Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.

Top 30 krásnych, ale

jedovatých

kvetov

sveta

 Tu sú:
Datura
Opium
Azaleas
Conium
Digitalis
Grevillea
Henbane
Milkweeds
Bloodroot
Sweet pea
Aconitum
Centaurea

Milkweeds
Apocynum
Pokeweeds
Brugmansia
Ranunculus
Duranta erecta
Rhododendron
Baptisia australis
Nerium oleander
Atropa belladona
Euphorbia lathyris
Silybum marianum
Echium plantagineum
Delphinium or Larkspur
Scotch Broom/Cytisus scoparius
Lily of the valley or Convallaria majalis
Blue cohosh or Caulophyllum thalictroide
Yellow Jasmine or Gelsemium sempervirens

 

 

 Conium maculatum L. Bolehlav škvrnitý

 

Bolehlav škvrnitý (Conium maculatum) je prudko jedovatá rastlina z čeľade mrkvovitých.
Je rozšírená po väčšine Európy (s výnimkou severnej Škandinávie ), v Ázii osídľuje územia od horného toku rieky Jenisej po Irán, vyskytuje sa aj na severe aj juhu Afriky. Ako druhotný je jeho výskyt chápaný na Kanárskych ostrovoch, v USA, Mexiku, Južnej Amerike a na Novom Zélande.
Na slovenskom území sa objavil prvýkrát v stredoveku a udomácnil tú. V priebehu 20. storočia postupne mizol, k prekvapivému zlomu však došlo v osemdesiatych rokoch, kedy sa začal masívne šíriť okolo ciest, na rumoviskách a na skládkach. V súčasnej dobe sa roztrúsene vyskytuje po celom území SR v teplých nížinných oblastiach (tj. cca do 600 m nm).

Vzhľad
Dvojročná bylina s vysokou 1-2,5 metra vysokou, oinovatenou, rozkonárenou a v dolnej časti fialovo škvrnitou stonkou, ktorá nesie dvojito až trojito perovito zložené listy. Listové stopky tvoria blanitú pošvu. Konáriky sú ukončené zloženými okolíkmi malých, bielych kvetov. Plod je dvojnažka. Jednotlivé nažky sú asi 3 mm dlhé a Majú 5 rebier. Neobsahuje silicu a je bez sekrečných kanálikov. Počet semien na jednej rastline môže byť až 15 000. Kvitne v máji až auguste. Korunné lístky kvetov sú biele a do 1,5 mm dlhé. Kvety sú združené v dlho stopkatom okolíku zloženom zo 7-20 okolíčkov. Plody sú zelenkavo hnedé vajcovito zmačknuté s dvojnažkami, dlhé asi 3 mm. Vytvára guľovité belavé korene. Celá rastlina je silne jedovatá a po uvädnutí alebo po rozmiaganí listov zapácha po myšine.

 

Stanovište
Bolehlav škvrnitý rastie na ruderálnych stanovištiach, v húštinách, kroviskách, na rumoviskách, navážkach, hnojiskách a kompostoch, či pozdĺž ciest v priekopách a na brehoch riek. Rastie na teplých stanovištiach v nížinách a podhorí na rumoviskách.  Ďalej ho možno nájsť na poliach či v záhradách. Uprednostňuje kypré hlinité pôdy s dostatkom vlhkosti a dusíka.
Obsahové látky
Celá rastlina obsahuje alkaloidy kokaín, n-methylkoniin, konhydrin, pseudokonhydrin, konicein a rad ďalších látok.

Otravy
Jeho účinok bol známy už v staroveku, v Grécku sa dokonca používal na exekúciu - výkon rozsudku (bol ním otrávený aj Sokrates r. 399 pred n. l.). Takže v antike bol bolehlav súčasťou jedov, ktoré sa používali k popravám či boli populárne medzi trávičmi. V latinčine na slovo Cicuta sa odvolával Plinius Secundus (Plínius Starší) 23 nl - 70 nl (zomrel 25. augusta 79 nl počas známej erupcie Mount Vesuvu, ktorý tiež zničil mestá Pompeje a Herculaneum), bol prírodovedec a námorný a vojenský veliteľ; on odkazuje na Cicuta v jeho Naturalis Historia (Natural History) (25, 151), a bol identifikovaný ako Conium maculatum - Jed bolehlav,  jed pridaný do elixíru, ktorý zabil Sokrata. Jeden odsek z knihy (XXV, 151) opisuje Cicuta takto:
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/L/Roman/Texts/Pliny_the_Elder/25*.html

Zvláštna forma vraždy bola zaznamenaná, keď boli dvaja ľudia zabití, lebo sa nadýchali výparov conium maculatum. Výparmi vytváranými pomocou kadidla z tejto rastliny. Výpary boli pri náboženských rituáloch, a jednou z obetí by bol pápež Klement VII., ako uvádza slávny lekár Ambroise Paré v roku 1577. Pomocou čarodejnice si zaobstaral masť nejaký konstábel, ktorý bol unesený z manželstva obvinenej z čarodejníctva, lekár Karola V. a pápež Julius III, Andres de Laguna v roku 1545, keď pôsobil v Lotrinsku, podporil kata, aby mohol študovať účinky týchto elixírov. Jeho správa nám hovorí: "Medzi veci, nájdené v pustovni týchto čarodejníkov, mal v polovici jari plno určitých mastí, ako Populeón, populárna biela masť, s ktorou bola škvrnitá, jej vôňa bola tak silná a nepríjemná, že by ste mohli povedať, že bola vyrobená z bylín a omamné účinky chladu sa prejavili v plnom rozsahu, ako bolehlav, ľuľkovec, blen a Mandrake ... Snáď jednou z najobľúbenejších foriem týchto záhadných elixírov sú citované čarodejnice Shakespearea na začiatku štvrtého aktu Macbeth, cituje viacero ingrediencií, niektoré samozrejme fantastické, ale iné zreteľne rozpoznateľné ako bolehlav, prvosienka a tis.

K otrave môže dôjsť však aj náhodou, najčastejšie pri zámene bolehlavu s niektorou koreňovou alebo listovou zeleninou či korením z čeľade mrkvovitých. Hlavnou účinnou látkou je kokaín. Vstrebáva sa v tráviacej sústave aj cez pokožku, otráviť sa dá aj pri intenzívnom voňaní ku kvetom. Najprv pôsobí povzbudivo, potom ale začne blokovať povely miechy a predĺženej miechy. Následkom je obrna kostrového svalstva a zástava dychu (človek sa za jasného vedomia udusí). Okrem toho sa u slabších otráv objavia zažívacie ťažkosti a zvýšené slinenie. Prognóza otravy je zvyčajne vysoko nepriaznivá. Aj pri požití malého množstva jedu (rastliny) je nutné čo najrýchlejšie vyvolať zvracanie a urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Podávajú sa preháňadlá a živočíšne uhlie na urýchlené odstránenie jedu a k nim niektoré stimulanty (strychnín, ópium, kofeín ) na obmedzenie jeho účinkov.

 

Na liečebné účely sa zbiera plod (Fructus conii). Droga chutí slano a horko. Zbiera sa vňať, hrubé byle sa odstraňujú a materiál sa rýchlo suší prirodzeným teplom, pomer zosušenia je asi 5:1. Zbierajú sa aj a to odrezávaním celých vrcholcov rastlín, sušia sa v tieni. Nažky sa úplne usušia a uschovávajú sa vo vzduchotesných nádobách. Zber a všetky ostatné manipulácie s tými to plodmi treba robiť veľmi opatrne a od delene od ostatných drog. Hlavné účinné látky sú jedovaté alkaloidy, najmä koniín, ďalej silice a organické kyseliny. Lekárom správne dávkovaná droga vyraďuje z činnosti pocitovú schopnosť senzitívnych nervov (pôsobí podobne ako nikotín a kurare - indiánske šípové jedy), čím tlmí bolesti vo všetkých orgánoch, ktoré ju môžu prijať. Pôsobí aj proti astmatickým záchvatom. Silnejšie dávky spôsobujú bolesti hlavy, väčšie dávky majú za následok smrteľné otravy. Zvonka sa droga alebo izolovaný koniín používajú na prípravu mastí a čapíkov na zmiernenie bolestí pri ochoreniach prostaty, pri tvorbe nádorov a nervových ochoreniach. Jednoznačne to však patrí do rúk odborníkov, neodporúča sa experimentovať s touto rastlinou, doposiaľ mnoho ľudí už na to doplatilo svojím zdravím a životom.

 

Bolehlav v Českém herbáři z roku 1899


Bolehlav blamatý (Conium maculatum) má kořen vřetenovitý, dvouletý a lodyhu přímou, 3—7 st. vysokou, větevnatou, lysou. Bílé květy dělají okolíky prostředně veliké, dvojnožky jsou vejčité. Jest to rostlina jedovatá, jež obsahuje prudký jed omamující. Rozemnuté části její vydávají zápach jako myšina. Roste na pustých místech, u cest, v plotech; kvete v červenci a srpnu.
Co lék sbírá se před květem; mimo ostré, těkavé oleje, pryskyřice, soli, obsahuje tak zvaný koniin, jenž má vlastnosti jedovaté.
Rostliny té užívá se pří bolestech čivních, hostečných, proti bolení zubů; proti oteklinám a vředům; proti křečím, záduše, proti chorobě materníku a j. Pozorováno dávno již, co posud se osvědčuje, že bolehlav zahání otekliny, zvláště žláz.
Jsou-li žlázy zapáleny, jak to bývá při krtících, působí bolehlav prospěšně. Rovněž účinkuje dobře proti chronickým vyraženinám, proti příjici, hostci, dně a j.
Prášek z listí uvnitř dává se zřídka; spíše užívá se listí rozmačkané co obkladek.
Nejvíce užívá se výtažku, extraktu z listí 1—1 gr., ze semena 1—3 grány.
Tinktura jest účinlivější, poněvadž koniin z ní neprchá; upraví se z 5 uncí listí a 1 mázu líhu, což nechá se 7 dní na teplém místě, načež se to lisuje a procedí.
Náplasť dělá se z 1 libry sádla, 2 liber vosku, 2 uncí terpentýnu, k čemuž se přidá 3 unce prášku a půl libry nati.
Ve zvěroléčitelství užívá se bolehlav proti ozhřivce, zatvrdlým ústrojím, proti raku, zánětům vemen, zevně proti bělmu a ztvrdlým otokům, zvláště žlázovitým. Nať sušená dává se dobytku po 30—90 gr., ovcím a kozám po 45 gr., vždy po 1—4 gr., čerstvá nať nebo šťáva v množství dvojnásobném dvakrát denně bud v pilulích nebo odvarech ještě s jinými léky. Zevně se dává nať čerstvá na obkladky, na otoky a vředy. Výtažek (extrakt) neužívá se u zvířat, ač lze jej dáti ovcím, kozám, prasatům, rozředěný s vodou a sice 1 část v 30—40 částech vody překapané. http://botanika.wendys.cz

 

("Hemlock venenum je vydaná poéma Atheniensium Invisa")

 

Odkazy

http://en.wikipedia.org/wiki/Conium
http://en.wikipedia.org/wiki/Hemlock_(band)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Bolehlav_plamatý
http://en.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal_music
http://korzar.sme.sk/c/4624423/bolehlav-je-prudko-jedovata-bylina.html


Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

Vsevjednom.cz


 
by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 10.10.2013) http://cezmin.wz.cz

J.-L. David: Smrť Sokratova (1787)