Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 
 
 [Späť | Obnoviť | Dopredu]
 

Na tomto svete nič nie je zadarmo!
Einsteinovo heslo znie: "Nie všetko, čo počítame, sa dá spočítať (hodnota),  nie všetko čo spočítame, sa počíta (cena). Čo je pre jedného drahé, je pre iného lacné, čo je pre niekoho dostupné (zdravie), je pre iných nedostupné (napr. nevyliečiteľná choroba)".  V hodnote a cene je veľký rozdiel, preto si význam, pojem  a obsah neradno mýliť.

Top 30 krásnych, ale

jedovatých

kvetov

sveta

 Tu sú:
Datura
Opium
Azaleas
Conium
Digitalis
Grevillea
Henbane
Milkweeds
Bloodroot
Sweet pea
Aconitum
Centaurea

Milkweeds
Apocynum
Pokeweeds
Brugmansia
Ranunculus
Duranta erecta
Rhododendron
Baptisia australis
Nerium oleander
Atropa belladona
Euphorbia lathyris
Silybum marianum
Echium plantagineum
Delphinium or Larkspur
Scotch Broom/Cytisus scoparius
Lily of the valley or Convallaria majalis
Blue cohosh or Caulophyllum thalictroide
Yellow Jasmine or Gelsemium sempervirens

 

 

Datura Staroindickým ľudovým názvom dhattura bol pôvodne pomenovaný durman metelový (Datura metel). Toto slovo bolo prebraté do latinského názvoslovia a botanici ním začali označovať celý rod Datura. Pomenovanie je veľmi vžité, ale botanici dospeli k názoru, že drevité durmany boli už veľmi dávno vyčlenené do samostatného rodu Brugmansia (1805. Okrem slovenského názvu durman sa teda pri týchto rastlinách môžeme stretnúť s dvoma latinskými názvami, a to Datura a Brugmansia a s ľudovým pomenovaním anjelské trúby.

V pôvodnej vlasti, v strednej a južnej Amerike, rastú durmany ako stromy alebo mohutné kry. Pôvodné druhy prenesené do našich podmienok rozkvitajú väčšinou v neskorej jeseni alebo v zime, keď už nemôže byť ozdobou nekrytých balkónov a terás.

Nezvyčajná krása ich kvetov zaujala záhradníkov a šľachtiteľov natoľko, že krížením vytvorili celý rad hybridov, ktoré dnes môžeme pestovať, a ktoré kvitnú od jari do jesene. V súčasnosti existuje asi sto rôznych foriem durmanu.

Datura - Durman


Durman obyčajný (Datura stramonium)

Halucinogénne účinky durmana boli známe ako v Starom, tak aj v Novom svete. Napríklad v Európe sa užíval spolu s ďalšími drogami na výrobu mastí pre čarodejnícke sabaty. V Novom bol považovaný za posvätnú rastlinu, s ktorou mohla narábať iba poverená osoba. Rod Datura, durman je zastúpený asi 20 jednoročnými až viacročnými bylinami z čeľade Solanaceae. Ich byle sú vetvené, listy striedavé, jednoduché a krátko rapíkovité. Kvety vyrastajú jednotlivo v žliabkoch listov a sú obojpohlavné. Plod je tobolka so zbytkami kalicha, pukajúca štyrmi chlopňami alebo nepravidelne. Obsahuje veľké množstvo drobných semien. Väčšina druhom pochádza z Ameriky. Dnes rastie od trópov až do mierneho pásma, vrátane našich najteplejších oblastí. U nás je najznámejší durman obyčajný.

V mnohých miestach Ázie prášok z durmanu považujú za významné afrodiziakum a pridáva sa do vína a cigariet. V Tanzánii ho pridávajú do piva "pombe", aby zvýšili jeho opojný účinok. Aj už Indiánov, napr. Aztékov patrí durman medzi posvätné halucinogény a z rôznych častí rastliny pripravujú opojný nápoj.
Durman patrí medzi liečivé rastliny, ale s ohľadom na jeho jedovatosť je potrebná maximálna opatrnosť. Využitie má predovšetkým v tradičnej ázijskej alebo americkej medicíne. Napríklad Indovia používajú durman na liečenie horúčky, nádorov, kožných i nervových ochorení, hnačky. Odvar z listov slúži pri pohlavnej nedostatočnosti ale aj pri liečbe astmy.

 

Durman obyčajný (Datura stramonium) je ker z čeľade ľuľkovité (Solanaceae). Celá rastlina je silne jedovatá. Obsahové látky sú typické pre túto čeľaď, pretože obsahujú alkaloidy tropanovej rady, t. j. L-hyoscyamin, atropín a predovšetkým skopolamín. Už len nepatrné množstvo skopolaminu môže spôsobiť psychickú tuposť či spánok, alebo naopak značnú pohotovosť. S úspechom sa využíva pri kinetózach, morskej chorobe a nevoľnosti pri cestovaní.
Durman obyčajný rastie na rumoviskách, kompostoch, smetiskách, popri múroch i na poliach medzi burinami. Obsahuje prudko jedovaté tropanové alkaloidy, podobne ako ľuľkovec a blen. Otravy durmanom boli spozorované hlavne u detí, ktoré sa nechali zlákať zaujímavo vyzerajúcim plodom naplneným množstvom čiernych semien. Otrava sa prejavuje pocitom suchosti v ústach, rozšírenými zorničkami, zmätenosťou, podráždenosťou, halucináciami, koža na tvári očervenie, zrýchľuje sa pulz, otrávený bez príčiny hovorí, kričí, živo gestikuluje, býva agresívny. Potom príde štádium ochabnutosti, krvný tlak je nízky, dýchanie povrchné, končatiny studené, smrť nastáva v kóme. V stredovekej Európe bol durman dôležitou súčasťou čarodejných odvarov, mastí ale aj nápojov lásky.  Rastlina je známa ako bylina čarodejníc. Väčšia časť z kontajnerových rastlín môžu byť toxické halucinogény, čo spôsobuje delírium a smrť. Používa sa ako základná prísada do nápojov Jupiter a Nápoj čarodejníc.


An insane Datura Stramonium Tripreport - Read aloud

http://www.youtube.com/watch?v=LvU-elXCN8g

Datura stramonium

http://www.youtube.com/watch?v=XM6Y4xNcS0c

Herbal Medicine - Datura metel - Natural Remedy for Ulcers

http://www.youtube.com/watch?v=AXNqa4WIERk

Durman Datura


 


<a href="http://bylinky.czweb.org/" target="_blank"><img src="http://bylinky.czweb.org/Datura-durman_files.htm_files/seniorkacezmin.gif" border="0" alt="Seniorka Cezmín"></a>


<a href="http://bylinky.czweb.org/" target="_blank"><img src="http://bylinky.czweb.org/Datura-durman_files.htm_files/cezmin.gif" border="0" alt="Cezmín"></a>

<a href="http://bylinky.czweb.org/" target="_blank"><img src="http://bylinky.czweb.org/Datura-durman_files.htm_files/logoa.gif" border="0" alt="Bylinky - Cezmín"></a>

Čemerica východná

Pôvodný druh čemerice východnej rastie v svetlých lesoch na Ukrajine, Turecku a Kaukaze. V záhradách pestované “orientalis hybridy“ vznikli viacnásobným krížením takmer dvadsiatich botanických druhov.
H. orientalis 'Double Ellen Purple' je kultivarom s poloplným, tmavo purpurovým kvetom. Kvety sa objavujú od februára do apríla a aj po odkvitnutí zostávajú takmer mesiac efektné. Čemerica je typickou trvalkou, vhodnou pre výsadby do polotieňa. Rastliny výborne znášajú prostredie pod korunami stromov, kde na jar majú dostatok vlahy a cez leto je pôda naopak suchá. Pôdy by mali byť dobre priepustné, s vyšším obsahom humusu.

Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu
Vsevjednom.cz 
by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 19.9.2013) http://cezmin.wz.cz