Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
 


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.


spieva Fero Benkovský a Laco Vojtko, orchester Sláva Macha, rok 1945
Až v chotári nevädze rozkvitnú- Fero Benkovský a Laco Vojtko

https://www.youtube.com/watch?v=6mId2L409eo

 


Až v chotári nevädze rozkvitnú
Vedie, vedie, vedie,
cestička do po ľa,
vedľa ,vedľa, vedľa,
starého topoľa,
darmo, darmo, darmo,
cestička vábiš ma,
ten kto tu so mnou chodil,
s iným už chodieva.

Až v chotári, až v chotári,
nevädze rozkvitnú,
pri oltári, pri oltári,
líčka ti oblednú,
zradila si, zradila si,
čo si mi sľúbila,
keď si mi pod topoľom,
lásku vyznávala.

Až v chotári, až v chotári,
nevädze rozkvitnú,
pri oltári, pri oltári,
líčka ti oblednú,
zradila si, zradila si,
čo si mi sľúbila,
keď si mi pod topoľom,
lásku vyznávala.

Zradila si, zradila si,
čo si mi sľúbila,
keď si mi pod topoľom,
lásku vyznávala.

 
Nevädza - z rodu Centaurea je známa už zo staroveku. Kto rád číta starogrécke báje, mohol si prečítať, že nevädza pomohla Cheirónovi vyliečiť nohu, ktorú si poranil v súboji titanov. Cheirón je jeden z kentaurov, jediný múdry kentaur - nevädza je po latinsky Centaurea) – napoly človek, napoly kôň, známy ako učiteľ nielen Jásona a Herkula. Prečítajte si o ňom...

Cheirón (starogr. Χείρων – Cheirón, lat. Chiron) je v gréckej mytológii jeden z Kentaurov, ktorí žili v tesálskych vrchoch.

Kentaur Cheirón (Centaurea)

Cheirón - Chiron bol syn Diovho otca Krona a Ókeanidy Filiry. So svojou manželkou nymfou Chariklou mal tri dcéry. Z Kentaurov bol najstarší a na rozdiel od väčšiny svojich druhov bol vzdelaný. V širokom svete bola známa jeho ušľachtilosť, múdrosť, znalosť lekárstva, hudby, veštenia a tak iste aj preto sa stal učiteľom mnohým slávnym gréckym hrdinom. (medzi nich patril napr. Kastor, Polydeukes, Iasón, Telamón, Amfiaraos). Viedol ich aj k pestovaniu telesnej zdatnosti, učil ich jazdiť na koni, lukostreľbu, zápasiť, behať o závod, hádzať oštepom.
Cheirón naučil lekárskemu umeniu Apollónovho syna Asklepia. (Asklépios (iné slovenské názvy: Asklepios, Eskulap, Aeskulap, Eskulapius, Esculapius; po grécky Asklépios, po latinsky Aesculapius) bol syn boha Apolóna a jeho milenky Korónidy, slávny lekár a neskôr boh lekárstva. Jeho uctievanie prevzali Rimania od Grékov. Podľa starovekých mýtov žil v podzemí a jeho stálym sprievodcom bol had. Tento had, ako symbol medicíny sa zachoval až do dnešných čias.) Aisón, vládca v Iólku, mu v tajnosti zveril svojho syna Iasóna na vychovanie. Keď mal Iasón dvadsať rokov, poslal ho späť, lebo ho už naučil všetkému, čo vedel. Cheirón si svojho žiaka obľúbil a prišiel mu zamávať do prístavu, keď vyplával so svojou loďou Argó na cestu za zlatým rúnom.
Do výchovy Cheirónovi bol zverený Aktaión, syn Autonoy, dcéry kráľa Kadma. Aktaión mal veľkú záľubu v love pri jednom z nich nešťastne vstúpil do jaskyne, v ktorej uvidel bohyňu Artemis pri odpočinku nahú. Artemis Aktaióna za trest premenila na jeleňa a v okamihu ho dohnala a zahubila jeho psia svorka. Lovecké psy už márne hľadali po lese svojho pána a až múdry Cheirón pochopil, čo sa stalo. Na pamiatku potom vytvoril z kovu Aktaiónovú vernú podobizeň.
V Cheirónovej jaskyni sa konala slávna svadba, pri ktorej si bohyňa Thetis brala za manžela smrteľného muža, kráľa Pélea. (Podľa legendy o Prometeovi, Prometea vyslobodil Herakles, no iné zdroje uvádzajú,že ho vyslobodil Zeus, keď ho nakoniec prinútil, aby mu povedal tajomstvo. Tajomstvo sa týkalo morskej nymfy Thetis, o ktorú mal záujem aj Zeus. Diovi však netrvalo dlho aby sa vzdal záujmu o Thetis, pretože tajomstvo, ktoré mu Promteus povedal hovorilo, že syn, ktorého bude mať Thetis, prevýši svojho otca veľkosťou a slávou. Zeus sa preto rozhodol, že otcom nebude on, ale nejaký smrteľník. Bol to fthíjsky kráľ Péleus. Péleovi sa Thetis zapáčila a tak si ju chcel vziať za ženu. Thetis sa spočiatku bránila, premieňala sa na všelijaké hrozné stvorenia - hady, draky alebo aj oheň, ale napokon neodolala a s Péleom mala syna, ktorého pomenovala Achilles. Proroctvo sa splnilo. Achilles bol najodvážnejší, najsilnejší a najkrajší zo všetkých bojovníkov v Trójskej vojne.)

Bohovia sa svadby zúčastnili a priniesli im vzácne dary. Cheirón novomanželom zhotovil z jaseňového dreva ťažký, nezlomiteľný a nezdolateľný oštep, ktorý bude raz kosiť celé rady nepriateľov. Péleus prisľúbil, že slávny oštep dá v budúcnosti svojmu synovi. Na tejto svadbe vznikol spor medzi bohyňami Hérou, Aténou a Afroditou čo viedlo vo svojich dôsledkoch k trójskej vojne.
Tým synom, ktorý sa Péleovi narodil bol Achilles, ktorého vychovávateľom sa stal tiež Cheirón. Achilla učil lovu, odvahe, vzdelával ho v hudbe, učil ho skromnosti, pokore, poznávať liečivé byliny, pripravovať lieky a hojiť rany. Cheirón oplakával Achillov odchod do trójskej vojny, z ktorej sa z vôle bohov už nikdy nemal vrátiť.
Cheirón bol priateľom najväčšieho z gréckych hrdinov Herakla, ktorý sa nešťastnou náhodou stal príčinou jeho smrti. Keď sa Herakles vydal na lov chytiť erymanthského diviaka v arkádskych horách, zastavil sa u svojho priateľa Kentaura Fola. Folos na privítanie otvoril veľkú nádobu vína, ktoré bolo majetkom všetkých Kentaurov. Keď sa vôňa vína rozšírila, Kentauri sa zbehli z okolia, aby svoj majetok zachránili, ale Herakles ich zahnal horiacimi polenami. Kentauri sa po úteku skryli na pobreží do Cheirónovej jaskyne. Herakles ich však našiel a strieľal do nich otrávenými šípmi a jeden so šípov nešťastnou náhodou zasiahol Cheiróna. Nešťastný Herakles už nemohol pomôcť svojmu priateľovi, lebo šíp bolo namočený do žlče Hydry. Cheirón nemohol bolesť vydržať, zriekol sa teda nesmrteľnosti danej bohmi a rozhodol sa zomrieť. V podsvetí požiadal boha Háda, aby ho vymenil za Titana Prometea, ktorý pre ľudstvo toho urobil veľa navyše. Podľa inej povesti je však Cheirón stále živý a bude žiť, kým ho bude svet potrebovať, potom zomrie. Zatiaľ svieti na nebi v podobe súhvezdia Kentaura.

 

Centaurea sú jedovaté rastliny, ktorých listy poskytujú tzv. listovú drogu.
Centaurea montana Alba je mierne jedovatá, * plody sú jedlé, rastlina vyžaduje slnko.
Nevädza lúčna - (Centaurea scabiosa - Digitalis lanata) je prudko jedovatá dvojročná rastlina, ktorej listy poskytujú tzv. listovú drogu.
Mnohí poznajú nevädzu poľnú (Centaurea cyanus) pre jej liečivé účinky aj pod synonymom vznešená burina. Dobre znáša suché a kamenisté podložie. Pre včely je bohatým zdrojom peľu a nektáru. Je vhodné použiť ju na podpornú liečbu pri zápalových ochoreniach.
Nevädza sadlerova (Centaurea sadleriana), výška okolo 1m, kvitne v mesiaci jún - ... Táto jedovatá a zároveň liečivá rastlina sa používala v minulosti na zápaly očí a ako farbivo atramentu.
Nevädza triumfettova (Centaurea triumfettii All.), výška okolo 80 cm, kvitne jún - august. S obľubou rastie na suchých slnečných miestach - svetlých lesoch a krovinatých stráňach.

Nevädza poľná Cyanus segetum Lam.

Asteraceae (Astrovité), Compositae (Zložnokveté). Ľudové názvy: sinokvet poľný, svetlák, svitlák, modrák, chrpa. V iných jazykoch: Latinsky: Centaurea cyanus, Cyanus arvensis, Česky: Chrpa modrák, Modrák, Chrpapolní, Anglicky: Corneflower, Francúzsky: Bluet des champs, Nemecky: Korn–Flockenblume, Španielsky: Aciano, Taliansky: Fiordaliso, Poľsky: Chaber bławatek, Maďarsky: Kék búzavirág, Rusky: центауреа.

 

 

Nevädza poľná je jedno - až dvojročná bylina vysoká 30 – 90 cm so vzpriamenou, rozkonárenou a hranatou stonkou. Listy má nezbiehavé, najviac 5 mm široké, striedavé, dolné stopkaté, kopijovité, nedelené, oddialene zubaté, až lýrovito perovito strihané, s 1 – 3 pármi čiarkovitých segmentov, byľové čiarkovito kopijovité, horné delené, celistvookrajové. Tmavobelasé úbory na konci konárikov sú jednotlivé, veľké, kvitnú jún – august.
Hospodársky je to bezvýznamná burina nevhodná pre dobytok. Plody sú nažky s chocholcom. Podobných druhov ako nevädza siatinová je u nás viac a dajú sa ľahko odlíšiť. Nevädza siatinová rastie skoro výhradne medzi obilím a na slnečných stráňach.

 

 

Droga nemá zápach ani chuť. Obsahuje modré farbivo cyanín a pelargonín, glykozid centaurín, trieslovinu, sliz a vosk. Dnes má nevädza poľná predovšetkým technický význam: získava sa z nej azúrovo modré farbivo, s ktorým, ako neškodným, sa prifarbujú a okrášľujú voňavkárske prípravky, korenia a iné. V ľudovej liečbe sa droga používala pri žltačke a pri očných kataroch.

 

 

Nevädza poľná - Centaurea cyanus Carl Linné, 1753
Nevädza je modrofialová bylinka, ktorú z videnia určite poznáte. Nevädza poľná (lat.Centaurea cyanus), je jednoročná liečivá rastlina z čeľade astrovité. Nevädza poľná rastie predovšetkým na okrajoch obilných polí a na suchých, kamenistých miestach spolu s rumančekom pravým a makom divým. Ako lastovičky predpovedajú príchod jari, tak nevädza napovedá o prehnojení polí, je indikátorom prehnojenia polí, v nedávnej minulosti sa pri nadmernom umelom hnojení vyskytovala zriedkavejšie a u nás v Chlebanoch sa takmer vôbec nevyskytuje a to napovedá o stave našej prehnojenej pôdy. Čoraz častejšie umelé hnojenie polí a lúk je príčinou úbytku nevädzí. Rozmnožuje sa semenami. Aj keď ide o jednoročnú rastlinu, vysemenením si každoročne sama zabezpečuje budúcoročné „potomstvo“. Preto aj pri minimálnej starostlivosti sa z nej môžeme tešiť dlhé roky.

 

 

Kvety má modrofialové v strede a výrazne modré na okrajoch. Kvitne od júna do septembra.
Zbierame celé sýtomodré hlavičky bez stopiek, alebo len z úborov vytrhávame lupienky. Sušíme pri 35 stupňoch.

 

 

V liečiteľstve sa používa kvet (Flos cyani), buď samostatný alebo s kalichom (Flos cyani cum calyce). Droga má účinky močopudné a žlčopudné, v súčasnosti sa však najčastejšie používa pri zápalových a hnisavých očných chorobách. Nevädza poľná (Centrurea cyanus) je liečivá rastlinka, patriaca do čeľade astrovitých. Bez problémov si ju môžete vypestovať aj v záhradke. Semienka kúpite 0,30g asi za 40 centov. Nevädza má vraj pôvodný domov v Ázii, avšak spolu s obilím sa rozšírila po celej Európe, kde väčšinou rastie ako burina. Kvitne od júna do septembra, čo znamená, že nazbierať si ju môžete ešte aj dnes. Dorastá až do výšky 80 cm, jej listy sú špicaté a kvety majú výraznú modrofialovú až sýtomodrú farbu. Sadí sa v marci až apríli.

Obsahuje účinné látky ako napríklad:  antokyanové glykozidy (napr.cyanín), cichorín, knicín, flavonoidy, saponiny a minerálne látky.

 

 

Málokto však o nej vie, že má aj zdravotné pozitíva a že si z nej môžete pripraviť napríklad liečivý čaj. Najčastejšie sa využíva pri očných ochoreniach, ale jej použitie len pri tom nekončí.
Pri akých problémoch je ešte nápomocná?

 

 

Ako zdravotne pomáha? Nevädza poľná vie byť prospešná:
pôsobí močopudne
má žlčopudné účinky
používa sa pri žltačke
upokojuje sliznicu žalúdka
podporuje látkovú premenu
slúži na omývanie hnisavých rán
pomáha odvodňovať organizmus
používa sa pri zápalových a hnisavých očných ochoreniach.

 

Zo sušených kvetov nevädze poľnej sa varia odvary, z ktorých sa vyrábajú obklady na unavené oči. Využitie je možné aj pri zápaloch očných spojiviek. Odvar z nevädze má dezinfekčný účinok, působní močopudne. Zaujímavosťou je, že modré farbivo z kvetov nevädze poľnej bolo kedysi základnou zložkou atramentu.

Niektoré príbuzné druhy boli zaraďované botanicky pod názov Centaurea L. – nevädza, preradili sa do rodu Jacea Mill., nevädzovec (chrpina), ako napr. nevädzovec lúčny (Jacea pratensis Lamk.), 30 – 100 cm vysoký, ktorý sa uvádza aj ako nevädza lúčna (Centaurea jacea L.s.s.), veľmi hojný od západu po Váh, na východnom a strednom Slovensku roztrúsený, kvitne veľkými purpurovými úbormi na suchších trávnatých porastoch, na lúkach a medziach, obľubuje hlinité pôdy, ľudovo niekedy využívaný (obsahuje dosť trieslovín).

 

 

Podobne novšie sa uvádza nevädza hlaváčová (Centaurea scabiosa L.) ako nevädzník (čekánek) hlaváčovitý (čekánek obecný – Colymbada scabiosa L. Holub), s kvetmi vo veľkých úboroch, najmenej 2 cm dhými s priemerom viac ako 3 cm, fialovej farby, rastúca hojne v suchých a polosuchých trávnatých porastoch a na lúkach. Obľubuje prevzdušnené pôdy s obsahom flavonoidov – vôbec sa nezberajú. Ako vidno, nevädze majú dodnes vo svojom pomenovaní mnoho nejasného, a to aj odborne.

 

 

Nevädza pochádza údajne zo Stredozemia, u nás hojne rastie ako porast burín v obilninách, v ostatnom čase stále zriedkavejšie, rýchlo ustupuje. Zriedkavejšie rastie na starých kompostových skládkach, na rumoviskách alebo pri cestách. Obľubuje ľahkú pôdu bohatú na výživné látky. Zber kvetov máj jún júl august.

 


Množstvo druhov nevädzí
Chrpa modrák (Centaurea cyanus) .....
(v prípade konzumácie jedovatá, ale nie v liečivých dávkach.)
Centaurea pseudophrygia
Centaurea macrocephala
Centaurea melitensis
Centaurea nigrescens
Centaurea calcitrapa
Centaurea cyanus
Centaurea diffusa
Centaurea stoebe
Centaurea jacea
Centaurea nigra
Centaurea phrygia
Centaurea scabiosa
Centaurea solstitialis
Centaurea stenolepis
Centaurea triumfettii

Centaurea montana
Centaurea dealbata
 

 

Keď počujem slovo nevädze, tak automaticky mám pred vnútorným zrakom aj vlčie maky  a margaréty so zvončekmi, moje najobľúbenejšie kytice z detstva, ktoré som nosila domov do vázy z pasenia kozy na lúke nad "Kubrickou" a v "Števíkovom" háji za dedinou, či v "Lieštine " alebo "Agačine", ktoré boli v chotári asi pol až trištvrte kilometra od dediny.

 


J. Kostra: Na návšteve po dlhých rokoch
(úryvok)

Ako tenučký hodvábny papier,
ktorý rozvlní aj najjemnejší závan vzduchu,
tak sa podchvíľou roztancujú ich lupienky.
Sú krehké, jednoduché a svojou krvavou farbou neprehliadnuteľné.
Dostali sa do básní, piesní, na maliarske plátna...
a pritom patria do kategórie burín.
Vlčie maky.

***
Vlčí mak

Rastie už len zriedkavo.
I keď bol tak častý.
Po bojiskách dvoch svetových vojen.
Ako kvietok padlých.

Kvietok tak prekrásny.
Ostal opustený.
Rástol divoko a slobodne.
Tak prečo je v zabudnutí.

Prečo to desivé meno kvietku z lúk.
Veď ono nechcelo nič len rásť.
Na lúkach tak nevinne.
Nemohlo za ľudskú zlosť a zášť.

Vlči mak kvietok vybíjaný.
Vždy vzbudzoval v ľuďoch strach.
Na frontoch a bojiskách krvou napájaný.
Kvitol a chce sa vrátiť zas.

Nič nie je náhoda.
Vlčí mak je stále živý a čaká.
Nájdeš ho vtedy, keď nebudeš vedieť kto si.
Nájdeš ho tak blízko pri sebe.

V strachu a bolesti.
V zrade a opustení.
Napájaný nenávisťou a pomstou.
Čakajúc v tme a zabudnutí.

Les je tak tichý,ako divoké pole.
Tam leží ten kto čaká na odpoveď.
Ten ktorý už nemá čo stratiť.
Keď ho opustala tá ktorú miloval.

Vlčí mak symbol pekla.
Vedela to tvoja stará mať.
Tam kde rastie tak divoko.
Na tom mieste len jediná vec mohla sa stať.
V tme a opustení.
Zrodil sa ďalší Vlkodlak.

Nevädze, kúkoľ, vlčie maky...
Nevädze, kúkoľ vlčie maky,
zvončeky, krále, divé klince.
Vravel som čosi, ale celkom inšie.
Človek je taký.

Človek naozaj veľmi rád čokoľvek kategorizuje.
Všetko dokáže zaradiť, ohodnotiť, vyzdvihnúť... ale, bohužiaľ, znehodnotiť a aj potopiť.
Človek je taký.


http://milujempanip.wz.cz/Mak.htm

 

Množstvo umelcov sa nechalo inšpirovať nežnou krásou nevädzí a zachytilo ju vo svojich dielach. Napríklad Vincent van Gogh namaľoval krásne zátišie s kvetinami. Obraz má názov Váza s makmi, nevädzami, pivonkami a chryzantémami. Kvety nevädze sa tiež priamo konzumujú – pridávajú sa napríklad do šalátov ako zelenina alebo iba na ozdobu.
Pre svoju krásnu modrú farbu je skvelým doplnkom kytíc. Po celý čas kvitnutia navštevujú nevädzu včely. Kvety im poskytujú množstvo nektáru a peľu. Med je tmavý, má príjemnú chuť a pomaly kryštalizuje.

 

 

V liečiteľstve sa využíva kvet. Obsahuje triesloviny, antokyanové farbivá, horčíny, saponíny a minerálne látky. Má močopudné a žlčopudné účinky, najčastejšie sa však používa pri zápalových a hnisavých očných chorobách. Napríklad na „unavené“ oči vezmeme jednu polievkovú lyžicu kvetov, prelejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať a v takto pripravenom náleve po vychladnutí a precedení umyjeme oči. Na slziace oči je možné použiť rovnaký nálev, ale pridáme ešte 10 kvetov rumančeku, tento nálev sa aplikuje vo forme obkladu. Kvety a korene nevädze poľnej sa užívajú aj proti zimnici. Kvet sa tiež pridáva do liečivých čajových zmesí a do kozmetiky.

 

 Trošku taxonómie
Nevädza poľná bola počas vývoja botanickej taxonómie priradená k viacerým rodom má preto viacero synoným: Centaurea cyanus L., Cyanus arvensis Moench, Cyanus segetum Hill. Druhy spomínané v prvom článku o nevädzi (Vznešená burina - nevädza poľná, 20. máj 2007, S. Trubíniová), patria z botanického hľadiska k viacerým rodom.
Rod Centaurea (do ktorého nevädza poľná kedysi patrila), v súčasnosti v slovenskej botanickej taxonómii „neexistuje“, resp. iba ako synomymum - tento rod sa rozdelil do viacerých menších rodov: Acosta, Acroptilon, Amberboa, Calcitrapa, Carthamus, Cnicus, Colymbada, Crupina, Cyanus, Jacea, Mantisalca, Stemmacantha. Správne meno pre nevädzu poľnú je Cyanus segetum. Rod Cyanus na Slovensku zahŕňa druhy: Cyanus maramarosiensis (nevädza mäkkastá), Cyanus mollis (nevädza mäkká), Cyanus montanus (nevädza horská), Cyanus segetum (nevädza poľná), Cyanus triumfettii (nevädza Triumfettova) – všetky druhy okrem nevädze poľnej sú druhy rastúce na lúkach, stepiach, lesoch, skalách, iba nevädza poľná je viazaná na synantropné spoločenstvá, zriedkavo sa vyskytuje v prirodzených.

 

 

Nevädza, ktorá sa pestuje v záhradách je buď pravá nevädza poľná (Cyanus segetum), častokrát v mnohých farebných variantoch (kultivaroch), alebo nevädza horská (Cyanus montanus), tiež vo viacerých kultivaroch.

 Zber nevädze poľnej
Liečivá bylinka menom nevädza poľná obsahuje najmä antokyanové glykozidy, pelargonín, centaurín, cichorín, knicín, ale aj falvonoidy, saponíny, triesloviny a niektoré minerálne látky. Bylinka pritom nemá nijakú vôňu, ani výraznú chuť. Najčastejšie sa preto primiešava do čajových zmesí s celkovo výraznejšou chuťou. Na liečebné účely sa zbierajú výrazné modré kvety, avšak bez stopiek, alebo sa dokonca vytrhávajú len lupienky z týchto kvetov. Trhajú sa ručne, najlepšie za slnečného počasia. Sušiť by sa mali voľne rozložené v tenkých vrstvách na sieťkach v dobre teplých, vetraných miestnostiach, alebo v sušičkách, pričom teplota by nemala vystúpiť nad 35°C. Nevädzu skladujte na suchom a tmavom mieste.
Použitie: Možno ju pridať do čajovín napomáhajúcich látkovú premenu. Zvonku slúži na omývanie hnisavých rán.
Recept: Zápar
Pripravuje sa z 1 čajovej lyžičky na šálku vody, treba ju piť až 3 krát denne. Zvonka je vhodný na prípravu kúpeľov, na vymývanie vredov a rán a ako prísada do vlasových vôd. Používa sa na unavené oči. Vezmeme jednu polievkovú lyžicu kvetov, prelejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať, precedíme, necháme vychladiť a nakoniec premyjeme oči.
 

 

Nevädze ozdobia vašu záhradku
Nevädze (lat. Centaurea) Centaurea cyanus - chrpa modrá (chrpa modrák, chrpa polní) hvězdnicovité (složnokvěté) patria do čeľade astrovité (lat Asteraceae). Pod slovom nevädza sa snáď každému vybavia modré kvety lemujúce spolu s vlčími makmi lány obilia. Na záhradke si však môžete vypestovať, okrem klasických modrých poľných nevädzí (lat. Centaurea cyanus), tiež fialovo, ružovo či bielo kvitnúce jedince.

 

 

Druhy nevädze
Kvetom veľmi zaujímavá je
nevädza cisárska (lat. Centaurea imperialis). Jej kvety sú robustné, plné, môžu mať rôznu farbu - bielu, žltú, fialovú. Nevädza cisárska môže dorásť do výšky až 80 cm. Stonky rastú rýchlo, sú vzpriamené a silne rozvetvené. Listy majú kopijovitý, úzky tvar, ich farba je sivozelená. Rôznofarebná skupina týchto nevädzí vynikne na každom záhone. Nevädza cisárska je vhodná k rezu, vo váze vydrží až 10 dní. Pretože sa jedná o letničky, je nutný každoročný výsev, najlepšie priamo na záhon. Predpestované rastliny majú totiž tendenciu upadávať.?

 

 

 

 

Nevädza veľkohlavá (lat. Centaurea macrocephala)

Nevädza trochu z iného súdka je nevädza veľkohlavá (lat. Centaurea macrocephala), ktora kvitne veľkými žltými kvetmi a je na rozdiel od klasických druhov trvalkou. Úspešne ju môžu pestovať aj úplní začiatočníci, pretože je úplne nenáročná. Darí sa jej na priamom slnku v suchších priepustných hlinitopiesočnatých záhradných pôdach. V ideálnom prípade môže dorásť do výšky cca 120 cm. Nevädza velkohlavá kvitne už v prvom roku pestovania.

 

 

 

 

 

 

Nevädza horská (lat. Centaurea montana)

Ďalšou vytrvalou nevädzou je nevädza horská (lat. Centaurea montana), ktorá voľne rastie v podhorských a horských oblastiach na lúkach a pri okraji lesov. Občas sa však pestuje aj ako okrasa na záhradke. Nevädza horská dorastá do výšky 30 - 60 cm. Listy sú podlhovasté, na spodnej strane pavučinovo vlnité. Okrajové lúče kvetov majú modrú farbu, vnútorné sú fialové. Nevädza horská kvitne od mája do septembra. Ak rastlinu ihneď po odkvitnutí zrežete, čoskoro znova vykvitne. Nevädza horská aj jej dva poddruhy sú chránené zákonom, preto ich v prírode neničte a pestujte ich zásadne zo zakúpených semien.

 

Pestovanie nevädze

Nevädze sú na pestovanie veľmi nenáročné, preto si ich na svoju záhradku môže vysadiť aj úplný začiatočník. Niektoré nevädze sú trvalky, iné sú letničky, ich pestovanie je však v podstate rovnaké. Vytrvalé druhy vydržia veľa rokov, letničky je nutné každý rok znovu vysievať. Nevädze vyžadujú slnečné stanovisko, znesú však aj mierne pritienenie. Pôda by mala byť bohatá na živiny, dobre priepustná s dostatkom vápnika. Po horúcom letnom dni nevädze radi prijmú pár kvapiek vody. Pravidelné hnojenie nie je potrebné, ak však do zálievky občas trochu hnojiva pridáte, rastlinám to neuškodí. Nevädze sa často stávajú ozdobou váz, niektoré druhy sa hodia aj na sušenie. Nevädza sa suší v temnom, dobre vetranom prostredí. Kvety nevädze, ktoré neboli odtrhnuté do vázy alebo na sušenie sa odstránia čo najskôr po odkvitnutí, aby zbytočne nevysiľovali rastlinu.
Nevädze sa vysievajú priamo do riadkov vzdialených od seba cca 25 - 30 cm. Výsev sa vykonáva v marci až v apríli, kedy teplota dosahuje cca 10 °C. Nevädzu veľkohlavú je možné predpestovať. Výsev semien sa potom vykonáva v marci a apríli do výsevných nádob, samotná výsadba na záhon je možná cca v máji až v júli. Ideálna spona pre výsadbu nevädze veľkohlavej je cca 50 x50 cm.

 

 

Očarujúca modrofialová jednoročná bylinka zdobí od mája až do augusta okraje polí, ciest a lúk.
Súčasné meno je odvodené z gréckeho kyanos = modrý a latinského seges = siatie. Obsahuje antokyanové glykozidy – cyanin, coichoriin, pelargonín, anibakteriálne a protiplesňové polyiny, kyanocentaurín, ďalej prozulén, knicín, cichorín, saponíny, triesloviny, sliz, minerálne látky s obsahom mangánu. Pôsobia protizápalovo a antisepticky. Bylinkári ju využívajú ako diuretikum – podporuje vylučovanie moču aj proti zápalom a na podporu trávenia. Čaj odporúčajú pri urologických problémoch a reumatizme. Podľa čínskej medicíny má pečeň spojenie so zrakom. Preto, že obsiahnuté fytolátky v nevädzi majú vplyv na činnosť pečene, odporúčajú ju bylinkári pri žltačkách a problémoch s očami, najmä pri zápale očných spojiviek. Ak niekto neznáša ostré denné svetlo, potom mu podľa starej múdrosti pitie čaju z nevädze môže zlepšiť jeho pohľad na svet bez žmúrenia očí a nosenia čiernych okuliarov. Zvonka sa uplatňuje v ľudovom liečiteľstve na umývanie rán a v kozmetickom priemysle vo vlasových vodách. Čeľaď astrovitých vrátane nevädze sa vyznačuje antivírusovými účinkami.

Jindřich František Bobák
Chrpy

 
Které květiny rostou v ráji?
Chrpy tam patří zcela jistě –
ve vlasech modré z nebe mají,
klasy je v poli kolébají,
najdeme je na slunném místě.

Ta dívka v očích chrpy měla,
pusu jako dvě plástve medu,
jen líbat ještě neuměla –
ach, jak se bázní celá chvěla…
Zapomnět na ni nedovedu.

 

 

Zápar na unavené oči
Naše oči dostanú počas dňa poriadne zabrať, veď koľko času pracujeme na počítači, či s mobilným telefónom a tabletom a aspoň hodinku denne zvyčajne pozeráme televíziu. Jednu polievkovú lyžicu kvetov prelejeme šálkou horúcej vody, necháme 10 minút lúhovať, precedíme, necháme vychladnúť a záparom prelejeme oči.


Čaj na urologické problémy:
Na 3 litre vody dáme 2-3 čajové lyžičky kvetov, alebo celej rezanej drogy a varíme 5 minút. Odvar hneď zlejeme alebo necháme lúhovať ďalších 5 – 15 minút, podľa toho, aký silný čaj chceme mať. Slabší používame na stimuláciu funkcií organizmu a silnejší na detoxikáciu. Čaj z nevädze je príjemným spestrením medzi bylinkovými čajmi.

 

Druhy centaurea
Centaurea adpressa
Centaurea aegyptiaca
Centaurea aeolica
Centaurea aggregata
Centaurea akamantis – Akamas Centaurea
Centaurea alba


Centaurea albonitens Turrill
Centaurea alpestris
Centaurea alpina
Centaurea ambigua
Centaurea amblyolepis
Centaurea americana – American Basketflower, American Starthistle
Centaurea ammocyanus


Centaurea antennata Dufour
Centaurea antiochia Boiss.
Centaurea aplolepa
Centaurea aplolepa ssp. carueliana
Centaurea appendicigera C.Koch
Centaurea argentea


Centaurea ascalonica
Centaurea aspera L. – Rough Starthistle
Centaurea atacamensis (Reiche) I.M.Johnst.
Centaurea atropurpurea
Centaurea ×aurata
Centaurea babylonica L.
Centaurea balsamita
Centaurea behen L. – ak behmen (Turkish)
Centaurea bella


Centaurea bieberseinii
Centaurea borjae
Centaurea bovina
Centaurea bracteata
Centaurea brevifimbriata Hub.-Mor.
Centaurea bulbosa
Centaurea busambarensis Guss.
Centaurea cachinalensis


Centaurea calcitrapa – Purple Starthistle, Red Starthistle, "caltrop"
Centaurea calcitrapoides
Centaurea cariensis Boiss.
Centaurea cariensiformis Hub.-Mor.
Centaurea centaurium L.
Centaurea chilensis


Centaurea cineraria – Velvet Centaurea, "dusty miller"
Centaurea clementei
Centaurea collina L.
Centaurea corymbosa
Centaurea crithmifolia
Centaurea crocodylium


Centaurea cyanoides J.Berggr. & Wahlenb.
Centaurea cyanus –
Cornflower, Bachelor's Button, Boutonniere Flower, Hurtsickle, "bluebottle", "basketflower"
Centaurea damascena
Centaurea dealbata – Persian Cornflower, Whitewash Cornflower
Centaurea debeauxii Gren. & Godr.
Centaurea depressa – Low Cornflower
Centaurea deusta
Centaurea diffusa – Diffuse Knapweed, White Knapweed, Tumble Knapweed
Centaurea diluta – North African Knapweed
Centaurea drabifolia Sm.


Centaurea dschungarica
Centaurea emilae Hüseynova et Qaraxani
Centaurea eriophora
Centaurea eryngioides
Centaurea filiformis
Centaurea floccosa
Centaurea foliosa Boiss. & Kotschy
Centaurea forojuliensis
Centaurea friderici Vis. – palagruška zečina (Croatian)
Centaurea gayana
Centaurea glaberrima Tausch
Centaurea glastifolia
Centaurea grinensis
Centaurea gymnocarpa


Centaurea haradjianii Wagenitz
Centaurea hedgei
Centaurea helenioides Boiss.
Centaurea hermannii F.Hermann
Centaurea horrida Badaro – fiordaliso spinoso (Italian)
Centaurea hyalolepis
Centaurea hypoleuca
Centaurea iberica – Iberian Starthistle, Iberian Knapweed
Centaurea idaea – katsoula, tsita (Cretan Greek)
Centaurea imperialis Hausskn. ex Bornm.
Centaurea jabukensis
Centaurea jacea – Brown Knapweed, Brownray Knapweed
Centaurea kasakorum


Centaurea kopetaghensis
Centaurea kotschyana Heuff.
Centaurea lanulata
Centaurea leptophylla
Centaurea leucophylla
Centaurea limbata
Centaurea lydia Boiss.
Centaurea macrocephala Puschk. ex Willd. – Globe Knapweed, Armenian Basketflower
Centaurea maculosa – Spotted Knapweed (might belong in C. stoebe ssp. micranthos)
Centaurea mannagettae


Centaurea margaritalba Klok.
Centaurea marschalliana
Centaurea melitensis – Maltese Starthistle; tocalote, tocolote (California)
Centaurea minor
Centaurea moschata – Sweet Sultan
Centaurea ×moncktonii C.E.Britton –
Meadow Knapweed, Protean Knapweed (= C. ×pratensis Thuill non Salisb.)
Centaurea monocephala
Centaurea montana –
Montane Knapweed, Perennial Cornflower, Mountain Cornflower, Mountain Bluet
Centaurea napifolia L. – fiordaliso romano (Italian)
Centaurea nervosa Rchb. ex Steud.
Centaurea nigra – Common Knapweed, Black Knapweed, Lesser Knapweed, Hardheads
Centaurea nigrescens – Tyrol Knapweed, Short-fringed Knapweed, Tyrol Thistle
Centaurea nigrifimbria (C.Koch) Sosn.
Centaurea nivea (Bornm.) Wagenitz
Centaurea onopordifolia


Centaurea orientalis L.
Centaurea ornata Willd.
Centaurea ovina
Centaurea pallescens Delile
Centaurea paniculata L.
Centaurea parlatoris
Centaurea pecho
Centaurea phrygia – Wig Knapweed
Centaurea pindicola
Centaurea polypodiifolia


Centaurea ×pratensis Salisb. (C.jacea × C.nigra) – Meadow Knapweed
Centaurea procurrens
Centaurea ×psammogena G.Gayer. (C.diffusa × C.stoebe ssp. micranthos)
Centaurea pseudocaerulescens
Centaurea pseudophrygia C.A.Mey.
Centaurea pulcherrima Willd.
Centaurea pullata L.
Centaurea pumilio
Centaurea ragusina L.
Centaurea rigida
Centaurea rothrockii Greenm. –
Mexican Basketflower, Rothrock's Basketflower, Rothrock's Knapweed
Centaurea ruthenica


Centaurea rutifolia Sm.
Centaurea sadleriana – Pannonian Knapweed
Centaurea salicifolia Bieb. ex Willd.
Centaurea scabiosa – Greater Knapweed
Centaurea scannensis
Centaurea scoparia
Centaurea scopulorum Boiss. & Heldr.
Centaurea seguenzae
Centaurea seridis L.


Centaurea sibirica
Centaurea simplicicaulis
Centaurea sinaica
Centaurea solstitialis –
Yellow Starthistle, Golden Starthistle, Yellow Cockspur, St. Barnaby's Thistle, Barnaby Thistle
Centaurea speciosa

Centaurea sphaerocephala L.
Centaurea stenolepis
Centaurea stoebe L.
Centaurea stoebe ssp. micranthos (Gugler) Hayek


Centaurea straminicephala
Centaurea sulphurea – Sicilian Starthistle
Centaurea tauromenitana Guss.
Centaurea tenoreana
Centaurea tommasinii
Centaurea transalpina Schleich. ex DC.
Centaurea tchihatcheffii — yanardöner (Turkish)
Centaurea trichocephala Bieb. ex Willd. – Featherhead Knapweed
Centaurea triniifolia

Centaurea triumfettii All.
Centaurea ucriae Lacaita
Centaurea uniflora Turra


Centaurea verbascifolia Vahl
Centaurea verutum L.
Centaurea virgata
Centaurea virgata ssp. squarrosa – Squarrose Knapweed
Centaurea wiedemanniana Fisch. & Mey.
Centaurea yozgatensis Wagenitz

Acroptilon repens – Russian Knapweed (Centaurea repens)
Cheirolophus crassifolius –
Maltese Rock-centaury (as Centaurea crassifolia, Centaurea spathulata)
Femeniasia balearica (as Centaurea balearica)
Volutaria muricata (as Centaurea muricata)

 

 

 

 

 

 

Odkazy a zdroje

http://likefon.com/sk/3901.html

http://likefon.com/nature/page/15
http://herbar.albumy.biz/category/n
https://sk.wikipedia.org/wiki/Cheirón
https://en.wikipedia.org/wiki/Centaurea
http://www.kpr-eshop.eu/sk/flora-europe
http://citanie.madness.sk/view-45501.php
https://sk.wikipedia.org/wiki/Paris_(mytológia)

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kentaur_(mytológia)
http://www.carovnacajovna.wbl.sk/CLANKY31.html
http://www.northernarknursery.co.uk/Plants_C.htm
http://peatfreeplants.org.uk/centaurea-marcocephala
http://diva.aktuality.sk/clanok/40254/nevadza-polna
https://www.anniesannuals.com/plants/view/?id=2977
http://www.drkresanek.sk/atlas-bylinka/nevadza-polna
http://www.specialperennials.com/Centaurea/page3.htm
http://www.cerambyx.uochb.cz/centaurea_hyalolepis.htm
https://pixabay.com/sk/nevädza-kvetina-modrá-fialová-49221

http://www.drkresanek.sk/atlas-hladaj/hlavne-delenie_hlavne
http://www.zitava.sk/rastlinstvo/vznesena-burina-nevadza-poľna
http://www.cretanflora.com/centaurea_argentea_chionantha.html
http://www.zitava.sk/rastlinstvo/vznesena-burina-nevadza-poľna-2
http://www.kerneliv.dk/da/ovrige/929-centaurea-ruthenica-knopurt.html
http://www.bcparis.sk/kategorie-cielena-starostlivost-nevadzova-starostlivost
http://www.zahradkari.cz/odborne/kalendarium/podrobne/_trvala_krasa_rostlin.htm

http://angio.bergianska.se/Bilder/asterids/Campanulales/Asteraceae/Cardueae/Centaurea

http://zelenalekaren.sk/zimn-domek-prav-ierny-aj-slstkami-modrej-abielej-nevdze-sprchuou-b
http://zelenalekaren.sk/caje/prave-ceylonske-caje-ceylon-caj/zimn-domek-ierny-aj-sbielou-aervenou-nevdzou-a-armou-marcipnu
http://zelenalekaren.sk/caje/prave-ceylonske-caje-ceylon-caj/basilur-hracia-plech-london-cierny-caj-100g
http://www.uwyo.edu/capsweb/pest-information-summaries-maps/plants-as-pests/centaurea-maculosa.html

Literatúra a pramene:
Zoznam nižších a vyšších rastlín Slovenska. Bratislava: Veda, 1998.  Papraďorasty a semenné rastliny. In: Marhold K. & Hindák F.(eds). Dostál, J. 1992. Veľký kľúč na určovanie vyšších rastlín. zv. II. prel. M. Červenka. Bratislava: SPN, 1992. Marhold K., Goliašová K., Hegedüšová Z., Hodálová I., Jurkovičová V., Kmeťová E., Letz R., Michalková E., Mráz P., Peniažteková M., Šípošová H. & Ťavoda O. 1998.


 

Moje
webové stránky

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 20.-21.10.2013) http://cezmin.wz.cz