovocia majú len 210 kJ.


10 vlastností sliviek
Nutričné výhody sliviek:
1. Slivky sú plné betakaroténu a antioxidantov, ktoré sú prospešné pre telo. Tieto zlúčeniny vás chránia pred rôznymi typmi rakoviny, ako rakoviny pľúc, ústnej dutiny atď.
2. Ďalší antioxidant známy ako Anththocyanins, ktorý je v slivkách prítomný, zabraňuje poškodeniu telových buniek.
3. Jednou z dobrých nutričných výhod sliviek je to, že pomáhajú pri trávení potravy, pretože sú obohatené o diétne vlákniny. Tieto plody obsahujú aj sorbitol a isatín. Spoločne všetky tieto látky regulujú tráviaci systém a pomáhajú proti zápche.
4. Sušené slivky obsahujú tiež dôležité vitamíny a minerály. Ich konzumáciou získavame celkový denný príjem vlákniny, vitamínov, minerálov a fenolových zlúčenín.
5. Slivky obsahujú minerály ako draslík, fluór a železo, ktoré sú potrebné pre tvorbu červených krviniek. Taktiež priaznivo pôsobia na krvný tlak a srdcovú frekvenciu. To je dôvod, prečo vám nutričné výhody sliviek pomôžu mať zdravé srdce.
6. Vitamín A, ktorý sa v slivkách nachádza, je najdôležitejším pre zdravé oči a dobrý zrak. Udržuje zdravú sliznicu a vláknina známa ako zea xantín blahodárne pôsobí na sietnicu oka. Zároveň chráni oči pred škodlivým UV žiarením.
7. Polyfenolické antioxidačné látky, ako je luteín, kryptoxantíny a zea xantín znižujú množstvo škodlivých voľných radikálov na telo a zároveň odďaľujú proces starnutia.
8. Slivky obsahujú tiež vitamín B komplex, či vitamín B6, ktoré porušujú molekuly sacharidov, bielkovín a tukov, metabolizujú ich.
9. Vitamín K zase zabraňuje zbytočnému zrážaniu sa krvi po celom tele, čím udržiava dobrý krvný tlak. Nutričné hodnoty sliviek pomáhajú udržať zdravé kosti a chránia pred ochorením kostí spôsobeným v dôsledku starnutia.
10. Výživa sliviek zahŕňa aj veľké množstvo antioxidantov, ako je obsah vitamínu C, ktorý chráni organizmus pred infekčnými ochoreniami
Zdravotné a nutričné prínosy sliviek pre naše telo sú veľmi prospešné a preto by sme si mali slivky zaradiť do každodenného jedálnička. Urobme teda prvý a ľahký krok k ceste ku zdravšiemu životu.


Sušené slivky = zdravé kosti
(úryvok z knihy dr. Bukovského „Návod na prežitie pre ženu“)
Arjmandi nie je falošná značka na tričku z tržnice. Bahram Arjmandi je profesor a prednosta jedného univerzitného Oddelenia výskumu výživy, potravín a športu na Floride, ktorý uskutočnil veľmi zaujímavú a uznávanú štúdiu: so svojimi kolegami sledoval 100 postmenopauzálnych žien, ktoré denne dostávali 500 mg vápnika a 400 IU vitamínu D v tabletkách. Lenže to nebolo všetko. Rozdelili ich do dvoch skupín a ženy navyše jedli buď:
1) 100 g sušených sliviek (asi 10 – 12 ks), alebo 2) 100 g sušených jabĺk. Po 12 mesiacoch sa ukázalo, že:
ženy, ktoré jedli sušené slivky, mali vyššiu denzitu kostnej hmoty = zdravšie kosti
ženy, ktoré jedli sušené slivky, mali vyššie hladiny látok, ktoré podporujú tvorbu kostnej hmoty.
Ako to tie slivky robia? Obsahujú látky (= polyfenoly), ktoré v skúmavkových experimentoch podporujú aktivitu osteoblastov (to sú tí chlapíci, ktorí vám „cementujú“ kosti), ale pravdepodobne ide aj o komplexný účinok vápnika, horčíka, bóru, vitamínu K – to všetko je v sušených slivkách totiž dosť skoncentrované.
Ak vám je 10 – 12 sušených sliviek za deň priveľa (laxatívny účinok alebo vetry), znížte dávku na polovicu, ale rozhodne si nenechajte ujsť túto sladkú podporu zdravia svojich kostí. Zvlášť, ak sa vaše číslo na narodeninovej torte začína už najmenej štvorkou.
Ďalšie informácie nájdete v knihe: "Návod na prežitie pre ženu"
www.akv.sk

Z úvodu ku knihe:
„Staráme sa o svoje zdravie preto, lebo je to lepšie a prirodzenejšie – robia tak múdri ľudia, ktorí poznajú hodnotu zdravia. Z času na čas však dostávame životnú lekciu z ťažkej pravdy, že hoci urobíme (z nášho pohľadu) všetko správne a dobre, nestane sa to, čo sme si želali... Nie, život nie je strelnica, na ktorej si každý za svoje skutky (alebo peniaze) môže vystreliť toho najväčšieho maca.
Každý deň skúšam žiť dobrý život a byť dobrým človekom. Padám a vstávam. Všetci padáme, no vstávajú iba niektorí. Pridáte sa? Nech sa totiž vonku deje čokoľvek, telo, srdce a duša sa nemusia s veľkým potešením váľať v blate.“
Čo o knihe napísali prví čitatelia
Teleráno Markíza na vernisáži knihy
Pozrite si video k tejto knihe.
Stručné a prehľadné členenie:
1. časť knihy „Vaše telo“ obsahuje tieto kapitoly: • Koža • Nechty •Vlasy • Zuby • Kosti • Kĺby • Krv • Obličky • Prsia • Pohlavné orgány • Tehotenstvo • Neplodnosť • Menopauza • Srdce • Mozog • Štítna žľaza • Tráviaci systém • Celiakia • Rakovina • Dekády ženy
2. časť knihy „Váš deň“ obsahuje tieto kapitoly: • Raňajky • Metabolizmus • Glykemický index • Cukor a umelé sladidlá • Čokoláda • Psychogénne jedenie • Sedavé zamestnanie • Zápcha • Detoxikácia • pH • Protizápalová kúra • Protikvasinková kúra • Vitamin D • Histamínová intolerancia • Chronická únava • PMS • Predplesová kúra – rýchlo do šiat • Alkohol • Stravovanie pri dojčení •Antikoncepcia • Sexuálny život • Spánok • Duša
Rozhovory s inými špecialistami aj známymi a zaujímavými ženami:
• Marína Kráľovičová • Daniela Hantuchová • Judita Puškáčová • Zuzana Smatanová • Adriana Poláková
 
Odkaz pani Márie Kráľovičovej
Odkaz od pani Adriany Polákovej
Tu nájdete všetky videá a animácie sprístupnené v knihe
Skvelá hudba: 42 pesničiek, ktoré ste ešte možno nepočuli, ale určite stoja za to, vybral a okomentoval ich autor knihy. Tu nájdete všetky pesničky uvedené v knihe

http://zena.sme.sk/c/5776203/slivovica-tekuty-jadrovy-pohon.html

Koštovka páleného


MYJAVA, 20. 3. 2015 - Na 21. ročníku Koštovky páleného sa opäť zídu pestovatelia, profesionálni degustátori a priatelia, aby ochutnávali, degustovali, koštovali, vymieňali si skúsenosti z pestovania ovocia a pálenia destilátov. Skôr, ako sa 9. mája 2015 v Kultúrnom dome Samka Dudíka v Myjave uskutoční toto medzinárodné podujatie, prípravný výbor Koštovky páleného vyhlasuje súťaž, do ktorej sa môže zapojiť každý, kto prinesie 0,3 litra páleného v bielej fľaši, uvedie druh destilátu a rok vypálenia. Vzorky páleného budú rozdelené do kategórii: slivky, durandie, belice, hrušky, jablká, marhule, čerešne a rôzne.
Vzorky je možné odovzdať do 7. apríla 2015 na zberných miestach:
- Kultúrny dom S. Dudíka Myjava – V. Jurenková
- Obecný úrad Stará Myjava
- Obec Lubina – E. Janovic, č.157
Každá vzorka bude zaradená do katalógu Koštovky páleného. Skúste si dať porovnať kvalitu Vášho „všelieku“ s ostatnými a prineste aspoň jednu vzorku do súťaže.

Slivovica

http://tv.sme.sk/v/14969/sedite-vela-pri-pocitaci-pomoze-slivovica.html


Deň sliviek Myjava 2014
Termín: 13.09.2014
Téma: Varenie a pečenie dobrôt
Miesto konania: Myjava - Turá Lúka (SR - Trenčiansky kraj)
Web: www.myjava.sk 
Ďalšie informácie: Tel.: +421 34 6907 319 ,Mail: ingrid.vanova@myjava.sk
Deň sliviek na sobotu 13. septembra pripravilo Mesto Myjava, Rozvoj cestovného ruchu myjavských kopaníc n.o. a Centrum tradičnej kultúry Myjava, ktorí vás srdečne pozývajú na celodenné podujatie s názvom “Deň sliviek 2014”.
Akcia je usporiadaná s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja a Ministerstva kultúry SR. Sprievodnými podujatiami Dňa sliviek bude koštovka páleného v stodole Gazdovského dvora, ktorú pripravil Zväz záhradkárov z Turej Lúky, a tradičné varenie lekváru v podaní folklórnej skupiny Kýčer rovnako z Turej Lúky, s tým, že slivkové špeciality budú počas podujatia aj na predaj.

SLIVOVICA
Retiazka, to je najväčšia zbraň slivovice.
Nielen o slivovici hovorí degustátor PAVOL HRADSKÝ zo Starej Myjavy.
Čím sa vyznačuje dobrá domáca pálenka?
Rozhodujúci element je čírosť, ak ju nemá, tak sa ani nehodnotí. Rovnako je dôležitá aj aróma. Keď ju ovoniam, musí mi dať vôňu svojho druhu pálenky. Ak je to jabĺčko, musím cítiť vôňu zrelého jablka, ak je to slivka, tak, samozrejme, slivky. Potom je dôležitá aj sila. Je stará tradícia používať od 50 do 52 percent.
Prečo?
Ak je 53 percent, už je to veľa, pretože tam už vystupuje alkohol a nedovolí zvýrazniť tie pôvodné hodnoty. Bošácka či myjavská slivovica zvykne mať 52. Najnovšie už však používame 51. Zase platí, že je to preto, aby nebola alkoholom potlačená chuť a aróma, ktorú majú reprezentovať.
Čo znamená tá tradičná retiazka?
To je najväčšia zbraň slivovice. Ak zatrasiete fľašou, musí sa urobiť okolo hrdla taká korálikovitá retiazka. Musí vydržať aspoň päť sekúnd. Ak sú krúžky maličké, tak je slabá. Ak sú veľmi veľké, ako hrášky a ešte aj rýchlo zmiznú, to už je potom veľa alkoholu. Kvalitná slivovica má dobrú farbu, arómu aj retiazku.
Aký má byť správny kvas?
Ovocie musí byť zrelé. Nádoba má byť naplnená čo najskôr, nemôže sa napĺňať dva alebo tri týždne, podľa toho, ako mi ovocie padá. Jedno už začalo kvasiť, druhé sa tam len prihadzuje. Ak si potom dáte na jazyk takýto destilát, hovorí všetkými chuťami, len nie poriadnou slivovicou alebo hruškovicou.
Ako má vyzerať dobré kvasenie?
Ak je nádoba v teplej miestnosti, kvasenie prebehne veľmi rýchlo, cukry sa premenia na alkohol a nestačí sa vylúhovať aróma zo šupky a z kôstky. To je podstatné na slivovici, musí tam byť chuť aj z nich. Nesmie byť zase ani vo veľmi studenej miestnosti, potom to trvá dlho. Rovnako pri nádobe nemôže byť napríklad nafta, to všetko kvas nasaje. Ľudia v minulosti, ak chceli mať slivovicu k Vianociam, dávali nádobu do chlieva. Potom aj tak voňala. Najlepší je vzdušný priestor. Ale ak to zmrzne, treba počkať až do jari a nepáliť za každú cenu.
Je dnes lepšia slivovica ako pred tridsiatimi rokmi?
Nechutí inak, len je menej sliviek. Kedysi sa slivky nielen pálili, ale aj vykupovali. V sedemdesiatom roku nám Jednota platila za oberané slivky šesť korún za kilo, neoplatilo sa nám ani veľa slivovice robiť. Dostali sme vtedy viac za slivky, ako sme spoločne s manželkou zarobili v robote.
Prečo už slivky toľko nerodia?
Naši otcovia nepotrebovali toľko chémie. Kedysi sme používali len postrek na prezimujúcich škodcov, ani červivosť, chrastovitosť či plesne, nič také nám nehrozilo. V šesťdesiatych rokoch múčnatka bola čímsi neznámym. Príroda bola čistá, dnes je to veľmi zlé. Bez chémie sa už nepohnete.
Bude toho roku dobrá tradičná slivovica?
Kto má viac stromov a už tie odolnejšie, modernejšie druhy, odolné voči šárke, bude mať. Asi pred desiatimi rokmi sa takéto stromy začali pestovať a mali by už začať dobre rodiť. Chce to však ešte nejaký rôčik.
Kedy sa u vás tento rok začne páliť?
U nás je to iné ako pri Komárne. Tam sa páli najmä letné ovocie i veľa iného, dokonca aj jahody. U nás sa ešte nepáli. Nedávno som sa stretol s páleníkom, zatiaľ len čistia destilačné prístroje. Počíta sa s tým, že hrušky a čerešne, ktoré prežili počasie, sa budú páliť hádam koncom septembra. Letné hrušky veľa nevydržia, keď sa ukončí kvasenie a nezačnú sa destilovať, tak to vyprchá. Koncom septembra už musia začať, je teraz veľmi teplo a kvasný proces prebieha veľmi rýchlo.
Zmenilo sa od socializmu nejako pálenie?
Destilačné zariadenia sú stále na rovnakej úrovni. Za socializmu pálenice fungovali rovnako, len poplatky za vypálenie boli o polovicu nižšie, to je veľká rana. Ľudia sa s tým však už zmierili. Ďalšou zmenou je aj to, že dnes sú kotly už väčšie, čo je problém pre malých troškárov, ktorí sa musia dvaja-traja spojiť, aby im to páleník mohol zobrať. Keď je kotol 300-litrový, nemôže tam dať len sto litrov kvasu. Zásady sú však stále rovnaké. Azda len výpalky sa vypúšťali hoci aj do potoka, teraz sú zberné šachty. Za všetko sú poplatky.
Prežije pálenie aj budúce generácie?
Sám sa nad tým zamýšľam. Ľudia síce vedia zainvestovať, ale chýba im trpezlivosť. Mladí tie stromy aj zasadia, ale to nestačí. Treba sa o sady starať, rezať, pestovať, okopávať, aby vám slivka za štyri-päť rokov rodila. Nestačí to len zasadiť, treba to pravidelne ošetrovať. Mladí majú viac záujem dobre sa mať ako sa pravidelne o niečo starať.
Michal Trško - Čítajte viac TU!


Slivka
Slivky, slivkový lekvár a džem, slivovica. Všetky tieto pojmy úzko súvisia aj s našou históriou. Napriek tomu ich skutočný domov treba hľadať na území Ázie a Kaukazu. Veru áno, neverili by ste, ale je to „najspoločenskejšie“ ovocie. Ospevoval ju už Vergilius a Rimania si túto vybranú pochúťku nechali dovážať až z Damasku. V hrobkách slávnych Egypťanov sa našli slivky ako zásoby jedla, aby mŕtvy na druhom svete nehladoval. Do európskej kuchyne ju priviezli benediktíni. Zdomácnela najprv vo francúzskej kuchyni a odtiaľ potom podnikla víťazné ťaženie po celej Európe.
Minerály
100 g sliviek obsahuje až 85 percent vody a s 210 KJ nepatria medzi kalorické produkty, takže ľahko zahasia smäd a sú vynikajúcou voľbou pri redukčných diétach. V ovocí je asi 10 percent cukru, ďalej vitamín C, rad organických kyselín. Slivky sú tiež zásobárňou provitamínu A a vitamínov skupiny B.
Taktiež obsahujú pektíny, polysacharidy, minerálne látky ako fosfor, draslík, vápnik, síru, horčík, a železo. Vynikajúcou prednosťou týchto plodov je nízky obsah sodíka. Obsah vitamínov v slivke je pomerne nízky, s výnimkou vitamínu E, značný význam majú ale spomínané minerálne látky: draslík, fosfor, horčík, vápnik a síra. Jej dieteticko-liečebná úloha je síce menej známa, ale významná. Slivku možno konzumovať v akomkoľvek stave: surovú, varenú, pečenú, sušenú i kompótovanú.
Vzhľadom k vysokému obsahu fosforu a draslíka je vhodné podávať ju pri chorobách krvného obehu, reumatizme, dne, pri ľadvinových a pečeňových problémoch. Vďaka vysokému obsahu E chráni pred aterosklerózou, srdce pred infarktom, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a má pozitívny vplyv v klimaktériu. Slivky boli rovnako označené ako účinný faktor pred rakovinou (obsiahnuté flavonoidy rutín a kvercetín majú antioxidačný účinok – preventívne stačí zjesť päť až šesť sliviek denne, môžu byť aj sušené).
Účinky
Pri vymenovávaní kladných účinkov sliviek treba spomenúť to najdôležitejšie. Svojim pôsobením prečisťujú organizmus, zbavujú ho toxických odpadov a kyseliny močovej, čo je obzvlášť dôležité pri liečbe dny a reumatizmu.
Cez zimu, teda v čase nedostatku čerstvých plodov, je dobré zásobiť sa sušenými slivkami. Starý, osvedčený recept, odskúšaný mnohými generáciami radí, vždy večer zaliať niekoľko sliviek vodou, a potom ráno nalačno nielen zjesť namočené plody, ale vypiť i šťavu, v ktorej boli namočené.
Je to vynikajúci pomocník proti zápche. (Lekári pri chronickej zápche odporúčajú ako prírodné preháňadlo sušené slivky, ktoré sú bohaté na vlákninu.) Pri rôznych liečivých slivkových diétach stačí skonzumovať asi 12 kusov čerstvých či sušených plodov denne.
A ešte dobrá rada. SLIVKY SA NESMÚ ZAPÍJAŤ VODOU! Nastáva totiž po vypití vody po zjedení sliviek nie príjemné nadúvanie!

 


Nebezpečenstvo riedkych kostí
Za normálnych okolností sa kostné bunky neustále obnovujú – odbúravanie starých buniek a vznik nových je v rovnováhe. Ľudia s osteoporózou majú túto rovnováhu narušenú. Bunky kostnej drene zanikajú rýchlejšie, ako sa tvoria nové. Hoci tento jav postihuje viac starých ľudí, nie je pravdou, že osteoporóza k starobe automaticky patrí. Dostať ju môžu aj mladí ľudia. Dobrou správou je, že tomuto ochoreniu sa dá predchádzať a dá sa aj efektívne liečiť.
Ako vzniká osteoporóza?
Osteoporóza je ochorenie, ktoré vedie k rednutiu kostí, a tým pádom ich zvýšenej krehkosti. V dôsledku toho utrpia ľudia s týmto ochorením častejšie zlomeniny. Najčastejšie sa láme krček stehnovej kosti, stavce a kosti zápästia. Osteoporóza postihuje najmä starších ľudí, ženy častejšie ako mužov, ale nevyhýba sa ani mladým. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. Medzi 30. a 50. rokom života ženy strácajú asi 15 – 30 % kostnej hmoty. Rizikovou skupinou sú najmä ženy po menopauze, pretože udržiavanie rovnováhy medzi tvorbou kostných buniek a ich zánikom súvisí s hladinou hormónu estrogénu. Množstvo tohto hormónu u žien po menopauze výrazne klesá. Nie každá žena po menopauze však musí dostať osteoporózu.
Čo spôsobuje rednutie kostí?
• nedostatok fyzickej aktivity
• nadmerný príjem kávy a soli
• nedostatok vápnika, horčíka a stopových prvkov v strave
• nedostatok vitamínu (hormónu) D
• fajčenie
• pokles hladiny estrogénu a progesterónu u žien v menopauze
• pokles hladiny testosterónu u mužov v andropauze
• dlhodobé užívanie kortikosteroidov a heparínu
•zlyhávanie obličiek
• hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy) a hyperparatyreóza (zvýšená činnosť prištítnych teliesok)
• znížené vstrebávanie vápnika (napr. nedostatočná tvorba HCl v žalúdku, pooperačné stavy a zápalové ochorenia v tenkom čreve)
• anorexia nervosa
• hyperprolaktinémia – zvýšená koncentrácia hormónu prolaktín v krvi
O osteoporóze sa niekedy hovorí ako o epidémii ľudstva. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa napríklad odhaduje, že do roku 2050 stúpne počet zlomenín bedrovej kosti spôsobených osteoporotickými zmenami na 6,3 milióna prípadov a priame finančné náklady sa viac než zdvojnásobia. Pritom osteoporotické zlomeniny tvoria 56 % ochorení, ktoré vážne menia zdravotný stav postihnutého. Na porovnanie – infarkt myokardu vážne mení zdravie iba u 24 % ľudí a rakovina prsníka u sotva 9 % ľudí.
Prečo sa výskyt osteoporózy zvyšuje?
Spôsobuje to jednak fakt, že svetová populácia starne (podľa WHO sa počet ľudí nad 65 rokov zdvojnásobí do roku 2040), a tiež preto, že sa mení náš životný štýl. Stále viac sa pohybujeme v interiéroch ako vonku, tým pádom máme menej je diagnostikovaných a len 18 % je adekvátne liečených na osteoporózu.
Ako sa osteoporóza lieči?
Toto ochorenie je chronické, preto nestačí užiť pár tabliet – liečba je dlhodobá. Navyše, ide o „tichú chorobu“, ktorá sa prejaví až zlomeninou, a teda i keď nebolí, nemali by sme ju podceňovať. Ak proti osteoporóze preventívne nepôsobíme alebo ju neliečime, môže bezbolestne postupovať do vážneho štádia. Jej závažnosť je nielen v tom, že sa výrazne podieľa na počte zlomenín, ale aj v tom, že môže sťažiť iné okolnosti. Napríklad skomplikovať prípadnú operáciu platničiek alebo chrbtice, ktoré sa týkajú povážlivého počtu pacientov.
Liečba osteoporózy spočíva v konzervatívnej terapii (lieky, pokoj na lôžku, nosenie korzetov, rehabilitácia...) a v operačných postupoch (napríklad kyfoplastika, pri ktorej sa do poškodeného miesta vkladá špeciálny kostný cement). Efektivita liečby záleží nielen od účinnosti lieku, ale najmä od toho, či pacienti dodržiavajú odporúčania lekára. Niektoré štúdie o „nebolestivých“ ochoreniach ukazujú, že pacienti v liečbe nie sú dostatočne dôslední. Toto zistenie sa týka tak ľudí s osteoporózou, ako aj pacientov s cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom. Situácia je lepšia v prípade, že pacient dostane liek, ktorý stačí užiť iba raz týždenne alebo raz mesačne.
Prevencia osteoporózy
Nikto nepochybuje o tom, že vyhnúť sa chorobe je lepšie ako ju liečiť. Osteoporóza navyše patrí k tým ochoreniam, ktorých riziko sa výrazne zníži, ak dodržiavame jednoduché pravidlá správnej životosprávy. Tu sú:
1. Venovať sa fyzickej aktivite.
Pravidelný pohyb nemusí znamenať len tvrdý tréning v posilňovni. Proti osteoporóze pôsobí akýkoľvek pohyb, ktorý podporuje prekrvenie – prechádzka so psom, práca v záhrade, plávanie v jazere, tanec alebo aj obyčajné upratovanie. Platí však, že čím pevnejšie (a lepšie prekrvené) svaly, tým nižšie riziko osteoporózy.
2. Jesť potraviny bohaté na vitamín D a vápnik.
Skvelým zdrojom vitamínu D je aj obyčajný pobyt na slnku, a to bez použitia opaľovacích prostriedkov. Ak sa chceme vyhnúť iným komplikáciám (napríklad rakovine kože), mali by sme sa však slnku bez ochrany vystaviť iba krátky čas – a nie počas pravého poludnia. Stačí 10 minút na slnku pred alebo popoludní. Menšie množstvo vitamínu D sa dá získať zo stravy – napríklad z vaječného žĺtka alebo niektorých rýb (napríklad treščej pečene). Vápnik a vitamín D si môžeme dodať aj vo forme výživových doplnkov. Odborníci upozorňujú, že dlhodobý nedostatok vitamínu D nielen zvyšuje riziko osteoporózy, ale aj iných ochorení. Niektoré štúdie napríklad ukázali, že vitamín D pôsobí ako efektívny imunomodulátor – zvyšuje imunitu, znižuje riziko autoimunitných ochorení, rakoviny a cukrovky.
3. Zachovať si optimálnu telesnú hmotnosť.
Nízka hmotnosť môže viesť k vyššiemu riziku zlomenín pri páde. Zdravá strava teda automaticky neznamená, že sa z nás majú stať chudučké modelky alebo tenkí manekýni. Najmä v staršom veku sú prirodzené krivky vlastne malou ochranou proti zlomeninám.
4. Prestať fajčiť.
Fajčenie negatívne vplýva na schopnosť obnovovať kostné tkanivo. Navyše, skutočne je potrebné zlomiť si ruku, aby človek prestal s fajčením?
5. Obmedziť spotrebu alkoholu.
Malé množstvo alkoholu kostiam neuškodí – a hlavne v staršom veku môže zlepšiť krvný obeh, ale bohužiaľ, toto tvrdenie používajú niektorí ľudia ako ospravedlnenie na konzumáciu takého množstva alkoholu, ktoré rozhodne zdraviu a ani kostiam neprospieva. Obmedzené množstvo alkoholu teda znamená nie viac ako dva poháre vína alebo dve malé pivá denne.
Ako sa brániť osteoporóze stravou
• Obmedzte príjem živočíšnych bielkovín – podporujú odvápnenie.
• Obmedzte príjem fosforu (živočíšne potraviny, sýtené nápoje).
• Obmedzte príjem soli na minimum – sodík podporuje vylučovanie vápnika močom a odvápňovanie kostí.
• Obmedzte príjem kávy, čierneho čaju a kolových nápojov – už tri šálky kávy denne spôsobujú zvýšené vylučovanie vápnika močom.
• Jedzte viac komplexných sacharidov (strukoviny, obilniny, orechy, zelenina).
• Jedzte viac sóje:
• vápnik sa z nej vstrebáva lepšie ako z mlieka (tofu je výborný zdroj vápnika),
• fytoestrogény napodobňujú účinok estrogénu a spomaľujú rozklad kostí.
• Jedzte viac tmavozelenej a kapustovej zeleniny.
• Jedzte viac ostatných potravín s veľkým obsahom biologicky dostupného vápnika: mandle, sezamové semeno (pomleté) a sezamová pasta tahini, vňate (pažítka, petržlen, žerucha), sušené slivky a marhule, melasa, morské riasy, púpavové listy, tofu.
• Jedzte čerstvé a mrazené bobuľovité ovocie (ríbezle, čučoriedky, maliny, černice, jahody, ostružiny, brusnice) – obsahujú antokyanidíny, ktoré spevňujú kolagén prítomný v kostnom tkanive, a tým spomaľujú rozklad kostí.
• Obmedzte príjem cukru a sladkostí.
• Často a hojne používajte bylinky a koreniny: napríklad šalviu, rozmarín, klinčeky a tymián – obsahujú fytochemikálie, ktoré spomaľujú odvápňovanie kostí.
• Nepoužívajte antacidá s obsahom hliníka.
Osteoporóza má svoj deň
Rozšírenosť tohto ochorenia a potreba viac o ňom hovoriť viedli k tomu, že 20. október bol v roku 1996 vyhlásený za Svetový deň osteoporózy. Iniciátorom tejto aktivity bola Národná spoločnosť pre osteoporózu vo Veľkej Británii. Od roku 1997 Svetový deň osteoporózy podporuje a promuje aj Medzinárodná nadácia pre osteoporózu (International Osteoporosis Foundation – IOF). Odvtedy sa téma osteoporózy objavuje častejšie v médiách a viac sa o nej hovorí aj medzi lekármi a pacientmi. Do aktivít spojených so Svetovým dňom osteoporózy sa zapájajú aj jednotlivé národné spoločnosti pre osteoporózu. IOF každý rok vyberie určitú tému, ktorej sa v danom roku venuje zvýšená pozornosť. Napríklad v roku 1999 sa Svetový deň osteoporózy zameriaval na včasné diagnostikovanie osteoporózy, v roku 2001 vznikli publikácie zamerané na vývoj kostí u mladých ľudí. I keď sa osteoporóza považuje za ochorenie, ktoré je typickejšie pre ženy, v roku 2004 sa svetový deň zameral na zvýšenie povedomia o výskyte osteoporózy u mužov.


Hľadala som zdroje, z ktorých ste čerpali rady a recepty, čo ste mi poslali
v e-mailoch, niektoré som našla a niektoré nie, tu sú:

ODKAZY
http://www.dennikrelax.sk/Zivotny-styl/Zdrava-vyziva-Zdravie/Slivky-bohaty-zdroj-pre-Vase-zdravie
http://www.dreviny.sk/1118-slivka-ceresnoploda-nigra-cierna-myrabelka-cierny-myrobalan-prunus-cerasifera-nigra
http://www.kohaplant.sk/2008090004-vysledky-25-rocneho-slachtenia-sliviek-v-giesenheime
http://www.folklorfest.sk/index.php?page=detail&podujatie=141-den-sliviek-myjava-2014
http://www.detoxikacia-organizmu.com/blog/prispevok/farebne-potraviny-modra
http://www.slovenskypacient.sk/clanok/179/nebezpecenstvo-riedkych-kosti
http://www.vymysli-musli.sk/vymysli-musli-susene-ovoce-lyofilizacia.php
http://www.rastlinky.sk/akebia-quinata-akebia-patpocetna-80-cm-c2.html
http://www.goga.sk/susene-slivky-coop-jednota-250g-1ks-i7581.html
http://www.sashe.sk/margo/detail/domace-susene-slivky-500-gr
http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=18&t=424
http://www.detoxikacia-organizmu.com/blog/prispevok/slivka
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-156352-p-2.html
http://pixabay.com/sk/photos/?q=daffodil%20OR%20flower
http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=18&t=424
http://pixabay.com/sk/photos/?q=lamb%20OR%20sheep
http://www.toprecepty.cz/recept/4768-domaci-vegeta
http://www.sashe.sk/margo/moje/postelne-obliecky
http://www.najrecepty.sk/search.php?search=slivky
Ovocie – nutričná a energetická hodnota – tabuľka
http://www.bonvivani.sk/recepty/ovocna-koza
http://www.woman.sk/slivky-liecia-i-chutia
http://www.lady.sk/index.php?id=1055
http://pixabay.com/sk/photos/slivky
http://www.zzz.sk/?clanok=7896
http://www.zzz.sk/?clanok=7896
http://www.goga.sk/susene-slivky-coop-jednota-250g-1ks-i7581.html
http://www.babickinazahrada.sk/babickinazahrada/4-ZDRAVE-RECEPTY/45-zdrave-kolaciky-a-ine
http://www.babickinazahrada.sk/babickinazahrada/7-CLANKY-A-ZAUJIMAVOSTI/145-konzervovanie-susenim

 


Moje
webové stránky 
Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org
Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 15.5.2015) http://cezmin.wz.cz