Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.

 

 

Pustite si video je tu nádherný spev vtákov a krásna relaxačná hudba...

 

NATIVE PLANTS ~ MUSIC by DEUTER

http://www.youtube.com/watch?v=zt8eJ3sPUts#t=27

 

Top 30 krásnych, ale
jedovatých
kvetov
sveta
Tu sú:
Datura
Opium
Azaleas
Conium
Grevillea
Bloodroot
Henbane
Milkweeds
Bloodroot
Aconitum
Lathyrus
Centaurea
Milkweeds
Apocynum
Pokeweeds
Brugmansia
Ranunculus
Duranta erecta
Rhododendron
Baptisia australis
Nerium oleander
Atropa belladona
Euphorbia lathyris
Silybum marianum
Echium plantagineum
Delphinium or Larkspur
Scotch Broom/Cytisus scoparius
Lily of the valley or Convallaria majalis
Blue cohosh or Caulophyllum thalictroide
Yellow Jasmine or Gelsemium sempervirens

 

 

POPÍNAVKY a PLAZIVKY

Hrachor - LATHYRUS - Sweet pea

Lathyrus je z rodu Fabaceae a obsahuje približne 160 druhov. Hrachor je domáci v miernych oblastiach s členením 52 druhov v Európe, 30 druhov v Severnej Amerike, 78 v Ázii, 24 v tropickej východnej Afrike a 24 v miernom podnebí Južnej Ameriky. K dispozícii sú ročné a viacročné druhy, ktoré môžu byť plazivé alebo husto rastúce. Tento rod má mnoho častí, vrátane Orobus, ktorá bola kedysi samostatným rodom.
Pestované druhy sú náchylné k plesňovým infekciám, vrátane múčnatky.
Ostatné druhy sú pestované pre potraviny, vrátane indického hrášku (Lathyrus sativus) a červeného hrachu (Lathyrus Cicera), a menej často Cyprus dánsky (Lathyrus ochrus) a španielsky vetchling (Lathyrus clymenum). Hľúzovitý hrach (Lathyrus tuberosus) sa pestuje ako koreňová zelenina pre svoje jedlé škrobové hľúzy. No semená niektorých druhov Lathyrus obsahujú toxické aminokyseliny, kyselina oxalyldiaminopropionic a ak by ste ich jedli vo veľkom množstve, môže spôsobiť lathyris vážne ochorenie.

POZOR! Semená hrachora sú jedovaté! Obzvlášť na deti a psíkov dávať pozor, aby ich nejedli. V semenách sa nachádza predovšetkým lathyrogen β-N-(γ-L-glutamyl)-aminopropionitril. Rastliny spôsobujú otravy a alergie. Príznaky otravy: Akútna toxicita sa nevyskytuje. Nebezpečný by bol príjem tohto lathyrogenu v dobe tehotenstva. V laboratórnych skúškach na zvieratách bol preukázaný teratogenný účinok. Vážnou intoxikaciou je osteolathyrismus, ktorý sa dostaví ako následok dlhodobého príjmu uvedenej látky. Jeho prejavom je skrivenie chrbtice, končatín a ďalšie deformácie kostry človeka či zvieraťa.

Hrachor (Lathyrus) je letnička z čeľade bôbovitých a je príbuzná jedlého hrachu. Rastie v južnej Amerike a v afrických trópoch. K nám sa dostala niekedy v 18. storočí, jej prvé záhradné odrody začali vznikať v druhej polovici 19. storočia. Dnes sa pestuje veľké množstvo hybridov líšiacich sa nielen farbou kvetov, ale aj ich veľkosťou alebo veľkosťou rastliny, novšie odrody mávajú aj kvety zvlnené, pruhované alebo dvojfarebné avšak mnohé z uvedených hybridov nevoňajú. Škála farieb kvetov siaha od bielej cez jemne žltú, ružovú a tmavo červenú až k levanduľovo modrým a temne fialovým tónom. V našich predajniach, záhradkárstvach možno zakúpiť aj zaujímavú farebnú zmes semien hrachora.

Všetky druhy hrachora vyžadujú slnečné a teplé stanovište, pôda by mala byť stredne ťažká, výživná a vápenatá. Hrachor neznáša pôdy ťažké a zamokrené, v suchých a málo výživných pôdach tvoria krátke stonky a malé kvety, niekedy môže dôjsť aj k opadu púčikov. Semená sa môžu ukladať do pôdy už od marca - do riadku pozdĺž opornej konštrukcie, vždy po 2 až 3 semenách v intervale 10 cm. Hrachory obohacujú pôdu o dusík, napriek tomu je dobré  pohnojiť ich občas kompostom, rohovými odrezkami a trochou žihľavovej vody. V letných horúcich dňoch je tiež nevyhnutná výdatná zálievka. Hrachory sa šplhajú až do výšky 1,5-3 m. Len nízke odrody zostávajú 25 až 40 cm nad zemou. Všetky kultivary kvitnú od júla do októbra.

V záhradách sa hlavne používa hrachor voňavý (Lathyrus odoratus). Je to jednoročná bylina s listami zakončenými úponkami. Kvety sú veľké biele, ružové a červenkasté až fialové.

Hrachor aj ako trvalka
Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorov jediná popínavá trvalka. Dorastá až do dvoch metrov. Kvitne v hroznovo bielych, ružových alebo červených kvetoch na dlhých stopkách. Vyžaduje plné slnko, humóznu, úrodnú a dobre prevzdušnenú pôdu. Na jeseň je vhodné pre bohaté kvitnutie v budúcom roku pôdu skypriť a pohnojiť, neodporúča sa však priame organické hnojenie. Kvitnúce viacfarebné hrachorové kostrnky vám vydržia veľmi dlho vo váze a navyše príjemne prevoňajú celú izbu.
Jedlá fazuľa kvitne do polovice septembra. Mladé plody - struky sú vhodné k jedlu, podobne ako varené zrelé semená, čo sú veľké farebné fazuľové bôby. Vo veľmi suchom počasí rastliny často zalievajte a roste kvety, aby ste tým podporili nasadenie väčšieho množstva plodov. Čím viac sa ich zožne, tým viac rastliny zakvitnú a tým viac sa zožne ďalších jedlých strukov.
Formovateľné popínavky
Hrachor aj fazuľa sú veľmi ľahké, takže sa budú šplhať tam, kde im "vytvarujete cestu hore". Či už je to mriežka z dreva alebo umelej hmoty, drôtený plot alebo konštrukcie, vŕbové prútie či natiahnuté povrázky. Môžete ich vysadiť aj do zavesených nádob, potom budú výhonky klesať dole v krásnych girlandách. Fantázii sa medze nekladú, hrachory aj fazuľa budú plniť vaše priania, porastú tam, kam budete chcieť.

U nás poznáme nasledujúce druhy hrachorov

Hrachor trávolistý plstnatý (Lathyrus nissolia subsp. pubescens)
Hrachor trávolistý pravý (Lathyrus nissolia subsp. nissolia)
Hrachor horský (Lathyrus linifolius) (Reichard) Bässler
Hrachor rôznolistý (Lathyrus heterophyllus) L.
Hrachor jarný (Lathyrus vernus) (L.) Bernh.
Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus) L.
Hrachor lúčny (Lathyrus pratensis) L.
Hrachor žltoplodý (Lathyrus ochrus) (L.) DC.
Hrachor hrachovitý (Lathyrus pisiformis) L.
Hrachor čierny (Lathyrus niger) (L.) Bernh.
Hrachor popínavý (Lathyrus clymenum) L.
Hrachor tangerský (Lathyrus tingitanus) L.
Hrachor hľúznatý (Lathyrus tuberosus) L.
Hrachor bahenný (Lathyrus palustris) L.
Hrachor pačočkový (Lathyrus aphaca) L.
Hrachor trávolistý (Lathyrus nissolia) L.
Hrachor širolistý (Lathyrus latifolius) L.
Hrachor chlpatý (Lathyrus hirsutus) L.
Hrachor Cizrnový (Lathyrus Cicera) L.
Hrachor lesný (Lathyrus sylvestris) L.
Hrachor ročný (Lathyrus annuus) L.
Hrachor siaty (Lathyrus sativus) L.
Hrachor panónsky (Lathyrus pannonicus) (JACQ.) Garcke
Hrachor panónsky pravý (Lathyrus pannonicus subsp. pannonicus)
Hrachor panónsky mliečny (ČR chlumní)(Lathyrus pannonicus subsp. collinus)


 

LATHYRUS NISSOLIA L. – Hrachor trávolistý

 

Synonymus: Nissolia uniflora Moench, Anurus linifolius C. Presl, Orobus nissolia (L.) Foyer., Lathyrus phylloideus Lager in Cariot
Čeľaď: Fabaceae Lindl. – bôbovité
RRastie v strednej, západnej, východnej a južnej Európe, v severnej Afrike a západnej Ázii. U nás sa vyskytuje iba roztrúsene až ojedinele. Hrachor trávolistý rastie na suchých trávnatých stanovištiach, tvorí lemy krovín a teplých lesov, okraje polí a ciest. Často osídľuje čerstvo narušené stanovištia (okraje komunikácií či lúčne kazy).

 

 

Hrachor je jednoročná bylina, ktorá má dlhé vretenovité korene. Lodyhy sú priame, vysoké až 60 cm, hranaté, lysé, nevetvené. Listy sú redukované takmer prisadnuté, čiarkovité, až 16 cm dlhé. Listy majú 3-5 žiliek a sú lysé, jasne zelené až sivasté; palisty sú šidlovité a dlhé až 2 mm. Stopky kvetenstva sú až 15 cm dlhé, kvetenstvo s 1–2 kvetmi. Kalich je zvonkovitý, kališné cípy kopijovité. Koruna je červenofialová lebo ružovofialová, s tmavšími žilkami. Lusky až so 17 semenami, okolo 6 cm dlhé, lysé lebo krátko chlpaté.

 

 

Hrachor trávolistý je rozlišovaný do dvoch poddruhov: Lathyrus nissolia subsp. nissolia L. (hrachor trávolistý pravý) a Lathyrus nissolia subsp. pubescens (Beck) Soják (hrachor trávolistý pýrovitý).
Hrachor trávolistý na Slovensku patrí k druhom zraniteľným, je chránený i zákonom (VU/§. V Českej republike je hrachor trávolistý Červeným zoznamom ohrozených druhov rastlín zaradený medzi nedostatočne preštudované druhy a vyžadujúce ďalšiu pozornosť skúmania (C4b) . Na fotkách je Lathyrus nissolia subsp. pubescens.

 


 

Lathyrus odoratus - Hrachor popínavý

 

 

Hrachor je jednoročná rastlina s výškou okolo 150 cm. Semená vysievame od marca do mája. Rastlina preferuje slnečné stanovište a závetrie. Rastlina klíči približne dva týždne, ideálna teplota je okolo 15 stupňov. Pokiaľ chcete pestovať v záhradke hrachor voňavý - latinsky (Lathyrus odoratus) - s jemnými voňavými kvetmi, tak berte na vedomie, že si vyžaduje oporu, má rád slnečné stanovište chránené pred vetrom, pravidelnú zálievku a prihnojovanie. Keďže je Hrachor voňavý (Lathyrus odoratus) mrazuvzdorný, dobre rastie zo skorej jarnej sejby a to predstavuje, že ho môžete zasiať do zeme už od polovice marca. Keď majú semenáčiky asi 25 cm, zaštipneme ich, lepšie sa rozrastú a budú bohatšie kvitnúť. Keďže rastliny sa tvorbou semien vysiľujú, odkvitnuté kvety včas odstraňujeme. POZOR! Semená sú jedovaté!

 

(Lathyrus odoratus)

Hrachor popínavý kráľovský modrý - Lathyrus odoratus

  

 

Hrachor horský

(Lathyrus linifolius) (Reichard) Bässler

 

LATHYRUS LINIFOLIUS hrachor horský (Reichard) Bässler
Synonymum: Lathyrus macrorrhizus Wimm., Lathyrus montanus Bernh., Orobus linifolius Reichard, Orobus tuberosus L.
Slovenské mená: hrachor horský (Dostál 1950)
České mená: hrachor lnolistý (Dostál 1989), hrachor horský (Dostál 1950, Kubát 2002)
Čeľaď: Fabaceae Lindl. – bôbovité
Hrachor horský rastie v strednej, západnej, južnej a severnej Európe, na východe zasahuje na Balkánsky polostrov, na západnej strane do Čiech a ďalej do Pobaltia a severného Ruska a k severnej Afrike.  U nás na Slovensku prechádza cez východné hranice druhu a rastie roztrúsene od pahorkatín do hôr, druhotne aj inde. Rastie na kyslých, nevápnitých pôdach, zvyčajne v polotieni vo svetlých listnatých lesoch, v lesných lemoch, na pasekách, pozdĺž lesných ciest, na lúkach a aj na medziach. Kvitne od apríla do júna.

 

 

Je to vytrvalá bylina s plazivým podzemkom, vysoká 15-35 cm. Stonka je poliehavá, vystúpavá až priama, úzko krídlatá, listy sú z 2-3 párov lístkov, sú zakončené hrotom. Lístky sú vajcovité až šidlovité, celokrajné, 1-2 mm široké, na vrchole zaokrúhlené, s nasadenou špičkou alebo zašpicatené. Kvetenstvo je strapcovité, nie príliš bohaté (najčastejšie 2-4 kvety), kvetné stopky sú rovnako dlhé alebo len o málo dlhšie ako podporný list. Koruna kvetov je dlhá 11-13 mm, sfarbená svetlo červenofialovo, pri odkvitnutí špinavo modro. plodom je struk, semená sú guľovité až stlačeno guľovité.
Hrachor horský si možno zameniť s Hrachorom jarným (Lathyrus vernus), ktorý však  má širšie, inak tvarované listy, tie sa navyše plne rozvíjajú až po odkvitnutí a má nekrídlatú lodyhu. Hrachor čierny (Lathyrus niger) má opäť nekrídlatú lodyhu a v priemere viac párov lístkov a viac kvetov v kvetenstvách. V Červenom zozname ČR je zaradený k ohrozeným druhom (C3). Zákonom chráneným druhom je v Maďarsku.

 

 

Hrachor rôznolistý

Lathyrus heterophyllus L.

 

 

Lathyrus heterophyllus L. - hrachor rôznolistý
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Rozšírenie: Juhozápadná, stredná a južná (iba severné Taliansko) Európa. U nás sa vyskytuje zriedkavo. Naším územím prechádza iba cez východné hranice areálu svojho druhu. Rastie na skalách, čistinách, okrajoch lesov, v opustených lomoch a krovinách, predovšetkým na bázických podkladoch, spravidla na plytkých kamenistých pôdach, na polotienistých až tienistých stanovištiach.

 

 

Sú to vytrvalé, 60-200 cm dlhé byliny s poliehavými až popínavými, krídlatými, lysými, hranatými stonkami. Dolné listy sú s jedným jarmom, horné listy sú s 1-3 pármi lístkov zakončených v 2-3 ramenách úponkami. Lístky podlhovasté, kopijovité, elipsovité, vajcovité až široko elipsovité, 4-8 cm dlhé, 1-5 cm široké, s tromi silne a dvoma slabšie vyjadrenými súbežnými žilkami. Palisty polostrelkovité 18-48 mm dlhé. Stopky kvetenstvo 10-22 cm dlhé, kvety šikmo odstáte so sýto ružovou korunou 14-18 mm dlhou, krídla a člnok zelenkasté. Kvitne od júla do augusta. Plodom je 2-9 semenný, 60-85 mm dlhý struk.  Hrachor rôznolistý je Červeným zoznamom radený medzi kriticky ohrozené druhy v Českej kvetene (C2R), zákonom je chránený v rovnakej kategórii (§ 2). U nás nie je chránený, keďže u nás ho vidno iba veľmi zriedkavo.

 

Hrachor jarný

(Lathyrus vernus) (L.) Bernh.

 

 

Lathyrus pannonicus (JACQ.) hrachor panónsky mliečny

Garcke subsp. COLLINUS (Ortmann) Soo

hrachor panónsky chlumní

 

 

Lathyrus pannonicus (JACQ.) hrachor panónsky mliečny Garcke

subsp. COLLINUS (Ortmann) Soo - hrachor panónsky chlumní

Syn.: Orobus lacteus Bieb., Lathyrus albus var. macrorrhizus (Neilr.) Čelak., Lathyrus versicolor (JF Gmelin) Beck, Lathyrus pannonicus (JACQ) Garcke
subsp.lacteus (Bieb.) Dostál, Lathyrus lacteus (Bieb.) Wissjul.

 

 

Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Stredná, juhovýchodnej a východnej Európa - od Porýnia po Povolžie. Územím SR prechádza severná hranica areálu hrachora panónskeho. V ČR sa vyskytuje roztrúsene predovšetkým v Českom stredohorí, Českom krase a na južnej Morave.
Rastie na trávnatých a krovinatých stráňach, v lesných lemoch aj svetlých lesoch, väčšinou na bázickom podklade, v pásme nížin až pahorkatín, až do nadmorskej výšky 600 m.
Je vytrvalá bylina 20-50 cm vysoká, byľ priama, hranatá, hladkoplodá, zvyčajne nevetvené, listy s 2-3 pármi lístkov, palisty polostrelkovité, lístky čiarkovité až 8 cm dlhé, kvetenstvo 2-6 aj so stopkou zhruba rovnako dlhé ako jeho podporný list,  cípy listeňov sú lysé alebo len horné s ojedinelými chlpmi, koruna žltobiela, pavéza niekedy ružovkastá, kvitne od apríla do júna. Plodom je podlhovasto čiarkovitý struk.

 

Možné zámeny: Od nominátneho poddruhu (Lathyrus p subsp. Pannonicus), ktorý sa u nás vyskytuje zriedkavo tak ako na východnej Morave, sa odlišuje predovšetkým dĺžkou podporného listu - u nominátnej subspecie je kratšia než kvetenstvo, Lathyrus p subsp. collinus ho má rovnako dlhý ako kvetenstvo.

 

 

Na slovenskom území je hodnotený ako ohrozený druh (ako Lathyrus lacteus) a je tu aj chránený zákonom (EN/§). Hrachor panónsky chlumní patrí medzi silne ohrozené taxóny českej kveteny (C2b), zákon ho chráni spoločne s nominátnym poddruhom dokonca v kategórii kriticky ohrozených druhov (§ 1).

 

 Lathyrus pratensis L.

Hrachor lúčny - Hrachor luční

 

 

Synonymum: Orobus pratensis ( L. ) Dolly
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Kde rastie: Od Pyrenejí a Britských ostrovov, cez strednú a východnú Európu do Strednú Áziu. Na severe sa vyskytuje v celej Škandinávii, na juhu po južné Taliansko a Balkán, ďalej potom na Kaukaze, izolovane na severe Afriky, v Etiópii a v Himalájach, zasahuje až do Číny. Zavlečený na Nový Zéland a do Severnej Ameriky. U nás sa vyskytuje na celom území hojne až roztrúsene. Má rád svetlé vlhkejšie lesy a lesné lemy, vlhké lúky, priekopy a brehy vôd, rumoviská, okraje komunikácií. Darí sa mu na čerstvých vlhkých pôdach bohatých na živiny.

 

 

Je vytrvalá 40 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha vetvená, tenká, poliehavá alebo popínavá, hranatá, jemne chlpatá až vypĺznutá. Listy stopkaté, sudosperené s 1 párom lístkov, zakončené rozvetvenými úponkami, lístky podlhovasté až kopijovité, 12-35 mm dlhé, 2-12 mm široké, riedko chlpaté až holé, palisty polostrelkovité, veľké ako listy. Strapcovité kvetenstvo vyrastá z úžľabia listov, je dlho stopkaté s 2-12 kvetmi. Kalich pravidelný, päťcípy,
zvonkovitý, cípy približne rovnako dlhé ako rúrka. Koruna žltá, 10-17 mm dlhá, pavéza dlhá ako nehet. Plodom je struk s 1-9 semenami. Kvitne od júna do augusta. Hrachor lúčny sa využíva ako krmovina.

 

 

 Lathyrus CICERO L. - hrachor Cizrnový

Synonymum: Lathyrus purpureus C.Presl, Lathyrus cicer Gaud.
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité.
Pôvodné pôsobisko druhu sa tiahne od ostrovov Madeira a Kanárske ostrovy cez severnú Afriku a južnú Európu až na Blízky východ, Kaukaz vrátane Dagestanu a do Strednej Ázie až do Kazachstanu a severného Pakistanu. Zasahuje až do Rumunska a na ukrajinský Krym, bol zavlečený na sever severoamerickej Kalifornie a do stredného Chile. Do ČR je občas prechodne zavlečený tak, ako aj na Slovensko. Rastie na poliach ako burina, aj na suchších pastvinách a úhoroch, násypoch a rumoviskách, pozdĺž ciest. Kvitne od marca do júna.
Jednoročná bylina, lodyha popínavá, 15-50 cm dlhá, krídlatá, listy s 1 párom lístkov a vetvenými úponkami, lístky kopijovité až čiarkovité, až 9 cm dlhé a 6 mm široké, palisty polostrelkovité. Kvety jednotlivé, stopky až 3 cm dlhé, kalich zvonkovitý, 2 - 3krát dlhší ako rúrka, koruna jasne červená, až 14 mm dlhá. Plodom je lysý struk s 2-5 semenami.

 

 

Lathyrus palustris L.

Hrachor močiarny - Hrachor bahenný

 

 

Synonymum: Orobus palustris (L.) Rchb., Lathyrus myrtifolius Muhl. ex Willd., Orobus myrtifolius (Muhl.ex Willd.) A.Hall, Lathyrus pilosus Cham.
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Kde rastie? Je to severoeuroazijský, prevažne kontinentálny druh, vyskytuje sa aj v miernom pásme Severnej Ameriky. Severné hranice rozľahlého euroázijského priestoru presahuje od Islandu cez sever Škandinávie a európskej časti Ruska na Sibír a Ďaleký východ - Sachalin, zasahuje aj do Japonska, južné hranice prechádza v Európe Pyrenejským polostrovom, severným Talianskom, Balkánom a Ukrajinou. Na Slovenku bol zaznamenaný úbytok lokalít v ktorých sa nachádza. Vyskytuje sa na Záhorí (Závod - NPR Abrod), v Podunajskej nížine (Svätý Jur - NPR Šúr, Sládkovičovo - Nový Dvor, Číčov, Landor, okolie Komárna), v hornom Pohroní (Heľpa, Telgárt, Vernár) a v Poiplí, na juhovýchode krajiny v Potisí a pri rieke Latorici.

 

 

V ČR sa vyskytoval v minulosti roztrúsene, dnes zriedkavo. Hojnejší výskyt možno sledovať len pozdĺž väčších vodných tokov, predovšetkým v strednom Polabí (od Záboří nad Labem až po Kelské Vinice, asi 20 lokalít), v juhomoravských úvaľoch (okolie Nejdku, Lednice, Nových Mlynov, Tvrdonice a sútoku Moravy s Dyjí, 10 lokalít) a v Hornomoravskom úvale - v Litovelskom Pomoraví u Olomouce, u Záhlinice na Kroměřížsku (v roku 2007 objavená lokalita Čistá) a u Kojetína (Včelínské lúky - prežíva posledných pár jedincov), ojedinele sa vyskytuje v južných Čechách (Budějovická panva). Rad lokalít už zanikla ako napríklad Dolné Poohří, Podkrušnohorská panva, Dolné Pojizeří, Českokamenická a Českolipská kotlina, Polomené hory, okolie Ralsko, Ostravská panva a ďalšie.

 

 

Rastie na vlhkých až močaristých lúkach a slatinách, často v porastoch vysokých ostríc a rákosia, v postranných spoločenstvách nivných krovín a v brehových porastoch vodných tokov, rybníkoch a hlbočine, na slnečných až polotienistých miestach. Vyhľadáva periodicky zaplavované stanovištia s humóznymi pôdami na bázických podkladoch, vápnitých.
Je silne ustupujúci druh a je ohrozený zmenami a zánikom vhodných biotopov (nadmerné hnojenie, odvodňovanie a rozorávání lúk, úpravy brehov vodných tokov a rybníkov). U nás na Slovensku je tento druh hodnotený ako ohrozený druh (EN), tiež je chránený zákonom. Územná ochrana je zaistená iba na časti lokalít (napr. na slovenskom NPR Abrod a NPR Šúr, NPR Libický luh, PR Mokřiny u Vomáčka, NPR Krivé jazero, PR Plané lúčky). Zákonom chráneným je aj v Maďarsku a v Nemecku ako zvlášť chránený druh. Hrachor bahenný je zaradený ku kriticky ohrozeným druhom českej kveteny (C1T), v rovnakej kategórii je chránený aj zákonom (§1).

 

Lathyrus SYLVESTRIS L. - Hrachor lesný

 

 

Synonymum: Lathyrus variegatus Gilib., Lathyrus silvester L. subsp. platyphyllus ( Retz. ) Čelak., Lathyrus pyrenaicus Jord.
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Vyskytuje sa skoro v celej Európe, od juhu Anglicka do stredného a južného Ruska, na Kaukaze, v Zakaukazsku a na západnej Sibíri, na severe zasahuje do južného Švédska, tiež v mnohých oblastiach Európy južnej a v severozápadnej Afrike. Zavlečený aj do Severnej Ameriky. U nás rastie roztrúsene od nížin do podhoria, do hôr vystupuje ojedinele.
Rastie v krovinách, v lesných lemoch, na pasekách, vo svetlých lesoch, pozdĺž ciest.

 

 

Vytrvalá popínavá bylina vysoká 60-250 cm. Stonka je nápadne krídlatá, listy sú stopkaté, stopka je úzko krídlatá, listy majú len jeden pár lístkov, sú zakončené zvyčajne trojramennými úponkami. Lístky sú podlhovasté, kopijovité až čiarkovito kopijovité, celokrajné, nezvlnené, palisty sú polostrelkovité, bylinné. Kvetenstvo je strapcovité, nie príliš bohaté (4-7 kvetov), kvetné stopky sú kratšie alebo len o málo dlhšie ako podporný list.
Kvety sú pestré, ružové až ružovofialové, pavéza je na vrchnej strane zelenkavá, člnok je žltkastý alebo hnedastý. Listové cípy sú približne rovnako dlhé alebo kratšie ako listene, rúrka. Plodom je struk, semená sú guľovité. Kvitne od júna do augusta.

 

 

Lathyrus hirsutus L. - Hrachor chlpatý

 

 

 

Synonymum: Lathyrus hirtus Ten., Lathyrus variegatus Host
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Rastie v západnej, južnej a strednej Európe, na sever po ČR, Slovensko a Poľsko. Ďalej juhozápadnej Ázie, na východ po Afganistan, tiež Azorské ostrovy a severná Afrika. Zavlečený aj do niektorých oblastí Severnej Ameriky, predovšetkým juhovýchod a tichomorské pobrežie USA, tiež do argentínskej provincie Buenos Aires a Uruguaja. U nás sa vyskytuje roztrúsene v termofytiku, zriedkavo v mezofytiku, od planárneho do suprakolínneho stupňa.

 

 

Rastie na rúbaniskách, trávnatých svahoch, úhoroch, okrajoch komunikácií v lesných lemoch, krovinách a ako burina v poliach, predovšetkým na bázických podkladoch, spravidla na ľahších, plytkých až stredne hlbokých pôdach na suchých, teplých, slnečných až polotienistých stanovištiach. Kvitne od júna do augusta.
Jednoročná až dvojročná 30-100 cm dlhá bylina s vystúpavými až priamymi alebo popínavými, krídlatými, riedko chlpatými stonkami. Listy sú s jedným párom lístkov zakončené vetvenými úponkami. Lístky krátko stopkaté, podlhovasté, kopijovité až čiarkovité, 30-75 mm dlhé, 5-15 mm široké, na vrchole tupé, s nasadenou špičkou. Palisty polostrelkovité, 7-18 mm dlhé, 1-2,5 mm široké. Stopky 4-15 cm dlhé. Kvetenstvo s 1-3 kvetmi. kvety šikmo odstúpené s korunou červenofialovou, po odkvitnutí modrofialovou, 12-15 mm dlhou, člnok zelenkavo biely, krídla približne rovnako dlhé ako člnok, kratšia ako pavéza. Plodom je 1-8 semenný, 20-40 mm dlhý, zizanioides štetinatý, hnedý struk.
Hrachor chlpatý je Na slovenskom je z hľadiska ohrozenia hodnotený ako druh zraniteľný (VU). V ČR je Červeným zoznamom radený medzi kriticky ohrozené druhy kveteny (C1).

 

 

Lathyrus VENETUS (Mill.) Wohlf.

Hrachor benátsky

 

 

Synonymum: Lathyrus multiflorus Petera., Lathyrus variegatus (Ten.) Gren. et Godry., Orobus serotinus J.Presl, Orobus venetus Mill., Orobus vernus var.latifolius Rochel
Slovenské mená: hrachor benátsky (Dostál 1950), hrachor benátsky (Dostál - Červenka 1991, Marhold - Hindák 1998)
České mená: hrachor benátsky (Dostál 1950), Lecha benátska (Dostál 1989, Dostál - Červenka 1991)
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - Bôbovité
Vyskytuje sa na Sicílii a Korzike a od Apeninského polostrova cez južné Alpy - Francúzsko, Švajčiarsko, Taliansko, ďalej štáty bývalej Juhoslávie, Albánsko, Grécko, Bulharsko a Turecko. Na sever po Rumunsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko, na východ po Ukrajinu a Južné Rusko. V Bratislavskom kraji nerastie. Známe sú iba skupiny zo Zobora na juhu pohoria Tríbeč. Rastie v tienistých dubovo - hrabových lesoch, v lesných lemoch a okrajoch, TIEŽ v sutinových lesoch, prevažne na vápenci (zriedkavejšie aj na inom podklade), na humóznych, vlhkých pôdach od nížin do výšky viac ako 1200 m.

 

 

Trváca rastlina vysoká 30-40 cm, byle jednotlivé, priame, nerozkonárené, hranaté. Listy stopkaté, lístky okrúhle vajcovité, 4 × 2-3 cm končisté, prílistky okrúhle vajcovité, žilnatina málo vystúpavá, žilky 2-3 pároch, na konci miznúce, vädnúce listy voňajú kumarínom. Strapce s 4 až 30 kvetmi, pripomínajúcimi L. niger, vreteno krátko chlpaté, koruna 10-15 mm dlhá, svetlofialová. Plod je hnedo žliazkatý struk do 4 cm dlhý. Kvitnutie máj až jún.

 

 

Vzhľadom na veľmi malý areál na slovenskom území ide o ohrozený druh, v Červenom Zoznam je zaradený medzi zraniteľné (VU), je Zákonom chránený (§), Rovnako aj v Maďarsku. Je zaradený aj do Červenej knihy Ukrajiny a Ruska. Okrem vzácnosti, ktorá predstavuje sama o seba isté riziko, ho môže ohroziť zmena drevitého zloženia porastov, v ktorých sa vyskytuje. Slovenská lokalita leží na severnej hranici rozšírenia hrachora benátskeho a je pomerne vzdialená od najbližších, južnejšie ležiacich lokalít v Maďarsku.
 

 

Lathyrus DIGITATUS (M. Bieb.) Fiori - hrachor

 

 

Synonymum: Lathyrus cyaneus (Steven) K. Koch, Lathyrus cyaneus subsp. digitatus ( M. Bieb.) Ponert, Lathyrus sessilifolius (Sibth. et Sm.) Ten., Lathyrus
tempskyanus (Freyn et Sint.) K. Maly, Orobus cyaneus Steven, Orobus digitatus M. Bieb., Orobus sessilifolius Sibth.et Sm.

 

Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Druh rastúci od Talianska (len v horách v južnej časti polostrova) a Tuniska cez Balkán do Turecka a Libanonu, izolovane ešte na Kryme, rastie na kamenistých miestach vo svetlých borovicových alebo dubových lesoch alebo vo vždyzelených krovinách, v nadmorských výškach 200-1500m

 

 

Vytrvalá bylina s tenkými, vystúpavými alebo priamymi, nekrídlatými stonkami vysokými 15-40 cm. Listy sú striedavé, takmer sediace, tvorí je 1-2 páry veľmi blízkych lístkov; lístky sú čiarkovité 2-7 cm dlhé a často len 2-4 mm široké, najčastejšie s 3 súbežnými žilkami; palisty sú kopijovité, asi 12 mm dlhé. Kvetenstvo tvorí 3 - 6kveté hrozno, rovnako dlhé alebo dlhšie ako podporné listy; kvety sú stopkaté; kalich je 6-9 mm dlhý, dolné zuby sú trochu kratšie ako listene trubka; koruna je 1,5-2 cm dlhá, pruhovaná alebo modrastá. Plody sú v obryse čiarkovité okolo 3-5 cm dlhé struky.

 

Lathyrus japonicus Willd.

Hrachor japonský

 

 

Synonymum: Lathyrus aleuticus ( TG White ) Pobeda., Lathyrus maritimus var. aleuticus T. G. White, Lathyrus maritimus var. pubescens ( Hartm. ) X. Y. Zhu, Lathyrus maritimus subsp. pubescens ( Hartm. ) C. Regel, Lathyrus maritimus f pubescens ( Hartm. ) Saelan, Pisum maritimum L., Pisum maritimum var.pubescens Harta., Pisum pubescens Harta.
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité

 

 

Rastlina s obrovským areálom na celej severnej pologuli, predovšetkým na morských pobrežiach, v miernom pásme Európy rastie na pobreží Severného a Baltského mora, v boreálnom a arktickom pásme od Islandu cez Špicbergy, celú Škandináviu a ďalej na severnom pobreží Sibíre. Zavlečená na Azorské ostrovy, vo východnej Ázii na pacifickom pobreží Ďalekého východu, v Kórei, severnej Číne a Japonsku. V Severnej Amerike je známa ako z pacifického pobrežia na juh až po Kaliforniu, tak aj z východnej časti na juh po Delaware. Vo vnútrozemí je oveľa miestne sústredenejších, v Severnej Amerike zasahuje do oblasti okolo veľkých jazier. Z južnej pologule sa uvádza tiež v Čile; tu je na mieste otázka pôvodnosti alebo zámeny.

 

 

Rastie na piesočnatých miestach, prevažne na morských brehoch, zriedkavejšie vo vnútrozemí. Je to vytrvalá bylina s plazivými odnožami, byle sú poliehavé až ovíjavé, 0,5-1,5 m dlhé, hranaté, ale nekrídlaté. Listy sú striedavé, stopkaté, sudopérové, zakončené jednoduchými alebo rozvetvenými úponkami; lístky sú eliptické až vajcovité, 2,5-3 cm dlhé a 1-2 cm široké, tupé alebo s nasadenou špičkou; palisty sú strelkovité, 1-3 cm dlhé. Kvetenstvo je stopka so strapcom s 2-5 kvetmi, kratšia ako list; kalich je zvonkovitý, 9-10 mm dlhý, s nerovnakými zubami; koruna je 2-3 cm dlhá, purpurová až modrá, často dvojfarebná; tyčiniek je 10; gyneceum tvorí jediný plodolist s vrchným semenníkom. Plodom je zvyčajne chlpatý, 3-7 cm dlhý hnedý struk ; semien býva 5-16. V Írsku je tento druh hrachora chránený zákonom.

 

 

V tomto druhu sa vyskytujú rastliny takmer úplne lysé aj do rôznej miery chlpaté; zdá sa, že lysé typy prevládajú skôr v nižších zemepisných šírkach, zatiaľ čo chlpaté vo vyšších, a to bez ohľadu na kontinent (Európa, východná Ázia, pacifická aj atlantická Severná Amerika). taxonomická hodnota tejto variability je stále predmetom skúmania.

 

 

Lathyrus PISIFORMIS L.

Hrachor hrachovitý

 

 

Východoeurópsky a západoasijský druh. V SR sa vyskytuje na západnej hranici areálu, rastie aj na slovenské, v Maďarsku, Rumunsku, Poľsku a pobaltských krajinách, ďalej na severe Kaukazu, vyskytuje sa v značnej časti európskeho Ruska, na západnej Sibíri (až po jazero Bajkal) a na severe v Kazachstane, ďalej v Mongolsku a západočínskej provincii Xinjiang. Uvádzaný je aj z niekoľkých lokalít v Španielsku, ale nie je jasné, či tamojšie rastliny skutočne patria k tomuto druhu. U nás historicky na troch lokalitách, z ktorých sa zachovali len dve. Výskyt u Zloniciach na Slánsku patrí minulosti, druh sa doteraz vyskytuje u Mšeného - kúpeľov a u Dymokury v Polabí.

 

 

V hlavnej časti areálu (v Rusku) nachádza optimum vo svetlých lesoch a striedavo oslnených postranných spoločenstvách. Pri okrajoch areálu rastie v teplomilných dúbravách či dubohrabinách a ich lemoch, presvetlených boroch a menej často v krovinách. Kvitne v máji a júni.
Vytrvalá bylina s krátkym a hrubým podzemkom, z ktorého vyrastajú jednotlivé stonky. Stonka je až 1 m dlhá, popínavá, hranatá, dvojkrídlová, ryhovaná, hladkoplodá. Listy s 3-5 pármi väčšinou prisadnutých lístkov, vreteno zakončené vetvenými úponkami. Dobre vyvinuté rastliny majú nápadne veľké palisty. Kvetenstvo s 5-14 kvetmi, koruny sú špinavo ružové. Plodom je žľaznatý a krátko chlpatý struk s priemerne ôsmimi semenami. Jeho populácie sú slabé, navyše s obmedzenou reprodukčnou schopnosťou.

 

 

 Na Slovensku je kriticky ohrozeným druhom (CR), chráneným zákonom (§). V Maďarsku patrí medzi prísne chránené druhy, zákon ho chráni aj v Poľsku. Celkový počet rastlín v ČR nepresahuje sto, pravidelne však kvitne len niekoľko jedincov. Preto patrí medzi kriticky ohrozené druhy (C1R). Vv rovnakej kategórii je chránený aj zákonom (§ 1). V súčasnosti prebiehajú výskumy, ktoré by mali upresniť biológiu druhu tak, aby mohli byť podniknuté aktívne kroky k záchrane druhu na českom území. Hrachor hrachovitý je v ČR jeden z najvzácnejších druhov kveteny.

 

 

LATHYRUS APHACA L.

Hrachor bezlistý - Hrachor pačočkový

 

 

Synonymum: Aphaca vulgaris C. Presl, Lathyrus segetum Lam., Orobus aphaca (L.) Döll
Čeľaď: Fabaceae Lindl. – bôbovité
Kde rastie hrachor bezlistý? Západná a južná Európa, juhozápadná a Stredná Ázia po Afganistan a severná Afrika, v strednej Európe a Makaronézii iba druhotne. Na Slovensku sa vyskytuje iba veľmi vzácne na niekoľkých lokalitách. V Českej republike sa vzácne vyskytuje v stredných Čechách a na južnej Morave, inde iba ojedinelo.

 

 

Rastie na poliach, okrajoch ciest, úhoroch, železničných násypoch a krovinatých stráňach. Je jednoročná bylina s popínavou byľou dlhou 20–90 cm. Listy na dospelých rastlinách chýbajú (sú premenené na úponky), ich funkciu preberajú vajcovito šípovité prílistky dlhé 20–35 mm, sú sivo až jasnozelené a smerom k vrcholu byle sa zmenšujú. Súkvetie je redukované na 1–2 kvety s dlhou stopkou, kalich zvonkovitý, zelený, lysý, koruna 8–10 mm dlhá, žltá. Struky podlhovasté, slabo kosákovito zakrivené, semená guľovité alebo sféroidné, červenofialovo až čierno škvrnité, lesklé. Na Slovensku patrí medzi ohrozené druhy (EN) a v ČR je zaradený medzi kriticky ohrozené druhy (C1) .

 

 

 

LATHYRUS LATIFOLIUS L. – Hrachor širokolistý

 

 

Synonymum: Lathyrus megalanthus Steudel, Lathyrus sylvester L. subsp. latifolius (L.) Gams in Hegi
Čeľaď: Fabaceae Lindl. – bôbovité
Tento druh hrachora je rozšírený v strednej, južnej a východnej Európe. Na západ zasahuje po severnú Franciu, na sever po Poľsko. Druhotne je rozšírený v Severnej Amerike, tiež v Argentíne (zasahuje až do severnej Patagónie) a Uruguaya. U nás rastie miestami hojne (panónske termofytikum), inak roztrúsene (karpatské mezofytikum). Občas zplaňuje zo záhrad.

Hrachor širokolistý rastie v svetlých lesoch, v krovinách, na lúkach, okrajoch sadov, ciest atď. V záhradách sa pestuje niekoľko kultivarov, ktoré sa líšia ako vzrastom, tak farbou kvetov. Kvitne od konca mája  augusta - srpna. Vytrvalá bylina s plazivými oddenkami, lodyhy sú poliehavé až vystúpavé, dlhé 50–200 cm, hranaté, dvojkrídle. Listy s jedným párom lístkov, vreteno listu je krídlaté. Kvetenstvo sa skladá väčšinou z 5–15 kvetov. Stopky kvetenstva sú najčastejšie dlhé 14–26 cm. Koruna je sýto ružová, pavéza niekedy nahnedlá, člnok nazelenalo biely. Kvety nevoňajú. Hrachor širokolistý patrí k ohrozeným druhom kveteny (C3), v susednom Poľsku je zaradený dokonca k druhom silno ohrozeným a je chránený zákonom (EN/§).

 

 

 

Lathyrus LAEVIGATUS (Waldst. et Kit.)

Hrachor hladký

 


 

Lathyrus LAEVIGATUS ( Waldst. et Kit. ) Gren. - Hrachor hladký
Synonymum: Lathyrus ochraceus Kitt.
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Hrachor hladký rastie v Európe v dvoch poddruhoch: západné subspecie L. l subsp. occidentalis rastie v horách juhozápadnej Európy - Pyreneje, Apeniny, Alpy - centrum európskeho areálu nominátneho poddruhu sa zase rozkladá v Karpatoch a horách Balkánskeho polostrova, zasahuje aj do Východných Álp, zriedkavo sa objavuje tiež vo východnom Poľsku, Bielorusku, na západnej Ukrajine a v Litve, tu sa vyskytuje skôr v nížinách. V ČR nerastie a u nás na Slovensku sa vyskytuje na východe.

 

 

Rastie vo svetlých lesoch, v lesných lemoch, častejšie na vápenci, v pásme od podhorí až do hôr, na juhu Európy až do výšky 2 000 m.n.m. Je to vytrvalá bylina 20-60 cm vysoká, byľ priama, jednoduchá, olistená, listy sú 3-5 eliptických až vajcovitých lístkov, hrozno 5 - 12, koruna žltá, neskôr hnedne, kvitne od júna do augusta. Plodom je struk. Na Slovensku je hrachor hladký radený k silne ohrozeným druhom (EN ),  je tiež chránený zákonom. Chráneným druhom je takisto v Poľsku.

 

 

Lathyrus NIGER ( L. ) Bernh.

Hrachor čierny - Hrachor černý

 

Synonymum: Orobus niger L., Lathyrus paradiensis Kit.
Čeľaď: Fabaceae Lindl. - bôbovité
Výskyt hrachora čierneho je Európa, najsevernejšie vystupuje do stredného Nórska, Švédska, ojedinele i Fínska. V juhozápadnej časti kontinentu iba roztrúsený výskyt . V Českej republike rastie hojne v termofytiku, roztrúsene potom v teplejších častiach mezofytika. Veľmi vzácny je vo vyšších a chladnejších polohách, najmä v severných, západných a južných Čechách a na severnej Morave.

 

Vyhľadáva listnaté lesy, lesné lemy a krovinaté stráne. Rastie na humóznych, hlinitých až ílovitých pôdach, najmä na suchších a teplejších stanovištiach. Jedná sa o vytrvalú bylinu s priamymi, 40-100 cm vysokými stonkami, ktoré sú štvorhranné a ryhované. Listy majú 4-8 párov lístkov, ktoré sú krátko rapíkaté, vajcovité, najčastejšie 25-35 mm dlhé a 5-15 mm široké. Lístky sú na vrchole tupé, zaokrúhlené alebo náhle zašpicatené. Vreteno je zakončené tenkým 2-4 mm dlhým hrotom. Kvetenstvo je s 3-8 kvetmi. Koruna je červenofialová, po odkvitnutí špinavo modrá. Kvitne v máji až júli. Celá rastlina je za sucha čierna.

 

 

LATHYRUS GRANDIFLORUS Sibth. et Sm. – hrachor

 

 

Čeľaď: Fabaceae Lindl. – bôbovité
Vyskytuje sa v juhovýchodnej Európe. V súčasnosti je známy z Albánska, Bulharska, Srbska, Kosova, Grécka - aj Kréta - Talianska - aj Sicília - ale aj z Veľkej Británie a Francúzska, kde je asi introdukovaný.
Hrachor grandiflorus Sibth.et.Sm. je horský druh, ktorý rastie na tienistých, trávnatých stanovištiach a kvitne v mesiacoch apríl až jún.
Trváca, 30–150 cm vysoká rastlina. Stonka je nekrídlatá, listy zložené z 1–3 párov lístkov veľkých 25–50 a širokých 10–35 mm. Lístky sú vajcovitého tvaru, slabo žilkované, palisty 2–10mm. čiarkovité, občas šípovité. Strapec obsahuje 1–4 kvety, koruna má 20–30 cm, je najčastejšie fialová a ružová, krídla sú fialové a člnok je ružový. Struk má 60-90dlhý a 6–9 mm široký, je hnedý a má po 15–20 hladkých semien. V Červenom zozname IUCN je hodnotený ako LC (Least Concern).

 

 

A iné...

 
 

Lathyrus Latifolius

 

Rod - Fabaceae. Popínavá rastlina rastie do výšky 2 m. Listy - alternatívne, sperené - dva letáky. Letáky až 10 cm dlhé, 5 cm široké, lysé, kopijovité až podlhovasté. Stopka okrídlená. Vetvenie palistov medzi letákmi. Palisty čiarkovité až kopijovité 2 cm dlhé. Kvetenstvo - kvety sú v tvare hrozna s 2-20 kvetmi na dlhých stopkách. Stopky sú lysé 2 cm dlhé a kvety tmavo ružové až biele 2,5 cm dlhé. Štandardne rastlina je hustá a široká po vrchol. Kalich je 5-laločnatý. Trubice-stonky 6 mm dlhé, 5 mm v priemere. Laloky nerovnaké, najnižší lalok je dlhší ako ostatné, do 7mm. Všetky laloky sú zašpicatené. Struk je 10 cm dlhý a 1 cm široký. Kvitne - máj-september popri cestách, pri železničných tratiach, na otvorených poliach, niekedy je aj kultivovaný. Pôvodom je z Európy. Jedná sa o bežné a ľahko identifikované druhy. Okrídlené stopky a kvety sú veľmi jasné. Kvety sú rôzneznofarebné najmä u pestovaných rastlín. Tu sú niektoré farebné varianty.
 

 

Lathyrus Laxiflorus

 

 

Lathyrus Nevasensis

 

 

Lathyrus Tingtanus

 

 

Lathyrus Vestitus spp.alefeldii

 

 


 

Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 20.-21.10.2013) http://cezmin.wz.cz