Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.

Top 30 krásnych, ale
jedovatých
kvetov
sveta
Tu sú:
Datura
Opium
Azaleas
Conium
Grevillea
Bloodroot
Henbane
Milkweeds
Bloodroot
Sweet pea
Aconitum
Centaurea
Milkweeds
Apocynum
Pokeweeds
Brugmansia
Ranunculus
Duranta erecta
Rhododendron
Baptisia australis
Nerium oleander
Atropa belladona
Euphorbia lathyris
Silybum marianum
Echium plantagineum
Delphinium or Larkspur
Scotch Broom/Cytisus scoparius
Lily of the valley or Convallaria majalis
Blue cohosh or Caulophyllum thalictroide
Yellow Jasmine or Gelsemium sempervirens

 

 

Hyoscyamus Niger - W świecie pana Heina.wmv

http://www.youtube.com/watch?v=w7cFjfOOGrw#t=36


 

Henbane = "Hyoscyamus"

 

Blen čierny

 

Henbane = Hyoscyamus niger (L) = Blen čierny je rastlina z čeľade ľuľkovité (Solanaceae)
Vedecké zaradenie:
Plantae > Rosopsida > Solanaceae > Hyoscyamus
Synonymá and Common names:
Hyoscyamus niger (L) = Blen čierny, Hyoscyami folium, black henbane, devil's eye, foetid nightshade, henbell (Anglo-Saxon), hog bean, Jupiter's bean, poison tobacco, stinking nightshade, symphonica, cassilato, cassilago.
V iných jazykoch:
Česky = Blín černý, Nemecky - German = Schwarzes bilsenkraut, Francúzsky - French = Jusquiame noire, Španielsky - Spanish = Beteno, Taliansky - Italian = Jusquiame nero, Čínsky - Chinese = lang-tang.

 

 

Info o rastline:
Blen čierny je rastlina z čeľade ľuľkovité. Celá rastlina je smrteľne jedovatá. Príznaky otravy sú podobné ako pri ľuľkovci zlomocnom. Dorastá do výšky 80 centimetrov. Má hranatú, lepkavú lodyhu. Listy sú podlhovasté a laločnaté. Kvety sa objavujú od júna do októbra, majú žltú farbu a nepríjemnú vôňu. Plodom je tobolka. Blen je burinnou rastlinou. Celá rastliny je jedovatá, najviac jej semená. Obsahuje okrem iného hyoscyamin a atropin. Po požití je nutné zavolať lekársku pomoc a vyvolať zvracanie.
Už v dobách starovekého Grécka bola rastlina používaná na utíšenie bolestí, uspávanie a vyvolávanie halucinácií. Často ju využívali vrahovia ako účinný jed. V stredoveku sa blen používal ako magická rastlina s opojnými a uspávajúcimi účinkami. V súčasnosti sa použitie v ľudovom liečiteľstve neodporúča - pre jeho veľkú jedovatosť.

 

 

 

Popis:
Lepkavo chlpatá, až 80 cm vysoká, dvojročná, zriedkakedy jednoročná bylina so svetlo hnedým vretenovitým koreňom a jednoduchou stonkou. Početné listy má zubaté, vykrajované alebo hlboko zubaté. Dolné sú rapíkaté, vinúce sa, 6 - 15 cm dlhé. Horné sú polovinúce. Kvety sú na krátkej. Kalich má tvar banky a špinavo žltú až fialovú žilkovanú korunu, v ústí červenofialovú. Plod je dvojpúzdra mnohosemenná, džbánkovitá a viečkatá tobolka. Jedna rastlina má viac než 10 000 seien. Kvitne v júli a auguste, dvojročná v máji a júni.

 

 

 

Výskyt:
Druh je viazaný na suché a teplé polohy do 500 m nad morom. Blen je rozšírený v Európe a v Ázii. U nás rastie hlavne na rumoviskách, pri cestách a na poliach. V niektorých krajinách sa pestuje. Egyptský blen, Hyoscyamus muticus obsahuje vyššie koncentrácie alkaloidov, a preto vytvára ešte silnejšie účinky ako naše známejšie európske odrody. Pre obzvlášť vysoký obsah alkaloidov je vo farmakologickom priemysle blen (Hyoscyamus muticus) pestovaný aj u našich susedov v Maďarsku.
Termín kvitnutia: jún - september
Termín zberu: (listy): jún - august
(semená): september.

 

 

Zber a úprava:
Pre potreby farmaceutického priemyslu sa zbierajú listy (Folium hyoscyami), prípadne aj celá vňať. List a vňať sa zbiera v čase kvitnutia. Zber listov môžu vykonávať iba dospelí, a to za zachovávania všetkých bezpečnostných opatrení. Droga sa zbiera osobitne. Nedávame ju do styku s ostanými rastlinami. Celé konce bylí odrezávame nožom alebo kosákom, materiál nesmieme nechať dlho na kope, lebo sa ľahko zaparí. Listy sa trhajú ručne v čase kvitnutia, postupne ako dorastajú a sušia sa v tenkej vrstve v tieni alebo v sušiarni pri teplotách do 40 °C. Suší sa rýchlo v tieni. Droga má omamný pach a trochu ostrejšiu chuť.
Semená sa zbierajú krátko pred úplným dozretím. Vrchnú rastlinnú časť zrežeme, necháme dozrieť. Potom sa vymláti a vyčistí. Droga je takmer bez pachu, má olejnatú, horkú chuť.
Listová droga veľmi ľahko zvlhne a plesnivie. Pri zbere a zachádzaní s drogou je nutné zachovať najväčšiu opatrnosť, preto že je prudko jedovatá. Obsah tropanových alkaloidov je najväčší v čase kvitnutia. Obsahuje naj mä jedovaté alkaloidy hyoscyamín, atropín a skopolamín, ktoré (podobne ako pri ľuľkovci zlomocnom) pôsobia na centrálnu nervovú sústavu. Droga má omamný pach a musí sa uschovávať v uzatvorených nádobách.

 

 

Zložky:
0,03-0,15 % tropane alkaloidy (hyoscyamín, hyoscín = skopolamín), flavonoly glykozidy (quercitín, rutín, kaempferol), malé množstvo prchavých amínov (cholín, methylpyrroline, pyridín ). Egyptský blen, H.muticus obsahuje vyššia koncentrácia alkaloidov.

 

 

Účinné látky a pôsobenie:
Obe drogy obsahujú hlavne alkaloidy (list až 0,6 % a semeno 0.5 %), zastúpené hyoscyamínom, resp. atropínom a skopolamínom. Dráždia ústredné nervstvo, zvlášť mozog, obmedzujú sekréciu slinných žliaz, bronchiálnych, žalúdočných a potných, rozširujú zrenice.
Hyoscyamus je zložkou niektorých antiasthmatic fajčiarskych zmesí a bylinných cigariet. Alkaloid hyoscín sa používa veľmi často ako predoperačné medikácie a cestovné choroby preventívne. Olej získaný z listov sa dáva do analgetika aj do vody pri bolestiach ucha, pri neuralgii, ischiase a reumatizme.

 

 

V lekársstve:
spazmolytiká, analgetikum, sedatívum, mydriatic.

Liečivé vlastnosti:
Terapeuticky účinné látky oboch drog sú prudko jedovaté alkaloidy – hlavný je hyoscyamín, potom atropín a skopolamín. Alkaloidy pôsobia silne na ústredné nervstvo. Pre ich veľkú jedovatosť môžu drogu a prípravky predpisovať iba lekár, a to zvyčajne ako prostriedok proti astme, na potlačenie pohybového (motorického) nepokoja, pri stareckej trasľavosti a rozličných kŕčoch. Jednotlivé izoláty, prípadne aj blenová silica, sú súčasťou mazadiel a mastí proti reumatickým bolestiam. Lieky predpisuje lekár.

 

 

Príprava:
Blenový olej slúži po roztieraní na miernenie bolestí napr. reumatických. V homeopatii sa z čerstvej kvitnúcej vňate pripravuje esencia, ordinovaná podobne ako v bežnej medicíne.

 

Použitie:
Ako antiastmatikum, spasmolytikum a parasympatikolytikum. Pre veľkú jedovatosť môžeme drogu užívať iba pod stálym lekárskym dozorom. Osvedčujú sa ako účinné prostriedky na bronchiálnu astmu (v cigaretách), pri zvýšenej sekrécii žalúdočných štiav, pri vredovom ochorení žalúdka, pri rôznych kŕčových stavoch a nervových chorobách.
Blenový olej sa doteraz užíva ako prostriedok na tíšenie bolesti pri neuralgických a reumatických problémoch (masáže).
 

 

Henbane = Hyoscyamus niger (L) = Blen čierny

 

 

Pochádza pravdepodobne zo Stredozemia, ale je rozšírená v celej Európe a Ázii. U nás sa blen nevykupuje. Od roku 1940 sa skopolamín a hyoscyamín väčšinou vyrába z listov austrálskych stromov "Dubo isia myoporoides". Obsahujú až 4 % skopolamínu. Z pestovaných druhov je to blen bezfarebný (Hyoscyamus muticus), ktorý raste v Egypte a Indii. Obsahuje 0,8 - 1,4 % alkaloidov, hlavne l-hyoscyamínu. Určité kultúrne druhy majú listy až 40 cm dlhé. Jeho názov je odvodený z dvoch latinských slov hyos a cyamus, ktoré znamenajú „prasačí bôb“. Pravdepodobne preto, že ošípané si na blene môžu pochutnávať, keďže sú odolné voči jeho jedu. Horšie už je na tom domáca hydina, svedčí o tom anglický ľudový názov „henbane“, čo znamená "slepačí jed". Botanik Linnaeus dal tejto rastline jej latinský názov v roku 1753, založený na jeho pôvodnom názve "dioskyamos", alebo božia fazuľa, bol zrejme použitý v náboženských obradoch.

 

 

Najstaršie dochované záznamy sú datované 4000 rokov p.n.l.  pochádzajú z nápisu na sumerskej hlinenej tehle. Takisto je zmienka v slávnom Ebers papyruse (Egypt, 1500 p.n.l.), spolu s ďalšími dôležitými liečivými bylinami. Takže účinky blenu ľudia spoznali a začali využívať už v dávnej minulosti a viažu sa k nemu aj staroveké báje.

 

 

Grécka hovorí o tom, že vencami z blenu boli ovenčené duše zomrelých v Hádovom podsvetí, aby beznádejne neblúdili pri putovaní po rieke Styx, ktorá ich delila od zeme živých a aby zabudli na svojich blízkych. V starom Grécku bol blen zasvätený bohu Apolónovi a používal sa ako narkotikum a prostriedok na veštenie. Bol zrejme aktívnou zložkou kadidla, ktorým sa Pýthia v Delfách uvádzala do jasnozrivej vešteckej extázy. Veštci v Grécku dýchali dym zhubnej Saturnovej byliny, aby videli Božskú budúcnosť..

 

 

Blen bol zasvätený Hekate a bol rituálne používaný aj v starom Škótsku, zrejme v súvislosti s uctievaniu mŕtvych, pretože bol nájdený na pohrebnom mieste neolitu. Archeológovia tam našli zvyšky predstavujúce blenové pivo, ktoré bolo použité buď druidmi, aby  mŕtvym uľahčili odchod na druhý svet alebo ho pili smútiaci pozostalí. Škandinávska bohyňa Bil je spájaná s blenom (Bilsenkraut).

 

 

(Bilsenkraut) a zachoval sa vo viacerých názvoch mnohých nemeckých miest, ktoré pochádzajú zo slova Bilsen-blen. Blen je spojený s pivom v Alpách, kde ešte stále nesie meno "Bilsenkraut". V tejto lokalite bola bohyňa menom "Bil" tiež známa ako víla z blenu. Blen znamená smrť a je zviazaný s menom nemeckého boha, Henne. Táto bylina mágie sa stále používa na posvätenie rituálnej nádoby a je zložkou kadidla pre privolanie dážďa (pravdepodobne na základe aj nemeckého folklóru, že hádzanie blenu do vody prinesie dážď). Zvyšky blenu sa našli aj v bronzovej urne nájdenej v nemeckých Alpách a v tejto lokalite bola bohyňa menom "Bil" tiež známa ako "víla z blenu."

 

 

 

V Egypte a Asýrii sa využíval tak pri kulte zosnulých, ako aj pri veštení.

 

 

Ako rituálna droga sa blen používal aj v starovekej Perzii. Perzskí mágovia pripravovali z vňate blenu a vína nápoj, po vypití ktorého nasledoval trojdňový spánok podobný smrti, počas ktorého mágova duša podnikla cestu za poznaním vyšších svetov. Zoroastrov príbeh z Perzie opisuje, ako človek pil blen vo víne a strávil týždeň v posmrtnom živote, mal to šťastie, že sa vrátil späť na tento svet.

 

 

Prapredkovia Kelti ho pomenovali Belenos po svojom bohu slnka a vidín a dávali ho do kadidiel, pretože sa prostredníctvom vdychovania dymu z blenu druidi ale aj bardi ľahšie kontaktovali s nadpozemskými bytosťami. Na počesť Boha Slnka ho používali ako kadidlo. V 9. storočí sa u našich prapredkov blenovým kúzlom privolával dážď a to tak, že nahá deva musela pravou rukou vytrhnúť blen, pripevniť si ho k malíčku pravej nohy a pri potoku sa postriekať vodou. Keď sa vrátila domov, mal po jej príchode nasledovať  dážď.

 

 

("Lugh - slnečný boh, patrón roľníkov, remeselníkov, umenia i vojny;

Belen = boh slnka, svetla, ohňa, umenia i lekárstva, manžel bohyne Epony a otec bohov, = Je jedným z hlavných božstiev. Mal na starosti Slnko a bol otcom ostatných bohov. Niekedy je označovaný aj ako boh Cernum boh života a smrti. Okrem toho sa staral aj o remeselníkov a roľníkov. Eponu Kelti vždy zobrazovali s koňom. V ich ponímaní bola niečo ako Gaia u Grékov – bohyňa Zeme. Mala aj mužského náprotivka – boh Teutates, a kto pozná Asterixa a Obelixa, tak tí ho často spomínali. Taranis mal zase pod patronátom hromy a blesky.")

 

 

("Dažbog - Slovansky Boh Slnka = Svarožič - Dažbog, jasný boh slnka sa zjavuje ako statný mladík na zlatom koči v jasne sa trblietajúcej zlatej zbroji. Jeho dlhé zlaté vlasy má zopnuté zlatou slnečnou korunou. Ozbrojený je ohivým mečom, ktorý dostal do daru od svojho otca Svaroga. Často sa zjavuje aj ako štvorhlavý boh hľadiaci zo svojho voza na všetky svetové strany. Každá jeho tvár predstavuje jedno z jeho vtelení. Dažbog nasadá do svojho koča ako dieťa, no domov sa navracia ako starý, no stále mocný starec.
Ako pradedovi všetkých Slovanov sú mu zasvätené všetky slovanské kmene. Jeho znamením je Svarga, symbol slnka a zlatý koč ťahaný bielymi koňmi. Biely kôň je teda rovnako jeho symbolom. Z dní mu je zasvätená sobota.
Toto slnečné božstvo sa uctieva predovšetkým v ročných rytmoch slnovratov a rovnodenností. Zimný slnovrat patrí k oslavám prosieb, kde ľudia vítajú prichádzajúci nový rok a tým aj nové slnko. Letý slnovrat je venovaný oslave boha slnka, ako aj prosbám za dobrú nadchádzajúcu úrodu. Pri oslave Letného slnovratu Vajána je zvykom klásť veľké vatry, preskakovať ich a tancovať okolo nich. V tomto období je Dažbogovi zasvätený deň novu po Vajáne.
V magických obradoch je Dažbog privolávaný ako ochranca rodu slovanského, ako stelesnenie odvahy a sily, a ako bojovník proti démonom a zlu.
Dažbogovi sa prinášajú tieto obety - chlieb, vajíčka, med, žito, pšenica, jačmeň, hrach, plátno, víno, kvety, peniaze, ako aj rôzne druhy plodín a ovocia. Všetky tieto obety sa Dažbogovi obetujú, rovnako ako jeho otcovi Svarogovi tak, že sa hodia do plameňov posvätného ohňa."
) Toľko o bohoch prapredkov Slovanov.

Ešte zaujímavosť... blen sa používal aj ako jed na hroty bojových šípov u Keltov.

 

 

 

Mágia
"Nápoj zabudnutia  a lietacie masti"
 

 

Tieto omamné účinky boli dôvodom toho, že sa stal súčasťou „lietacích mastí“ pre tzv.bosorky a tiež „nápojov zabudnutia.“ Správy o údajných aktivitách tzv.bosoriek boli všeobecne vynútené mučením v rukách inkvizície, a preto je potrebné zaobchádzať s s informáciami s určitou mierou podozrenia. Avšak popisy silných účinkov tohto elixíru  sú naozaj veľmi charakteristické ako psychotropné pôsobenie blenu. Opakujúce téma popisuje, ako čarodejnice používali túto masť a transformovali sa do rôznych zvierat a odlietali na svojich metlách zúčastniť orgiastických obradov. Zrejme metly slúžili ako prostriedok, ktorým bola masť aplikovaná na citlivé sliznice a stala sa tak nástrojom pre erotický let predstavivosti. Blen tiež navodzuje pocit telesného rozpúšťania, "akoby sa duša oddelila od tela a letela do neba", ktoré by malo predstavovať subjektívny pocit čarodejníc k zmene tvaru a skúsenosti a ako útek do svojho legendárneho Sabatu.  Albertus Magnus vyhlasoval, že čarodejníci pálili blen, aby bolo vidieť démonov v jeho dyme. Podľa stredovekých správ sa tradične pridávali  do čaše na privítanie čarodejníc na sabate. Stredovek prial blenu, lebo blen a mandragora sa používali na anestéziu pri chirurgických operáciách.
Ak si niekto chcel získať lásku milovaného, tak ľudové povery prikazovali  nosiť na šnúrke okolo krku blen. Blen slúžil našim predkom  nielen pre milostné očarovanie, ale aj ako afrodiziakum. Z koreňa sa robili korálky na náhrdelník ako amulet pre deti proti bolesti.
Kedysi ľudia verili, že blen vyvolá búrku, ak sa hodí do vriacej vody, alebo iba dážď, ak sa hodí iba do prúdiacej vody.
Symbolika blenu ho spája s chuťou – dodnes sa hovorí: „Horký ako blen“. Bol a je symbolom horkosti.

V Indii žobraví mnísi "sadhovia" fajčia aj dnes blen s hašišom. Napriek tomu, že má blen zlú povesť, využíva sa aj vo farmakológii, kde jeho zložky pôsobia pri liečení kŕčov či morskej nemoci, robia sa z nich náplasti proti kinetózii (strate rovnováhy).

Blen má mnoho prospešného na využitie, ale jeho sila nesmie byť podceňovaná.
Táto rastlina vyžaduje rešpekt.
V rukách skúseného a opatrného liečiteľa môže byť požehnaním, ale v rukách nezodpovedných bláznov, môže spôsobiť zmätok a dokonca smrť.

 

PRVÝ zákaz drog v Európe

 Zaujímavosťou je fakt, že chuťové bunky dokázali človeka stredoveku doviesť k používaniu blenu ako prísady do piva. Blenové zvyšky sa našli aj v bronzovej urne nájdenej v Alpách. Blen je spojený s pivom v Alpách, kde ešte stále nesie meno "Bilsenkraut". V tejto lokalite je bohyňa menom "Bil" tiež známa ako víla z blenu. Blen znamená smrť a je zviazaný s menom nemeckého boha, Henne. Táto bylina mágie sa stále používa na posvätenie rituálnej nádoby a je zložkou kadidla pre privolanie dážďa (pravdepodobne na základe aj nemeckého folklóru, že hádzanie blenu do vody prinesie dážď).

História sa k nám prihovára aj tým, že pravé plzenské pivo tento prídavok blenu kedysi malo, hoci v roku 1516 bolo v Norimbergu zakázané variť pivo s blenom pod pokutou 5 zlatých. Tak blen čierny preslávil Plzeň, kde sa ešte v predminulom storočí varilo špeciálne korenené pivo, obsahujúce všemožné prísady ako napríklad Reinheitsgebot). Ten bol zavedený predovšetkým preto, aby sa pivo vyrábalo bez bylinných prísad, ktoré sa práve v Nemecku tešili značnej obľube. V histórii PRVÝ zákaz drog na území Nemecka je zdokumentovaný policajným nariadením v hornobavorskom Eichstätte, kde sa varenie piva s prísadou blenu trestalo už spomínanou pokutou vo výške 5 zlatých.
No pivovarníci v Nemecku a Česku neboli prvými "fajšmekrami", nápoj s blenom varili už Asýrčania a Egypťania, ktorí ho užívali ako omamný prostriedok v kulte zomrelých a pri veštení.

 

Tradičný recept na pivo s blenom

40g sušeného blenu
5g voskovníka
1,2 kg jačmenného (pivovarského) sladu
900g smrekového alebo jedľového medu
5g kvasníc
100g hnedého cukru
23l vody.

 

Ďalší recept je na Pilsener pivo

 

Pivo s blenom
Blen Pilsener

20 litrov vody
1 liter sladu
1/2 liter medu
40 g sušených listov blen
droždie na pivo (množstvo závisí na type výrobku).


Všetky ingrediencie zvaríme, nalejeme do vedra alebo suda a necháme 5 dní kvasiť pri teplote 20-25 ° C. K dokvaseniu sa blenové pivo stočí do fliaš a do každej sa pridá lyžica hnedého cukru.

Nájsť nádobu, ktorá je dostatočne veľká pre uloženie všetkých ingrediencií. Namočíme blen vo vode po dobu 5 až 10 minút. Medzitým rozpustíme slad v niekoľkých litroch vody, rozpustiť med a do neho pridať vodu z vylúhovaného lístia blenu.
Potom pridať droždie. Mohlo by byť vhodné pridať trochu viac droždia, než je odporúčané, pretože tropane-alkaloidy ovplyvňujú droždie. Neuzatvárať nádobu pretože by mohla explodovať.
Nápoj by mal začať kvasiť po jednom dni a kvasenia by malo byť dokončené po 4 alebo 5 dňoch. Pivo by už malo byť pripravené na pitie. Môže sa tiež  urobiť tak,  že sa pridá pár kvapiek medu do každej fľaše a nechá sa kvasiť ďalší týždeň alebo dva.
Podávať najlepšie vychladené. Uložiť ako normálne pivo.

 

UPOZORNENIE!

Recepty sú napísaný len pre zaujímavosť z histórie rastliny a jej využívania našimi prapredkami a neodporúčam s nimi experimentovať!

 

Hyoscyamus aureus

 Hyoscyamus aurelis L. – Blen zlatý = Blín zlatý

 

Rozšírenie:::: Severovýchodná Afrika - Egypt, juhozápadná Ázia - Izrael, Cyprus,  Irak, Jordánsko, Libanon, Sýria, Turecko a grécka Kréta.
Ekológia: Rastie na skalnatých stanovištiach, útesoch, tiež na stenách a v sutinách, na rumoviskách, v okolí ľudských sídiel, od pobrežia až do nadmorské výšky okolo 1200 m.
Popis: Dvojročná bylina, 20-70 cm vysoká. Byľ je priama alebo aj ležatá, oblá, žľaznatá chlpatá, husto olistená, listy sú striedavé, stopkaté, v obryse vajcovité, nepravidelne zubaté až laločnaté. Kvety - kalich je 5početný, koruna lievikovitá, 5početná, 3-4,5 cm dlhá, žltá s veľkou purpurovú škvrnou, kvitne od marca do júna. Plodom je tobolka.
Využitie: Všetky druhy blenu sú značne jedovaté, obsahujú jedovaté alkaloidy. Používali sa teda už od staroveku k tkáčstve, ale aj v medicíne. Nachádzali upotrebenie ako sedatívum a analgetikum, ale pridávali sa aj do obskúrnych nápojov lásky a čarodejníckych mastí. Fajčením listov sa údajne tíšila bolesť zubov. Ťažko povedať, ktorý z druhov blenu bol najpoužívanejší - vo východnom Stredozemí to bol zrejme práve druh blenu zlatého. Užívanie ktoréhokoľvek druhu týchto inak veľmi krásnych bylín rozhodne nemôžeme odporučiť.
Najjedovatejším druhom blenov je pravdepodobne severoafrický  blen Hyoscyamus muticus.

 

Hyoscyamus muticus - "Blen egyptský"

 

Beduíni majú rešpekt k tejto rastline, ale i tak fajčia s tabakom zmiešaný blen, keď si chcú zmierniť astmatické ťažkosti. Chytré pasúce sa zvieratá žerú blen v skorej v sezóne, ale neskôr sa jej vyhýbajú.
Hyoscyamus muticus je jedovatá rastlina patriaca do čeľade Solanaceae, rodu v ktorom sú aj neškodné potravinárske produkty, ako sú zemiaky a paradajky, ktoré žijú spoločne s toxickými burinami ako je Mandrake a Deadly Nightshade.
Toxíny sa špecificky zameriavajú na autonómny nervový systém.  Špecializované svaly srdca, očí, ciev, čriev, močového mechúra, maternice, a žliaz sú zapojené pre spontánnu moduláciu srdcového rytmu, dýchanie, slinenie, veľkosť očnej zrenice, potenie, močenie, kalenie a sexuálne vzrušenie. Začervenanie je tiež odozva systému.
Jemná regulácia je dosiahnutá vďaka doplnkové činnosti dvoch sád nervov: Sympatika a parasympatika. Sympatické spúšťa "bojuj alebo uteč" reakcie na adrenalín Rush pre stimuláciu srdcovej frekvencie a všeobecnú pozornosť, zatiaľ čo parasympatikum, prináša "odpočinok" pohodové reakcie, spomalenie srdcovej frekvencie, podporu trávenia, čo umožňuje pohyb čriev a ovláda pôsobenie sympatického systému.
Solanaceae toxíny bránia impulzom nervov tým, že blokujú účinok acetylcholínu, jediného chemického posla parasympatického systému pre prenos nervového signálu cez synapsie, vzniká medzera medzi nervovými spojmi. Solanaceae toxíny viažu na špecifické receptory v synapsách, ktoré im bránia v reakcii na acetylcholín signál a parasympatikum nervy následne vypne, nemôže priniesť srdce späť k normálu cez adrenalín. Všetky pohyby čriev, uvoľnenie zvieračov, sekrécie žliaz a zaostrenie očných svalov sú inhibované.
Dôsledky tohto inhibícia môže byť videné po predávkovaní. V ústach, krku a nosovej dutine je priechod tak suchý, že zlyhá akýkoľvek pokus o hovorenie a u zvierat kvákanie, štekanie a podobne. Nasleduje zápcha, problémy s močením, rýchly tlkot srdca, rozmazané videnie, zvýšená citlivosť na svetlo, vzrušenie a nepokoj. Halucinácie a delírium môž byť vyvolané až nasleduje smrť. O Kleopatre je známe, vraj zvažovala  spáchať samovraždu a skúšala to na niektorých zo svojich otrokov, len aby sa odradila od hrozného divadla. Manželky rímskych cisárov, Augustína a Claudia, boli menej háklivé a odoslali na druhý svet niekoľko svojich súperov práve týmto spôsobom.
V menších dávkach, toxíny pôsobia ako všeobecne na depresie, na centrálny nervový systém. K tomu dochádza preto, že acetylcholín je prítomný nielen v autonómnom systéme, ale je jedným z článkov nervových vysielačov pôsobiacich v mozgu. Selektívne blokuje účinok acetylcholínu, nastáva rozrušenie v rovnováhe mozgovej činnosti. Účinky sú menej špecifické ako na autonómny systém, ale môže mať za následok eufóriu, nasleduje ospalosť a amnézia.

Nápoje z byliny sú korenené a vyvolajú intoxikáciu v nič netušiacich obetiach, ktoré si potom nedokážu spomenúť na okolnosti svojho klamu, akonáhle sa zotavia. Boli tiež použité lieky od staroveku pri liečbe nespavosti a v kombinácii s ópiom ako všeobecné anestetikum až do 19. storočia, kedy boli nakoniec nahradené chloroformom a éterom. Extrakcia, čistenie a identifikácia toxínov Solanaceae umožnili viac diferencovaného uplatnenia ich vlastností v modernej medicíne.
Skopolamín bol prvýkrát izolovaný z druhu Hyoscyamus (Blen), keď sa pomaly uvoľňuje z náplasti rýchlosťou 330 mikrogramov denne, znižuje nevoľnosť spojenú s pohybom choroby alebo pooperačné zotavenie. Po zriedení v očných kvapkách spôsobuje dilatáciu zreníc a ochrnutie zameraných svalov, uľahčuje optickú operáciu.
Atropín bol prvýkrát izolovaný z Atropa Belladonna, Deadly Nightshade. Používa sa ako protijed na nervové jedy ako je Sarin, bol použitý pri útoku na tokijske metro členmi náboženskej sekty. Jed špecificky blokuje pôsobenie cholínesterázy, enzýmu, ktorý zvyčajne rozkladá acetylcholín, aby zabránil hromadeniu a pomohol normálnym procesom v tele. A to je presne to, čo sa stane, keď je enzým blokovaný. Parasympatikus pracuje na plné obrátky, čo spôsobuje výtok z nosa, slinenie, problémy s dýchaním, zúžené zrenice, vracanie, hnačky a nedobrovoľné močenie. Obeť nakoniec umiera v šklbavých kŕčoch. Atropín blokuje receptory acetylcholínu v srdci, mäkkých svaloch a žľazách, čím sa znižujú fyziologické príznaky v priebehu stimulácie, ale nemá žiadny vplyv na kostrové svalstvo, ktoré má inú triedu receptorov pre acetylcholín. Ďalší liek, pralidoxím, je preto treba k potlačeniu smrteľných kŕčov.
Hyoscyamín bol prvýkrát izolovaný z mandragory a blenu a má podobný účinok na skopolamín. Originál TU!

 

Hyoscyamus "RETICULATUS"

Hyoscyamus reticulatus L. - Blen - Blín

Synonymá: Hyoscyamus Cameraria FISCH.et C.A.Mey., Hyoscyamus pinnatifidus Schltdl., Hyoscyamus squarrosus Griff.
Čeľaď: Solanaceae Juss - Ľuľkovité
Miestom rozšírenia tejto rastliny sú krajiny na Blízkom východe. Vyskytuje sa v Egypte, Izraely, Jordánsku, Libanone, Sýrii, v Turecku, Iraku, Iráne, Afganistane, Pakistane a v Indii.
Jej pôsobiskom sú okraje ciest, zem na úhoroch, na poliach, ale aj vo viniciach.
Pekná jednoročná a dvojročná bylina dorastajúca do výšky 40-60 centimetrov. Dolné listy sú stopkaté s 5-15 cm dlhou čepeľou, horné listy sú sediace a neobjímavé, môžu byť celokrajné. Kalich kvetu je 1-2 cm dlhý, rastom plodu sa zväčšuje a končí zašpicatenými pichľavými cípmi, koruna je zvonkovitá 2-3 cm dlhá a svetlo žltá, prechádzajúca až do červenofialovej farby, tmavo žilkovaná, peľnice sú žlté. Plodmi sú kapsule, ktoré sa otvárajú viečkom.
 

Hyoscyamus insanus

 

Hyoscyamus je malý rod kvitnúcich rastlín v nightshade rodu Solanaceae. Je jedenásť druhov, ktoré sú  všeobecne známe ako henbanes. Všetky sú toxické.
Niekoľko druhov...
Hyoscyamus albus L. - Biely Blen
Hyoscyamus aureus L. - Zlatý Blen
Hyoscyamus boveanus L.
Hyoscyamus desertorum L.
Hyoscyamus muticus L. - Egyptský Blen
Hyoscyamus niger L. - Čierny Blen
Hyoscyamus pusillus L.
Hyoscyamus reticulatus L.

Hyoscyamus desertorum L.

 

 

 

Hyoscyamus albus – Blen

 

 

Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 20.-21.10.2013) http://cezmin.wz.cz