Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

 
   
 
 

 

[Späť | Obnoviť | Dopredu]

 

Bylinka na rakovinu, čo nám rastie priamo pod nosom je mocnejšia ako chemoterapia

Ide o jednu z najrozšírenejších byliniek považovaných za burinu, aká zrejme existuje. Rastie doslova všade, sú jej plné lúky aj trávniky na dedinách i na sídliskách, hlavne teraz na jar. Rastie po celý rok, dokonca sa neraz dá nájsť aj počas zimy, keď nie je zem prikrytá snehom. Myslím si, že neexistuje snáď dieťa ani dospelý, ktorý by ju nepoznal. Napriek tomu o jej nesmierne dobrých liečivých účinkoch vie azda len málo ľudí.
Áno, hovoríme o púpave, ktorej kvietky pripomínajú akoby slnko z oblohy zišlo na zem.

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Čaj z púpavy (česky pampeliška) pôsobí na rakovinové bunky tak silno, že už po 2 dňoch sa začínajú rozpadať. Pritom nemá žiadne škodlivé účinky na zdravé bunky. Táto rastlinka je aj napriek svojmu širokému medicínskemu využitiu často zanedbávaná. Jediné, čo pre jej získanie potrebujete urobiť, je nazbierať ju z čistých miest, ktoré neležia príliš blízko cesty.
Naše staré mamy robievali z púpavových kvetov sirup, lebo vedeli, že má mnohé liečivé účinky. Čo však vtedy ešte netušili bolo, že púpavový koreň dokáže pomôcť aj pacientom s rakovinou. No na strane druhej, vtedy toľko rakoviny nebolo u ľudí, ako je dnes v pretechnizovanom a ovzduší zamorenom svete.Koreň silnejší ako chemoterapia
Vedci objavili, že koreň púpavy je pri ničení rakovinových buniek účinnejší ako chemoterapia. Dokáže totiž kompletne usmrtiť rakovinové bunky bez toho, aby nejako poškodil tie zdravé. Okrem protirakovinových účinkov má púpava aj ďalšie liečivé vlastnosti:
• močopudné
• vylučovanie žlče
• detoxikácia pečene
• pomáha pri alergiách
• znižuje krvný cholesterol.
Obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálov, ako napríklad vitamín B6, tiamín, riboflavín, vitamín C, železo, vápnik, draslík, zinok, horčík a kyselinu listovú.
V jednej miske s 55 gramami púpavových listov nájdete až 535% potrebnej dennej dávky vitamínu K a 112% vitamínu A. To všetko sú fakty známe o púpave už celé roky.O púpavovom čaji
Výskum uskutočnený na kanadskej Univerzite vo Windsore dal nádej aj onkologickým pacientom. Zistil, že koreň púpavy efektívne zabíja rakovinové bunky a zároveň nemá žiadne vedľajšie účinky. Čaj z púpavy má pomerne rýchly účinok. Už v priebehu 48 hodín po užití dochádza k dezintegrácii (rozpadu) prvých rakovinových buniek.
Odhaduje sa, že pravidelná dlhodobá kúra koreňom púpavy vie odstrániť väčšinu nádorov. Kvôli týmto neočakávaným výsledkom, boli vedeckému tímu pridelené ďalšie prostriedky na pokračovanie výskumu.
John di Carlo, 72 ročný onkologický pacient, podstúpil intenzívnu liečbou agresívnou chemoterapiou. Po jej neúspechu ho lekári poslali domov umrieť v okruhu svojich najbližších. Ako poslednú možnosť sa rozhodol pre liečbu pomocou čaju z púpavového koreňa. Len o 4 mesiace neskôr bol tento muž v remisii (ústup rakoviny).


Horké látky púpavy
(nepravé horčiny), podporujú vylučovanie tráviacich enzý¬mov a žalúdočnej kyseliny, čím zlepšujú trávenie a zvyšujú chuť do jedla. Podáva sa preto pri nechutenstve a zníženej tvorbe žalúdočnej šťavy spojenej so zlým trávením. Využíva sa pri poruchách pečene zapríčinených nedostatočnou činnosťou, poškodeniach pečeňových buniek toxickými látkami, ale aj pri zápaloch pečene, tvorbe žlčových kameňov. Má posilňujúce účinky a zmierňuje žlčníkové ťažkosti. Je výborným pomocníkom pri ochoreniach obličiek a má tiež vplyv na vylučovanie obličkových kameňov.


Ako pripraviť púpavový čaj?
Najúčinnejší je na jemno nakrájaný čerstvý koreň. Púpavový čaj sa pripravuje takisto zo sušeného pomletého koreňa. Dobré je k tomu priradiť do jedálnička aj púpavovú omáčku alebo púpavový šalát.
Približne 1 až 2 čajové lyžičky koreňa (podľa chuti a závažnosti ochorenia) zalejte 2,5 dcl vriacej vody a nechajte vylúhovať približne 15 minút. Čaj pite 2 až 3 krát denne, najlepšie pred jedlom. Užíva sa niekoľko mesiacov.
Niektoré zdroje uvádzajú, že aj listy púpavy majú protirakovinové účinky. Pre prípravu čaju preto môžete zvážiť použitie zmesi koreňa a listov.
Zdroj: This Amazing Plant is 100X More Effective Than Chemotherapy


Púpavový koreň - vhodný k redukcii nadváhy
Koreňe púpavy ( 150g ), ktoré vykopávame ale až na jeseň necháme usušiť, podrvíme ich a zalejeme 40% alkoholom (lieh, vodka, ražná pálenka). Necháme 2-3 týždne vyluhovať, občas pretrepeme. Precedíme cez gázu a uchováme v sklennej fľaši. Denne užívame 1 PL 2 x denne pred jedlom.

Liečivý koreň púpavy obsahuje...
Koreň púpavy obsahuje horčiny (lactopicrin, taraxacin, taraxasterin), trieslovinu, inulín (na jeseň až 40%, na jar len okolo 2%), triterpény taraxasterol a taraxerol, cholín, triesloviny, inositu, steroly, aminokyseliny, živice, silice, kaučuk (25%) fytoncídy, minerálne látky (meď, draslík, mangán). V koreni nájdeme viac látok, ako v liste.

ZBER SUŠENIE: Púpavu obrežte kol dokola nožom a opatrne sa ju pokúste vytiahnuť s celým koreňom. Ten očistite od zeminy, odrežte a poriadne opláchnite pod vodou. Možno bude treba, aby ste ho jemne oškrabkali nožom. Čisté korene osušte, pokrájajte na menšie časti a dajte na 2 hodiny sušiť do rúry. Použite teplovzdušný ventilátor a teplotu 40-50°C.

PRAŽENIE KOREŇOV NA KÁVU
Do praženia sa môžete pustiť rôznymi spôsobmi. Napríklad úplne zálesáckym, na kempingovom variči uprostred divočiny, alebo doma v rúre, či na panvici. Je vhodné najprv pomalé sušene a citlivý prístup. Vezmite nerezovú panvicu, nechajte ju trochu rozohriať a hoďte na ňu usušené púpavové korene.
S panvicou treba občas potriasať, aby sa zmes upražila rovnomerne a nezhorela. Trvá asi 5 minút na strednom plameni, keď začnú korene príjemne sladkasto voňať. Keď už máte pocit, že korene sú dostatočne suché a praskajú pri rozpučení v mažiari, ste blízko.
Hotové usušené korene púpavy podrvte v mažiari, mlynčeku alebo hoci aj medzi dvoma kameňmi. Prášok dajte do hrnčeka, zalejte studenou vodou a na malom ohni nechajte pomaly zovrieť. Množstvá závisia od stupňa praženia aj vašej chuti. Najviac azda zachutí čistá. Pripomína klasickú Cigorku, len v jemnejšom prevedení. Osladená púpavovým sirupom nie je nič moc, ale osladená a s mliekom je celkom chutná. Ako pri všetkých čakankovitých, aj tu sa pripravte na trocha trpkosti a horkosti, no pre zdravie vhodné horčiny a triesloviny.


Púpava lekárska (Taraxacum officinale)
je trváca liečivá rastlina. Má krátky jednoduchý podzemok, ktorý prechádza do mäsitého koreňa. Z podzemku vyrastá prízemná ružica listov, ktorých čepele sú celistvo okrajové, riedko zúbkaté, zbiehavé. Zo stredu ružice vyrastá holá, bezlistá, dutá stonka, vysoká 20 - 40 cm, ktorá je zakončená krásnym žltým kvetom. Táto nenáročná rastlina sa vyskytuje takmer všade.
Kvitne v apríli až septembri.
 


Púpava

Ako keď slnko zostúpi na zem, tak nádherne je na jar, keď je všade navôkol doslova zlato-žlto. Kvety púpav priam nabádajú, aby sme si ich všímali a pripravili si z nich nejakú pochúťku, ktorá nášmu telu dodá energiu a zbaví organizmus škodlivín. Tu je niekoľko možností, ako využiť celý potenciál púpavy lekárskej v kuchyni aj mimo nej. Niektorí ľudia púpavu považujú za burinu, ktorá im špatí ich pestovaný trávnik, iní ju vyhľadávajú ako liečivú bylinu, ktorá je plná vitamínu A, B, C a D.
Všetko sa dá zužitkovať
Mladé púpavové listy sú fantastické do šalátov. Majú príjemne pikantnú chuť. Keď do nich zahryznete, zistíte, ako sú chrumkavé a celý pokrm ozvláštnia.
Kvety sa zbierajú hlavne na med, sirupy či na výrobu octov. V kvetoch púpavy sú prítomné flavonoidy, karotenoidy, silice. Predovšetkým u ľudí, ktorí sú slabí a zimomravý alebo ktorí sa chcú zbaviť nejakého chronického ochorenia, je potrebné využiť teplých síl kvetu "farby slnka", ktoré dávajú veci do pohybu. Stvoly sú niečo ako detox pre vašu pečeň a obličky. V relácii Čarovné bylinky, ktorý môžete vidieť v Českej televízii, odporúčali ich konzumáciu po dobu troch týždňov. Ideálne množstvo je 5-10 stvolov denne. Slávna bylinkárka Maria Treben ich rada zaraďuje na jedálniček aj preto, že znižujú hladinu cukru v krvi. Púpavový koreň zrieďujú krv a je teda vynikajúcim prostriedkom proti hustej krvi.
Užíva sa zvyčajne vo forme odvaru, ktorý sa pripravuje z jednej čajovej lyžičky koreňovej drogy na 100 ml vody, varí sa asi 1 minútu, pije sa 2x až 4x denne po 200 ml. Možno podávať aj vo forme čerstvej šťavy z koreňov, podáva sa 4x denne po 1 až 2 čajových lyžičkách. Čerstvé púpavové listy sú výborné do šalátov. Listy možno chuťou prirovnať k čakanke, sú mierne horké. Pokiaľ chceme listy spotrebovať bez najrôznejšieho tepelného spracovania, potom je najlepšie si vybrať mladé listy, ktoré neobsahujú toľko bieleho mlieka.


 Zázračný liek
Samotné listy obsahujú 85% vody. Sú tiež bohaté na draslík, sodík, horčík a vápnik. V žiadnom prípade nedráždi žalúdok a vôbec po nich nepáli záha. Až neuveriteľne posilňujú kosti, aktivujú lymfy a celkovo posilňujú imunitný systém.


TINKTÚRA Z PÚPAVY
Zmiešame listy, kvety a koreň púpavy - asi dve hrste v pomere 1:1:1 a vložíme do 0,5 litra 60% liehu a necháme luhovať asi 2 týždne. Pravidelne pretrepeme. Po dobe luhovania precedíme cez gázu, dobre vytlačíme a prelejeme do tmavej fľaše. Denne užívame 3x po 15 kvapiek v 2 dcl vody.


Najväčšie bohatstvo nájdete ale v mliečnej tekutine, ktorá vyteká, keď utrhnete stonku. Ako organizmu pomáha?
- Zlepšuje chuť do jedla.
- Prevencia proti obličkovým kameňom.
- Spevňuje kosti aj zuby.
- Znižuje krvný tlak.
- Prevencia pri zápale močových ciest.
- Čistí telo od toxínov.
- Lieči kožné problémy.
- Omladzuje pleť.
- Podporuje krvotvorbu.
- Pomáha so zápchou.
Vadia vám hnedé škvrny, ktoré spôsobuje toto mlieko na koži a oblečení?
Väčšinou nejdú vyprať ani umyť. Naše babičky však dobre vedeli, ako tento "problém" využiť. Tie veruže púpavové mlieko hľadali zámerne. Pomáha totiž na bradavice, ktoré sa ním musia 3x denne potierať, potom vraj odpadnú.


 Macerát
1 vrchovatá čajová lyžička koreňov sa dá na noc do 1/4 litra studenej vody,
na druhý deň sa zohreje na bod varu a scedí.
Toto množstvo sa pije po dúškoch pol hodiny pred raňajkami a pol hodiny po raňajkách.

ZBER KORŇOV PÚPAVY
Korene by sa mali zbierať pred východom slnka, keď mesiac ubúda a nachádza sa v znamení Panny. Metabolizmus rastlín sa totiž mení podľa postavenia Slnka, Mesiaca a ďalších planét. Púpava je energeticky i chemicky iná ráno ako večer. Na jar je iná ako na jeseň. Na jar obsahuje koreň napr. 1,5 percent inulínu a okolo 17 percent cukru. Na jeseň je obsah cukru oveľa menší a inulín vystúpi na 40 percent. Na jar je v koreňoch viac horčín ako na jeseň.


Púpavové kapary
Skvelá lahôdka. Keď sa budete prechádzať po lúke a zbierať kvety púpav, myslite aj na puky. Tie sa vám budú hodiť na výrobu domácej pochúťky. Určite poznáte klasické kapary, čo sú vlastne tiež nerozvinuté puky, ale ide o kvety kríky kapary tŕnistej. Tie sa nakladajú do soli a vínneho octu. Podobne si pripravíte aj púpavu.
Puky opláchnite, vložte do pohára a zasypte hŕstkou soli. Následne pridajte vínny ocot a zatvorte. Takto nechajte odležať v chladničke niekoľko dní. Využijete ich do šalátov, cestovín či pri príprave tataráku z lososa.


Púpavový šalát s jogurtom
Púpavové listy, najlepšie vybielené, potrháme na malé kúsky a zalejeme jogurtovým dressingom. (Biely jogurt vymiešame so soľou, mletým korením a posekanou pažítkou.) Môžeme pridať na štvrtinky pokrájané varené vajcia.Púpavova káva
Recept našich starých mám, babičiek. Vyrába sa z korienkov, ktoré sa vyčistia a nasekajú najemno. Nakoniec ich upražíme na panvici, až budú tvrdé. Ďalší postup je jednoduchý. Vhodíte ich do mlynčeka na kávu a takto pripravenú zmes zalejte horúcou vodou. Prospieva žalúdku aj črevám. Podľa babičiek ide o nápoj, ktorý dokáže povzbudiť na celý deň. Dôležité
UPOZORNENIE!

Vedľajšie účinky púpavy
Listy alebo korene púpavy by nemali užívať ľudia so žlčníkovým kameňmi. Ľudia s obštrukciou žlčovodov nesmú užívať púpavu. V prípade žalúdočných či dvanástnikových vredov musí byť púpava konzumovaná s opatrnosťou, pretože môže zvýšiť produkciu žalúdočných štiav. Mliečny latex v stonkách a listoch púpavy môže u niektorých ľudí vyvolať alergickú vyrážku. Ľudia s vzácnou precitlivenosťou na inulín, by nemali púpavu užívať. Ďalej tehotné ženy by nemali užívať púpavu.


Púpavový med so škoricou
Potrebujeme:
2 pomaranče
2 kg cukru kryštál
2 l vody
7 kusov klinčekov
1 škoricu
2 citróny
300 kusov púpav
Postup:
Púpavy natrháme, opláchneme, dáme do hrnca, zalejeme vodou a varíme. Pridáme dobre očistené pomaranče a citróny nakrájané na kolieska a pridáme tiež škoricu a klinčeky. Varíme od bodu varu asi 15 minút. Zmes necháme lúhovať do druhého dňa.
Potom precedíme a vytlačíme púpavy. Opäť precedíme cez hustý cedník alebo cez plátno. Prisypeme cukor a varíme na miernom ohni do zhustnutia. Horúci púpavový med nalejeme do pohárov a zaviečkujeme.Púpavový sirup
Potrebujeme:
400 ks hlavička púpavy, 2 litre voda, 3 ks citrón, 2 kg cukor kryštál
Postup prípravy receptu
Hlavičky rozkvitnutých púpav bez stoniek vyperieme pod tečúcou vodou. Vložíme do štvorlitrového hrnca a zalejeme 2 litrami vody. Pridáme umyté citróny, rozkrájané na kolieska a varíme 15 minút. Potom hrniec odstavíme a všetko necháme 24 hodín vylúhovať. Druhý deň precedíme cez hustý cedník alebo cez plátno do čistého hrnca. Do šťavy pridáme cukor a za občasného miešania varíme ešte asi 1,5 hodiny, až sa sirup začne ťahať ako med. Čím dlhšie ho varíme, tým je hustejší. Hotový púpavový sirup lejeme ešte
do horúcich malých pohárov, uzavrieme viečkom a hotovo.


Púpavový šalát s kozacím syrom a jablkami
- Hrsť mladých púpavových listov,
- 2 lyžice vínneho octu,
- 1 lyžica horčice,
- 1 lyžice medu,
- 3 lyžice olivového oleja,
- 1/2 šálky nasekaných vlašských orechov,
- jablko nakrájané na plátky.
V miske zmiešajte olej, ocot, horčicu, med, soľ, korenie. Do misy natrhajte lístky púpavy. Prelejte pripraveným nálevom, ozdobte na kocky nakrájaným syrom, orechmi a jablkom.


Čomu pomáha púpavový sirup?
Sirup je vhodný pri liečení astmy alebo nachladnutie
· Sirup by sa nemal nikdy zahrievať nad 45 ° C, stratí tak cenné látky. Pozor teda pri sladenie teplého čaju alebo mlieka medom!
· Sirup má rád sucho, chladno a temno. Nádobu starostlivo uzavrite, aby obsah neprijal vlhkosť a pachy.
· Zvyšky sirupu lákajú včely a tie by sa mohli nakaziť chorobami, preto poháre dobre umyte, skôr než ich prázdne vyhodíte do popolnice.
· Skryštalizovaný sirup nie je na závadu. Stačí nádobu si sirupom ponoriť do teplej (nie horúcej) vody, opäť získa svoju pôvodnú konzistenciu.


Púpava patrí medzi zeleninu najbohatšiu
na živiny na celej planéte

Jedna šálka varenej púpavy obsahuje 147 mg vápnika, 244 mg draslíka, 203 mg vitamínu K formujúceho kosti a slušné 3 mg vlákniny. Púpava je najbohatším zeleninovým zdrojom betakaroténu a tretím najbohatším zdrojom vitamínu A zo všetkých potravín po rybom tuku a hovädzej pečeni.


Vínny nápoj z kvetov obzvlášť pre starších ľudí
Celkovo posilňujúci nápoj, prospieva starším oslabeným ľuďom a ľuďom so srdcovo-cievnymi problémami.
Potrebujeme: Čerstvo natrhané púpavové kvety, liter najlepšie prírodného vína.
Ako na to: Púpavy poriadne opláchneme a naplníme nimi celú fľašu či pohár (najlepšie väčší zaváraninový). Kvety zalejeme vínom tak, aby boli úplne ponorené. Potom jemne uzavrieme a necháme na slnku stáť asi dva týždne. Potom scedíme, scedené prelejeme do čistej fľaše a a uložíme na chladné miesto. Pijeme po dúškoch v prípade potreby.


Ďalší recept na púpavový sirup
Štyri plné hrste púpavy dáme do 1 litra studenej vody a pomaly zohrievame na bod varu. Keď tekutina vzkypí, odtiahneme hrniec z platne a necháme celú noc stáť. Na druhý deň všetko prelejeme cez sito a odkvapkané kvety vytlačíme oboma rukami. Do šťavy dáme len 1 kg cukru, premiešame a pridáme polovicu na plátky nakrájaného a ošúpaného (ak je ošetrený chemickými látkami) citrónu. Citrón sirup trochu prikyslí.
Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák. Keď chceme uchovať čo najviac vitamínov, zapneme sporák len na najmenší plameň alebo najnižšiu teplotu. Tak zahusťujeme tekutinu bez varenia. Raz alebo dva razy celú masu ochladíme, aby sme vyskúšali správnu hustotu. Sirup nesmie byť prihustý, lebo pri dlhšom skladovaní by začal kryštalizovať, no ani pririedky, lebo po čase by skysol. Musí mať takú hustotu, aby sa dal dobre natrieť na žemľu alebo chlieb s maslom, vtedy príjemne chutí.
 

Ďalšie recepty z púpav nájdete na webe http://vareni.cz
http://zena.centrum.cz/bydleni/clanek.phtml?id=807485#utm_source=atlasHP&utm_medium=stylebox&utm_term=position-4
Prečo jesť medvedí cesnak? Jarný detox aj lahôdka do kuchynePúpavová polievka
Mladé listy povaríme niekoľko minút a odstavíme. Nadrobno pokrájanú cibuľu opražíme, pridáme dve lyžice múky a do zlata zapražíme. Zalejeme vývarom s púpavovými listami, pridáme postrúhaný muškátový oriešok, soľ a pretlačený cesnak. Varíme asi 5 minút. Hotovú polievku rozmixujeme, podľa potreby okoreníme a dosolíme. Podávame s chlebom alebo opraženými krutónmi.

Čítala som (už neviem kde), že Christopher Hobbs, ktorý je  botanik s vyše 30-ročnými skúsenosťami s bylinkami a ku tomu aj akupunkturista napísal, že na základe klinického a laboratórneho výskumu púpava „zdvojnásobuje vylučovanie žlče po užití extraktu z listov a štvornásobne ho zvyšuje pri užití extraktu z koreňa.“ Jej liečiteľské schopnosti sú výnimočné!


Šalát: Proti jarnej únave, prii avitaminóze C, ako posilňujúci a spevňujúci prostriedok môžeme z čerstvých lístkov urobiť osviežujúci šalát. Listy sa zalejú vlažnou vodou a nechajú sa vylúhovať 30 minút, aby sa odstránila horkosť a potom z nich pripravíme šalát. Takto upravené ich môžeme zamiešať aj do rôznych jarných zeleninových šalátov.

Púpavový šalát
Potrebujeme (asi na jednu porciu):
Niekoľko hrstí čerstvých púpavových listov
Uvarený väčší zemiak
Vajíčko na tvrdo
Asi tretinu konzervy tuniaka vo vlastnej šťave
Paradajku
Jarnú cibuľku
Na zálievku:
Olivový olej
Ocot
Soľ
Francúzsku horčicu.
Postup: Listy umyjeme a potrháme na menšie kúsky. Pokrájame paradajku aj cibuľku, pridáme tuniaka a premiešame. V octe rozmiešame soľ, pridáme rovnaké množstvo olivového oleja a trošku dijonskej horčice. Poriadne premiešame, dáme do šalátu a opäť premiešame. Vajíčko (môže nemusí byť!) natvrdo nakrájame na osminky a ozdobíme ním šalát.


ZBER: Nazbierať si púpavy a nechať ich vysušiť zvládne každý. Suší sa na chladnom a tmavom mieste. Už v máji zbierame lístky, na koreň treba počkať do augusta. Zbiera sa zavčasu na jar a na jeseň.  Púpava má kužeľovitý, špicatý, pomerne dlhý koreň, takže sa dostane hlboko do pôdy, kde aj za sucha prijíma dostatok vlahy. Tiež pôdu skypruje a vyťahuje z hĺbok hore živiny, čím je veľmi prospešná.

Likér pre deti
Potrebujeme:
15g čerstvých (môžeme použiť aj sušené) púpavových kvetov. Trocha medovky lekárskej, 10-15 zrniek badiánu, 10 g rasce, po kávovej lyžičke zázvoru, kardamónu a koriandra, 100ml medu a 1l jablčnej šťavy.
Ako na to:
Korenie a bylinky posekáme a pomelieme na mlynčeku alebo v mažiari. Potom ich nasypeme do jablčnej šťavy, osladíme medom a prevaríme. Necháme vychladnúť. Ešte raz privedieme do varu, precedíme alebo prefiltrujeme a naplníme do sterilizovaných fliaš. Vzduchotesne uzavrieme a uložíme do chladu.


Šalát z púpavových listov
Potrebujeme:
5 dkg bez kvetu listy mladej púpavy
20 dkg uvarené v šupke ( 2 ks) zemiaky
1 PL olej slnečnicový
1 PL ocot jablčný
soľ
1 ks na tvrdo vajce
1 strúčik cesnaku.
Postup: Listy púpavy očistíme, operieme niekoľkokrát pod tečúcou vodou.
Umyté listy šalátu posekáme na kratšie kúsky, osolíme, podľa chuti pridáme na tenké plátky pokrájané teplé zemiaky, môžme aj vajíčko. Na drobno posekaný strúčik cesnaku. Na záver dochutíme 1 PL oleja (slnečnicový alebo olivový) a podľa chuti pridávame jablčný ocot. Priebežne premiešame a degustujeme. Variácii prípravy je viac, ako napr. môžte pridať opraženú slaninku. Dôležité je aby listy neboli horké. Osobne listy zaparím, vodu zlejem a potom posekám nožíkom.


 Listy púpavy obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B a takmer toľko provitamínu A, ako mrkva. Okrem toho má táto rastlina množstvo minerálov – draslík, sodík, hliník, meď, železo, vápnik, kremík, síru a fosfor. Je tiež bohatá na saponiny a horčíny. Používa sa preto pri očistných kúrach. Už dlho je známe, že púpava povzbudzuje metabolizmus a podporuje rast červených krviniek, a tým tvorbu a čistenie krvi, ako aj okysličovanie všetkých orgánov. Čistením krvného riečiska znižuje krvný tlak a zlepšuje činnosť srdca. Používa sa aj pri liečbe ekzémov a rakoviny. Nedoceniteľný je tiež jej vysoký obsah chlorofylu.

Jarný púpavový šalát
- 1 l mladých púpavových lístkov,
- 0,5 dcl jablčného muštu,
- 1 PL jablčného octu,
- slanina,
- soľ a
- korenie na dochutenie.
Postup: Slaninu nakrájajte na kocočky a smažte do chrumkava, nechajte potom vychladnúť. Lístky púpavy operte a osušte. Zalejte ich jabĺčkovým muštom zmiešaným s trochou octu, soľou, korením. Pridajte slaninu a všetko zamiešajte.


PÚPAVOVÉ LISTY DO ŠALÁTU I NA ČAJ
Púpava
lekárska všeobecne sa používa pri ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdočných a tráviacich ťažkostiach, pretože stimuluje látkovú výmenu a tiež pri črevnom katare. Listy púpavy sú vhodné aj pri cukrovke. Pri avitaminóze C, proti jarnej únave ako posilňujúci a spevňujúci prostriedok môžeme z čerstvých lístkov urobiť osviežujúci šalát.
Ako na to: Čerstvo nazbierané lístky (najlepšie svetlozelené) poriadne umyjeme vodou, potom zalejeme vlažnou vodou a necháme vylúhovať 30 minút, aby sa odstránila horkosť a potom z nich pripravíme šalát. Takto upravené ich môžeme zamiešať aj do rôznych jarných zeleninových šalátov.
Na čaj: Z jarných lístkov vo forme záparu si môžeme urobiť prečisťujúcu obličkovú kúru, vhodnú pri kameňoch a zápaloch obličiek a mechúra. Za hrsť listov zalejeme litrom vriacej vody a necháme stáť asi 1 hodinu. Scedené pijeme priebežne počas dňa po dúškoch.


Víno z púpavového koreňa
Je vhodné najmä pri problémoch s trávením, najmä so žalúdkom a pankreasom, no aj pri žlčníkových a črevných kolikách. V každom prípade je dobré používať ho s mierou, tesne pred jedlom po 50 až 100ml. Pri záchvatoch je vhodné rozdeliť menšie dávky na viackrát denne.
Potrebujeme: Koreň z púpavy, najlepšie čerstvý, no môže byť aj sušený (vtedy ho použijeme viac), 1 liter bieleho vína.
Postup: 6-8 kusov (podľa veľkosti) dobre umytého a najemno postrúhaného koreňa púpavy zalejeme vínom a necháme 14 dní macerovať. Potom scedíme a uložíme na tmavé a chladné miesto.

Púpavové víno
2,5 l púpavových kvetov bez zelených častí sparíme asi 1 l vriacej vody a necháme 2 – 3 dni odstáť. Precedíme a nálev doplníme 3 l prevarenej teplej vody, v ktorej sme rozpustili 1,5 kg kryštálového cukru. Pridáme šťavu z dvoch pomarančov a jedného citróna, prípadne aj chemicky neošetrenú kôru, lyžičku mletého zázvoru, hrsť hrozienok a vínne kvasinky. Nádobu zaviažeme gázou a necháme dva dni kvasiť. Potom hadičkou stiahneme do demižóna a necháme dokvasiť s kvasnou zátkou. Vykvasené víno stočíme do fliaš a necháme 3 – 6 mesiacov dozrieť.

Púpavový likér
Využitie je ako u predchádzajúceho receptu, navyše pomáha pri znižovaní nadváhy. Vtedy užívame najmä likérový pohárik pred jedlom na obed a večer.
Potrebujeme: Čerstvý koreň púpavy, alebo dva (podľa veľkosti), 1 liter najlepšie ražnej pálenky alebo iného kvalitného alkoholu.
Postup: Koreň nasekáme nadrobno (no keď nám prejde hrdlom fľaše, môžeme ho použiť aj v celku), dáme do fľaše a zalejeme liehovinou. Necháme 14 dní lúhovať a každý deň poriadne pretrepeme. Potom precedíme a prefiltrujeme. Pokiaľ chceme mať aj efekt, tak púpavový koreň  necháme vo fľaši s pálenkou.Púpavová omáčka
Varíme ju ako šalát nakyslo.
Mladé listy púpavy zaparíme a necháme postáť asi 20 minút, zlejeme vodu, posekáme nadrobno. Pripravíme si zápražku, dáme do nej prelisovaný cesnak, zalejeme mliekom a sladkou smotanou na varenie, osolíme, pridáme trochu cukru a necháme zovrieť. Keď zovrie vsypeme do omáčky púpavové listy a znovu necháme zovrieť a po zovretí odložíme, pridáme podľa chuti octu. Do uverenej omáčky môžeme dať uvarené vajcia natvrdo pokrájané na štvrťky ako aj nadrobno pokrájanú a opečenú oravskú slaninku. Keď je hustejšia jeme ju s knedľou a ak je redšia s chlebom. Šalát z čerstvej púpavy a omáčka je naše najobľúbenejšie jedlo na jar.Kúra s destilovanou vodou proti kameňom a piesku v ľadvinách
(preventívne ju treba robiť 1x do mesiaca- kúra trvá týždeň)
Potrebujeme: liter destilovanej vody, koreň a vňať púpavy, ľad
Postup:
Destilovanú vodu varíme asi pol hodiny. Potom pridáme 3 polievkové lyžice koreňa a vňate púpavy a varíme ešte 5- 8 minút. Ihneď scedíme a vyparenú vodu doplníme kockami ľadu. Vypijeme pred jedlom, najlepšie medzi 17-stou a 19-stou hodinou.
 


 Mixovaná púpava s ovocím
Na 2 litre objemu
Púpava chutí zvyčajne horko, no v kombinácii so sladkým zrelým ovocím vytvára veľmi chutnú nezvyčajnú kombináciu, na ktorú sa môžu zbiehať slinky - najmä po zimných mesiacoch, prevažne na kupovanej zeleni (špenáty, šaláty, ...), ktorá má menej živín.
Potrebujeme: mixér
- 3 až 4 dcl čistej vody
- 8 zrelých banánov
- 3 zrelé hrušky - ak nemáme domáce, ale kupované, odporúčam druh Abate (tento druh najlepšie dozrieva aj chutí)
- dve hrste listov alebo aj kvetov púpavy, záleží, ako to chcete mať horké... voliteľné
- citrónová šťava,
1 PL medu,
mletá škorica,
25g vopred na 24 hodín namočených orechov.
Postup:
Dáme všetky ingrediencie spolu s vodou do mixéra a rozmixujeme do čo najhladšej konzistencie. Pri ponorných typoch mixérov možno bude potrebné mixovať takéto množstvo ingrediencií na viackrát alebo použiť viac vody. A keď máme hotovo, dáme pohár niekam na slniečko alebo s fľaškou ísť von do prírody a tam si pochutiť. Ešte niečo, jedzte to tak, akoby ste jedli tuhé jedlo, popremieľajte to v ústach a až potom prehltnite, nie piť ako vodu.

Púpava na pleť
Púpavové listy sú výborné pre nečistú pleť. Môžete ich pridať do naparovacej kúpeľa, alebo priamo aplikovať na pleť. Čisté plátno namočte do horúceho odvaru z púpavových listov a priložte na tvár.

Púpavový balzam na slnkom spálenú pokožku
2 šálky púpav (listy a kvety) sparte 4 šálky vody. Pridajte 10 dutých stoniek púpavy a nechajte 10 minút lúhovať. Tekutinu potom zamiešajte, preceďte, dajte vychladiť a nalejte do liekovky s rozprašovačom. Tento balzam účinne tichší spálenú pokožku od slniečka.

Púpavové tonikum na oči
Ak má niekto červené, zapálené oči, má si ich umývať vodou, v ktorej boli celý deň za studena namáčať vo vode nakrájané korene púpavy.

Púpavové tonikum na pleť
Dve hrste čerstvých kvetov luhujte v 1/2 l vriacej vody po dobu 30 minút. Následne sceďte a používajte ako pleťové tonikum.

Púpavové mlieko proti bradaviciam
Na tretí deň, keď mesiac na oblohe cúva, vyhrabte koreň púpavy a jeho mliekom si potierajte bradavice.Ďalší recept na "Púpavové víno"
Potrebujeme: 2 l púpavových kvetov,
2l vody,
kôra z pomaranča,
citrón,
1kg kryštálového cukru,
2,5 cm koreňa zázvoru,
pol lyžičky pivovarských kvasníc,
1/2 krajíčku chleba.
Postup: Púpavové kvety prelejte vriacou vodou, prikryte čistým plátnom a nechajte 3 dni lúhovať, občas premiešajte. Vodu potom zlejte do iného hrnca, pridajte kôru z pomaranča, zázvor, plátky citróna, cukor a varte spoločne 30 minút. Následne tekutinu zlejte, vychlaďte, pridajte droždie namazané na chleba a nechajte 2 dni lúhovať. Potom prefiltrujte do vhodnej nádoby a zazátkujte. Po dvoch mesiacoch nalejte víno do fľaše uzatvárateľnej korkom.


Perlička... Sirup zo smrekových výhonkov

Tento recept je účinný a aj zdravý. Treba
na jar nazbierať vonku v prírode výhonky zo smreka (sú to svetlozelené puky, keď je na nich ihličie ešte mäkké).
Potrebujeme : 1kg smrekových výhonkov, kryštálový cukor, veľký sklenený pohár.
Postup: Výhonky umyjeme pod tečúcou vodou a necháme odkvapkať. Na spodok pohára dáme 1cm vrstvu cukru, potom výhonky, cukor, výhonky....., ukončíme na vrchu cukrom. Postavíme na teplejšie miesto niekde na okno. Po 3 týždňoch až mesiaci nám v pohári vznikne sirup. Nemusíme ho ani cediť, konzumujeme priamo z pohára. Je vhodný pri kašli, prechladnutí, obsahuje vitamíny. Smrekové výhonky môžeme konzumovať aj surové, majú veľa vitamínu C alebo si urobíme tinktúru z nich.

ODKAZY
Odkaz na Inšpirácie kvetom púpavy: http://cezmina.wz.sk/Pupavy.htm
Púpava lekárska: http://bylinky.czweb.org/Pupava.htm

Moje
webové stránky 
Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky: http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín: http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti:
http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa:
http://dieta.czweb.org
Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu


 by Cezmín Slovakia - 19.5.2015 http://bylinky.czweb.org