Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
 

Margaríny sú zdravotné riziko

Všetko, čo by sme mali vedieť o transfigurovaných tukoch
O čo ide a ako to začalo...

Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) sú určité druhy nenasýtených tukov (môžu byť mono-nenasýtené alebo poly-nenasýtené).
Transfigurované tuky sa v prírode vyskytujú v neveľkom množstve v mäse a mliečnych produktoch. Tieto prirodzené látky ale nepredstavujú žiadny problém. Transfigurované tuky z regálov v obchodoch s nimi však nemajú veľa spoločného. Sú vytvorené priemyselne čiastočnou hydrogenáciou rastlinných olejov a živočíšnych tukov. Tento chemický proces bol vyvinutý na začiatku 19. storočia a prvý výrobok spracovaný touto metódou prvýkrát prišiel do predaja v roku 1911 pod názvom Crisco.
Na rozdiel od prirodzených nie sú transfigurované tuky potrebné a tiež nie sú práve prospešné zdraviu. Konzumácia transfigurovaných tukov päťkrát zvyšuje riziko koronárnej srdcovej choroby. Zdravotníci preto celosvetovo odporúčajú obmedzenie spotreby transfigurovaných tukov na stopové množstvá. Transfigurované tuky získané čiastočnou hydrogenáciou olejov sú všeobecne považované za oveľa horšie ako prirodzené.
A teraz je to zaujímavé ...
Margarín bol pôvodne vyrobený ako krmivo, po ktorom mali rýchlo priberať moriaky. Tie ale namiesto toho zabíjal.
Ovšem ľudia, ktorí predtým vložili do výskumu všetky svoje peniaze, chceli aby sa im vrátili, a tak dali hlavy dokopy a uvažovali, čo urobiť, aby ich dostali späť.
Pôvodne to bola biela hmota bez chuti a zápachu, takže do nej pridali žlté farbivo a umelú príchuť, a začali to ľuďom predávať namiesto masla.

Tak čo, chutí?

POZNÁTE rozdiely medzi transfigurovanými tukmi (margaríny) a maslom?
Oboje má rovnaké množstvo kalórií.
Maslo má, pri 8 gramoch oproti 5 gramom v margaríne, o niečo viac nasýtených tukov.
Maslo podporuje vstrebávanie mnohých ďalších živín z iných jedál.
Maslo má veľa nutričných výhod, zatiaľ čo margarín len pár a to ešte pridaných chemicky! Maslo chutí oveľa lepšie ako margarín a môže povzniesť chuť ostatných jedál.
Maslo tú je po stáročia, ale margarín menej ako 100 rokov.

A teraz o transfigurovaných tukoch...
Margaríny obsahujú veľmi veľa transfigurovaných mastných kyselín (niektoré cez 50% ... a vie niekto, ČO je tých zvyšných 50%?)
Podľa poslednej štúdie Harvard Medical, môže konzumácia margarínov, v porovnaní s tými, ktoré konzumujú rovnaké množstvo masla, zvýšiť počet ochorení srdca u žien o 53%.
Zvyšujú celkový cholesterol a LDL (to je ten škodlivý cholesterol) a znižujú HDL cholesterol, (prospešný cholesterol).
Až päťnásobne zvyšujú ohrozenie rakovinou.
Znižujú kvalitu materského mlieka.
Znižujú odpoveď organizmu na antigén (imunita).
Znižujú odozvu tela na inzulín.
Ale čo je najhoršie ....
Margarínu chýba iba jediná molekula - aby z neho bola 100% umelá hmota!
To posledné by samo o sebe malo postačiť na to, aby sa súdny človek ihneď a do konca života vystríhal konzumácie akejkoľvek formy "umelých jedlých tukov" a čohokoľvek iného,
čo prešlo hydrogenáciou. Transfigurované tuky sú neprirodzené a preto ich telo nikdy nemôže stráviť a spotrebovať vo forme energie. Ale ani správne vylúčiť. Hromadia sa v ňom, lepia sa na bunky, ktoré dusia. Upcháva to artérie, stučňuje pečeň a bez ohľadu na telesnú námahu alebo cvičenie s tým nič neurobíte. Takže mŕtvica, infarkt, zlyhanie pečene alebo obličiek alebo rakovina číhajú hneď za rohom.

Neveríte?
Skúste toto:
Kúpte vaničku umelého jedlého tuku, otvorte to a nechajte niekde vonku v tieni alebo v garáži. Po niekoľkých dňoch pozorovania si všimnete niekoľkých vecí:
* Nepriblížia sa k tomu žiadne hlodavce, žiaden hmyz, ani otravné octomilky, ba ani šváby;
* Ani po rokoch sa to nepokazí a nezačne inak páchnuť;
* Nemá to žiadnu výživnú hodnotu, takže to nič nebude žrať a nič na tom ani v tom neporastie;
* Dokonca aj plesne a mikroorganizmy sa tomu vyhnú (a to už je čo povedať!).
Prečo to nič živého nechce? Pretože to je z 99.99% plast, ktorý život zabíja!

Vyskúšala som to a je to tak! Holý fakt!!!

Čo tak rozpustiť si na panvici kelímok od jogurtu a natrieť si to na hrianku? Nie? Tak prečo jete margaríny?
Pamätajte:
ČOKOĽVEK zabíja život, zabíja aj vás .... len pomalšie.

Poznámka lekára nakoniec
Konečne to nejaký chemik napísal. Rád by som k tomu dodal, že ak vyšetrujem pacientky s podkožnými lipomami a celulitídou na ultrazvuku, zhodne odpovedajú, že jedli iba umelé tuky, že žijú "zdravo". Po pravde, s takto zdravo žijúcimi ženami je vhodný len čisto profesionálny kontakt. Ich telesné schránky totiž pripomínajú živé múmie.
Keby kedysi zvýšili príjem týchto umelých tukov v jedálničku niektorých komunistických prominentov, boli by dokonale nakonzervované, takže by sa k posmrtnému uchovaniu ich pozostatkov nemusela stavať nákladná technika vybaveného mauzólea. (MUDr. Studnička)

Vplyv margarínu na ľudský organizmus
Väčšina odborníkov na výživu dnes prehlasuje, že obyčajné maslo je lepšie - ak ho jeme s mierou. Niet pochýb o tom, že maslo je prírodný produkt, zatiaľ čo margaríny musia byť vyrábané zložitým technologickým procesom a nie sú teda prírodným tukom. Margarín by zostal bez výdatnej pomoci farbív a iných prísad nevábnou šedivou hmotou. Do masla, na rozdiel od margarínu nemusia byť vitamíny pridávané umelo. Maslo obsahuje prírodné vitamíny z ktorých sú najdôležitejšie A a D. Vitamín A je potrebný pre dobrý zrak a zdravú pokožku a navyše je dôležitý antioxidant. Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika, dôležitého prvku pre zdravé kostí a zuby. zdroj

Je potrebné však rozlišovať medzi stuženými – (hydrogenovanými) tukmi využívanými napríklad na výrobu cukrárenských poliev alebo vo fastfoodoch a rastlinnými margarínmi alebo rastlinnými tukovými nátierkami. Tie majú znížený obsah nasýtených mastných kyselín a obsahujú aj omega 3 a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre naše srdce. Navyše sú niektoré z týchto mastných kyselín esenciálne, teda organizmus si ich nedokáže vytvoriť sám, ale musí ich prijímať zo stravy.

Hoci sa už mnohé margaríny pýšia absentujúcimi trans-formamy mastných kyselín, stále sú pre telo zlá alternatíva.
V racionálnom a zdravom stravovaní by dostali červenú. Samotné oleje, z ktorých sú vyrábané, sú veľmi málo kvalitné. Tým sa dosahuje znížená cena, ale za cenu zdravia. Potom sú tu aj rôzne paštéty. Stačí pozrieť na zloženie a nikto nevyčíta, čo zdravé by na nich mohlo byť a to ešte nehovoríme, že bravčové, hovädzie, či iné mäso je v týchto nátierkach skutočne v najnižšej kvalite. Často pripravované parným kúpeľom, keď sa z kostí odlepuje aj to najmenej kvalitné mäso. Stačí dať správnu arómu, dochucovadlá a všetko dokonale chutí. Na jazyku, ale o výžive hovoriť nehodno. Preto sa tieto pokrmy veľkou mierou podieľajú na obezite. Keďže kvalitné bielkoviny a výživné látky mäsa sú nahrádzané arómami, tukmi a nekvalitnou zmesou.

Jesť namiesto margarínu radšej domácu nátierku... RECEPT
Chuťovku na večeru pripravíme nasledovne: Uvaríme akúkoľvek fazuľu, zomelieme ju na mäsovom mlynčeku alebo rozmixujeme. Hlavné je dostať vláčnu štruktúru. Pridáme očistenú mrkvu postrúhanú na jemnom strúhadle. Podľa chuti a pre farbu. Znamenitými ingredienciami je aj očistený a pretlačený cesnak, pár kvapiek olivového oleja, soľ, paprika a nezabudneme dobre vymiešať. Potom už len natierame. Pochutíme si a môžeme zabudnúť na všetky nátierky, ktoré potrebujú samé umelé doplnky omega kyselín, vitamínov a vlákniny, pretože samé o sebe nič neobsahujú. V kvalitnej nátierke je všetko a v prirodzenom, telu prospešnom stave.

Dobrá rada nad zlato
Ak si budete vyberať margarín, mali by ste sledovať obsah nasýtených i nenasýtených mastných kyselín a obsah transmastných kyselín. Nenasýtené mastné kyseliny by mali výrazne prevyšovať nad nasýtenými a obsah trans-mastných kyselín by mal byť pod 1%. Margaríny by mali byť tvorené rastlinným olejom, vodou, emulgátormi, antioxidantmi a popr. prirodzenými farbivami. Ak tam bude niečo ďalšie, tak sa im pre istotu vyhnite. Margaríny totiž môžu mnohokrát mať vysoký obsah kuchynskej soli a konzervantov. Je veľmi dôležité prečítať si etiketu.

Odkazy
http://www.studiojade.sk/zaujimavosti_margariny_su_zdravotne_riziko.html
Margaríny hrozí rakovinou http://www.denik.cz/z_domova/tema_margariny20080306.html
TEST margarínov http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1686198_test-margarinov-ako-obstali-rama-a-flora
Nátierky, margaríny, paštéty
http://www.viescojes.sk/clanky/potraviny/natierky-margariny-pastety-svata-trojica-chuti
Vedia ľudia konzumujúci margarín ako sa vyrába? http://www.badatel.net/vedia-ludia-konzumujuci-margarin-ako-sa-vyraba-je-hroza
4 chyby, ktoré ľudia robia, keď sa snažia žiť zdravo http://www.innerlight.sk/alkalizacia-a-odkyslenie/4-chyby-ktore-ludia-robia-ked-sa-snazia-zit-zdravo
Ako to je naozaj s výrobkami light? Je margarín naozaj z ropy? http://webmagazin.teraz.sk/zdravie/chudnutie-light-margarin-musli-syr/792-clanok.htmlMentálna sila je schopnosť,
ktorá sa dá naučiť a vypestovať. Inšpirujte sa vecami,
ktoré psychicky silní ľudia robia
a posilnite samého seba na vašej jedinej ceste životom
Začínajú predtým, než sú pripravení alebo dostatočne sebavedomí
Trénujú si mozog tak, aby vo všetkom našli niečo dobré
Nepotrebujú dôvod, aby pomohli ostatným
Vedia, že zlyhanie je súčasťou úspechu
Využívajú strach na motiváciu k činu
Vedia, kedy je čas sa posunúť ďalej
Oslavujú úspech a šťastie druhých
Akceptujú to, čo nemôžu zmeniť
Sú neochvejní vo svojich cieľoch
Dovolia si byť začiatočníkom
Nerobia veci, ktoré nechcú
Nesnažia sa zapadnúť
Dokážu sa odosobniť
Veria sami v seba
Necítia potrebu ospravedlňovať svoje vnútorné ja.
 


Odkaz na môj web:
http://seniorka.szm.com

 
 

 

 

 

 

 
Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu