Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

 

 

Staroveké "Kráľovné kvetov" - ruže, zdroj ružovej silice a vody

Viete o tom, že...
Ruže možno rozdeliť na tzv. divé ruže a hybridy vzniknuté náhodným alebo zámerným krížením?
Nám najznámejšia je ruža šípová (Rosa canina). Hybridov je približne 10 000. Hybridné ruže sa členia na tzv. staroveké alebo antické ruže (tie, ktoré vznikli náhodným alebo zámerným krížením do r. 1867) a nové tzv. "čajové ruže". Prečo do roku 1867? V roku 1867 bola totiž vyšľachtená prvá "čajová" ruža (La France) s dlhou silnou stonkou a špirálovite stúpajúcimi lupeňmi. Éra opojne voňajúcich starovekých ruží s drobnými a početnými kvetmi kvitnúcimi len raz do roka sa tým ale neskončila, pretože sú stále zdrojom na výrobu ružovej silice a vody a napriek svojmu "skromnejšiemu" výzoru si našli i v dnešnej dobe obľubu medzi pestovateľmi.

 

Viete, že...
Najstaršou starovekou hybridnou ružou je ruža damascénska?
Je to plodný hybrid ruže galskej (divorastúcej odrody pôvodom z Kaukazu) a divej ruže fenickej. Vznikla buď v oblasti tureckej Anatólie alebo Perzie a možno už v neolite, pravdepodobnejšie však je, že až v dobe Rímskej. Do Európy bola privezená Križiakmi, vracajúcimi sa do Európy z oblasti Käshänu v Perzii (dnešný Irán) cestami cez Damask (dnešná Sýria). Tomu sa dá z dnešného pohľadu povedať, že mali platenú turistiku, ako majú dnes rôzne tzv.charitné organizácie....
 

 

Ruža šípová (šípky)
Čeľaď: ružovité (Rosaceae)
Názov
Latinský názov: Rosa canina L.
Ľudové názvy: šípka, divá ruža, tŕňová ruža, planá ruža, stolistá ruža.
Popis
Šípková ruža je bohato rozvetvený tŕnistý ker, ktorý môže vyrásť do výšky až 3 m. Má dlhé prútovité vetvy s ostrými hákovito zahnutými ostňami. Listy sú striedavé s úzko zašpicatenými palistami, prirastenými takmer po celej dĺžke k stonke. Jednotlivé listy sú na okrajoch ostro pílkovité, naspodku s drobnými tŕňmi. Kvety sú veľké päťpočetné a vyrastajú jednotlivo alebo v chudobných vrcholkových kvetenstvách na konci konárov. Majú šípku v ktorej je veľký počet piestikov a na nej päť kališných cípov. Koruna je pravidelná, v priemere až 6 cm veľká, s piatimi ružovými až bielymi okvetnými lupeňmi, ktoré sú opadavé.
Plody sú drobné nažky, dozrievajú vo vnútri šípky. To je obal, ktorý vznikol zrastom kvetných orgánov a stonky. Šípky majú rôzny tvar aj veľkosť. Kvitne na prelome júna a júla.

 


 

Výskyt
Šípková ruža má rada slnečné suché stráne, medze, zarastajúce pasienky, okraje lesov, miesta pozdĺž ciest, skaly a kroviny. Vyhľadáva skôr miernejšie podnebie, takže na horách sa s ňou stretneme zriedka.
Obsahuje látky
Šípky obsahujú vitamín C, karotény, vitamíny A, B1, B2, P, K, kyselinu nikotínovú, cukry, pektíny, triesloviny, organické kyseliny, flavonoidy, slizy, minerálne látky (draslík a vápnik) a silice. Okvetné plátky obsahujú silice a triesloviny.
Zber a sušenie
Zbierame neprezreté tvrdé šípky, ktoré majú oranžovú až červenú farbu, v období od septembra do októbra za suchého a slnečného počasia, kedy je obsah vitamínu C najvyšší. U prezretých šípok obsah vitamínu C klesá. Šípky sušíme umelým teplom v jednej vrstve pri maximálnej teplote 60°C. Ak sa šípky sušia pomaly, tak dlhým zosychaním rýchlo strácajú obsah vitamínu C a plesnivejú, pri teplotách nad 80°C šípky zhnednú a pripália sa. Dobre usušené šípky majú oranžovú až tmavohnedú farbu, slabú ovocnú vôňu a kyslasto sladkú a zvieravú chuť. Skladujeme ich vo vzduchotesnej pohári v suchu a chlade. Dlhodobým skladovaním sa obsah vitamínu C znižuje, skladujeme je maximálne 1 rok.

Účinky na organizmus:
Šípky sú zdrojom mnohých vitamínov a provitamínov. Majú predovšetkým vysoký obsah vitamínu C. Ten zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám, jeho potreba pre organizmus sa zvyšuje pri ochoreniach spojených s vysokými horúčkami, je dôležitý pre tehotné ženy, kojace matky i deti v čase intenzívneho rastu. Droga zlepšuje metabolizmus a celkový zdravotný stav organizmu.
Použitie:
Jednotlivá dávka šípok na prípravu záparu sú 3 g lebo 1 kávová lyžička drogy na jednu šálku vody. Pije sa 3 až 4-krát denne. Pokiaľ chceme, aby šípkový čaj obsahoval čo najvyššie percento vitamínu C, pripravujeme ho nasledovne: najprv šípky rozdrtíme a za studena hodinu macerujeme. Potom ich krátko povaríme v nerezovej nádobe, a prikrytý čaj necháme ešte asi 15 minút odstať.
 

Toxicita:
Dlhodobé užívanie šípok nemá žiadne negatívne účinky. Naopak, pitie šípkového čaju sa odporúča aj k dlhodobému užívaniu ako osviežujúci nápoj.
Ďalší význam:
Zo šípok sa vyrába chutné víno. Veľmi prácna je príprava šípkových džemov a marmelád. Pridávajú sa tiež do ovocných pretlakov, môžeme ich konzervovať medom. V Anglicku ich používajú na aromatizovanie tabaku. Majú široké využitie v kozmetike ale aj v lekárstve. V Maďarsku sa spracovávajú dokonca aj chĺpky zo šípok, ktoré sa používajú na výrobu práškov vyvolávajúcich svrbenie. Domorodí obyvatelia Severnej Ameriky ju využívali aj ako potravu. Eskimáci si zo šípok vyrábali zmrzlinu.

Ruža šípová je známa tak dlho ako samotné ľudstvo. Jej existencia siaha do starších dôb treťohorných. Dôkazom sú skamenené pozostatky, nájdené pri vykopávkach. Bola nazývaná „psia ruža“ (lat. rosa canina), nakoľko sa verilo, že koreň pomáha pri liečení uhryznutia besného psa. V časoch Henricha VIII., anglického kráľa vládnuceho začiatkom 16. storočia, bola natoľko známa, že sa stala symbolom monarchie.
Šípky boli v Anglicku vyhlásené Ministerstvom zdravotníctva za dôležité liečivo počas II. svetovej vojny a tak dobrovoľníci strávili mnoho hodín zbieraním šípok na výrobu liečivého sirupu. Voľakedajšie džemy, šípkové želé, mäso so šípkami - dávno zabudnuté recepty slúžili k tomu istému účelu – chrániť zdravie ľudí.

Nutričné hodnoty šípok pre porovnanie s pomarančom

o 20 až 40% viac vitamínu C, o 25% viac železa, 25 x viac vitamínu A, o 28% viac kalcia. V prvom rade šípky ostávajú najbohatším prírodným zdrojom vitamínu C.
Ku tomu pripočítajme ešte pektín, leticín, bioflavonoidy, triesloviny, silice, vitamín P, K a E, selén a B-komplex, magnézium a sulfur vo vyššom množstve. Bolo vedecky dokázané, že lecitín v spojení s vitamínom C a A pôsobí na úsporné využívanie tukov a bielkovín pre výstavbu organizmu a udržovanie zdravia, že skladba obsiahnutých látok zabraňuje rýchlejšiemu procesu kôrnateniu ciev a taktiež normalizuje zrážanlivosť krvi.

Šípky zbierame ešte pred príchodom mrazov, najlepšie už v septembri a októbri, keď sú zrelé. Vtedy sú sfarbené krásne do karmínovočervena. Usušené šípky v porovnaní s čerstvými strácajú až polovicu obsahu vitamínu C a po roku od nasušenia už z C vitamínu prakticky zostáva mizivo málo, preto ich treba zberať každoročne a používať čo najčerstvejšie plody.
Dávať pozor na miesta, kde zbierame šípky, musíme byť opatrní na čistotu pôdy a okolia z hľadiska postrekov pesticídmi!

Sušenie
Šípky pomaly usušíme pri slabom teple alebo voľne v prievane v jednej vrstve. Potom sa dajú dosušiť umelým teplom (napr. na plechu v rúre) do teploty najviac 65°C do krehka. Nesmú zhnednúť a spáliť sa, to znižuje obsah vitamínu C.

Poznáme dva spôsoby prípravy sušených plodov:
1. Ešte pred sušením zo zrelých šípok odstránime stopky a kalich. Potom ich rozkrojíme na polovičky a zrnká vyškrabkáme. Následne dáme usušiť.
2. Po dokonalom usušení šípok roztlčieme ich, najlepšie krúživým pohybom vo veľkej miske. Súčasne odfukujeme pichľavé chĺpky a jadierka, ešte lepšie, vonku, keď je vetrík, presýpame šípky z jedného sita do druhého, čiže previevame ich.
 

Šípková marmeláda
Na 1 kg očistených šípok treba 300 – 400 g cukru. Umyté zrelé tvrdé šípky zomelieme a rozvaríme s trochou vody. Keď šípky zmäknú, prepasírujeme ich. Potom znova varíme už s pridaním cukru. Kedy je marmeláda správne hustá, zistíme tak, keď prejdeme vareškou po dne a vytvorí sa cestička. Celé varenie by nemalo byť dlhšie ako 30 minút. Ešte horúcu nalejeme do menších pohárov.

Šípky vo víne
Sušené šípky umyjeme. Dáme ich povariť do mäkka s cukrom (podľa chute), červeným vínom a vodou (v pomere 2:1).
Do nápoja hneď taktiež pridáme postrúhanú citrónovú kôru a celú škoricu. Nápoj podávame čerstvo varený a ochladený.

Šípkový kompót
Tvrdé šípky rozkrojíme, vyškriabeme jadierka a chĺpky. Vyčistené polovičky umyjeme vo vlažnej vode. Z 1 litra vody a 750 g cukru si pripravíme roztok. Najlepšie je potom roztok rozdeliť do viacerých hrncov. Rozdelíme aj šípky, nasypeme ich do vriaceho roztoku tak, aby šípky mohli plávať len kúsok nad dnom. Tým sa rýchlejšie urobí rôsol z roztoku. Vypneme varenie roztoku a takto ich ponecháme do druhého dňa. Opäť ich povaríme a nasledujúci deň opätovne zopakujeme krátke varenie.
Šípky by mali byť po tých 3 dňoch mäkké. Potom ich poukladáme do menších pohárov. Môžeme ešte doliať zahustený cukrový roztok. Kompót sterilizujeme vo vodnom kúpeli asi 20 minút pri 90-95 C., ak použijeme paru, stačí 10 minút. Chutný je ako doplnok k jedlám z diviny či k ochuteniu múčnikov.

Šípky obsahujú mnoho cukru, kyselín, olej, farbivo a najmä veľké množstvo vitamínu C, kvôli ktorému sa šípky predovšetkým zbierajú a v čaji požívajú. Nórsky bádateľ Natvig právom nazval šipky pre vysoký obsah vitamínu C „pomarančom severu”.
Aj nažky (semená) obsahujú mnoho tohto dôležitého vitamínu.  V semenách je aj vanilín a mastný olej.
Z pestovaných ruží, najmä ruže stolistej a tureckej sa voňavé korunné lupienky (Flos rosarum) používajú ako sťahujúci prostriedok, na kloktanie a na navoniavanie. Okrem toho, na kroch ruže šípovej často vyrastajú zvláštne hrdzavé, chlpaté nádory. Vznikajú po podráždení tkaniva larvami drobnej hrčiarky ružovej. Oddávna boli známe ružové huby alebo pod menom bedeguáry. Kedysi v ľudovej liečbe boli prostriedkom proti nespavosti.

Viete čím všetkým nám pomáhajú šípkové kvety a samotné šípky?

Na vzniku akéhokoľvek ochorenia sa podieľa viacej faktorov. Na prvom mieste je psychika, oslabená imunita, stav nervovej sústavy a v neposlednom rade znečistenie organizmu toxínmi, baktériami, vírusmi či parazitmi. Šípková ruža môže v takomto prípade veľmi dobre poslúžiť na udržanie zdravotného stavu organizmu a posilnenie imunity. Vitamínmi a minerálmi zo šípok sa údajne nemožno predávkovať a preto sa môžu konzumovať bez obmedzenia.

Kyselina askorbová spolu s kyselinou dehydroaskorbovou majú dôležitú funkciu v oxidačno-redukčných procesoch organizmu. Zasahujú do metabolizmu bielkovinových aminokyselín /napr. tyrozínu/ i tripeptidu glutationu a zlepšujú resorpciu železa v tráviacom trakte. Kyselina askorbová zasahuje do tvorby medzibunkovej substancie, brzdí depolarizáciu sacharidových látok a činnosť kyseliny hyalurónovej i hyaluronidázy, čím podmieňuje správnu funkciu kapilár. Tento ochranný proces napomáhajú svojím pôsobením aj flavonoidy /látky vitamínu P/. Potenciovanie sprevádzajúcich zložiek zvyšuje účinnosť kyseliny askorbovej až päťnásobne. Preto je vitamín C oveľa účinnejší v prírodných látkach /v tomto prípade v prípravkoch zo šípkových plodov/ než syntetický, prípadne izolovaný substrát.
Keďže ľudský organizmus nevie vitamín C syntetizovať a dlhšie skladovať v tkanivách, nevyhnutný je jeho každodenný prísun v potrave. V našich podmienkach jedným z ľahko dostupných zdrojov tohto dôležitého vitamínu sú šípkové prípravky /čaj alebo pretlaky/.
Pri chorobách so zrýchleným metabolizmom /napr. pri horúčkach, hypertyreóze a pod./ je spotreba kyseliny askorbovej niekoľkokrát vyššia než za normálnych podmienok, preto je potrebný jej zvýšený prísun.
Dostatok vitamínu C zvyšuje odolnosť proti infekciám, prípadne pri ich prepuknutí urýchľuje liečbu a zmierňuje priebeh choroby. Brzdí aj vývoj artériosklerózy.
Vitamín C je dôležitý pre gravidné a dojčiace ženy, malé deti v období intenzívneho rastu, starých ľudí, ale aj pri vyššej nervovej záťaži a pri ťažkej fyzickej práci.
Väčší prísun kyseliny askorbovej sa vyžaduje aj pri vysokobielkovinovej a vysokotukovej diéte.
Terapeuticky sa droga využíva pri hypovitaminózach vitamínu C /krvácanie z ďasien, anorexia, zvýšená únavnosť/, chrípkových a iných infekciách, purpurách /najmä v starobe/, hypercholesterolémii, poruche pečeňového metabolizmu, prejavoch cholestázy, hojení fraktúr a rán, trofických ulceráciách, varikóznom syndróme, dekubitoch, dlhodobom podávaní liečiv /napr. ataraktík a salicylových prípravkov/, anémii a pri ďalších chorobách.
Flavonoidy mierne zvyšujú diurézu aj vylučovanie žlče a pôsobia i nepatrne spazmolyticky. Ich účinky sa využívajú pri chorobách močových orgánov a pri cholestáze.
Triesloviny pozitívne pôsobia pri chorobách tráviaceho systému. Droga pre vysoký obsah vitamínov a provitamínov zlepšuje celkový zdravotný stav, a preto je vhodným tonizujúcim prostriedkom pre všetky vekové skupiny pacientov. Viac na webe:
TU!

 Pripravte si voňavý ružový čaj
Vrchovatú lyžičku rozdrvených ružových okvetných lupienkov, čerstvých alebo sušených, lúhujeme v šálke vody, ktorá prešla varom, 10-15 minút.
Nálev je lahodný samotný, osladený medom, alebo v kombinácii s inými liečivými rastlinami či korením - napríklad so škoricou s medovkou, s ľubovníkom, či sušenými šípkami.

Ružový sirup je pre nás lahodná medicína
Ružovými lupienkami môžeme aj aromatizovať marmelády, napríklad jahodovú, šípkovú či slivovú.
Do nádoby vložíme 2 hrste sušených ružových okvetných lístkov a prelejeme 1/2 litrom vriacej vody. Zakryjeme a necháme 24 hodín lúhovať. Precedíme, tekutinu krátko pod pokrievkou povaríme a zmiešame s rovnakým množstvom medu. Potom sirup prelejeme do fľaše a uchováme v chlade. Denne užívame 2 až 4 lyžice sirupu zriedeného vodou.
 

 

Šípky treba zbierať dobre vyzreté, ale nie prezreté, kedy obsah vitamínu C zase klesá. Iba pre zaváranie nevadia ani šípky po ľahkom prejdení mrazom. Šípky je potrebné dôkladne usušiť - možno aj v sušičke alebo v rúre, nezabudnime, že asi pri teplote do 60°C. Ako uchovať vitamíny?
Aby sa uvoľnilo dostatok látok, je lepšie sušené šípky pred prípravou nálevu podrviť. Nálev je potom treba precediť cez husté sitko. Šípkový čaj je posilňujúci vďaka obsahu vitamínov a minerálov, pôsobí močopudne a prečisťuje organizmus. Navyše ho, na rozdiel od ostatných bylinkových čajov, môžeme užívať bez obáv aj dlhodobejšie.
Vitamín C sa však varom ničí. V šípkach je síce zrejme viazaný takým spôsobom, že malá časť v náleve zostane, avšak čaj sa nesmie dlhšie variť. Čaj však môžme pripraviť aj originálnym spôsobom, ktorý lepšie zachová vitamíny a ešte ľahko získame naozaj silný nálev výbornej chuti. Čiže, urobíme si macerát, pretože práve macerovanie je vhodné
.

Vitamínový macerovaný šípkový čaj
Podrvené sušené šípky zalejte studenou vodou (na šálku vody počítajte s polievkovou lyžicou šípok).
Nechajte cez noc (alebo naopak, od rána do večera ) macerovať pri izbovej teplote.
Tesne pred použitím nálev podľa potreby opatrne zohrejte, ale tak, aby teplota nestúpla až k varu. Stačí taká, aby bol nápoj príjemný pre okamžitú konzumáciu. Preceďte cez husté sitko a dochuťte medom.

Lahodné a ku tomu aj zdravé kombinácie
Šípky sú v náleve výborné aj spolu s koreňom sladkého drievka, čerstvým zázvorom, škoricou, sušenými plodmi rakytníka. Sladké drievko, zázvor či škoricu je vhodné povariť - a odvar zmiešať so šípkovým macerátom.

Ruža dužnoplodá Karpatia

Krásne ovocné ruže, nenáročné a aj užitočné ...
V šľachtiteľskom ústave v Bojniciach sa narodila ruža
"dužnoplodá Karpatia" s obrovskými, hruškovito pretiahnutými plodmi so silnejšou stenou dužiny, ktoré sa ľahšie sušia aj spracovávajú ako čerstvé. Pri šetrnej úprave si zachovajú obsah cenných látok.
Ruža vráskavá tvorí nižšie, husto vetvené tŕnisté kríky. Je nenáročná, dobre rastie aj na zasolených pôdach. Kvitne jednoduchými ružovými, červenými i bielymi kvetmi, pôsobivé a predovšetkým veľmi cenné sú aj veľké, žiarivo červené šípky.
Nevýhodou pri spracovaní šípok sú semená obalená nepríjemne dráždivými chĺpkami, ktorých je treba šípky zbaviť. Preto je príprava marmelád a ďalších dobrôt zo šípok veľkoplodých odrôd oveľa jednoduchšia.

Šípková marmeláda
Na 1 kg očistených šípok treba 250 – 300 g cukru. Prekrojené, očistené umyjeme a rozvaríme s trochou vody. Keď šípky zmäknú, prepasírujeme ich, potom znova povaríme, pridáme cukor a dovárame ako iné marmelády. Nalejeme do fliaš a uzatvárame až druhý deň. Už som to robila  a je to riadne pipľavá robota!

Nápoj zo sušených šípok
Sušené šípky umyjeme, potom ich dáme povariť do mäkka s cukrom, vínom a vodou, do ktorej sme pridali postrúhanú citrónovú kôru a škoricu. Podávame ho čerstvo varený a ochladený.

 

Šípkový kompót
Tvrdé šípky rozkrájame, vyškriabeme z nich semená a chĺpky. Vyčistené polovičky umyjeme vo vlažnej a potom studenej vode. Do jedného litra vody dáme 750 g cukru, pripravíme si roztok a vlejeme ho do nádoby, do ktorej dáme také množstvo šípok, aby v roztoku plávali. Takto ich ponecháme do druhého dňa, potom ich povaríme. Ďalší deň toto preváranie zopakujeme. Varením v cukrovom roztoku šípky zmäknú. Potom ich poukladáme do menších pohárov. Cukrový roztok varením ešte zahustíme a šípky ním zalejeme. Kompót sterilizujeme asi 20 minút, v pare ho necháme 10 minút. Používame ho najmä do múčnikov a k jedlám z diviny.

 

Šípkový čaj II.
1/2 l vody
1 lyžica čerstvých šípok
Varíme 5 – 10 minút, potom na niekoľko minút odstavíme.
Pokiaľ nechceš iba sedieť doma, tak vybehni kdesi za dedinu a natrhaj si šípky na čaj počas zimných večerov. Pomôže Ti celkom určite aj v prechodnom jarnom období.

 

Šípkový likér
Asi kilogram čerstvých šípok rozmliaždime, premiešame s pol kilogramom cukru, litrom pálenky a 100g hrozienok.
Pridať môžeme aj škoricu s pomarančovou kôrou. Zmes necháme dva týždne odstáť, aby sa všetko dobre vylúhovalo
v uzatvorenej nádobe a potom likér precedíme. Podľa chuti ho možno aj zriediť (pančovať) prevarenou vodou.

 

 

Marmeláda
Pri 1 kg očistených šípok potrebujeme 250 g cukru. Šípky prekrojíme, očistíme od jadierok a chĺpkov. Umyjeme a rozvaríme v troche vody. Keď zmäknú, prepasírujeme ich cez sitko. Do tejto hmoty pridáme cukor. Varíme až kým nedosiahne požadovanú konzistenciu. Následne nalejeme do pohárov, prekryjeme plátenú bielou utierkou. Poháre uzatvoríme až na druhý deň.

 Šípky obsahujú vitamín C v naozaj silnej koncentrácii: 200 až 500 mg vitamínu C v 100 g dužiny! To je až desaťnásobok viac, ako majú citróny. Šípky sú oveľa hodnotnejšie a hlavne lacnejšie, než citróny a vitamínové tabletky! Okrem vitamínu C obsahujú aj množstvo karoténov-provitamínov A a vitamíny skupiny B. Sú bohaté na prospešné organické kyseliny, triesloviny, hojivé slizové látky. Nájdeme v nich aj veľké množstvo cenných minerálnych látok, predovšetkým draslík a horčík a stopových prvkov.

 

Kompót
500 g zrelých šípok rozpolíme a zbavíme jadierok. Prevaríme 1 liter vody s 300 g cukru. Pridáme nachystané šípky,
varíme približne 4 minúty. Uvarenú zmes necháme odstáť do druhého dňa, precedíme a šípky naukladáme do pohárov.
Scedený cukrový roztok prevaríme, nalejeme na šípky do pohárov. Po uzavretí poháre sterilizujte 15 minút pri 75°C.

 

 

Omáčka
150 g čerstvých šípok umyjeme, rozpolíme a očistíme od chĺpkov a jadierok. Šípky rozvaríme čo najviac – na pretlak (môžeme si pomôcť mixérom). Pripravíme si zápražku z masla a hladkej múky a zriedime 2 dcl vývaru. Vmiešame šípkový pretlak, 1 dcl červeného vína, zopár klinčekov, trochu citrónovej šťavy. Podľa chuti osolíme a za stáleho miešania privedieme do varu. Omáčka je vhodná k jedlám z diviny.

 

Sirup nielen pre deti
Tento sirup je vhodný pri počiatkoch príznaku chrípky alebo pri problémoch s hornými a dolnými dýchacími cestami. Je dobré ho podávať ako prevenciu.
Potrebujeme:
1 kg zrelých šípok,
2 litre vody a
1,5 kg krupicového cukru.
Šípky prepláchnite v studenej vode a nechajte odkvapkať, potom ich popučiť. Zaliať ich litrom vody, za stáleho miešania priviesť do varu a ďalších 10 minút povariť. Ešte za horúca zmes precedíme cez husté a sterilné plátno. Popučené šípky, ktoré nám zostanú v plátne ešte raz zalejeme 1 litrom vody a a znovu povaríme za stáleho miešania 10 minút. Šťavu, ktorú takto získame zasa precedíme a zmiešame s prvou dávkou. Potom pridáme uvedené množstvo cukru, ktoré miešame a mierne zahrievame až do rozpustenia pri teplote 80 – 90˚C maximálne 10 minút.
Ešte za tepla ním naplníme sterilné sklené fľaše a dobre uzavrieme. Skladujeme ho na chladnom mieste.
Na jeho riedenie je dobá sóda, kto ju môže piť samozrejme, lebo človeka osvieži a povzbudí aj v žalúdku.

 

Osviežujúce šípkové víno
Na kilogram šípok potrebujeme rovnaké množstvo cukru, teda 1 kilogram a dva litre vody.
Umyté zrelé šípky nasypeme do veľkej sklenenej fľaše a zalejeme sirupom z vody a cukru.
Nádobu prekryjeme gázou a necháme v tmavej miestnosti. Víno je hotové vtedy, keď šípky klesnú na dno.
Víno precedíme do čistých fliaš, dobre uzavrieme a uložíme v chladnej pivnici. Príprava tohto vína trvá približne 3 mesiace a ak si urobíme dostatočné množstvo, zostane nám aj na oslavu po zime vytúženého jarného slnovratu. Víno zo šípok a plodov hlohu sme doma robievali, to bola medicína pre starkú aj rodičov a ich známych.

 Viete kto objavil výrobu ružovej vody?

Objavitelia výroby ružovej vody boli Peržania, využívali ju takmer univerzálne nielen na liečbu, ale i v kuchyni, boli kulinármi. Tento zvyk pridávať ju do jedla sa preniesol z Orientu aj do Európy vo Viktoriánskej dobe. Orientálne kuchárske recepty využívajú ružovú vodu s obľubou dodnes v Británii.

Viete, ako sa vyrábala ružová voda?
Ružová voda sa vyrábala v jednoduchých nádobách zvaných "alembik" (v oblasti dnešného Bulharska sa nádobám hovorilo gyulpana). Išlo o kužeľovitú medenú nádobu, zahrievanú na ohnisku. Asi 12 kg čerstvých kvetných lupienkov sa vložilo do "alembiku" a zalialo 40 litrami vody. Na "alembik" sa nasadila destilačná hlava, spoje sa utesnili blatom a pomocou ohniska pod nádobami sa obsah zahrieval. Para z vriacej vody spolu s prchavými látkami z ruží stúpala do destilačnej hlavy a odtiaľ rúrkou cez sud s vodou, kde kondenzovala a už ako ružová voda kvapkala do zbernej nádoby. (Sťa slivovica kvapká...)

 

 

Viete, že ružová silica sa nazývala "ATTAR"?  (Nie TATAR!)
Na povrchu hladiny ružovej vody plávalo malé množstvo „surovej“ ružovej silice nazývanej attar, ktorá sa zberala na zber určenou špeciálnou lyžicou. Mala jemnú ružovú vônu, tmavú farbu a keďže obsahovala voskovité stearoptény tuhla už pri izbovej teplote. Všetky ostatné liečebné i vônou vzácne látky ostali rozpustené v asi 12 litroch získanej ružovej vody. Vyše 11 storočí sa ružová voda používala ako hlavný produkt destilácie. Hoci sa produkovalo počas uvedených jedenástich storočí iba minimálne množstvo attaru, technológiu jeho získavania nemenili. Obrat nastal, keď Európu opantala móda parfumov a navoňaných fiflien. Neustále sa zvyšoval dopyt a aj pri zvýšenej produkcii ho bolo stále málo a ružovej vody bol nadbytok. Tak sa v oblasti Kazanlâku ktosi rozhodol predestilovať ružovú vodu v zariadení na výrobu domácej pálenky Rakije. Destiláciou vznikla tzv. „vodná“ ružová silica, obsahujúca látky, ktoré chýbali v attare a boli doposiaľ rozptýlené v ružovej vode, hlavne fenyletylalkohol. Zmiešavaním vodnej silice a attaru vzniklo vo svete preslávené Bulharské ružové Otto (názov pre ružovú silicu vyrábanú zmiešaním vodnej a surovej silice attaru). Európu si svojou prekrásnou plnou vôňou podmanilo ružové Otto a na jeho výrobu sa spotrebúvala všetka ružová voda.

 

Keď som pásavala v detstve kozu a chodila skoro ráno, predtým, ako som šla do školy, na pašu, tak povedľa všetkých chodníkov a poľných ciest bolo množstvo kríkov divých ruží, no nie všetky prenikavo voňali. Bolo však veľa tých, ktoré mali omamnú vôňu a zrána dýchať takúto vôňu pri pasení, bola odmena za včasné vstávanie spod teplej periny. Kríčky divých ruží boli v blízkosti "Agáčiny" (názov extravilánu za obcou) a koza veruže mala veľmi rada agátové mladé lístky a aj kvety, takže som sedávala pod kríkom divých ruží a mala som tú rannú vôňu počas ich kvitnutia sedem dní v týždni. Opojná vôňa sa v ružovom púčiku vytvára od západu slnka a počas noci a ráno pri rozvíjaní pukov sa šíri do okolia. Za pár hodín sa vyparí v poludňajšom slnku a večer sa znova opakuje voňavá príjemnosť. A práve pre túto vôňu sa zberajú lupene divej ruže za úsvitu, keď je ešte chladnejšie v tŕňoch pre ňu. Zber končí približne o 10 hodine a ružové púčiky putujú do „rozovarny“ (v Bulharsku sa tak nazýva miesto, kam zvážajú kvety ruže), kde sa z nej získava ružová silica a ružová voda. Z odrezkov sa zakladajú rozsiahle polia v zemiach, kde sa voňavej ruži darí (Francia, Bulharsko atď.), o ktoré sa treba v potu tváre starať počas celého roka, aby bol krík kvetmi priam zasypaný. Výsledným efektom sú produkty, oceňované nielen v parfumérii, ale aj ako liečebné prostriedky.

Vzácnu ružovú silicu doma získať nemôžeme, ale je možné ružové lupienky naložiť za studena do lisovaného oleja (slnečnicového, mandľového, sezamového...) alebo si vyrobiť osviežujúci ružovú pleťovú vodu, ktorá jemne čistí pokožku od nečistôt, potu a mazu.

Recept na domácu ružovú vodu
Dve hrste okvetných lístkov ruží namočíme v 0,5 l destilovanej vody, ktorú v uzavretej nádobe uvedieme pomaly do varu.
Nádobu odstavíme a stále uzavretú necháme vychladnúť.
Potom lístky vyžmýkame a získanú kvapalinu - ružovú vodu - môžeme uchovávať v chladničke najdlhšie 2 týždne.
Životnosť našej domácej ružovej vody predĺžime a jej kvalitu zlepšíme pridaním jednej či dvoch kvapiek ružového oleja.

 

 

Na výrobu ružového oleja je možné použiť dva druhy ruží, jedným z nich je druh Rosa Damascena flos - ruža damascénska, Rosa centifolia, čiže ruža stolistá. Pestuje sa nielen na juhu Francúzska a Bulharsku, ale i v Iráne a začína sa pestovať opäť už aj v Afganistane. V ružovom oleji vraj bolo izolovaných približne 300 rôznych chemických látok.
Ružový olej sa vyrába pozvoľnú maceráciou alebo destiláciou vodnou parou. Jedná sa o veľmi aromatickú a naozaj pekne voňajúcu látku, ktorá sa používa, okrem iného, napríklad pri výrobe kvalitných značkových parfémov a pleťových krémov.
Ružový olej ale možno v malom množstve priamo aplikovať na ľudskú pokožku pri starostlivosti o pleť. Sú mu pripisované aj ďalšie liečebné účinky najmä na sexualitu, používa sa aj ako antidepresívum. Jedná sa o jeden z najluxusnejších a aj najdrahších prírodných olejov používaných v kozmetike, pretože na jeho výrobu je treba veľké množstvo biomasy - zo štyroch ton okvetných lístkov je možné vyrobiť približne jeden kilogram ružového oleja (pomer je približne 4000 : 1).

 

 

Parfém Rouh Al Ward Ta´Efi EDP

O základnej zložke parfému Rouh Al Ward Ta´Efi EDP nie je pochýb. Od začiatku až do konca ruže, čo znamená vôňa rozkvitnutého ružového sadu. Opojná vôňa plnokvetej ruže v poludňajšom slnku. Vôňa intenzívna, sladká, omamná. Chvíľami živočíšna. Vôňa ruže je ľahko podporená drevitými tónmi a hrejivou sladkosťou pižma. Na kvapku tohto vzácneho éterického parfému je treba približne 30 ruží.
 

Mnohí ľudia v dnešnej dobe si nevedia ani predstaviť život bez parfému. Táto opojná vôňa, ktorá prebúdza zmysly má zásadný význam pre mnohé denné dávky, zatiaľ čo iní sa uchyľujú k nej iba pri vybraných príležitostiach. Už ste niekedy zauvažovali nad tým, kto prišiel s tým, že by mohla byť vôňa rastlín skvapalnená, uzavretá do fľaštičky a začala byť používaná ako vôňa?
Slovo parfém pochádza z latinského slova "na fumum", čo znamená "skrz dym". Jediný zdroj parfumu siaha ešte ďalej do histórie, konkrétne v čase starovekých civilizácií v Mezopotámii a Egypte. V Egypte boli parfumy potom použité ako súčasť náboženských obradov, v ktorých uctievali svojich bohov. Neskôr, boli opojné vône prenesené do spální, kde boli použité pri príprave na milovanie. Zdá sa, že starí Egypťania vedeli, že parfém a rôzne iné éterické oleje z rastlín, prebudzajú naše zmysly a vplyv na ľudské zdravie a pohodu, ktorý je využitý dnes v aromaterapii. Prvé známe ženy, ktoré začali používať parfém v bežnom živote, boli egypťanky Nefertiti a Kleopatra.

Veľkí rímski dobyvateľa Julius Caesar a Markus Antonius nemohli odolať opojnej vôni egyptských kráľovien. Ale v dobe starých Egypťanov nepoznali parfémy v kvapalnej forme, ako ich poznáme dnes. V tej dobe rôzne časti rastlín sa rozomleli a boli namočené v oleji, z ktorých bola potom masť, niekoľkokrát denne si ju vtierali do pokožky tela. Parfémy vo forme tekutiny boli objavené Grékmi. Túto vôňu priniesol Alexander Veľký, ktorý išiel so svojim vojenskom na Stredný a Ďaleký východ, a zmiešané kultúry európskeho kontinentu priniesli mnoho noviniek na východ. Z  parfému Grécka si potom vzali Rimanmi, ktorí ho používali väčšinou vo svojich kúpeľoch. Ale Rimania išli ešte o krok ďalej a na rozdiel od Grékov a Egypťanov parfémovou vôňou kropili aj ich zvieratá a predmety.

 

Po páde starovekého Ríma v Európe nasledovalo temné obdobie, kedy bolo používanie parfému takmer zabudnuté. V tej dobe Európu ovládali hordy tzv.barbarov, ktorí nemali vedomosť o vôňach a parfémoch. Trvalo to až do 12. storočia, kedy sa začali otvárať obchodné cesty na Ďaleký východ, čo umožnilo znovu Európe k stretnutiam s parfémami. Korenie a koreniny z východu začali byť sústreďované v Európe a parfum sa tak opäť stal súčasťou každodenného života pre ľudí, ktorí si to mohli dovoliť. Prvý oficiálny a komerčný dizajn parfémov sa objavil v Európe okolo 16 storočia, bol produkovaný Catharinou de'Medici a Rene Iba Phloretin. Celý proces výroby bolo veľké tajomstvo a nikto nevedel, ako sa vôňa vyrába a produkuje. Parfémovú vôňu si mohli dovoliť iba bohatí ľudia. Parfémy bolo totiž potom oveľa drahšie, ako je tomu dnes, a kupovať si ich mohla iba šľachta. Poľnohospodári a plebejci o tejto vôni mohli len snívať. Preto európske krajiny začali uznávať parfém a začali systematicky pestovať rastliny, z ktorých bolo možné izolovať vône a skvapalniť ich.
Skutočným časom parfémov sa stalo 19 storočie, keď sa zistilo, že parfum dokážu chemici syntetizovať. To umožnilo pokročilú znalosť organickej chémie, ktorý viedol k umelým alebo syntetickým parfumom. Už nebolo nutné pestovať obrovské pole aromatických rastlín, z ktorých bol následne s komplikovanými postupmi potrebné extrahovať vôňu. Vôňa sa extrahovala cez rúrky, ktoré zvýšili produkciu parfémov a následne znížili ich cenu. Tým sa stali parfémy tiež dostupné aj pre obyčajných ľudí, ktorí nemali dosť peňazí nazvyš, niektoré parfémy však boli neprimerane nákladné. Rôzne spoločnosti začali rozvíjať svoje parfémy a v priebehu času sa vyvinula medzi nimi skutočná hospodárska súťaž, čo viedlo k mnohým inováciám v oblasti výroby parfémov. Dnes vieme, že máme veľa parfémov na trhu, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších užívateľov. Mnoho ľudí však nemusí mať vedomosť o tom, že vývoj výroby parfémov trval niekoľko tisíc rokov.

 

Šípkový olej (250ml) Salute Livi

Olej lisovaný za studena ze semen růže šípkové – 100%.
Olej ze semen šípku obsahuje nasycené a nenasycené mastné kyseliny (kyselina linoleovou (40-55%), omega 3 alfa-linoleovou kyselinu (36%) jako např. kyselinu citrónovou, jablečnou, silici, karoten, tokoferoly. Šípkový olej nese titul Královny přírodních olejů. Vlastnosti tohoto oleje jsou neobyčejně rozmanité.
DÁVKOVÁNÍ:
vnitřně - ráno (nalačno) a večer (před spaním) jednu čajovou lžičku
vnější použití - dle potřeby
dochucení pokrmů - dle chuti
UPOZORNĚNÍ:
Může obsahovat stopy sezamu!
SKLADOVÁNÍ:
Skladujte na tmavém místě při pokojové teplotě do 22°C. Po otevření spotřebujte nejpozději do 3 měsíců.
OBSAH: 250 ml, sklo.
POUŽITÍ:
- tonizuje kožní kapiláry
- proleženiny
- bércové vředy
- nespecifické vředové záněty tlustého střeva
- žaludeční a dvanácterníkové vředy
- napomáhá regeneraci a omlazení pokožky obličeje, navrací ji pružnost a vláčnost
- zastavuje krvácení
- ekzémy
- dermatózy
- popáleniny kůže
- infikované tržné rány
- napomáhá odstraňování žlučníkových kamenů (jejich vyplavování z těla je provázeno silnými bolestmi, šípkový olej tyto žlučníkové kameny „obalí“ a zintensivní vylučování žluče, čímž významně pomáhá k jejich odchodu z těla a zároveň zmírní i průvodní bolesti)
- je zdrojem vitamínů C, A, D, E a železa (příznivě působí na chudokrevnost)
- zvyšuje obranyschopnost organizmu.

 

Viete, že... Arabi nazývajú ružovú vodu GUL?
Arabský názov pre ružovú vodu je gul, pretože sa uchovávala v bohato ornamentálne zdobených kovových nádobkách zvaných "gulabdan" používaných v islamských krajinách na uchovávanie ružovej vody. Slúžila k uvítaniu a pocteniu hosťa pri vstupe do domu, kedy mu bola obradne ponúknutá ružová voda na očistenie. Spätosť s očisťovacími praktikami je zrejmá i zo známeho a historicky doloženého príbehu, kedy sultán Júsuf ibn Ajjúb Saladin nechal v roku 1187 omyť steny, podlahu i základy Omarovej mešity v Jeruzaleme ružovou vodou (po jej vytrhnutí z rúk križiakov  

Olej zo semien šípkovej ruže

Šípkový olej - 50ml (rafinovaný)
Všeobecne o rastline, oleji
Tento olej sa získava z plodov divoko rastúcich šípkových kríkov, z malých tvrdých semien šípky. Semienka obsahujú len 9% oleja, preto jeho získavanie je náročné a drahé. Spolu s olejom z hroznových semien patrí medzi najdrahšími olejmi.
Hoci podľa prísnych pravidiel, šípkový olej nie je esenciálnym olejom, avšak na základe klasifikácie patrí k esenciálnym olejom. Nie je len jednoduchým rastlinným olejom, do ktorého sa iba primiešavajú éterické oleje. Šípkový olej nie je nutné riediť pred použitím na pokožku ako väčšinu olejov a má niekoľko veľmi pozitívnych účinkov na zdravie pokožky.
Účinky, obsah oleja z jadier šípkovej ruže
Šípkový olej obsahuje veľké množstvo nepostrádateľných mnohonásobne nenasýtených mastných kyselín, ako kyselinu alfa-linolénovú, ktorú ľudské telo nedokáže vyprodukovať, rovnako ako vitamíny A a E a antioxidanty.
Šípkový olej má vynikajúce vlastnosti v rámci vytvárania tkanín, redukuje vrásky a jazvy. Okrem vyživujúcich, hydratačných a zvlhčujúcich vlastností obsahuje polynenasýtené mastné kyseliny (vitamín F), ktoré sú známe ako esenciálne mastné kyseliny (EFA). Keď sa vstrebú do pokožky, zmenia sa na prostaglandíny (PGE), ktoré účinkujú počas procesu regenerácie tkanín a bunkovej membrány.

 

Šípkový olej pomáha pri regenerácii pokožky a pri hojení rán. Obsahuje špecifickú kyselinu, ktorá umožňuje omladzovanie pokožky a urýchľuje hojenie. Je účinným prostriedkom na spálenú pokožku po opaľovaní a s tým súvisiace účinky fotostárnutia. O kyseline linoleovej vieme, že znižuje pigmentáciu pokožky a pravidelným používaním znižuje výskyt jemných liniek a vrások.
Vysoký obsah GLA znižuje príznaky starnutia, najmä jemné vrásky v okolí očí (delphinium) a okolo úst. Účinne bojuje proti efektu vysúšania spôsobeného slnkom a vzduchom a pomáha pri hojení jaziev po nehodách a po operáciách. Pomáha hojiť a regenerovať pokožku, zabraňuje tvorbe zhrubnutej kože počas vzniku jaziev a pomáha tiež pri popáleninách.

 

 

Olej z jadier šípkovej ruže ako masážny olej
Môžete pridať do základného oleja, ale ako základný olej na masáž tela neodporúčame.
Olej z jadier šípkovej ruže v kozmetických výrobkoch
V zmesi s mandľovým a pupalkovým olejom tvorí veľmi účinný prípravok na starostlivosť o pleť.
Typ na použitie: prstami vmasírujte cca 30sekúnd do pokožky 3-4 kvapky ráno a večer. Táto doba je ideálna pre hlbšie vstrebanie sa oleja. Masírovanie do vlhkej pokožky je ešte účinnejšie.

Liečebné využitie ružovej vody
Z liečebných použití dodnes pretrvalo vnútorné užívanie pri ochoreniach pečene, sleziny a žlčníka, ale najmä srdcových neurózach. V Indickej Ajurvédskej medicíne sa používa proti stavom úzkosti, stresu, nespavosti a ako liek pri ženských problémoch (najmä menštruačné bolesti a menopauza). V Bulharsku sa traduje jej využitie na utíšenie hnevu a navodenie pokojnej nálady. Z vonkajšieho použitia je obľúbené bulharské využitie ružovej vody pri popáleninách, ktoré je iba dôkazom jej
jedinečných hojivých, mierne sťahujúcich, protizápalových a antibakteriálnych vlastností. Paralely použitia ružovej vody v kozmetike nachádzame vo všetkých krajinách, kde bola známa. Napríklad v Oriente sa používala i pri liečbe očných chorôb.

 

ČAJ

Cistus Incanus čiže divoká ruža

Prírodná pomoc - 95% listov Cistus Incanus, 5% osviežujúcich listov mäty, 100% prírodné obsiahnuté látky, bez arómy.
 Cistus Incanus čiže divoká ruža nám v tom môže pomôcť vďaka vysokému obsahu polyfenolov. Rastlina rastie výhradne divoko, predovšetkým v slnečných južných krajinách.
Ide o zdravotne bylinný čaj z rastliny Cistus Incanus, známy tiež ako "Skalné ruže" rastúce v oblasti Stredomoria. Rastlina je veľmi bohatá na fenoly a polyfenoly, ktoré sú pre ľudský organizmus extrémne účinným antioxidantom neutralizujúcom voľné radikály. Čaj zbavuje organizmus jedovatých látok, zvyšuje obranyschopnosť, pomáha v boji proti vírusom, baktériám a plesniam, pôsobí protizápalovo a dezinfekčne (napr. po operáciách). Je ďalej vhodný pri chudokrvnosti, ochoreniach krvného obehu aj pri častých migrénach.
Cistus Incanus - Skalná ruža - 50g
Ide o zdravotne bylinný čaj z rastliny Cistus Incanus, známy tiež ako "Skalné ruže" rastúce v oblasti Stredomoria. Rastlina je veľmi bohatá na fenoly a polyfenoly, ktoré sú pre ľudský organizmus extrémne účinným antioxidantom neutralizujúcom voľné radikály. Čaj zbavuje organizmus jedovatých látok, zvyšuje obranyschopnosť, pomáha v boji proti vírusom, baktériám a plesniam, pôsobí protizápalovo a dezinfekčne (napr. po operáciách). Je ďalej vhodný pri chudokrvnosti, ochorení krvného obehu aj pri častých migrénach.
Cistus Incanus - bylinný čaj
Zloženie čaju: Cistus Incanus - Skalné ruže. Je aromatický až jeden meter vysoký voňajúce ker.
Skalná ruža má domov v Stredomorí, kde sa používa v ľudovom liečiteľstve. Cistus Incanus obsahuje asi trikrát viac polyfenolov ako čierny čaj alebo čaj zelený. Pred niekoľkými rokmi bolo zistené, že má úžasný účinok proti vírusom.
Zložky Skalnej ruže - Cistus Incanus - zrejme potláčajú rast vírusov všetkého druhu. Cistus čaj je bohatý na polyfenoly, vhodný pre zdravú výživu. Čo sú polyfenoly ? Polyfenoly sú rastlinné látky s niekoľkými veľmi silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré sa nachádzajú v mnohých rastlinách. Polyfenoly sa nachádzajú v ovocí, zelenine, zelenom čaji a ďalších potravinách, ale najvyššie koncentrácie polyfenolov nájdeme v Cistus Incanus. Zhrnutie:
• čistí organizmus od jedovatých látok
•zvyšuje obranyschopnosť organizmu
•má protizápalové a dezinfekčné účinky
•je účinnou obranou proti " voľným radikálom "
•pôsobí proti vírusom, baktériám a plesniam
•obsahuje veľké množstvo horčíka.
Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť tento lahodný čaj: Prvý spôsob - hrsť čaju Cistus vložíme do hrnca, zalejeme asi 1 litrom vody a privedieme k varu. Po asi 5 minútach varenia zlejeme. Rýchlejšie to ide, ak prelejeme Cistus vriacou vodou a lúhujeme päť minút. Pripravte Cistus ako čierny čaj, ale nie dlhšie ako 5 minút. Inak čaj chutí horko. Za účelom posilnenia obranyschopnosti organizmu najlepšie každý deň vypiť 1 liter čaju Cistus.
 


Odkazy
Receptár
http://sxc.hu
Ceny ružového oleja ČR 
http://www.cestyksobe.cz
Harvesting Rosa bourbonia
http://nazjedenie.sk/ruza-sipova

http://www.youinstyle.cz/page6.html
http://www.teapedia.net/rosa-canina-tea
http://hedgerowmobile.com/dogrose.html
http://www.martinskymlyn.cz/cz/laznicky
http://www.thefreedictionary.com/vermifuge
http://health-from-nature.net/Dog_Rose.html
http://www.shoppingisland.cz/team.php?id=1969
http://bjws.blogspot.sk/2014_02_22_archive.html
http://webzdravie.biznisweb.sk/post/ruza-sipova-25
http://razkrito.net/parfumi-zgodovina-parfumov-in-disav

Prívesky http://www.goddessgift.net/page11.html#egyptian
http://alexfarkasova.sk/ruza-sipova-liek-nasich-starych-mam
http://www.ckalex.cz/detail-destinace-delegat-denik/?ArtID=686
http://www.bushcraft-portal.sk/forum/viewtopic.php?f=39&t=980
http://najmama.aktuality.sk/clanok/223649/sipky-zazrak-plny-vitaminu-c
http://www.arabskeparfemy.cz/arabskeparfemy-cz/7-CO-JE-DOBRE-VEDET/7-Ruzovy-olej


 Odkaz na môj web: http://seniorka.szm.com

 

Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu