Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.

Top 30 krásnych, ale
jedovatých
kvetov
sveta
Tu sú:
Datura
Opium
Azaleas
Conium
Bloodroot
Henbane
Bloodroot
Milkweeds
Sweet pea
Aconitum
Centaurea
Milkweeds
Apocynum
Pokeweeds
Brugmansia
Ranunculus
Duranta erecta
Rhododendron
Baptisia australis
Nerium oleander
Atropa belladona
Euphorbia lathyris
Silybum marianum
Echium plantagineum
Delphinium or Larkspur
Scotch Broom/Cytisus scoparius
Lily of the valley or Convallaria majalis
Blue cohosh or Caulophyllum thalictroide
Yellow Jasmine or Gelsemium sempervirens

   

 

Bloodroot, Sanguinaria canadensis,

je trvalka, liečivá kvitnúca rastlina pochádzajúca z východnej Ameriky cez Nové Škótsko, Kanadu, na juh na Floridu, Spojené štáty a na západ až k Veľkým jazerám a dole k Mississippi. Je to jediný druh v rodu Sanguinaria, zahrnutý v rode Papaveraceae a najviac blízko príbuzný Eomecon vo východnej Ázii.
Bloodroot je tiež známy ako bloodwort, červený puccoon koreň, a niekedy pauson. Bloodroot tiež bol známy ako tetterwort v Amerike, aj keď tento názov sa používa v Británii, odkazuje na Lastovičník väčší (Chelidonium majus).

Lastovičník väčší (Chelidonium majus)

je trvácna rastlina z čeľade makovité (Papaveraceae). Má hrubý valcovitý rozkorenený z vonka červenohnedý, vo vnútri pomarančovožltý podzemok. Je rozšírený v miernom pásme Eurázie a takisto aj iných kontinentov. Rastlina ma dlhú históriu liečebného použitia, ktorá sa datuje až do staroveku. Obsahuje početné množstvo alkaloidov. Charakteristické žlto-oranžové mlieko sa používa v ľudovom liečiteľstve na odstraňovanie bradavíc.
Lastovičník dorastá do výšky až 1 metra. Listy sú vajcovité, laločnato vrúbkované, na rube riedko ochlpené. Kvitne od mája do septembra; žlté kvety vyrastajú na dlhých stopkách a vytvárajú okolíky. Po odkvitnutí dozrievajú semená v plodoch, ktorými sú šešuľovité tobolky. Byľ aj listy sa ľahko lámu a na lome vyteká tmavožlté až oranžové mlieko. Celá rastlina je považovaná za jedovatú.

Rozšírenie
Pochádza z Európy, zo Stredomoria. Je tiež široko rozšírený v Severnej Amerike, kde bol privezený osadníkmi pre svoje liečivé účinky pred rokom 1672. V Tatrách sa vyskytuje do nadmorskej výsky 950 m n. m., v Beskydách do priibližne 600 m n. m. a v Krkonošiach do 850 m n. m. Rastie na pôdach s vyšším obsahom dusíka a dostatočnou vlhkosťou, najčastejšie pozdĺž ciest a plotov, na rumoviskách, v záhradách apod.

Liečivé účinky
Rastlina obsahuje okrem iných účinných látok alkaloidy izochinolínového typu a deriváty kyseliny kávovej. Odvar z lastovičníka pôsobí proti dráždivému kašľu, uľavuje pri bolestiach spojených s chorobami žlčníka a pôsobí preventívne proti astmatickým záchvatom. Opakovaným potieraním čerstvým mliekom s cytostatickým až leptavým účinkom je možné odstraňovať bradavice a teoreticky aj malé vnútorné nádory. Aj napriek tomu, že je šťava nebezpečná pre oči a vyvoláva silné pálenie, niektorí liečitelia v minulosti aplikovali malé množstvo do očného kútika pri liečbe niektorých zákalov. Historicky boli lastovičníku pripisované mnohé mimoriadne liečivé aj magické účinky a niektorí liečitelia dodnes veria v jeho účinok aj proti niektorým druhom vnútornej rakoviny (napr. J. Fodrek). Jedovatosť je v literatúre preceňovaná, v praxi je lastovičník bez nežiaducich účinkov miestami používaný do bylinných zmesí.

Sanguinaria canadensis, bloodroot...


Kvety bloodroot kvitnú od marca do mája, majú jemné biele okvetné lístky a žlté rozmnožovacie časti. Rastliny sú variabilné list a kvet. Bloodroot má miazgu v oranžovom farebnom podzemku, ktorý rastie plytko pod povrchom pôdy. Po mnohých rokoch rastu, môžu vetvenia podzemku rásť do veľkej kolónie. Rastliny začínajú kvitnúť skôr než lístie na jar a po odkvitnutí sa listy rozšíria do svoje plnej veľkosti. Rastliny rastie v lesoch a húštinách, často v záplavových oblastiach a v okolí brehov potokov alebo na svahoch,  rastú menej často v rúbaniskách a na lúkach alebo na dunách a zriedka je nájdený v narušených suchých miestach.
Kvitne v marci , apríli a máji.
Správny názov : Sanguinaria canadensis
Preferuje čiastočný tieň alebo polotieň.
 

Prášok z koreňa Bloodroot bol používaný v minulosti ľudovo Američanmi pre liečebné vlastnosti ako antiemetický, respiračný a na ďalšie procedúry. V roku 1869 práce lekára Williama Cooka v Physiomedical Dispensatory zaznamenali kapitolu o použití a prípravkoch z bloodroot, ktorý opisoval tinktúry a extrakcie a tiež nasledujúcu varovnú správu:
US Dispensatory hovorí, že štyri osoby prišli o život v nemocnici Bellevue v New Yorku tým, že pili omylom  prevažne krvavo červené tinktúry z koreňov ako liehovinu...


Lastovičník väčší (Chelidonium majus), člen rodu Poppy (Papaveraceae) bol použitý v koloniálnej Amerike ako liek na bradavice. Bloodroot bol podobne použitý v minulosti. To môže vysvetľovať, rozmanité americké a britské definície "Tetterwort" v roku 1913. Bloodroot extrakty boli tiež podporované niektorými spoločnosťami ako doplnok pri liečbe rakoviny. Vnútorné použitie je nevhodné. Použitie escharotic prostriedku, vrátane bloodroot, bol niekedy navrhnutý na domácu liečbu rakoviny kože.

 

Escharotics známe ako čierne masti, ktoré obsahujú prísady, ako sú chlorid zinočnatý a sanguinarin obsahujúce z bloodroot výťažky, sa tradične používa v herbálnej medicíne ako lokálne liečby pre lokalizované rakoviny kože a môže byť efektívna v niektorých prípadoch, ale často spôsobí zjazvenie a potenciálne môže spôsobiť vážne zranenie a znetvorenie. Preto escharotic masti sú veľmi prísne regulované vo väčšine západných krajín,  zatiaľ čo niektoré lieky na predpis sú k dispozícii.


 

Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 20.-21.10.2013) http://cezmin.wz.cz