Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
 
 

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Imelovník biely

Imelovník biely (Symphoricarpos) - je typickou rastlinou živých plotov, ktoré pripomínajú plody imela. Plody imela deti rady trhajú a pukajú medzi prstami. Príznaky otravy sa prejavujú nasledovne:  plody dráždia pokožku a sliznice, čo sa môže prejaviť zápalmi kože. Po konzumácii nastane vracanie, pri veľkom množstve až hlboké bezvedomie. Prvá pomoc: pri menšom množstve nie je potrebná, ale pri veľkom množstve treba ihneď privolať lekára.

Imelo - Viscum album

Imelo biele (lat. Viscum album ) je poloparazitická rastlina z čeľade santalovité (v minulosti to bolo z čeľade imelovité) cudzopasiaca na stromoch,  ktoré poškodzuje až napokon niektoré stromy môžu vyhynúť. Parazituje zväčša na stromoch starších ako 20 rokov.
Táto parazitická rastlina hostiteľovi odoberá roztoky minerálnych a iných látok. Hostiteľa poškodzuje. Rastie v korunách listnatých a aj ihličnatých  stromov. Podľa hostiteľských rastlín môžeme vidieť tri poddruhy imela. Keď pozeráme na imelo z diaľky, tak vyzerá ako zelená guľa s priemerom asi pol až jeden meter.

Listy imela sú celokrajné, neopadavé a kožovité, protistojné, okrúhle a úzke, vajcovité.
.

Kvety imela sú drobné, štvorpočetné, dvojdomé, jednopohlavné. Samčie intenzívne voňajú, tak, ako má nenápadné kvety, tak aj kvitne celkom nenápadne.

Plodom imela je biela až nažltlá nepravá bobuľa, ktorá po rozomletí silne lepí. Je dokázané, že imelo rozširujú predovšetkým drozdovité vtáky, semená, ktoré prešli zažívacím traktom týchto operencov klíčia oveľa skôr a sú aj životaschopnejšie.

Výskyt imela bieleho je prakticky v celej Európe, objavíte ho však aj v miernom páse Ázie.

Druhy imela sú:

Imelo biele pravé (Viscum album subsp. album), které rastie na drevinách (napr. lipa, topoľ, jabloň, agát, javor, vŕba, breza, marhuľa, hloh, dub a i.).
Imelo biele borovicové (Viscum album subsp. austriacum), ktoré rastie na borovici a smreku.
Imelo biele jedľové (Viscum album subsp. abietis), ktoré rastie na jedli bielej.

Tajomná na prvý pohľad aj zaujímavá zimná zeleň uctievaná ako symbol nesmrteľnosti. Po stáročia známa u liečiteľov, už liečiteľstvo starých Keltov bolo úzko späté s imelom, vraj, prináša do domu šťastie a chráni pred zlom, inak ho nazývali aj „metlou duchov“ a malo vraj účinok proti nadprirodzeným silám. Verilo sa tomu, že imelo ktoré bolo narastené na hruške  uľahčuje počatie aj pôrod, ako aj tomu, že ak dali imelo, ktoré odtrhli z hlohu či jablone, malému dieťatku do kolísky, tak vtedy malo len pekné sny a bolo vyspinkané do ružova, bolo tak ochránené pre zlými duchmi a strašidelnými vidinami. Čarodeji - keltskí kňazi zvaní Druidi robili výťažky z bobúľ imela a zmiešavali ich s včelím medom aj voskom a živicou, to malo liečiť vredy a hnisavé rany, ktoré, ak dostal ich nositeľ infekciu, boli aj život ohrozujúce. V období zberu imela Kelti zastavovali všetky boje i vojny a v čase mieru používali imelo na výzdobu oltárov. Biele plody imela boli považované za talizman plodnosti. Azda to bolo základom pre vznik pôvodne anglickej tradície, ktorá v čase Vianoc dodnes dovoľuje pod zväzkom imelových vetvičiek pobozkať vyvolenú osobu. Ku tomu imelo slúžilo Druidom aj na znižovanie tlaku krvi a volali ho v tom čase "panacea", čo znamená "všeliek". Potvrdilo sa, že imelo naozaj znižuje tlak krvi a imelo je aj hojne využívané. Odborníci zistili, že imelo obsahuje: lektín, živice ako sú napr. viskotoxín,  vo väčšom množstve je toxický, ďalej alkaloidy, flavonoidy, cholín, acetylcholín, histamín, rôzne organické kyseliny, triterpény a iné.

 Z imela sa dnes získavajú látky na výrobu liečiv proti arterioskleróze
Imelo slúžilo ľuďom pri rôznych obradoch, v mágii a aj na liečenie. Verilo sa tomu, že imelo prináša šťastie, rovnako ako podkova alebo štvorlístok. V časoch Druidov, Gálov imelo sa muselo zbierať v noci pred splnom a to vždy na začiatku roka (pripadal na náš terajší mesiac november). Ako sa zachovalo v starých dokumentoch, kňaz musel najprv priviesť ku stromu s imelom dva býky, ktoré museli byť zviazané za nohy. Potom musel tieto býky obetovať a imelo po tomto obetnom akte, vraj, odsekol "zlatým kosákom" slúžiacim iba k tomuto účelu.  V starovekom Ríme sa imelo užívalo pri Saturnáliách. Vikingovia verili, že imelo má moc vzkriesiť mŕtvych. Magická rastlina imelo sa i v stredoveku používala ako protijed a to hlavne proti uhranutiu zlými duchmi z podsvetia, proti urieknutiu, uhranutiu nielen od duchov z podsvetia, ale aj zlými ľuďmi.  Takisto sa v stredoveku používalo imelo aj v liečiteľstve ako prostriedok na ženskú neplodnosť, bolo liekom proti žltačke, suchotinám, zimnici, preháňaniu  a aj  padúcnici.  V dvojtisícročnom kresťanskom svete je táto liečivá rastlinka porovnávaná s mocou Kristovou - uzdravovaním chorých a lazarov, takže imelo sa stalo počas nie iba storočí, ale tisícročí symbolom života a ochranným talizmanom jedincov, kmeňov, spoločenstiev, pretože ľudia verili, že že imelo udržuje a utužuje zväzky ľudí, lebo bobuľky imela sa k sebe pevne lepia.

O imele existuje aj dosť legiend. Podľa jednej bolo imelo voľakedy stromom, z dreva ktorého bol zhotovený kríž, na ktorom zomrel Kristus. Strom, vraj, od hanby zoschol, aby sa premenil na rastlinku, ktorá zahŕňa dobrom všetkých, ktorí pod ňou prejdú. Imelo vraj nosí šťastie tomu, kto je ním obdarovaný, no nie tomu, kto si ho sám zaobstará, či kúpi. Ďalšia z legiend hovorí, že pod imelom sa môžu všetky osoby, a to bez ohľadu na prítomnosť kohokoľvek iného, bozkávať, čo však platí iba v čase od Vianoc do Nového roku. Vraj ten, kto sa bozkáva pod imelom v uvedenom čase, ten sa sľúbi tomu druhému, hovorí staré ľudové príslovie. Imelo, tak ako i vetvičky ihličnatých drevín prináša podľa ľudovej tradície rodine šťastie, zdravie a úspech.

Faktom je, že dodnes vešiame imelo na dvere alebo ním zdobíme slávnostne prestretý štedrovečerný stôl počas sviatkov Vianoc  pre požehnanie, a hlavne ako prísľub šťastia obyvateľov toho domu. Ešte v tridsiatych rokoch minulého storočia sa u nás na Slovensku používal čaj  z imela na úpravu krvného obehu, proti kašľu ako i proti kŕčom a plody imela dávali deťom proti hlístam. A v dnešnej dobe sa o imele už vie: Droga znižuje tlak pri hypertónii, spomaľuje srdcový tep, zabraňuje krvácaniu, preto sa používa pri maternicových krvácaniach, krvácaní z nosa, dlhotrvajúcej menštruácii a krvácajúcich hemoroidoch. Tiež sa používa ako prostriedok proti kŕčom pri epilepsii, bolení hlavy, neuralgii, arterioskleróze, artróze a chronických ochoreniach kĺbov. Používa sa vo forme macerátu alebo odvaru. Príprava čaju – macerátu: 2 čajové lyžičky vňate imela a 200 ml studenej vody necháme 1 dňa vylúhovať. Precedené množstvo celé vypijeme ráno. Tú istú drogu zalejeme znovu 200 ml studenej vody a vypijeme večer. Príprava čaju – odvaru: 1 polievkovú lyžicu vňate imela zalejeme 300 ml vriacej vody a varíme 5 minút. Necháme vylúhovať 15 až 30 minút. Po precedení užívame 3 razy denne asi po 80 ml a to po jedle. Použitie imela ako liečivej rastliny je naozaj veľmi rizikové, treba sa zakaždým poradiť s lekárom, nevieme či nemáme v sebe niečo, čo by užívanie čaju z imela mohlo narušiť a skomplikovať nám tak zdravotné problémy.

Zloženie a množstvo účinných látok je do značnej miery závislé na druhu hostiteľa a na dobe zbere rastlinky. Zbierajú sa buď celá vetvičky alebo len samotné lístočky (Folium et sipites visci albi), vždy však bez plodov.

Vňať imela sa suší pri teplotách do 45 °C.
Za najkvalitnejšie sa považuje imelo z jablone, hlohu, duba či borovice, používať by sa naopak nemalo imelo z topoľa, ktoré vykazuje vysokú toxicitu. Pokiaľ je droga používaná na liečbu krvného tlaku, potom by sa mala zbierať v marci alebo novembri alebo v decembri,  pre liečbu iných chorôb je zber možný kedykoľvek. Imelo znižuje krvný tlak (rozširuje vlásočnice), má sedatívny vplyv na srdečnú činnosť, pôsobí močopudne, tlmí bolesti hlavy či pocity návalov krvi do hlavy (hlavne v klimaktériu), pomáha pri závratoch, zastavuje krvácanie, reguluje vylučovanie žlče a činnosť slinivky, užíva sa pri hypertyreóze (zvýšenej činnosti štítnej žľazy), pri krčových žilách, pri bercových vredoch sa doporučujú kúpele nôh, prospieva pri liečbe nočného pomočovania dospelých a pri bielom výtoku, pomáha i pri niektorých formách senné nádchy (v tomto prípade sa pridávajú k pitnej kúre výplachy nosu mierne osoleným macerátom z imela, lebo sa šnupe usušená droga), ako podporný prostriedok sa užíva pri liečbe rakoviny.

Vzhľadom k tomu, že niektoré účinné látky obsiahnuté v imele sa varom rozkladajú, podáva sa droga najčastejšie vo forme macerátu (imelo sa v množstve asi 8 g na 1/2 l vody luhuje v studenej vode najmenej 4 hodiny, podáva sa potom 2x až 3x denne) lebo tinktúry (20 až 40 kvapiek, 2x až 3x denne), lebo sa užíva jemne pomletá usušená droga v jednotlivej dávke do 1 g, denne max. 5 g. Informáciee v tomto odstavci sú prevzaté z knihy: Herbář léčivých rostlin, aut.: J. Janča, J.A.Zentrich, 2.diel.
O návrat imela do modernej fytoterapie sa zaslúžil predovšetkým Gaulthiers, ten v roku 1907 preukázal vplyv imela na zníženie krvného tlaku a dr. Kaelin, používal výťažok z imela pri neoperovateľných karcinómoch. V Anglicku a Francúzsku slúžilo imelo v 18. storočí ako diuretikum, antispazmodikum a kardiakum.

 Odtni svojho parazita!

Keď listy hromadne abdikujú na svoj sezónny mandát, odhalí sa realita. Tento les je obrazom našej spoločnosti. Paraziti, to nie je žiadna výnimka - oni sú jej integrálnou súčasťou, patria do nej a čo je najhoršie - sú jej podstatnou časťou.
Nechcem jav korupcie generalizovať, ale je všeobecne známe, že sú tu lekári s pacientami umierajúcimi z nedbanlivosti, ale s otrčenou dlaňou ("priplať si, nenechám ti peán v bruchu"), armáda flákajúcich sa štátnych úradníkov čakajúcich s prideleným razítkom na svoju šancu - udrieť razítkom skôr/či vôbec za šuštiacu obálku, policajti nevyšetrujúci mafiánske delikty - veď mafia platí lepšie ako štát, politici - ktorí pred voľbami s brilantnou logikou analyticky dokonale, jadrne popisujú problémy a dušujú sa ich riešiť, ale po voľbách nezrozumiteľne bľabocú vety, ktorým nerozumejú ani oni sami. Predsa neplniť sľuby vedúce k samolikvidácii je tak ľudské!
K tomu patrí samozrejme armáda hlupákov na druhej strane prepážky - tí čo platia. Tí starci a stareny (je to hlavne záležitosť staršej generácie), čo dokážu zlomiť aj najzarytejšieho entuziasticého začiatočníka, ktorý si pri nástupe do funkcie povedal "v živote nezoberiem". Nakoniec zoberie. Keď sa borí so zbytočnými pracovnými problémami a strojca týchto komplikácií mu odmietne zvýšiť plat - zároveň klienti mu denne núkajú úplatok - zoberie ho. Hnusí sa sám sebe, ale časom si zvykne. Pretože tu stále platí postsocialistický spoločenský štandard správania. Tradície sú hlúposť. Konzervujú status quo a brzdia vývoj. Ale jedna vianočná sa mi páči - tú doporučujem.
Imelo.
Vraj pre šťastie. Urobte to. Choďte do lesa a odtnite si svoj trs imela. Čím viacerí to urobíte, tým bude les zdravší. Neverte pseudoodborníkom, ktorí tvrdia, že imelo je poloparazit a hostiteľa nepoškodzuje. Blbosť. Choďte sa pozrieť do lesa na realitu. Konáre s hrčami imela schnú a strom s väčšinou suchých konárov nemá šancu. Neverte klamárom, ktorí parazitov prehlasujú za neškodných poloparazitov. Jeden incident je možno zanedbateľný, ale pri jednom to nikdy neostáva.
Polo/parazitovanie je pohodlná existencia, rozmáha sa a hostiteľa nakoniec zabije. Odtnite si svojho parazita!

Čítajte ďalej na stránke blogera Michala:

http://michalrozanek.blogspot.com/2007/12/odtni-svojho-parazita.html 

Imelo biele 
-priaznivo pôsobí pri vysokom krvnom tlaku
-priaznivo ovplyvňuje srdcovú a nervovú činnosť
-pôsobí protiskleroticky
- má preventívne a nešpecifické protinádorové účinky
Spôsob užívania: Do pohára 10 - 20 ml vody nakvapkáme 15 kvapiek extraktu. Krúživým pohybom premiešame a pred prehltnutím chvíľu podržíme v ústach. Bezprostredne po použití nezapíjame. Extrakty užívame na lačno, alebo aspoň 20 min. pred jedlom, najlepšie 3xdenne. Deťom podávame 5 kvapiek do 50 ml vody 3xdenne.
Doporučujeme pravidelnosť dávkovania, a to počas 3 až 6 týždňov. Pri užívacej kúre je nutný prísun tekutín min. 2 až 3 litre denne. Na začiatku užívania môže dôjsť k prechodnému zhoršeniu problémov, tento prejav organizmu je ozdravovacou reakciou, preto kúru neprerušujeme. Postačí úprava dávkovania na 5 kvapiek, a to 5 krát až 6 krát denne. V priebehu niekoľkých dní, keď sa stav upraví, tak pokračujeme v dávkovaní 3 x denne 15 kvapiek. Pri akútnych problémoch užívame každú štvrťhodinu 5 kvapiek až do ústupu problémov, a to z pravidla počas niekoľkých hodín až jedného dňa, potom pokračujeme v štandardnom dávkovaní.
Cena: 139,00 Sk
http://www.stalezdravie.sk/product_info.php?products_id=1410&osCsid=q3emh4mrc8pjj5o2fmhg7ba0j6

A aké ďalšie rastlinky číhajú na nás so svojou jedovatou krásou?

Čítajte ďalšie stránky...

 

Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

Vsevjednom.cz


Cezmína