Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.

 

 

 
V Brazílii dostalo toto ovocie svoje meno, názov jaboticaba znamená v preklade z jazyka Tupi „korytnačie miesto“. Miesto, kde nájdete korytnačky. To však nie je jedna bizarnosť tohto málo známeho tropického ovocia.

 
Myrciaria Jaboticaba - Myrtaceae

Myrtami dreviny sú najpopulárnejšie z domorodej ovocnej palety Brazílie. Spravidla identifikovaná ako Myrciaria cauliflora, jaboticaba.

V skutočnosti ide o 4 druhy veľmi podobných stromov a plodov.

 

Myrciaria cauliflora

Myrciaria jaboticaba

Myrciaria tenela Berg.

Myrciaria trunciflora Berg.

 

Je málo známa mimo jej prirodzeného výskytu.

 

Jaboticaby sú pomaly rastúce stromy, M.tenella kerovitý 1 - 1.35 vysoký, M.trunciflora 4 -7 zriedka až 12m a ďalšie druhy dosahujú zvyčajne 10.5 -12 metrov výšky. sú hojne rozvetvené, vetvy vyrastajú nízko od zeme a šikmo hore, husté vetvenie môže dosiahnuť až 14m do šírky. Vonkajšia kôra je podobná kvajáve, odlupuje sa a zanecháva svetlé miesta.

Mladé listy a konáre sú chlpaté. Je to stále zelený strom, listy vyrastajú na krátkych stopkách proti sebe, ochlpené stonky sú kopijovité alebo eliptické, zaguľatené pri báze kmeňa, sú 2.5 - 10 cm dlhé a 1.25 - 2cm široké, kožovité, tmavo zelené a lesklé.

Nápadné kvety vyrastajúce z kmeňa a silnejších konárov majú 4 chlpaté okvetné plátky a asi 60 tyčiniek až 4mm dlhých.

Ovocie plodené vo veľkom množstve po jednom alebo v chumáčoch na krátkych stopkách je veľkou mierou skryté pod lístím a tieňom koruny. Plody sú viditeľné v nižších častiach kmeňa a konárov. Guľaté, mierne sploštené široko hruškovité alebo elipsovité s malým diskom a stopami 4 kalicha v špici. Veľkosť plodov kolíše s odrodami v rozsahu od 6mm M.tenella až 1.6 -4 cm v ďalších druhoch. Hladká tuhá šupka je veľmi lesklá, jasne zelená, červeno purpurová, gaštanovo purpurová, môže byť takmer čierna.

Chuť je slabo kyslá málo aromatická, konzistencia želatínová, šťavnatá, priesvitná biela alebo ružovo sfarbená dužina ktorá s drží na semenách. Plody majú celkovo slabo kyslú chuť s vôňou hrozna, mierne až nepríjemne živicové, často sú trpké.

V plodoch môže byť 1 -5 oválnych takmer guľatých ale vyrovnaných svetlo hnedých semien 6 -12.5mm dlhých, ale často nedorastených semien. Plody sa dajú prirovnať k hroznu s výnimkou väčších semien.

Pôvod a rozšírenie
M. cauliflora pochádza z kopcovitého regiónu okolo Rio de Janeira a Minas Gerais v Brazílii,
tiež okolo Santa Cruz v Bolívii, Asuncióne v Paraguaji a v severovýchodnej Argentíne.
M.jaboticaba rastie divo v lesoch okolo Sao Paula a Rio de Janeira.
M.tenella rastie v oblasti Bahia a pohoria Minas Gerais, v štátoch Sao Paulo, Pemambuco a Rio Grande do Sul,
tiež okolo Yaguaronu, Uruguaj, San Martin a Peru.
M.trunciflora je pôvodný z okolia Minas Gerais.
Jaboticaby sú pestované od južného mesta Rio Grande po Bahia a morského pobrežia k Goyaz do Matto Grosso na západe.
Nielen pre plody, ale aj ako okrasný strom. Najčastejšie rastú v parkoch a záhradách Rio de Janeira a v malých sadoch okolo Minas Gerais.
Mnoho pestovaných foriem sú mezidruhoví kríženci.

Variety:
M.cauliflora sa líši od iných druhov predovšetkým veľkou veľkosťou stromov a plodov.
Známa varieta Coroa sa zdá patrí k tomuto druhu, tiež Murta, ktorý má menšie listy a väčšie plody.

Medzi komerčnými druhmi v Brazílii sú kultivary
Sabara - forma M.cauliflora, je najviac cenená a najčastejšie vysádzaná. Plody sú malé s tenkou šupkou a sladké. Strom je strednej veľkosti, predčasne vyspelý a veľmi produktívny. Na začiatku sezóny prináša 4 úrody ročne. Citlivý ku hrdze na kvetoch i plodoch.
Paulista - je veľmi veľká s hrubou koženú šupkou. Strom je odolný a vysoko produktívny, hoci plodí len raz ročne. Neskôr ako Sabara, plody sú odolné proti hrdzi. Bol uvedený do Kalifornie v roku 1914.
Rajad - plody veľmi veľké, šupka zelenkavo bronzová, tenšie než Paulista. Chuť je sladká a veľmi dobrá. Strom je rovnaký ako Paulista.
Branca - plody sú veľké, nie biele, ale jasne zelené a lahodné. Strom je strednej veľkosti a úrodný, odporúčaný pre domáce záhrady.
Ponhema - Produkuje veľké s koženou šupkou ovocie s ostrým vrcholom. Musí byť plne zrelé, aby bolo v surovom stave k jedlu. Väčšinou sa používa v želé či konzervách na výrobu rôsolov a ďalších výrobkov. Strom je veľmi veľký a extrémne produktívny.
Rujada - plody sú biele pruhované a purpurové.
Roxa - starý typ spomínaný od Popenoe je viac červenkastý ako purpurový. Sao Paulo - pravdepodobne M.jaboticaba stromy s veľkými listami.
Mineira - uvedený do Kalifornie v roku 1904.

Opeľovanie
Osamelo rastúce stromy v Brazílii plodí málo v porovnaní so stromami rastúcimi v skupinách. Ukazuje sa že opelenie krížom zvýši produktivitu.

Podnebie
V Brazilii rastie od hladiny mora do pahorkatín 910 mnm V Minas Geraisteplota zriedka klesne pod bod mrazu. Stromy v centrálnej Floride prežili mrazivé počasie v roku 1917, jeden veľmi mladý strom M.jaboticaby prežije pokles teploty až -7.5°C, len lístie a konáre sú poškodené. V južnej Floride, jaboticaby neboli poškodené krátkymi obdobiami s mrazmi -3.3°C.


Pôda
Jaboticaba rastie najlepšie na hlbokých, úrodných pôdach, ale rastie dobre aj na piesku v centrálnej Floride a drží sa uspokojivo v južnej časti štátu na oolitic vápencoch. V našich podmienkach sa osvedčuje zmes záhradnej zeminy, rašeliny a piesku.

Rozmnožovanie
Jaboticáby sú zvyčajne pestované zo semien v Južnej Amerike. Tieto sú takmer vždy polyembronické, sú 4 - 6 zárodkov v semene. Klíči 20 - 40 dní.Vybrané selekcie môžu byť množené štiepením alebo vegetatívnymi odrezkami. Rezkovanie je málokedy úspešné kvôli tenkej kôre a tvrdému drevu.
Anglická kopulácia je celkom úspešná. Experimentálny výskum preukázal, že rozmnožovanie tkanivovou kultúrou je vhodné. V poľnohospodárskom výskumnom a vzdelávacom centre na Floride mali 6 príbuzných druhov vrátane 10 odrôd. skúšali podnože a štepenie, ale nikto nemal úspech. Avšak M.cauliflora bola uspokojivo zrastené k podnožiu z rovnakých druhov 3-6mm hrubé, viazané páskou a rastúce pod plastikovými sáčky a hmlou.

Pestovanie
Stromy Jaboticaby pestované na plantážach by mali mať priestor najmenej 9m na každú stranu. Dr.W.Popenoe písal, že v Brazílii sú takmer vždy zasadené príliš husto v spone 4.5 m, ktorá veľmi obmedzuje normálny vývoj. Rast je tak pomalý že sadenice dosiahnu za 3 roky len 45cm. Avšak sadenice v piesku v Orlande na Floride boli vysoké 4.5m za 10 rokov. Iné rastliny na vápencoch v Štátoch boli krovité a vysoké len 1.5 - 1.8 m za 10 rokov. Sadenice neplodia ovocie kým nie sú 8 - 15 rokov staré, hoci jeden podpník bol obsypaný kvetmi už za 4 -5 rokov po výseve. Vrúbľované stromy plodili v 7 roku. Jedna rastlina zasadená blízko Bradenton na Floride v obohatenej pôde vylisovanou cukrovou trstinou začala plodiť už v 6 roku. Plody sa rýchlo vyvíjajú a dozrievajú za 1 až 3 mesiace po odkvitnutí.

Tradične v Brazílii nie je určené hnojenie pre Jaboticáby pretože majú citlivý koreňový systém. Niektorí agronómovia obhajovali kopanie jám okolo stromov a plnenie organickou hmotou obohatenú o 1 diel amónneho sulfátu, 2 diely superfosfátu a 1 dielu draselnej soli. Z jám sa postupne uvoľňujú živiny rozpustené vo vode z dažďa.V roku 1978 EA Ackerman z Rare Friut Council International robil experimenty s hnojením u 63 ks jednoročných a 48ks dvoch a trojročných sadeníc v kontajneroch. Lepší rast bol získaný s rastlinami v zmesi kyslej piesčitej pôdy, vermikulit, a rašeliny s dohodnutým hnojením 14 - 14-14 pomaly pôsobiacich umelých hnojív (Osmocote), zhruba každé 2a pol mesiaca a 3 galóny dobrej vody PH 7.2 s kvapkovou závlahou každé 2 dni po dobu 18 mesiacov, potom boli rastliny ošetrované iným spôsobom. Pridanie cholátového železa nemalo žiadne výhody, chelátový zinok spomaľuje rast, chelátový mangán spôsobuje sfarbenie listov a zastavuje rast. Bolo zistené, že bohatá zálievka je dôležitá pre prežitie a ďalší rast. zavlažovanie podporuje kvitnutie v suchom období a je odporúčané v Brazílii, kde sa vyhýbajú škodlivým efektom v daždivom období.

Úroda
Čas dozrievania sa líši od druhov alebo kultivarov, samozrejme v lokalite Rio de Janeira. M.cauliflora plodí v máji, M.jaboticba plodí v septembri. Ak sú stromy zavlažované v suchom období môžu mať niekoľko zberom do roka. Stromy v južnej Floride plodia 2x do roka.
V Brazilii jaboticaby žne vo vnútrozemí a sú lodnou dopravou v drevených debnách dopravené na mestské trhy. Tuhá šupka zabraňuje poškodeniu v škatuliach pri predaji. Jaboticaby po dozretí rýchlo podliehajú skaze.

Choroby a hmyz
Ak jaboticaby kvitnú počas obdobia sucha, mnoho kvetu sa vysuší, ak kvitnutie nastane počas obdobia dažďov je veľa kvetov ovplyvňované hrdzou spôsobenou hubou. Varieta Sabara je zvlášť citlivá k ataku hrdze na kvetoch i plodoch. Hrdza je najvážnejšia choroba na jaboticabach v Brazílii. Počiatočné príznaky sú kruhové body, ktoré sú spočiatku žlté neskôr hnedé. Vtáky spôsobujú mnoho ťažkostí pestovateľom jaboticaby v Brazílii. Pre ochranu úrody sa používajú dvojité zvrásnené novinové schránky umiestnené okolo jednotlivých zhlukov a zviazané hore. Ak sú vtáky veľmi agresívne alebo ak sú veľké vetry, papier musí byť uviazaný aj dole. Pre uľahčenie tejto operácie môže byť nevyhnutné v zime vykonaný presvetľovací rez pre ľahšie lezenie po stromoch. To má za následok väčšiu ochranu úrody pred vtákmi. Znižovanie počtov plodov má účinok v zväčšení plodov ktoré zostanú na rastline. Na Floride medvedíky čistotné a vačice robia nájazdy na jaboticaby.

Použitie
Jaboticaby sú väčšinou používané na výrobu rôsolov a zaváranín, s pridaním pektínu. Odporúča sa plody lúpať pretože šupka obsahuje triesloviny.
Rovnaký postup by sa mal aplikovať aj pre výrobu šťavy, čerstvé alebo kvasené. Domorodci robia víno z jaboticaby, ale jeho výroba je v malom rozsahu.

JABOTICABA - Myrciaria spp. - Myrtaceae

 Jaboticaba em Goiás

https://www.youtube.com/watch?v=lCpG5ZkLp5Y


The Bizarre Jabuticaba Tree of Brazil

https://www.youtube.com/watch?v=NouWfe6iUwk


Jabuticabeira da casa dos meus pais

https://www.youtube.com/watch?v=GB_jSsf4-CU


 

Zdroj - odkazyy
 Texty a videa: http://www.daleysfruit.com.au/fruit%20pages/jaboticaba.htm
http://www.exotickerostliny.cz/component/content/article/21-ostani-rostliny/48-myrciaria-cauliflora.html
http://www.exotickerostliny.cz/component/content/article/48-myrciaria-cauliflora.html
Sabara http://www.mfrural.com.br/mobile/ClassificadosAnuncio.aspx?id=110164#fotos
http://www.magazin.nomad.sk/index.php/recepty/84-ovocie/309-jaboticaba
Rádiožurnál http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zzz/_zprava/942591
http://www.zahradnydizajn.sk/exoticke-rastliny-a-c-d-e-f-l.html
http://pixabay.com/sk/photos/exotick%C3%A9%20rastliny
http://www.osiva-semena.sk/7-exoticke-rostliny-semena
http://www.exoflora.sk
http://teddyzhk.webnode.cz/zeleny-balkon/subtropicke-a-jine-mene-tradicni-rostliny/exoticke-rostliny/myrciaria-sp-jabuticaba-escarlate-

 

Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 7.6.2015) http://cezmin.wz.cz