Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.

Pustite si video je tu nádherný spev vtákov a krásna relaxačná hudba...

 

NATIVE PLANTS ~ MUSIC by DEUTER

http://www.youtube.com/watch?v=zt8eJ3sPUts#t=27

 

Top 30 krásnych, ale
jedovatých
kvetov
sveta
Tu sú:
Datura
Opium
Azaleas
Conium
Grevillea
Bloodroot
Henbane
Milkweeds
Bloodroot
Sweet pea
Aconitum
Centaurea
Milkweeds
Apocynum
Pokeweeds
Brugmansia
Ranunculus
Duranta erecta
Rhododendron
Baptisia australis
Nerium oleander
Atropa belladona
Euphorbia lathyris
Silybum marianum
Echium plantagineum
Delphinium or Larkspur
Scotch Broom/Cytisus scoparius
Lily of the valley or Convallaria majalis
Blue cohosh or Caulophyllum thalictroide
Yellow Jasmine or Gelsemium sempervirens

 

GREVILLEA

Grevillea sú pozoruhodné a krásne skupiny rastlín. Rozdiel medzi oboma druhmi je neuveriteľný, ale charakteristický pre rod Protea (Proteaceae), kde patria; menovcom rodu bol boh Proteus známy schopnosťou meniť svoj vzhľad a tvar podľa ľubovôle. Proteus je v gréckej mytológii morský boh, syn boha morí Poseidóna a morskej nymfy Naidy. V mýtoch sa objavuje len ako nevľúdny starec. Bol neomylným veštcom, veštil však neochotne, skôr z donútenia. Desil svojimi majstrovskými premenami. Svojmu otcovi slúžil - pásol jeho stáda tuleňov. Sídlil na ostrove Faru. Keď sa spartský kráľ Meneláos vracal z trójskej vojny, silné búrky ho zviedli z cesty domov, ťažko zničili jeho loďstvo, spôsobili straty v radoch jeho bojovníkov. Nakoniec ho zahnali do ústia Nílu, Meneláos blúdil Egyptom a Líbyou. Dostal sa späť k ústiu Nílu. Tam mu pomohla Eidothea, dcéra boha Protea. Poradila mu, ako Protea prinútiť k veštbe k zdarnému návratu domov. Meneláos prekvapil Protea v driemotách, chytil ho a nepustil. Starec sa premenil na leva, draka, leoparda, strašného kanca. Potom na vodu, oheň aj veľký strom. Unavený Proteus konečne na seba vzal pravú stareckú podobu a Menelaovi poradil. Proteus mal so svojou ženou Néreovnou Psamathé troch synov. Menovali sa Theoklymenos, Polygonos a Télegonos. Mladíci však vyzvali k boju samotného najväčšieho hrdinu Herakla a ten ich v pästnom zápase zabil. Toľko báj o premenlivom Proteovi.

Medzi 270 a viac druhmi grenvillea, takmer výhradne z Austrálie, sú veľké lesné stromy alebo maličké štrbinové rastliny. Farba a štruktúra kvetov a veľkosť a tvar listov sú tak odlišné v mnohých druhoch, že ich vzťah je často stratený náhodnému pozorovateľovi. Zdieľané atribúty, ktoré by mohli byť označené ako spoločné rodu sú, že dreviny sú vždyzelené rastliny, ktoré zvyčajne majú zaujímavo zložené a krásne kvety. Grevillea sú sadené obzvlášť kvôli svojim kvetom a vždyzeleným listom rovnako,  ako kvôli schopnosti prilákať svojim nektárom do záhrady vtákov na kŕmenie. Hoci väčšina Grevillea druhov (s niekoľkými výnimkami) sú obmedzené na ich lokalizované oblasti v Austrálii, sú dosťad aptabilné, takže mnoho druhov sa dnes pestuje po celej Austrálii, na Novom Zélande a aj v zahraničí.

Tento rod je "v skupine" PROTEA" s inými druhmi južnej pologule a bol zaradený a opísaný anglickým botanikom Robertom Brownom v 19.storočí. Pomenoval ho Charles Greville, patrón botaniky, ktorý bol prezidentom Kráľovskej spoločnosti v Anglicku. Rod je domáci v Austrálii a Tasmánia.  Grevillea je rôznorodá, má okolo 360 druhov vždyzelených kvitnúcich rastlín "v skupine" Proteaceae, nachádza sa v pralese a viac na otvorených stanovištiach v Austrálii, Novej Guinei, Novej Kaledónii, Indonézii a Sulawesi. To určil Charles Francis Greville. Druhy sa pohybujú od kríkov menej ako 50 cm vysokých až po stromy vysoké 35 m. Spoločný názov je Grevillea, a ďalej spider (pavúčia) kvetina, hodvábny strom, alebo rastlina "kefa" či "kefka na zuby". S tým úzko súvisí rod Hakea, podčeľaď Grevilleoideae.
Žiarivo farebné, okvetné lístky sa skladajú z kalicha, trubice, ktorá sa rozdelí do 4 štýlových lalokov.
Rastlina priťahuje pozornosť vtákov aj bežných návštevníkov. Mnoho druhov grevillea sú obľúbené záhradné rastliny, najmä v Austrálii, ale aj v ďalších miernych a subtropických klimatických podmienkach. Veľa grevilleaí majú tendenciu krížiť sa voľne a tak je rozsiahla hybridizácia a selekcia, čo viedlo ku komerčnému vydaniu mnohých pomenovaných kultivarov. Medzi najznámejšie patrí "Robyn Gordon', malý ker až 1,5 m vysoký a široký, ktorý môže kvitnúť 12 mesiacov roka v subtropickom podnebnom pásme. Kultivar 'Canberra Gem' získala "Royal Horticultural Society 's Garden" prestížnu Cenu.

Pestovanie, starostlivosť
Dodržujte pravidelný zavlažovací plán, keďže počas prvého vegetačného obdobia treba vytvoriť hlboký rozsiahly koreňový systém. Zalievanie môže byť znížené po založení koreňového systému. No nie u všetkých druhov treba zalievanie. Používajú sa iba všeobecné hnojivá, než začne nový rast na jar. Rovnako ako u všetkých druhov skupiny Proteaceae Grevillea nesmie byť hnojené hnojivom s obsahom fosforu. Všeobecne platí, že nevyžadujú žiadnu zmenu pôdy, keď sú vysadené do obyčajnej hlinitej a piesočnatej pôdy, pretože ich špecializované koreňové systémy sú schopné vytiahnuť živiny z veľmi chudobných pôd. Nie sú vhodné pre podmáčanú pôdu. Na severozápade Austrálie, nie je nutné zavlažovanie po prvom roku, ale na veľmi suchých miestach niektoré vyžadujú aj závlahu, aby rastlina rýchlejšie rástla. Niektoré druhy sú otužilé a môže sa im pomerne dobre dariť aj v severnejších oblastiach od Austrálie. Môžu byť pestované z mäkkých odrezkov od decembra do marca (na južnej pologuli) alebo semien. Trochu pomalšie rastúce druhy môžu byť štepené na podpníkoch, ako sú otužilé Grevillea robusta. Veľa znalostí o Grenvillea má aktívny "Grevillea Study Group" u austrálskych domorodcov spolu so záujemcami o tento druh rastlín a to hlavne pre použitie v záhradníctve a pre ochranu vo voľnej prírode. Niektoré druhy sú zákonom chránené.

 spadajú do dvoch hlavných skupín a ako ich rozoznáme? zoznáme? zoznáme?

V prvej je  špirálovito usporiadané kvetenstvo (ktoré často vyzerá ako pestrofarebné pavúky) a

druhá skupina: kvetenstvo je usporiadané v jednej rovine (niečo ako kefka na zuby).

Listy v "pavúčích kvetoch" grevillea sú vždy jednoduché listy, zatiaľ čo rozprávkovo okrasné kvety formy "kefka na zuby" tie majú často zložené listy v rôznych formách. Dočítala som sa aj to, že "pavúčie" grenvillea sú  schopné prijať aj iné pôdy a dokážu sa viac adaptovať a rýchlejšie narásť zatiaľ čo grevillea formy "kefky na zuby" vyžaduje piesčitú odvodnenú pôdu a keď to nemajú, veľmi pomaly rastú alebo vyhynú. Takže ťažké pôdy a tieň znižujú ich "mrazuvzdornosť" a môžu ich celkom zlikvidovať.

Čas na prerezávanie v krajine svojho pôvodu: zimné.


Tradičné domorodé použitie Grevillea rosmarinifolia
Grevillea kvety boli tradične obľúbené medzi domorodcami kvôli ich sladkému nektáru. Domorodci z kvetov otriasali nektár do rúk alebo do pripraveného pohára s vodou, čím získali sladký nápoj. Z Grenvillea si robili aj niečo ako lízatka. Pitie nektáru priamo z kvetu nie je žiaduce a treba sa tomu vyhnúť, pretože niektoré bežne pestované druhy  obsahujú a produkujú toxický kyanid.
Zo stromu Grevillea bola použitá dyha na malý stolík s dvoma zásuvkami a sklopnými bokmi, vyrobeného v roku 1790 pre komisára kráľovského námorníctva, sira Andrewa Snape Hamond. Drevo, z ktorého bola vyrobená dyha bolo odoslané od Port Jackson Johnovi Whiteovi, ktorý prišiel do novej trestaneckej kolónie v Austrálii s prvou flotilou. Táto tabuľka je v zbierke Národného múzee Austrálie, v Canberre.

Treba ešte pripomenúť fakt, že rastliny sú rôznorodé tak podľa tvaru a formy, ako aj možnosťami pestovania v rôznych pôdach, klimatických podmienkach, veľkosti kríkov a stromkov a pod. Z tohto dôvodu je nutnosťou dodržiavať pôvodne opísané názvy rastlín, keďže ku každej patrí niečo iné v ich pestovaní.


Existuje viac ako 350 druhov, ktoré sú endemické v Austrálii, vrátane nasledovných:


Päť druhov sú endemické v oblastiach mimo Austrálie. Tri z nich - Grenvillea exul., Grenvillea gillivrayi a Grenvillea Meisner sú endemické do Novej Kaledónie, kým Grenvillea elbertii a Grenvillea papuana sú endemické na ostrove Sulawesi a v Novej Guiney, dva ďalšie druhy, Grenvillea baileyana a Grenvillea glauca sa vyskytujú tak v Novej Guinei ako aj v Queenslande.
Dizajnové nápady
Variabilita Grevillea má krásne priam luxusné lístie a je odolná voči suchu. Robí perfektné linky na príjazdových cestách k domom. Použiť ich možno aj ako bariéry namiesto klasického oplotenia vedľa verejných priestorov. Možno ho však vysadiť aj ako solitér alebo v malom spolku viacerých rastlín v miestach s pôdou chudobnejšou a nie vlhkou
.

Sprievodné rastliny
Grevillea je ideálnym porastom s odolnosťou na sucho, ďalšie ako napríklad Purple Fountain Grass (Pennisetum setaceum "rubrum"), BabyTM agát biely Robinia pseudoacacia ("Lace Lady") a s modrým lístím Silver Dollar Tree (Eucalyptus cinerea). K odolným patria aj  juhoafrické rastliny ako je Royal Capet Plumbago, Plumbago auricula ("Monott"), Orange Cape "zemolez" (Tecomaria capensis) a Kniphofia "Springtime".

Ľudová tradícia
Gevillea kvety sú špeciálne narastené a pripomínajúce "Honeyeater" vtáka s jeho zakriveným zobákom, čo znamená, že rastliny zostávajú sterilné vo všetkých regiónoch mimo tohto vtáka v jeho prirodzenom prostredí.

Grevillea, Noell Grevillea, Spider Flower
Všeobecný opis
Odolnosť voči suchu, krásne kvety a krásne listy sa spájajúv tejto malej, hustej rastline dorastajúcej do veľkosti menšieho kríka. To možno povedať  o austrálskych druhoch vrátane Grevillea rosmarinifolia, ktorým sa darí v dobre odvodnených, mierne kyslých pôdach.
Pichľavé ako tvarované šidlo, lesklé husto rastúce zelené listy "Noell" sú umiestnené na zastrešujúcej stonke. Pavúčie zhluky ružových a krémových kvetov sa objavujú pozdĺž stoniek na jar. Nektár vyhľadávajú a navštevujú vtáky s hmyzom a tým aj opeľujú kvety. Jednotlivé kvety sú rúrkovité so štyrmi plátkami, ako vyčnievajúcim kalichom.

Noell Grevillea je bežný ker v Kalifornii, milujú totiž slnko a tam je slnečných lúčov v roku dostatok. Ker vyžaduje dobre odvodnenú, nealkalickú pôdu. Jeden z najtvrdšieho pokolenia Grevillea prežije USDA otužilosť zóny 8. Robí mu zle horúce vlhké podnebie. Použite Grenvillea na výsadbu v oblastiach, kde je mrazuvzdorná. Môže byť pestovaná i v kontajneroch v chladnom skleníku alebo v zimnej záhrade.

Priťahuje Vtáky, Motýle, kolibríky
Rastlina typ Ker a strom
Pôvodom Hybridný pôvod, Austrália
Rast kvitnutie čas Predjarie, jar
Potreba vody Tolerantné k suchu
PH pôdy Kyslé, neutrálne
Pôdny typ Hlinité, pieskovcovité.


Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 20.-21.10.2013) http://cezmin.wz.cz