Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.

 

 

Pustite si video je tu krásna hudba...

Amazing Grace, David Döring, Panflöte in den Bergen, Panflute

http://www.youtube.com/watch?v=Dy3h6--fMBA#t=92

 

Top 30 krásnych, ale
jedovatých
kvetov
sveta
Tu sú:
Datura
Opium
Azaleas
Conium
Grevillea
Bloodroot

Henbane
Milkweed
Sweet pea
Aconitum
Centaurea
Milkweeds
Apocynum
Pokeweeds
Brugmansia
Ranunculus
Duranta erecta
Rhododendron
Baptisia australis
Nerium oleander
Atropa belladona
Euphorbia lathyris
Silybum marianum
Echium plantagineum
Delphinium or Larkspur
Scotch Broom/Cytisus scoparius
Lily of the valley or Convallaria majalis
Blue cohosh or Caulophyllum thalictroide
Yellow Jasmine or Gelsemium sempervirens

 

 

Krásne neznáme, ale jedovaté "Glejovky" ASCLEPIAS

Zatiaľ čo svoj vedecký názov dostali po bohovi lekárstva Asclépiovi, za slovenský vďačia mlieku podobnej tekutine, ktorá vyteká z ich poranených stoniek. Glejovky rozkvitajú v júni a kvitnú pomerne dlho. Originálne kvety postupne vystriedajú atraktívne plody. Berme na vedomie, že všetky druhy glejoviek sú jedovaté.


 

 

 

Existuje azda viac ako 200 druhov "Milkweeds" z toho v Amerike viac ako 100 a viac ako 30 z nich sú pôvodom z Texasu.

Dva najdôležitejšie pre motýle "Monarch" sú "Rohy antilopy" a "Green Milkweed", pretože sú milkweeds bežné, rastú na pastvinách a pozdĺž ciest v celom strednom Texase, a putovanie motýľov Monarch vedie väčšinou cez Texas.

 

"Rohy antilopy", alebo "Asclepias Asperula"

 

"Rohy antilopy", alebo "Asclepias Asperula" po slovensky "GLEJOVKA", dostali svoje meno od strukov semena, ktoré vyzerajú podobne ako rohy antilopy. Má bledé, zeleno-žlté kvety, farebné gaštanové, sú preplnené v kruhu, v koncovom zoskupení na konci stonky. Šíri sa po zemi a dosahuje 8-24 cm výšku.

Milkweed (Asclepias syriaca)

Glejovka americká

 

Milkweed (Asclepias syriaca)  Glejovka americká sú vysoké rastliny so širokými, chlpatými, zelenými listami a hustými drevnatými stonkami. Kvety tvoria zhluky 20-130 kvetov svetlo fialovej farby. Po odkvitnutí kvetov rastliny produkujú 1-2 veľké hrboľaté struky obsahujúce semená. Struky sa nakoniec otvoria a uvoľnia mäkké semená tak, aby mohli byť odviate vetrom na nové miesta v okolí. Invázny druh rastliny u nás na Slovensku.

Milkweed grey

Asclepias viridis, "Glejovka zelená"

 

Grey Milkweed alebo Asclepias viridis, "Zelená glejovka" je najčastejšou bylinou milkweed v Texase, od východného Texasu Edwards Plateau. Typicky má širšie listy ako Asclepias Asperula. Okraje listov sú často zvlnené. Kvety sú biele a v okolíku. Bližšia prehliadka ukazuje, že niektoré kvety alebo inak povedané, fialová farba je evidentná v strede každého kvetu. Nazývané sú Green rohy antilopy.

 

 

Asclepias "Tuberosa"


Butterfly Weed, alebo Asclepias tuberosa, je pravdepodobne natívna milkweed, ktorú najčastejšie pestujú záhradkári. Cenená je hlavne pre svoje veľké, ploché zhluky jasne oranžových kvetov. Kvetinové zoskupenia sú s priemerom 2-5 cm a sú v hornej časti stopky. Kopijovité tuhé listy majú tmavo zelenú farbu a robia tak peknú kulisu pre nápadné kvety.

 

Milkweed plants (Asclepias) monarch butterflies

http://www.youtube.com/watch?v=icnhwZIiTj4

 

Butterfly kvetina je k dispozícii v pestovateľských škôlkach a môžu byť pestované zo semien. Tento druh vlastne nemá mliečnu šťavu, no napriek tomu je považovaný za milkweed. Kvety sa zvyčajne objavujú až keď je rastlina dobre zakorenená.

 

 

Iný názov je Root. Milkweed bolo varené a jedli ho za zelena a korene používali Indiáni ako liek.

 

Asclepias physocarpa

 

 

Asclepias physocarpa (tiež známa ako Gomphocarpus Physocarpus, bežne balloonplant, balón bavlna-Bush alebo labuť rastlín) je druh druh rastliny milkweed asclepias. Rastlina je pôvodom z juhovýchodnej Afriky. Často je pestovaná ako okrasná rastlina. Názov "balloonplant" je narážka na opuchy močového mechúra, či struky, ktoré sú plné semien.

Asclepias physocarpa je atraktívna trváca rastlina, ktorá môže rásť viac ako šesť metrov do výšky. Kvitne v teplých mesiacoch a rastie pri cestách vo výškach od 2800 do 5000 metrov nad morom. Rastlina preferuje miernu vlhkosť, rovnako ako piesčitú a dobre priepustnú pôdu a plné slnko. Kvety sú malé, s bielymi lístkami a asi 1 cm v priemere. Kapsule sú svetlo zelené a vo forme nafukovacieho balóna-gule. Je pokrytá hrubými chĺpkami. Dosahujú tri centimetre v priemere. Listy sú svetlo zelené, čiarkovité až kopijovité a 3 až 4 cm dlhé, 1,2 cm široké. Semená majú hodvábne chumáčiky.
Táto rastlina sa ľahko kríži s Asclepias fruticosa, vytvára prechodné formy.
Rastlina je zdrojom potravy pre húsenice špecificky pre Monarch motýľov, pre ktorých je potravou a stanovišťom medzi rastlinami. Rastlina je takisto populárna v tradičnej medicíne na liečbu rôznych ochorení.

Všetky milkweeds sú pomenované po mliečnej šťave v stonke a listoch rastliny. Monarch húsenica, kým sa premení na motýľa, požiera alkaloidy z miazgy, požité alkaloidy sú zachované v motýľovi, preto sú motýle nechutné pre vtákov a dravcov.
 

 

 

 

Whorled Milkweed (Asclepias verticillata)

Asclepias physocarpa or the Family Jewels tree

http://www.youtube.com/watch?v=UttMB6gz9fQ

 

Whorled Milkweed (Asclepias verticillata) je jedným z viac toxických milkweeds. Listy rastú s kvetmi okolo stonky. Ďalšie meno je praslička Milkweed. Úzke listy milkweed a aj úzke stonky spôsobili, že splynuli s trávami, kým neboli v plnom kvete.

 

 

 

Texas Milkweed (Asclepias Texana)

 

 

Texas Milkweed (Asclepias Texana) je jeden z viacerých atraktívnych pôvodných milkweeds. Má štíhle stonky až 18 palcov na výšku s úzkymi eliptickými listami, vekom sa stáva krovitou a našla sa pozdĺž kaňonu Edwards Plateau.

 

 

 

Carroll Abbott Milkwweed je opísaná ako rastlina "pokrytá malými snehovými guľami od mája do augusta."

 

Swamp Milkweed alebo Pink Milkweed (Asclepias incarnata) rastie vo vlhkých pôdach na okraji potokov a rybníkov. Je to jeden z najväčších milkweeds s plytkými koreňmi. Kvety sú ružovo sfarbené do svetlo fialovej.
Všetky rastliny v rodu asclepias sú  jedovaté, niektoré z nich aj smrteľne tak pre ľudí, ako aj pre zvieratá. Miazga z nej je príčinou podráždenia kože u ľudí. Citlivosť na toxín sa líši vekom osoby, hmotnosťou, fyzickou kondíciou a individuálnou citlivosťou. Deti sú najviac zraniteľné pre ich zvedavosť.

Asclepias syriaca Milkweed je vítanou bylinou v Ridge Prairie! Rastlina je hostiteľkou pre širokú škálu hmyzu a priťahuje mnoho opeľovačov. 

 
Čím sú zaujímavé kvety Milkweed?

 

Prečo sa im hovorí Milkweeds? (V preklade "mliečna burina")

Milkweeds dostali svoje meno od bielej hustej mliečnej miazgy, ktorú vylučujú, keď sú poškodené.

 
Sú Milkweeds jedovaté?

Milkweed miazga obsahuje latex a chemické látky nazývané srdcový glykozid. Ten má nepriaznivý vplyv na vtáky a cicavce (vrátane človeka) a robí zle, keď tieto zvieratá jedia Milkweed. Miazga je toxická pre mnoho druhov hmyzu a pravdepodobne poskytuje rastline určitú ochranu pred bylinožravcami, ktorí by ju mohli chcieť jesť.


Môže niečo alebo niekto z prírody jesť Milkweed?

Áno! Mnoho druhov hmyzu si vyvinulo odolnosť voči jedom v milkweed. Patrí k nim Milkweed - Fuzáčovité,  či larvy a húsenice motýľa Monarch a iné chrobáky. Väčšina z týchto druhov má uložené rastlinné toxíny v tele tak, aby sa stali toxické pre vtáky a cicavce.

 

Všimnite si, že veľa z hmyzu, ktorý sa nachádza na Milkweed  sú červené. Hovorí sa, že sú plné jedov na čokoľvek, čo by ich chcelo  zjesť!


V odkazoch nájdete viac druhov zlúčeného milkweed na Ridge Prairie, vrátane Monarch húseníc. Pozrite a uvidíte, čo môžete nájsť o Milkweed.
http://naturalsciences.org/prairie-ridge-ecostation/what-time-is-it-in-nature/archive/common-milkweed
http://www.mymonarchguide.com/2007/08/there-are-these-little-orange-things.html

 

Milkweed - Apocynaceae

 
Krátka história taxonómie Milkweed

 

História taxonómie alebo vedecké názvy a klasifikácie tejto zaujímavej skupiny rastlín je spletitá. Dioscorides - grécky lekár napísal v jeho Materia Medica v prvom storočí nášho letopočtu, kde najprv použil meno  asclepias, ale opisoval vlastnosti iné ako u milkweed, ktorá nerastie v Európe. Možno opisoval európsku dogbane (Vincetoxicum hirundinarie), čo je druh Apocynum. Pravda milkweed alebo Asclepias druhy boli najprv zhromaždené a odovzdané do Európy francúzskymi a anglickými výskumníkmi v roku 1500 a 1600. V roku 1585 John White, anglický umelec, ktorý bol súčasťou nešťastnej Roanoke Lost Colony, ilustroval Asclepias syriaca. Bylinkár GERARD - obsahoval popis a ilustrácie indickej swallowwort, ktoré možno boli dogbane, ale z roku 1633 ilustrácie boli Asclepias syriaca, ktorá sa tiež volala Apocynum syriacum. Okolo roku 1620 Louis Hebert, francúzsky kolonista a farmaceut v novom Francúzsku (Východná Kanada) poslal semená Asclepias syriacum do Paríža, aby preskúmali liečivé vlastnosti. Tak v roku 1635 Philip Cornuta, lekár a botanik v novom Francúzsku, opísal Asclepias syriaca a asclepias incarnada v Canadensium plantarum historia. Použil rod Apocynum pre oba druhy, ale bol zmätený identifikáciou Asclepias syriaca a pri použití mena syriacum odkazuje na dogbane pre Stredný východ. Linnaeus v roku 1753 použil rod asclepias a stále používa na druh epitaf syriaca. Linnaeusov názov sa používa zo vzorky tohto druhu zozbieraného Johnom Claytonom a poslaného do Gronovius, ktorí zdieľali exempláre s Linnéom. V Flora virginica (2. ed., 1762), využitie oboch Asclepias a Apocynum názvov, zdá sa, že spolu úzko súvisia.
Vzhľadom k tomu mnoho z charakteristík druhov Apocynum sú podobné ako u druhu Asclepias, je ľahké pochopiť, prečo boli obidva rody často zmätené a oba sú v rovnakom rode do konca roka 1700. Druhy oboch rodov zvyčajne majú mliečnu šťavu s latexom a listy protistojné (Butterfly-weed [Asclepias tuberosa] je výnimka z oboch týchto znakov), rovnako ako podobná kvetinová štruktúra v piatich kalichoch, päť okvetných lístkov, dva piestiky na vrcholku a podobné plody-folikuly alebo struky. Iba Asclepias druhy (rovnako ako iné rody predtým v Asclepidaceae) však majú stigma piestik a tyčinky tvorí gynostegium čo bolo opísané vo všeobecnom článku o motýľoch kvetov a iných milkweeds.
Michel Adanson v roku 1763 navrhol "Apocyna" ako rod, ktorý zahŕňal Apocynum a asclepias. Prijatý spoločný názov Apocynaceae bol zavedený na "Apocineae" AL de Jussieu v roku 1789. V roku 1810 však Robert Brown rozdelil Apocynaceae do dvoch rodov, Asclepiadaceae a Apocynaceae, založené na tom, či je alebo nie je peľ zabalený do Pollina (iba v Asclepiadaceae). V priebehu roku 1800 boli rôzne úpravy týchto dvoch rodov. V roku 1990 a 2000 molekulárne skúmanie DNA druhov v týchto dvoch rodoch viedlo ku zlúčeniu dvoch rodov opäť do Apocynaceae. Členovia bývalého Asclepidaceae sú teraz v podčeľadi Asclepiadoideae. Zdá sa, že molekulárne údaje nám priniesli úplný výsledok zlúčením týchto dvoch rodov do jedného a to do rodu Apocynaceae.

(Voľný a krátený preklad Marion Blois Lobstein Krátka história taxonómie Milkweed.)

(Cezmín)

Taxonómia
Taxonómia v širšom zmysle je teoretická aj praktická klasifikácia živých organizmov do hierarchicky usporiadaných kategórií. Spadá sem identifikovanie a pomenovanie organizmov na základe ich vlastností a predpokladanie vzťahov druhov v priebehu evolúcie.

 


 

 

Asclepias currasavica

 

 


Monarch Migration

http://www.youtube.com/watch?v=yIFB9reAkwU

 


Monarch Mania! Monarch Butterfly Life Cycle

http://www.youtube.com/watch?v=QRNw0WhsJMw
 

 

NATIVE PLANTS ~ MUSIC by DEUTER

http://www.youtube.com/watch?v=zt8eJ3sPUts#t=27


Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 20.-21.10.2013) http://cezmin.wz.cz