wz

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Kalina (Viburnum)

Kalina (Viburnum) – je to v podstate liečivá rastlina, ale pri nadmernom alebo dlhodobom užívaní je mierne toxická. Jedovaté sú čerstvé plody a kôra, spôsobujú človeku nevoľnosť, vracanie a hnačky.

Kaliny sú vyhľadávané hlavne kvôli krásnym veľkým bielym kvetom. V dnešnej dobe sa už uplatňujú aj stromkové formy kaliny. Kaliny sú impozantné listnaté kry, ktoré sa obvykle pestujú hlavne pre ich ľahkú a pôvabnú eleganciu kvetov, jej zaujímavé plody a dekoratívne listy.  Výrazným znakom kaliny je v dobe kvetu taktiež ich veľmi príjemná vôňa. Rod kalina (Viburnum) má približne 150 až 200 jednotlivých druhov, ktoré rastú v rôznych oblastiach mierneho pásma severnej pologule a niektoré z nich rastú aj v našej prírode, teda v strednej Európe.

Viburnum opulus L. (kalina obyčajná)

Anglicky: European cranberrybush Německy: Gewöhnlicher Schneeball .
Rod: Viburnum Čeľaď: Caprifoliaceae.
Pôvod: Európa, Stredná Ázia, Kaukaz, Západná Sibir,  severozápadná Afrika.
Výška v dospelosti: 4 m Opadavosť: rastlina opadavá.
Doba kvitnutia: V-VI.
Nároky na pôdu: alkalická, vlhká.
Popis: ker listnatý opadavý, tvar guľovitý, listy protistojné, vajcovité, okraj listu lalokovitý, plody - kôstkovice, Využitie: solitér, voľne rastúci živý plot, nápadné kvety, výrazné jesenné sfarbenie listov.

Viburnum opulus Roseum - Kalina obyčajná Roseum

Už v šestnástom storočí bola kalina obdivovaná a pestovaná v záhradkách kvôli jej nádherným bielym kvetom. Tie sa často používajú v čase kvitnutia do váz v kostoloch a kaplnkách na oltároch a oltárikoch. Dlho vydrží vo váze, pokiaľ má chladnejšiu klímu a v kostoloch bolo a aj je vždy chladnejšie ako vonku v čase kvitnutia kaliny.

Pôvodný druh kaliny môžeme vidieť takmer v celej Európe na východe rastie až na Kaukaze, západnej Sibíri a strednej Ázii a dokonca aj v severozápadnej Afrike, na juhu zasahuje až do Portugalska, na Korziku, Sicíliu atď. atď.

Kalina má hustý okrúhly vzrast a previsnuté konáriky. V máji je nádherne zakvitnutá, jej veľké biele kvety, ktoré pripomínajú snehové gule, pokrývajú celý ker, radosť na ňu pozrieť.

Kvety kaliny

Kvety sú krásne nazberané v guľovitých, smotanovo bielych hlavičkách. Najprv ich vidíme ako svetlozelené a počas rozvíjanie o niečo neskôr sa kvety menia na biele s jemným ružovskastým nádychom. Pravdepodobne preto aj dostala do názvu Roseum. Keď sa na kalinu pozeráte, tak vidíte, že jej kvietky v čarovných guliach previsajú pod svojou váhou a tým sa stáva celý krík príťažlivejší, pôsobivejší, krajší. Takto nám kvitne a teší nás až do leta. 

Listy kaliny sú protistojné asi 5-10cm dlhé s pekným oranžovo-červeným jesenným sfarbením, sú  takisto pôsobivé ako kvety a aj lákajúce naše pohľady. Listy sú 3-5 laločnaté, hrubo pilkovité, na líci zelené až tmavozelené, hladké, na rube šedozelené, zväčša sú chlpaté, v jeseni nádherne vínovo červené.

Pôvodný druh má na jeseň červené plody, plnokvetá odroda kaliny má plody iba ojedinele, pretože väčšina jej kvetov je sterilná, mala niekedy aj názov= Viburnum opulus var. sterile ). Kalina má rada mierny polotieň, ale darí sa jej aj na slnku, takže je to vďačný ker, ktorý môže tešiť všetkých ľudí, ktorí si kalinu zasadia do záhradky po clom našom Slovensku.

Rastie do výšky aj troch metrov a je vhodná ako deliaca stena medzi úžitkovou záhradou a dvorom, ale i ako jedinec dominantný v záhradke, pred ňou môžu byť nižšie kry a kvety. Veľmi dobre tvorí aj prechod medzi kvetmi, kríkmi a stromami na pozadí záhradky a dá sa z nej vytvoriť pekný živý plot. Ročne narastie kalina do výšky 25 až 40 cm. Ker kaliny vo svojich 10 rokoch dosahuje výšku 1,8-2,2 m; a v 25 rokoch výšku 2,5-3,5 m. Kalina má rada zem bohatú na humus a priepustnú, no dokáže rásť aj v inej pôde. Nevyrastie síce vysoká, ale znesie to. Najviac sa jej však páči  vv polotieni, vo vlhšej priepustnej pôde s dostatočným množstvom vápnika.

Zaujímavý a veľmi pôsobivý je kultivar Mariesii  s plochým kvetenstvom a vodorovnými vetvičkami. Ker vyzerá na vzhľad veľmi zaujímavo, sťa by mal vodorovne nad sebou poschodia... Kultivar Watanabei je podobný, ale rastie pomalšie a je aj hustejší ako kultivar Mariesii. Zajímavý je i nový kultivar Pink Beauty, ktorý kvitne na bielo, ale kvety postupne menia farbu do ružova.

Viburnum plicatum - kalina japonská

Krík kaliny japonskej má 2—2,5 m výšku, jej listy sa v jeseni zafarbia do krásnej tmavočervenej farby.  Plnokveté kvety má biele a kvitne v májovom a júnovom mesiaci. Impozantná je svojim rastom a zaujímavým poschodovým etážovitým usporiadaním vetvičiek. Ku tomu je kalina japonská mrazuvzdornejšia a má v sebe prirodzenú obranu a odolnosť voči živočíšnym škodcom ako naša kalina obyčajná. jej listy sa na jeseň naozaj až fantasticky sfarbujú...

VIBURNUM PLICATUM MARIESII

Kalina japonská

Japanische Schneeball - Redos bangita

Jedným z najkrásnejších kultivarov Mariesii je Watanabe alebo aj inak povedané Red Cascade.

VIBURNUM PLICATUM TOMENTOSUM
Kalina japonská - Japanische Schneeball - Redos bangita

Viburnum x bodnatense - Kalina bodnanská

K pozoruhodným druhom patria kaliny, ktoré rozkvitajú skoro, teda za normálnych okolností v mesiaci marec, no v málo mrazivých zimných mesiacoch začnú kvitnúť už aj v januári či februári. Sem možno zaradiť hybridnú kalinu bodnanskú (Viburnum x bodnatense), ktorá dorastá do výšky 2 – 3 m. Má krásne ružové kvety, ktoré príjemne voňajú.  jej listy sú v čase jesene nezvyčajnej až bronzovej farby.

Viburnum bodnantense Dawn

Viburnum bodnantense Dawn má veľké tmavoružové, neskôr blednúce kvety, ktoré sa vyznačujú tým, že takisto príjemne a pomerne silno voňajú.  Táto kalina sa môže rozrásť do hustého kríka dosahujúceho výšku až dvaapol metra.

Viburnum bodnantense Charles Lamont

Viburnum bodnantense Charles Lamont je menšieho vzrastu a má červené puky, ktoré neskôr vyrastú do tmavoružových kvetov.

Kalina  pôvodná, planá u mňa pred domom v záhrade

Na fotke sú rôzne druhy kalín

Stále zelené kaliny

Viburnum rhytidophyllum - Kalina vráskavolistá

Predstaviteľom tejto skupiny je kalina vráskavolistá (Viburnum rhytidophyllum), ktorá pri dostatku priestoru dokáže dorásť do výšky až 5 metrov. Pokiaľ máme menšiu záhradku, tak je pre ňu zaujímavou a vhodnou kalinou jej príbuzná a to:

Viburnum Pragense - kalina pražská

Kalina pražská je krížencom, ktorý vyšľachtili v päťdesiatych rokoch minulého storočia v Prahe (odtiaľ jej názov).  Aj táto kalina ako jej príbuzná, má nápadné kožovité a lesklé listy, ktoré sú však o niečo menšie ako aj jej výška a šírka vzrastu, keďže narastie nanajvýš do výšky maximálne troch metrov.  Obidva uvedené druhy majú dar a to krásny plynulý prechod medzi trávnikom na dvore a stromovým poschodím, ktoré máme na pozadí záhradky, pretože kaliny pražské a aj kaliny vráskavolisté môžeme použiť do skupiniek v polotieni a tak sa stanú aj krásnym pozadím pre nižšie dreviny alebo trvalky bledých farieb. Vyskúšajte a samí uvidíte tú nádheru pri svojom dome.

Viburnum burkwoodii Mohawk - Kalina burkwoodova Mohawk

 stálozelený a aj opadavý krík v jednom...

V najteplejších oblastiach Slovenska je to stále zelený krík, v chladnejších oblastiach je to opadavý krík. Má kompaktný, okrúhly tvar s rozvetvenými konármi a rastie do výšky a šírky približne 2,5 až 3 metre. Skoro na jar je počas niekoľkých týždňov obsypaný súbormi lesklých okrasných tmavočervených pukov, ktoré sa otvoria v polovici až koncom apríla a ponúknu na obdiv svoje nápadné voskovité biele kvety a silnú korenistú vôňu. Kvety nádherne kvitnú celé týždne a napĺňajú celé svoje okolie silnou vôňou, ktorá pripomína vôňu klinčekov.

Kalina bukwoodi kvet, listy, krík a plody

Vľavo hore (i vpravo dolu) sú kvety kaliny vonnej a vpravo hore kaliny bukwoodovej Mohawk

Tmavozelené lesklé listy tejto kaliny sú veľmi pekné počas celej sezóny a v jeseni nadobúdajú krásnu oranžovo-červenú farbu. Sú odolné voči bakteriálnej škvrnitosti listov a voči múčnatke.

Odroda Mohawk je vynikajúci ker na jednotlivú výsadbu, na hromadnú výsadbu do záhonov alebo na všetkých miestach, kde môže naplno vyniknúť jeho krása a korenistá klinčeková vôňa kvetov. Hoci sa mu dobre darí na rôznych stanovištiach a pôdach, najviac mu vyhovuje slnečné až mierne tienisté stanovište. Doprajte mu aspoň trochu úrodnú, dobre priepustnú pôdu a chráňte ho pred studeným vysušujúcim vetrom. Darí sa mu v chladných aj v horúcich oblastiach.

Viburnum davidii - Kalina davidova

Do skupiny stálozelených kalín patrí tiež pôvodom čínska kalina Davidova (Viburnum davidii), ktorá sa vyznačuje prekrásnym a majestátnym, elegantným vzhľadom s výškou niečo okolo jedného metra.  Tato stále zelená kalina davidova môže byť skvostom v záhradke. Smaragdovo zelené oválne listy s jasnou textúrou 3 hlavných žíl na nich dodávajú na plastičnosť tohto rozloženého kra. Nádherou sa skvejú ružovo-červené lístky kvetov a kvetné puky. Tie vykvitnú do bielych strapcov drobných kvetov, ale v pretekoch krásy predsa len nedostihujú listy. Pokiaľ sú v lete kvety opelené, tak na jeseň sa premenia na modré nejedlé plody. Tento ker sa nádherne vyníma v popredí pred ihličnanmi alebo v pred stále zelenými skupinami iných kríkov. Potrebuje humusovitú pôdu a mierne kyslú. samozrejme, musí byť chránený pred vetrom a ostrými jarnými slnečnými lúčmi. Pri holomrazoch je ker treba zakryť textíliou alebo ihličím. Keď je kríček zakrytý snehovou pokrývkou, tak dobre prezimuje. Faktom je, že aj po omrznutí sa dokáže spamätať a vyrastie do krásy. Nevýhodou je, že tento druh je dosť citlivý na chlad a v našich podmienkach vonku potrebuje na prezimovanie chránené miesta a samozrejme k tomu adekvátnu zvýšenú starostlivosť, dalo by sa povedať, že potrebuje nadštandardnú opateru.

Na foto listy Viburnum davidii - kaliny davidovej

Tu platí, že nie je možné pri takom spektre ponuky druhov kalín nájsť jednotný návod na ich pestovanie, opateru, no možno stručne zhrnúť jednoduché a základné zásady.

Väčšina kalín potrebuje vlhkú neutrálnu až zásaditú pôdu  a že v dobrých podmienkach si dokáže poradiť aj s mierne kyslou pôdou.

Pre opadavé druhy musíme vyberať miesto na slnku alebo iba v miernom polotieni,

no a pre stále zelené odrody treba polotienisté stanovištia, pretože ľahšie znesú lúče zimného slnka, ktoré, ak by stáli na slnečnom priestore, by im uškodili. Takže, stále zelené kaliny nech nie sú vystavované zimným slnečným lúčom.

Viburnum lantana- kalina tušalaj

Veľmi vapnomilná je pôvodná Viburnum lantana- kalina tušalaj, ktorá dobre rastie v pôde s vysokým obsahom vápnika. Všeobecne kaliny nevyžadujú žiadny pravidelný rez, prospeje im ale ľahké presvetlenie.

Kvet a list kaliny  pôvodnej, planej...

Kalina (vľavo pri bráničke do susedov rastie) v záhrade za mojim domom

Vľavo kalina pri starej pumpe v mojej záhrade, vpravo vidíte vzadu za studňou jeden a vpredu dva kvety valeriány lekárskej

 

VIBURNUM  MARIESII - Kalina obyčajná Mariesii
Kalina obyčajná Mariesii je ľahko udržiavateľný opadavý záhradný ker. Je to pozoruhodná rastlina so široko rozprestretými vetvami, ktoré úplne prirodzene vytvárajú viaceré vodorovné vrstvy. Tento vrstvovitý efekt je u kaliny veľmi výrazný a pôsobivý v každom čase, ale najmä, keď sa na nej objavia kvety, kvôli ktorým ju pestujeme. Kvety tvoria prekrásne bohaté súkvetia úhľadne uložené v dvoch rovnobežných vrstvách pozdĺž horného okraja rozvetveného kríka. Sú jeho najnápadnejším prvkom a v plnom kvete od neskorej jari do skorého leta je na ne veľkolepý pohľad. Po odkvitnutí sa na ich mieste časom objavia jasnočervené plody. Kalina obyčajná má široké, oválne a zúbkované listy, s jemnými chĺpkami na spodnej strane. Sú tmavozelenej farby, ktorá môže byť v lete svetlejšia a pred opadom listov sa mení na príťažlivú purpurovo-červenú. Kalina Mariesii je odolná voči obhrýzaniu jeleňou zverou a voči znečistenému ovzdušiu, môže rásť na svahoch a dobre sa jej darí v teplotných zónach 4 až 8, teda na celom území Slovenska. Je to skvelý ker na výsadbu veľkých plôch aj na jednotlivú výsadbu ako solitér. Dobre znáša sucho. Prospieva mu pieskovo-ílovitá až ílovitá pôda, dobre rastie v polotieni a na slnku v pôdach s pH od 6,1 až 7,8, teda kyslých aj zásaditých (vápenatých). Neznáša však ťažkú, vlhkú pôdu. Dosahuje výšku 3 metrov a šírku 4 metrov. Mierny rez, podobný ako sa používa u jabloní, nám pomôže vytvarovať z neho symetrický ker.

Viburdum plicatum Mariesii list

Viburnum lantana - Kalina siripútková

Kalina siripútková je výborný domáci opadavý stromovitý ker, ktorý je atraktívny počas rozličných ročných období. Uprostred mája kvitne 8cm zhlukmi drobných smotanovo-bielych, veľmi voňavých kvetov. Listy má oválne, na okrajoch hrubo zúbkované, pomerne hrubé a kožovité, dlhé 8-10cm. Na jeseň sa bohato sfarbujú. Táto životaschopná rastlina má hustý vzrast a zachováva si na konároch lístie až po zem bez potreby obnovovacieho rezu. V auguste sa jej drobné vajcovité plody v priebehu niekoľkých týždňov menia zo zelených na svetlo-červené až čierne. Počas tohto obdobia sú mimoriadne pekné, najmä vo fáze, keď sa červené a čierne plody nachádzajú v tých istých súkvetiach. Lístie tejto kaliny sa na jeseň mení na gaštanovo alebo purpurovo červené, najmä keď silné mrazy neprichádzajú príliš skoro. Kôru má spočiatku hladkú a šedo-hnedú, v neskoršom veku zvráskavenú. Rastie na akejkoľvek pôde, ale najlepšie sa jej darí na vápencových pôdach. Dobre znáša aj íl a vyhovuje jej stanovište na slnku alebo v polotieni. Vytvára okrúhly ker s viacerými kmeňmi rastúci do veľkosti 3m x 2,5m. Jej staršie výhony je dobre odrezať po odkvitnutí. Hodí sa na živé ploty, oddeľujúce steny, do neformálnych záhrad alebo pestovaná ako malý strom. Priťahuje vtáctvo.


Viburnum farreri STEARN - Kalina voňavá

Tento vzpriamený a nepravidelne rozložitý ker dosahujúci výšku až 3 metrov pochádza z Číny. Do Európy bol dovezený približne okolo roku 1900. Ostro pilkovitý list je elipsovitý, dlhý až 7 cm. Kvitne pred listami, teda veľmi skoro a to už vo februári, marci. 

Viburnum farreri - Kalina voňavá (česky  vonná), synonym. Viburnum fragrans Bunge alebo

Viburnum fragrans –  synonym.názov Viburnum farreri - Kalina voňavá

Pochádza zo severnej Číny z provincie Gansu, kde je najčastejšie pestovaná v záhradkách. Je to krásne vzpriameno vetvený ker, ktorého dlhšie trubkovité kvety kvitnúce ružovo a potom do biela v zložených kvetenstvách po 4-12 kvetoch znesú aj -10°C mráz. Puky majú jasnú ružovú farbu, po otvorení sú kvety slabo naružovelé až biele a príjemne voňajú, vôňa je azda navýraznejšia  nad teplotou plus 5°C. Ker dobre rastie na výslní a v čiastočnom polotieni. Má rada mierne vlhké, dobre priepustné pôdy a chránenú polohu. Pokiaľ ker chcete rozmnožovať semenom, musia sa stratifikovať a vysievame ich na druhý rok po zbere. Potrebuje vlhšiu pôdu a kvalitnú výživu, keď  chceme, aby sa zaskvela v plnej kráse a je dobre, ke´d má priepustnú pôdu, mierne kyslú. Kalina je krásna solitéra, ale vhodná je aj do skupín. Jej ročný prírastok je 15 až 30 centimetrov za rok. Tento ker dosiahne po desiatich rokoch rastu výšku okolo dvoch metrov a až po 25 rokoch narastie do výšky 2,5 až 3 metre. Pokiaľ chceme, aby ker vynikol, zasadíme ho s tmavšou kulisou zelene na pozadí, čím sa zvýši kontrast bledoružových kvetov kaliny voňavej. Tento ker je v dnešnej dobe azda častejšie sadený v mestských parkoch a v mestských častiach ako na dedine.

VIBURNUM BURKWOODII CONOY ker
Kalina Burkwoodova - Oster Schneeball - Tavaszi Bangita

Viburnum-bukwoodi-conoy - Kalina Burkwoodova - ker

Kalina Burkwoodova kvet

Vedľa niektorých európskych druhov existuje množstvo druhov kalín, ktorých pôvod je v Amerike ale hlavne v Ázii. Veľkou výhodou kalín je ich veľká rozmanitosť, ktorá sa prejavuje vo forme rastu, kvetov a období kvitnutia. pri tomto spektre si určite nájdeme pre svoju záhradu či záhradku ten správny druh. A to nielen pre záhradku, ale už i pre balkóny či lodžie. Väčšina druhov kalín je opadavá, ale nájdu sa i stále zelené druhy kalín. Opadavé druhy kalín sú veľmi pekné, obzvlášť na jeseň, keď sa vyfarbujú ich listy do rôznych odtieňov farieb od žltej cez oranžovú až do ohnivo červenej. Ich plody sú červené, ale i modré a čierne, takže sú dekoratíne i svojimi plodmi.

Plody kalín sú považované za jedovaté, ale faktom je, že po prečítaní rôznych zdrojov zisťujem, že sa pohľad na hodnotenie stupňa jedovatosti pomerne dosť líši, no  v každom prípade je treba mať na zreteli, že pri požití plodov či kôry môže dôjsť k otrave. Niektoré druhy kalín však majú aj liečivé účinky a používajú sa vo farmácii, hlavne sa používa naša domáca kalina Viburnum opulus, teda jej kôra, na liečenie ženských chorôb. 

Inak, kalina u našich slovanských predkov bola považovaná za jednu z najdôležitejších okrasných drevín tých čias. Ešte i dnes je kalina považovaná vna Ukrajinských dedinách a v Rusku (dopisovala som si s ruskyňami a ukrajinkami) za ich národnú rastlinku. Azda každý pozná známu ruskú pesničku "Kalinka, kalinka maja...", takže rastlinka považovaná za ich národnú rastlinku je aj ospievaná ľudovou pesničkou.  Jej kvet žiariaci do diaľky svojou čistou a nádhernou belobou je v symbolike považovaný za nevinnosť a čistotu. Na ukrajinských a ruských svadbách sa kvety kaliny dávali nevestám do vencov a nielen u nich, ale aj u našich predkov Slovanov. 

Kalina v záhrade pred mojim domom

Tvarová i farebná rozmanitosť tohto druhu kríkov nám poskytuje možnosť kreativity vo forme výsadby kríkov buď jedného druhu ako dominanty alebo viacerých druhov a aj vo forme voľných živých plotov, kde naozaj dominantne môže zažiariť na nás ich krása. Niektoré druhy kalín sa hodia aj ako solitér do trávnika... Teraz je už aj nový druh kaliny pre pestovanie v črepníkoch pod názvom  Viburnum Eskimo. Takže na svoje si prídu i tí, ktorí  sa chcú potešiť krásou kaliny a majú iba balkón alebo malinkatú záhradku. Pre pestovanie v nádobách možno využiť aj kalinu Viburnum carlesii pochádzajúcu z Koreje, táto kalina vo voľnej prírode dorastá iba do metrovej až jedenapol metrovej výšky. Podobne môžete využiť na pestovanie v nádobách aj kultivar kaliny Viburnum opulus Compactum.

A upozornenie, pokiaľ kalina nemá dostatok vlahy a pôdu akú potrebuje, tak je ľahko napadnuteľná škodcami, hlavne "mšicami" voškami.

Viburnum opulus L. - Kalina
Tento u nás domáci opadavý ker dosahuje výšku až 4 m. Potrebuje skôr vlhké stanovište, pretože ne slnečno trpí škodcami, voškami, ktoré kvety doslova zničia. 
 

O tom, že kaliny sú  v obľube u nás niet pochýb a dnes už je aj veľký výber rôznych druhov kalín.

VIBURNUM TINUS EVE PRICE - Kalina vavrínolistá
Kalina vavrinolistá - Mittelmeer Schneeball - Téli bangita

Kalina vavrínolistá

VIBURNUM BURKWOODII ANNE RUSSELL
Kalina Burkwoodova - Oster Schneeball - Tavaszi Bangita

VIBURNUM HILLIERI WINTON
Kalina Hillierova - Schneeball - Bangita

CENNÍK VIBURNUM - KALINA - SCHNEEBALL - BANGITA JAR 2008
odroda balenie/výška v cm cena Sk preis €
       
VIBURNUM BODNATENSE - KALINA SKORÁ - WINTER SCHNEEBALL
 
Dawn P C / 30 - 50 330,- 10,00,-
Dawn K bal / 60 - 80 330,- 10,00,-
       
VIBURNUM BURKWOODII - KALINA BURKWOODOVA - OSTER SCHNEEBALL
V C 5 / 40 - 50 270,- 8,20
K bal / 50 - 60 350,- 10,60
K kmienik C 4 / km 80 690,- 20,90
       
VIBURNUM CARLCEPHALUM - KALINA GUĽOVITÁ - GROSSBLUMIGER DUFT SCHNEEBALL
K bal / 50 - 60 370,- 11,30
K kmienik C 4 / km 80 690,- 20,90
       
VIBURNUM CARLESII - KALINA KARLESIOVA - KOREANISCHER SCHNEEBALL
Aurora K C 5 / 30 - 40 420,- 12,80
Aurora K C 5 / 50 - 60 590,- 17,90
       
VIBURNUM DAVIDII - KALINA DAVIDOVA - KISSEN SCHNEEBALL
K C 3 / 30 - 40 370,- 11,30
       
VIBURNUM FARRERI syn. FRAGRANS - KALINA VOŇAVÁ - DUFT SCHNEEBALL
K bal / 60 - 80 400,- 12,20
Nana S K 9 / 15 - 20 55,-  
       
VIBURNUM HILLIERI - KALINA HILLIEROVA - SCHNEEBALL
Winton P C / 80 - 100 1 090,- 33,10
       
VIBURNUM OPULUS - KALINA OBYČAJNÁ - GEMEINER SCHNEEBALL
Nanum K 20-25 300,- 9,10
Roseum V C 1,5 / 20 - 30 65,- 2,00
Roseum P C 3 130,- 4,00
Roseum K C 3 / 50 - 60 300,- 9,10
       
VIBURNUM PLICATUM - KALINA JAPONSKÁ- JAPANISCHER SCHNEEBALL
Mariesii K C 5 / 40 - 50 470,- 14,30
Mariesii K bal / 60 - 80 650,- 19,70
tomentosum P C / 40 - 50 450,- 13,70
tomentosum K bal / 80 - 100 600,- 18,20
       
VIBURNUM RHYTIDOPHYLLUM - KALINA VRÁSKAVOLISTÁ- RUNZELBLATTRIGER SCHNEEBALL
V C 7,5 / 50 - 60 280,- 8,50
       
VIBURNUM TINUS - KALINA VAVRINOLISTÁ - MITTELMEER SCHNEEBALL
Eve Price P C 3 250,- 7,60
Gwenllian K C 4 / km 80 690,- 20,90
       
VIBURNUM - KALINA - SCHNEEBALL
Eskimo K C 5 / 30 - 40 400,- 12,20
Pragense V C 7,5 / 50 - 60 280- 8,50
       
vysvetlivky: C 1 - obsah kvetináča v litroch
  K 9 - priemer kvetináča v cm
  km 80 - koruna vo výške 80cm

http://www.klivia.com/kry/cennik-viburnum

A aké ďalšie rastlinky číhajú na nás so svojou jedovatou krásou?

Čítajte ďalšie stránky...

Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu