Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

 

Už starí Slovania...

Už starí Slovania poznali pestovanie cesnaku (minimálne  od 10. storočia). Porasty medvedieho cesnaku sa udržali dodnes od starých Slovanov, ktorí ich pestovali okolo svojich hradísk. Výskyt tejto rastliny často prezradil archeológom zvyšky osídlenia. Podrobnú stať o cesnaku napísal v 13. storočí P. Crescentius, ktorého český preklad z prelomu 15./16. storočia sa dodnes zachoval v rukopise. Oddávna bol považovaný za liečivú rastlinu predovšetkým pre svoje antiseptické vlastnosti, ničivý vplyv na nebezpečné črevné baktérie a cudzopasné hlísty.

Podľa odborníkov sveta "Rod Allium" - cesnak - zahŕňa viac ako 500 druhov, no medzi nimi sa nachádza aj  cibuľa, pór a pažítka, gazdinkám slúžia hlavne v kuchyni. Samotných cesnakov je okolo 300 druhov.

Vedecký názov: Allium sativum L.
Zaradenie  (botanické): Ľaliovité - Liliaceae
Slovensky - názov: Cesnak kuchynský
Česky - názov: Česnek setý
Anglicky - názov: Cultivated garlic

CESNAK KUCHYNSKÝ
 (Alivium sativum)

Cesnak, okrem klasickej výsadby a pri jeho obvyklom širokom využívaní, možno pestovať aj v kuchyni na obločnej doske. Mladé cesnakové listy a mladé stvoly obsahujú totiž silicu, bielkoviny, pektín, jednoduché cukry, glykosidy, až 55 mg vitamínu C v 100 gramoch, ďalej vitamíny skupiny B, karoten, flavonoidy. Minerálne zloženie listov sa vyznačuje značným množstvom draslíka, vápnika, horčíka, fosforu, sodíka a síry. Taktiež obsahuje mnoho železa, mangánu, zinku, jódu a medi.

Dnes sa pestuje na celom svete a najväčším producentom je Čína, po nej nasledujú India, Thajsko, Egypt a USA. Cesnak kuchynský vyžaduje úrodné hlinito - piesočnaté a piesočnato - hlinité pôdy bohaté na humus a živiny. Cesnak neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom. Pôda nesmie byť ťažká, priliehavá, studená a premokrená, cesnak je citlivý na neprevzdušnenú pôdu (ľahko v nej podlieha chorobám), neznáša pôdny prísušok po zalievaní. Pri pestovaní cesnaku sa neodporúča opakované sadenie do tej istej pôdy po sebe skôr, ako v 5 až 7 ročných intervaloch. Pri sadení v kratších intervaloch vzniká riziko napadnutia úrody háďatkom zhubným.

Háďatko zhubné v cesnaku

V posledných rokoch sa pestovatelia cesnaku často pri pestovaní stretávali s neúspechom. Hlavný podiel na tom mal zlý zdravotný stav celých porastov, nízke úrody, horšia kvalita ap. Toto bolo spôsobené najmä kalamitným rozšírením háďatka zhubného. Je to červ nepatrných rozmerov, voľným okom neviditeľný, dlhý asi 1 až 1,8 mm, široký0,04 až 0,06 mm. Háďatko žije v pôde a napáda koreňové podpučie rastlín cesnaku a cibuľovín vôbec. Rozširuje sa najmä sadbovým materiálom. Háďatko je ukryté medzi suchými šupinami cesnakových strúčikov, kde sa dlhšie zdržuje, neskoršie spôsobuje poškodenie aj v strúčiku. Tak sa stalo, že pestovatelia, nepoznajúc pravú príčinu a ochranu, stratili záujem o pestovanie cesnaku, čo bolo chybou. Na úspešné pestovanie cesnaku platia určité zásady:
a.) Vysádzame len kvalitnú a hlavne zdravú sadbu.
b.) Pred výsadbou cesnakové strúčiky moríme a vysádzame iba na plochy, ktoré nie sú zamorené háďatkom zhubným a nepestovala sa na tom mieste žiadna cibuľovina aspoň 5 rokov.
c.) Vysádzame včas - pri jesennej výsadbe do konca októbra, pri jarnej čím skôr.
d.) Zabezpečíme dokonalú výživu, potrebné množstvo vlahy a kvalitné ošetrovanie počas vegetácie.
e.) Porast musí byť čistý - bez burín až do zberu.
f.) Sledujeme zdravotný stav porastu a zabezpečujeme ochranu proti živočíšnym škodcom nadzemných častí rastlín (roztoče).
g.) Zberáme včas - nenecháme prezrieť v pôde, dobre dosušíme, aby sa nezaparil, očistíme a vytriedime.
Čo znamená "zdravá sadba?"
Postup prípravy na zdravú sadbu:
Vyberáme iba zdravé, veľké cesnakové hlávky, zo zdravých porastov. Strúčkujeme podľa možností tesne pred výsadbou, nie do zásoby! Moríme (5 %) roztokom Sulky, v ktorom strúčiky máčame 8 až 12 hodín tesne pred výsadbou, najlepšie cez noc a v každom prípade, hlavne, ak nemáme úplnú istotu, že sa tam nenachádza háďatko. Na morenie je najvhodnejšia drevená kaďa alebo nádoba z plastickej hmoty. Sadbu dáme do riedkych vriec (vrecúšok) a zavesíme do roztoku tak, aby boli celé ponorené a nedotýkali sa dna. Po uplynutí obdobia morenia vrecúška vytiahneme, necháme odkvapkať a hneď vysádzame.
Namorenú priesadu nie je vhodné sadiť do suchej pôdy, preto ak nie je dostatočná pôdna vlhkosť, odporúča sa závlaha po výsadbe aspoň 15 mm. Ak máme úplne zdravý sadbový materiál, môžeme moriť Benlaton, alebo Fundazolon (0,5 %) alebo...
ak chceme chrániť porast aj proti hubovým chorobám, sadivo následne moríme 20 minút v prípravku "Rovral Flo", necháme usušiť na novinovom papieri a následne vysadíme. Máča sa počas 20 minút a po namorení sa osuší prúdením vzduchu pri teplote okolo 20°C. Takto namorené priesady sa nemusia ihneď sadiť a môžu sa niekoľko dní skladovať v suchom a chladnom prostredí. Tento spôsob morenia je z hľadiska fungicídnej ochrany účinnejší ako morenie Sulkou, neúčinný je však na ochranu proti háďatku zhubnému.
Pri dodržaní týchto zásad prípravy cesnakovej priesady by sme mohli byť pri pestovaní cesnaku úspešní.

Zaujímavosť: V stredovekých receptároch sa dočítame, že cesnak sa používal ako afrodiziakum. Pravdepodobne už od pradávna sa na silno zapáchajúci cesnak viazalo veľa povier, vešal sa nad dvere a do okien, aby udržal čo najďalej démonov a upírov. Egypťania verili, že cesnak im dodáva silu pri namáhavej práci (pyramídy), Gréci vyzdvihovali jeho povzbudzujúce, močopudné, antiseptické, antiastmatické, preháňavé, upravujúce nepravidelnú menštruáciu a antiparazitické účinky. Perzskí lekári ho považovali za liek na vitiligo, besnotu a protijed.

Kedy a ako sadiť...
Nemalo by sa vysádzať skôr, ako teplota pôdy trvalo klesne pod 9 °C, lebo porast môže napadnúť fuzarióza. V južnej časti Slovenska vysádzame v poslednej dekáde októbra, v severnejších a podhorských oblastiach koncom septembra až začiatkom októbra. V správnom čase vysadený cesnak dobre zakorení ešte pred príchodom mrazov, ale nadzemné časti nezačnú prerastať na povrch. V takomto stave zvyčajne dobre prezimuje.
Počas vegetácie v budúcom roku pravidelne kypríme záhon, čím chránime pôdnu vlahu a ničíme burinu. Cesnak neznáša pôdny prísušok, lebo je veľmi citlivý na neprevzdušnenú pôdu, v ktorej ľahšie podlieha chorobám. Na jesennú výsadbu sú vhodné odrody: ‘Alan’, ‘Benátčan’, ‘Dukát’,´‘Makói őszi’, ‘Matúš’, ‘Mojmír’, ‘Novozámocký’, ‘Radoš’, ‘Ropal’, ‘Valko’ a ‘Záhorský’.

Odrody kuchynského cesnaku
Paličiaky: pravidelne vytvárajú kvetné stvoly zakončené kvetnými lôžkami, v ktorých sa vytvárajú pacibuľky. Šupky paličiakov mávajú purpurovú farbu. Je to odroda, ktorá sa väčšinou odporúča vysádzať na jeseň.

Nepaličiaky: nevytvárajú kvetné stvoly. Šupky nepaličiakov bývajú jasnobiele. Odroda cesnaku vysádzaná na jar.

Rozlišujeme typy cesnaku

Paličiaky (modré zimné cesnaky) – majú cibule fialkastej farby a vyznačujú sa tvrdým, pevným krčkom, ktorý je spodnou časťou kvetného stvolu. Ich skladovateľnosť je priemerná až podpriemerná.

Širokolisté nepaličiaky (biele zimné cesnaky) – sú charakteristické tvorbou veľkých cibúľ, väčšinou špinavobielej farby, niekedy aj fialkastých. Majú mäkký kŕčok a ich skladovateľnosť je veľmi dobrá – vydržia až do konca februára až začiatku marca.

Úzkolisté nepaličiaky (biele jarné cesnaky) – majú úzke ploché listy a vytvárajú úzke, tenké, kosákovito prehnuté strúčiky. Ich skladovateľnosť je nadpriemerná.

Zbierajú sa.. 
Cesnakové cibuľky - Bulbus allii sativi
Zberajú sa vytrhávaním v čase plného rozvoja (asi júl - august). Očistia sa od hliny a nechajú sa dobre oschnúť. Na farmaceutické účely sa nesušia. Droga sa má skladovať v celofánovom obale, ktorý ju chráni pred vyprchaním silice až 6 mesiacov. Strúčky treba oddeľovať prstami, nie nožom, lebo porušené hnijú.

Použitie - strúčiky:
Macerát:
(Bulbus allii recens) Rozotretý strúčik cesnaku v 1/2 poháriku mlieka - sa užíva 1-3 krát denne. Bežná denná dávka predstavuje 2 g trojpercentrného macerátu. Dávka však môže dosiahnuť až 12g na deň.

Odvar: Proti oxyuriáze sa pripravuje z 10 g rozotretého cesnaku zmiešaného s 500 ml vody; podáva sa vo forme klyzmy.

Tinktúra: (Tinctura allii sativi) Dávkuje sa 0,5 až 1,5 čajovej lyžičky až 4 krát denne. Lokálna aplikácia sa odporúča pri zápalových a plesňových ochoreniach v ústnej dutine, ale aj pri paradentóze.

Sirup: Robí sa nadrobno pokrájaného cesnaku, podobne ako cibuľový.

Toxicita: Ľudia, ktorí nemajú cesnak radi, by mali postupovať pri jeho konzumácii pomaly. Ide o to, že väčšia náhla dávka cesnaku by mohla viesť k odlúpnutiu silnejšej vrstvy sklerotických usadenín a tým aj k následnej embólii. Nárazové väčšie dávky môžu vyvolať nauzeu a u hypotonikov mdloby. Nedoporučuje sa podávanie väčších dávok v tehotenstve, pri kojení a malým deťom. Vonkajšie aplikácie sú vhodné aj pre kojencov.

Liečivé účinky cesnaku kuchynského

Cesnak kuchynský má široké použitie, nielen ako zelenina, ale aj v ľudovom liečiteľstve.  Cesnak kuchynský pre veľmi bohatý obsah vitamínov a minerálnych látok, ako aj významný posilňujúci vplyv na imunitnú sústavu rozhodne patrí medzi účinné prostriedky proti parazitom. Odporúčaná denná dávka cesnaku je 5 g, čo obsahuje jeden strúčik. Účinok 1-2 strúčikov cesnaku denne na zdravotný stav srdca je zjavný po niekoľkých týždňoch. Používa sa v kloktadlách a čajoch. Pri bolestiach kĺbov sa nanáša priamo na kožu. Vatový tampón napustený cesnakovým olejom a vložený do ucha je starý liek proti zápalu.
Oveľa efektívnejšie sú extrakty stabilizované alkoholom, ktoré sa vstrebávajú priamo do krvi.
Má protibakteriálne účinky, napomáha vykašliavaniu pri ochorení horných dýchacích ciest. Podporuje uvoľnenie prietoku krvi, je dobrý na zníženie vysokého krvného tlaku, znižovanie hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C, znižuje riziko výskytu nádorových ochorení, pôsobí aj proti črevným parazitom.  Z minerálnych látok je pozoruhodné množstvo jódu.
Podľa odborníkov obsahuje asi 400 liečivých zložiek, ktoré prospievajú dojčiacim ženám, diabetikom, zlepšujú náladu, znižujú stres a zvyšujú potenciu.
Alicín antibakteriálne a antimykoticky pôsobí na črevnú flóru. Priaznivý účinok na tráviace ústroje doplňuje podporovaním sekrécie tráviacích enzýmov, detoxikačnou činnosťou, ako aj napomáhaním tvorby a vylučovania žlče. Jeho antimikrobiálny účinok prevyšuje pôsobenie bežných antibiotík. Experimentálne sa zistilo, že z celkového množstva 560 kmeňov Staphylococcus aureus iba 50 nebolo citlivých na cesnakové fytoncídy. Účinnosť alicínu platí aj pre pôsobenie na plesňové patogény (napr. Candida albicans). Keďže účinné prchavé látky sa vydychujú aj pľúcami, vhodne pôsobia aj pri ochoreniach dýchacích ciest bakteriálneho a plesňového pôvodu. Podobný účinok pozorujeme aj pri vonkajšom aplikovaní rozotretého cesnaku na hnisavé i plesňové kožné afekty. 
Experimentom na myšiach, ktoré hynú pri určitých dávkach ergosterolu za 12-15 dní, sa zistilo, že pri súčasnom podávaní cesnakovej silice prežívali trojnásobne dlhší čas. U ľudí, ktorí začali konzumovať cesnak, sa pozorovalo znižovanie krvného tlaku a koncentrácie cholesterolu v krvi. Súčasne sa zvýšil jeho odpad žlčou. Keďže droga spôsobuje aj zrýchlenie odtoku žlče, nehrozí pritom tvorba cholesterolových kameňov. Antisklerotické pôsobenie okrem alicínu potenciujú hormonálne pôsobiace látky.
Cesnak taktiež ozdravuje črevnú mikroflóru, lieči infekčné hnačky, tlmí kŕčovité bolesti v bruchu a zabraňuje nadúvaniu. Stišuje zápalové ochorenia slinivky. Pôsobí preventívne proti rakovine, zlepšuje krvotvorbu. Nie je vhodný pri akútnych chorobách žalúdka (hoci dr. Bukovský tvrdí opak), čriev, pečene, močových ciest. U niektorých jedincov sa zistili prejavy alergie (bolesti hlavy, brucha).

Ľudové liečiteľstvo:
Pri mrliach možno vložiť čerstvý strúčik cesnaku namočeného do olivového oleja rovno do konečníka. U vaginálnych infekcií, rozmágať niekoľko strúčikov cesnaku, zabaliť zmes do  jemnej látky a vložiť priamo do pošvy. Čerstvý surový cesnak je účinnejší ako sušený. 
Bolo preukázané, že je účinnejší ako antibiotikum tetracyklín. Nové testy ukazujú, že hrá úlohu v liečbe otravy olovom, niektoré karcinómy a diabetes. Hovorí sa, že pestovanie cesnaku okolo zemiakov znižuje zemiakovú pleseň.

Dobrá rada
Mnohí nemajú radi cesnak
pre jeho intenzívnu vôňu, hoci treba podotknúť, že jeho prenikavá chuť sa stupňuje hlavne vtedy, keď ho nesprávne a to príliš dlho pražíme, pretože týmto horkne. Cesnak sa má pridávať do jedla bezprostredne pred servírovaním a treba ho použiť rozotretý ako dochucovadlo. Takto dodáva oveľa čerstvejšiu aromatickú chuť bez toho, aby sa šírila nepríjemná vôňa. Prenikavý a nepríjemný cesnakový dych môžeme zmierniť alebo odstrániť, ak si po zjedení cesnaku vypláchneme ústa, potom vypijeme pohár vlažného mlieka, alebo rozhryzieme 2-3 zrnká praženej kávy, alebo hryzkáme klinčeky-hrebíčky.

Medvedí cesnak

Všetci vieme o tom, že nám jar vždy prináša novú nádej na jasné svetlo slnka a tepla jeho lúčov. Vnútorne nás obveselí prvá nádherná zeleň s živým až oslavným svetom vtáctva v prírode a my... máme možnosť prežívať tento každojarný zázrak znovuzrodenia celým svojim srdcom ako jeden z najdobrotivejších darov Stvoriteľa. Zeleno-čarokrásna krása nás môže na jar nabádať k podstúpenie očistných kúr nášho organizmu ako je napríklad odhlieňovanie. Prinesie nám to zdravé a iste nezanedbateľné osvieženie. Cesnak medvedí, ľudovo "divý cesnak" či "medvedí lenek" a podobne, je predovšetkým jedným z prvých poslov jari. Jasnozelené, kopijovité, lesklé listy vyrastajú priamo z podlhovastej cibule obalenej bielymi priehľadnými šupkami. Hladká, jasnozelená stonka s bielym okolíkom kvetov je až 30 cm vysoká.

Medvedí cesnak (Allium ursinum) patrí medzi rastliny z čeľade liliovitých (Liliaceae); sú to vytrvalé byliny s podzemnými cibuľami. Stonky sú priame, listy oblé. Kvety drobné, skladajú sa do guľovitých kvetenstiev v podobe okolík.

V lužných lesoch a hájoch (u nás - neďaleko Chlebian - sa nachádza v chynorianskom lužnom háji) aj inde rastie medvedí cesnak  divo vo veľkom množstve a obyvateľmi sa zbiera a konzumuje od nepamäti.
Predmetom zberu je vňať skoro na jar ako zdroj vitamínov, minerálnych látok a fytoncídov. Vňať sa zbiera do košov zrezávaním. Listy sa sparujú krátko horúcou vodou a pomelieme na mäsovom mlynčeku alebo rozmixujú i s nálevom na kašu. Pridávajú sa do jarných polievok, do nátierok a do jarných špenátov a šalátov zo žihľavy. Surová, jemne pokrájané vňať sa sype na chlieb s rôznymi nátierkami.
Silice pôsobí baktericídne. Obsahuje glykozidy, éterické oleje a veľkú rad účinných látok s antibiotickým efektom a pôsobí ako vyskúšaný prostriedok na znižovanie krvného tlaku aj na prečistenie organizmu. Cesnak je vhodný pri nechutenstve a arterioskleróze. Pôsobí proti dne i reumatizmu. Je výborným preventívnym prostriedkom proti chrípke.

Množenie medvedieho cesnaku je možné vyrytím zhluku rastlín i s balom, ktorý presadíme na tienisté miesto, s hlbokou zeminou a s kyslým pH. Rastlina vyžaduje dostatok vlahy. Lepšie je vysadenie dcérskych cibuliek na tienistý záhon alebo do polyetylénového vreca s rašelinovým substrátom.

Mladé listy cesnaku medvedieho sa zbierajú ešte pred kvitnutím v apríli a máji a  cibule v neskorej jeseni aj v zime. Aby sme mohli po celý rok využívať liečivú silu cesnaku medvedieho, môžeme si pripraviť liehový výťažok. Z neho denne užívame 10 až 12 kvapiek, ktoré pridáme do trošky vody. Tieto kvapky vynikajúco podporujú pamäť, predchádzajú vápenatenie ciev. Cesnak medvedí veľmi priaznivo pôsobí na žalúdok a na črevný systém. Cibule cesnaku medvedieho sa používajú ako cesnak kuchynský. Osoby citlivé na žalúdok môžu listy a cibule nakrájať nadrobno, zaliať teplým mliekom, 2 až 3 hodiny nechať postáť a potom túto tekutinu po dúškoch piť.
Je veľmi účinný nielen ako prostriedok proti chronickým hnačkám, ale aj hnačkám sprevádzaných plynatosťou a kolikami. No zároveň rovnako dokáže pomáhať pri zápchach, ktoré spôsobujú vnútorné kŕče a ochabnutosť čriev. I hlísty a škrkavky vychádzajú z tela, keď sa istý čas užíva táto bylina. Obvykle, keď sa zlepší črevný systém, stratia sa aj ťažkosti, ktoré často mávajú starší ľudia alebo tí, ktorí sa dokážu nadmieru prejedať a majú ochabnuté alebo preplnené črevá.
Okrem uvedeného cesnak medvedí odstraňuje aj srdcové poruchy, ktorých pôvodcom je žalúdok, takisto nespavosť, ako aj ťažkosti, ktorých príčinou je vápenatenie ciev či vysoký tlak prejavujúce sa ako tlak v hlave, závraty, celková skľúčenosť až apatia. Vysoký tlak postupne klesne. Takmer zázračným liekom je víno z cesnaku medvedieho, hlavne pre starších ľudí, ktorí majú trvale zahlienené pľúca a s tým spojené ťažkosti s dýchaním (dýchavičnosť). Pri zastaranom kašli sa hlien uvoľňuje z pľúc a s ním mizne aj dýchavičnosť. Tento liečivý prostriedok je veľmi dobrý najmä pri tuberkulóze aj vodnatieľke, nimi často trpia práve starí ľudia. Pokiaľ sa použijú čerstvé listy, čistia súčasne aj obličky a mechúr a uvoľňujú moč a ak sa zastarané rany natierajú čerstvou šťavou, rýchlo sa zahoja. Zlepší sa aj ochorenie srdcových vencových tepien. Cesnak medvedí je neoceniteľný pomocník prečisťujúci krv, najmä pri chronicky znečistenej koži.

Používa sa:

Ako korenina - Čerstvé listy cesnaku medvedieho sa nadobro pokrájajú ako pažítka alebo petržlen a dajú sa na chlieb, do polievok, šalátov a mäsitých jedál.

Tinktúra - Fľašu voľne až po hrdlo naplníme nadrobno nakrájanými listami alebo cibuľami, zalejeme 38 až 40% ražným alebo dobrým ovocným liehom a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo do blízkosti tepelného zdroja. Užívame denne 10 až 15 kvapiek s troškou vody.

Víno - Vezmeme za plnú hrsť nadrobno pokrájaných listov, krátko ich povaríme v 1/4 litri bieleho vína, osladíme podľa chuti medom alebo sirupom a denne pomaly, po dúškoch pijeme.
Účinne víno, využívajú ho ľudia pre svoje zdravie už od pradávna.

Recepty


Rýchly recept: Špagety s medvedím cesnakom
Na olivovom oleji prehriať zopár sušených paradajok,
odstaviť a do horúceho oleja zamiešať asi 10 listov medvedieho cesnaku - nasekať aj so stopkami.
Primiešať uvarené špagety a navrch posypať parmezánom a keď nie je parmezán, tak aj kockami z Nivy (syr s modrou plesňou). Jednoducho to je jedlé. Dobrú chuť!

Morčacie alebo kuracie prsíčka v cesnakovej zmesi
Potrebujeme:
4 porcie prsíčok s kožkou,
4-6 cesnakových stvolov jemne posekaných,
mleté čierne alebo lepšie biele korenie,
3 lyžice olivového oleja,
lyžica citrónovej šťavy,
2 lyžice čerstvej bazalky,
2 veľké cibule,
4 paradajky,
2 malé cukety,
plátky slaniny,
soľ.
Postup:
2-4 cesnakové stvoly jemne nasekáme spolu s bazalkou a zmiešame (zmixujeme) s lyžicou oleja a citrónovej šťavy. Zmes opatrne vložíme pod kožku prsíčok a osolíme.
Na pekáč dáme lyžicu oleja a osmažíme štvrťky cibule. Na túto zmes položíme prsíčka, pokvapkáme zostatkom oleja alebo pridáme kúsok slaniny a pod pokrievkou pečieme.
Keď mäso zmäkne, pridáme nahrubo nakrájané paradajky a cukety (môže to byť aj paprika, patizón, mangold), zostatok cesnakových stvolov, mleté korenie, soľ a dopečieme.
Podávame s ryžou, zemiakmi, cestovinami alebo nasucho opečenými toastami.

Pikantné baklažány s cesnakom:
Potrebujeme:
2 veľké baklažány,
4 strúčiky cesnaku,
1 PL olivového oleja,
1 zarovnaná ČL rasce,
1 zarovnaná ČL feniklových semien,
1 kopcovitá ČL nastrúhaného čerstvého ďumbiera,
1 zarovnaná ČL mletého koriandra,
1 zarovnaná ČL mletého kardamónu,
450g olúpaných a pokrájaných rajčiakov,
275 ml vody,
čierne korenie,
soľ.
Postup:
Baklažány umyjeme, osušíme a nakrájame na plátky hrubé asi 1 cm.
Na oleji ich smažíme s každej strany asi 2 minúty, kým trochu nestmavnú. Potom ich dáme na servítku odkvapkať.
Rascové a feniklové semená na panvici, na ktorej sme vyprážali baklažány za stáleho miešania smažíme približne 2 minúty, kým trochu nestmavnú. Potom do nich vmiešame pokrájané rajčiaky, strúhaný ďumbier, prelisovaný cesnak, koriander, kardamóm a zalejeme vodou a dusíme asi 20 minút na miernom ohni.
 Na tanieri ozdobíme čerstvými koriandrovými lístkami.

Šalát:
2 rajčiny,
5 listov nasekaného medvedieho cesnaku,
2 floriny plnené syrom nakrájané na kúsky, olivový olej.
Chutí to vynikajúco...

Olej z medvedieho cesnaku
Z medvedieho cesnaku si môžete urobiť aj olej:
cesnak nasekať,
zaliať čistým olivovým panenským olejom,
nechať vylúhovať....

Polotovar z medvedieho cesnaku
Medvedí cesnak posekať, podusiť na cibuľke a zamraziť.... vznikne polotovar na "špenát"  a rôzne omáčky...

Jogurt natural
Treba podľa chuti: Jogurt natural, pridať soľ, korenie citrónovú šťavu, cukor, rozotretý cesnak medvedí...

Pre citlivý žalúdok...
Osoby s citlivým žalúdkom by mali listy medvedieho cesnaku nadrobno nakrájať a zaliať horúcim mliekom, nechať 2-3 hod. vylúhovať a potom piť po dúškoch

Ako skladovať vňať cesnaku medvedieho a iné vňate?
Petržlenovú či zelerovú vňať, rôzne bylinky a aj medvedí cesnak jednoducho nasekám, napchám do zásobovača na výrobu kociek ľadu, zmrazím, vyklopím a dám do mrazničky. Alebo medvedí cesnak, ako aj kôpor alebo petržlenovú vňať nasekám nadrobno a natlačím do pohára od horčice. Dám do mrazničky a keď potrebujem, vydlabem vidličkou koľko potrebujem. Nerozmrazuje!

Medvedí cesnak v okrasnej záhradke

Skombinovať môžeme napríklad dva druhy okrasného cesnaku - novinku Allium „Purple Sensation" a Allium „Mount Everest".
Pekné sú aj kombinácie s okrasnými trávami, napríklad Ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis), niektoré odrody kvitnú spolu s ružami, šalviou alebo alchemilkou (Alchemilla). Vytvoríte veľmi pekne farebne zladený záhon.
Pretože u okrasného cesnaku po odkvitnutí žltnú listy, ovísajú a nevyzerajú esteticky, najvhodnejším riešením je výsadba kríčkovitých alebo nízko rastúcich trvaliek, ako sú napríklad - alchemilka, kocúrnik (Nepeta), levanduľa (Lavandula), šalvia a oregano (Origanum).

Okrasný cesnak

Niektoré druhy majú veľmi pekné a elegantné kvety a preto sa uplatňujú i medzi okrasnými rastlinami. Okrasný cesnak je nenáročný, krásny,  často sa doslova vypína nad záhonom a vzbudzuje našu pozornosť už z diaľky. V okrasnej záhrade táto rastlina zaujme svojím guľatým súkvetím, môže byť biele, žlté,  červené, modré, no najznámejšie sú odtiene ružovej a fialovej. Okrasné cesnaky pochádzajú okrem Európy a Ameriky aj z teplých oblastí strednej Ázie, kde sa pred horúcim letom bránia tak, že sa stiahnu do cibule. A to isté robia aj v záhrade. Po odkvitnutí sa väčšina z nich stratí v zemi.
Cesnak v záhradke:
-Cesnak vysádzajte ho do skupín, tým zabezpečíme jeho vyniknutie.
-Najlepšie urobíte, ak ho vysadíte medzi trvalky, ktoré zakryjú prázdne miesta, keďže v mesiaci júl na mieste, kde vynikal v kráse, nezostane po ňom ani stopa.
-Trvanlivá rastlina cesnaku je vhodná i na rez a vyníma sa  sólo, keď je nejakej úzkej sklenenej váze.
-Keď vytvára semená, tak týmto zeleným „guliam“ pristane spoločnosť iných kvetov v kytici či inej úprave.
Je známe, že veľa druhov cesnakov sa na seba podobá ako vajce vajcu. Niektoré firmy si ich propagáciu a predaj parádne zjednodušili. Tak napríklad pod jedným názvom Allium aflatunense (cesnak perzský) môžete dostať viac ako sedem rôznych druhov, pričom ani jeden z nich nie je skutočný Allium aflatunense. Pre konečného spotrebiteľa to však našťastie nemá veľký význam, keďže v tomto prípade ide o podobné druhy.

Ako cesnak pestujeme?
Pestovanie cesnaku zo semien je pre trpezlivých záhradkárov – prvé kvety sa totiž objavia až po troch rokoch pestovania. Výhodnejšie a rýchlejšie je zakúpiť si hotové cibule. Cesnak by ste mali vysádzať od septembra až do novembra do hĺbky dvojnásobku priemeru cibule. Pri výbere stanovišťa platí jednoduché pravidlo – čím väčšia je cibuľa, tým suchšie a slnečnejšie miesto potrebuje. Pôda by mala byť priepustná, ak však býva často zamokrená, je nevyhnutná drenáž. Cesnak totiž obľubuje slnečné miesta a nie mokrú pôdu. Po odkvitnutí nechajte listy vyschnúť a zatiahnuť do pôdy. Cibule vyberať nemusíte. Ak sa vám však stane, že po asi troch rokoch na stanovišti prestane cesnak kvitnúť, vyberte cibule po zatiahnutí listov z pôdy a nechajte ich až do konca októbra odpočívať na suchom a teplom mieste (teplota by sa mala pohybovať okolo 25 °C). Potom ich môžete vysadiť na nové miesto.
Veľkosť a kvitnutie cesnaku závisia od druhu, prípadne aj od kultivaru. Priemer kvitnúcej gule býva rôzny – od 5 cm až do 20 - 25 cm. S výškou stonky vrátane kvetov je to podobné – môže merať 30, ale aj 150 cm. Kvitnú od mája do júna, niektoré však kvitnú aj počas leta.

Cesnak a jeho veterinárne využitie

Vo veterinárnej praxi sa cesnak a jeho prípravky používajú s cieľom povzbudenia tráviacej činnosti, proti kvasiacim procesom v bachore prežúvavcov, pri atóniach žalúdka a čriev a pri avitaminóze C. Teľatám pri žalúdočných dyspepsiach sa doporučuje liehový extrakt cesnaku (tinktúra), ktorý sa pripraví
200 g rozdrveného cesnaku na 1 liter čistého liehu.
Za 12 - 14 dní extrahovania pri izbovej teplote dávame teľatám 2-3 krát denne pred kŕmením v dávke 0,3 - 0,5 ml na 1 kg živej hmotnosti.
Pred použitím rozriediť vodou v pomere 1:4 - 1:5.

PAŽÍTKA - CESNAK PAŽÍTKOVÝ
 (Allium schoenoprasum L.)

Gazdinky, ktoré majú v obľube lahôdky, pestujú vo svojej záhradke, črepníku či v drevenej debničke pažítku. V čerstvom stave má chuť cibule i cesnaku. Na čo používame pažítku? Napríklad na ochutenie zemiakovej, hrachovej, fazuľovej aj mäsovej polievky, zemiakového, francúzskeho, uhorkového, mäsového, párkového i miešaného šalátu, rôznych vajcových pokrmov, pečienok, rýb, ako aj chleba s maslom, mäkkých syrov, omáčok, tvarohu a aj marinád.
So svojou pikantnou chuťou je stálym a chutným korením diétnych pokrmov, v zime zase v čerstvom stave zabezpečuje organizmu stály a nie drahý zdroj vitamínu. Robí jedlo osviežujúcim.

Dôležité je vedieť: pažítku používame iba v čerstvom stave jemne pokrájanú a nikdy ju nevaríme v jedle, iba ňou posypeme pokrmy. Ide o to, pri varení totiž unikne jej čerstvá, jemná chuť. Pažítka okrem svojho ochucovacieho účinku dokáže vzbudzovať aj chuť do jedla a posilňuje žalúdok.

Pestovanie: Semená zasejeme do pareniska alebo črepníka  v mesiaci marec. V máji ju vysadíme v záhradke na stále miesto a v malých skupinách. V prvom roku ju začneme rezať až keď rastlinka dostatočne silná. V nasledujúcom roku sa môže rezať už v apríli, keď sú zelené časti dosť veľké. Režeme ju hlbšie, tým jej vytvoríme podmienky na zdravý rast. Na jeseň presadíme z prírody potrebné množstvo do črepníkov a umiestnime v dome na svetlom, nie veľmi teplom mieste (osobne mám črepník v garáži). Tým si zabezpečíme stály prísun vitamínkov a pestrosť jedálnička zimnej kuchyne, kedy nie je dostatok zelene v našej oblasti. 

Recepty z pažítky

Omáčky sú dobré k všetkým druhom mäsa, no hlavne k varenému polievkovému hovädziemu mäsu.

Pažítková omáčka 1
Potrebujeme:
3 vajcia
2 dcl smotany
1 veľký zväzok pažítky
citrónová šťava
soľ
Postup:
Vajcia uvarte na tvrdo, žĺtky rozdrobte vidličkou a vymiešajte so smotanou nahladko. Pridajte zväzok najemno pokrájanej pažítky, na drobné kocky pokrájané bielky vajec a ochuťte trochou soli a niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy.

Pažítková omáčka 2
Potrebujeme:
3 vajcia
1 dl oleja
2 dl smotany
pažítka
1 PL octu
cukor
soľ
Postup:
Vajcia uvaríme natvrdo a žĺtky pretlačte cez sito. Pomaly, za stáleho miešania k nim pridajte olej, keď ho úplne nasali, zmiešame ich so smotanou a poriadnou dávkou na jemno pokrájanej pažítky, ako aj s bielkami vajec. Podľa chuti osoľte, trochu ocukrite a okyslite octom.

Pažítková omáčka 3
Potrebujeme:
2 žĺtky
2 PL múky
3 dkg masla
zeleninový vývar (asi 1-3 l)
1 PL posekanej pažítky (plná)
štipka cukru
1 PL citrónovej šťavy
soľ
Postup:
Žĺtky s múkou miešajte v zeleninovom vývare na kraji platne tak dlho, až omáčka zhustne, potom pridajte nadrobno nasekanú pažítku, cukor, soľ, citrónovú šťavu a maslo. Všetko zamiešajte a omáčku ihneď odstavte z platne.

Pažítkový krém
Potrebujeme:
4-5 vajec
50 g masla
1 dl smotany
2 zväzky pažítky
mleté čierne korenie
soľ
Postup:
Na tvrdo uvarte vajcia, rozdrvte ich vidličkou, pridajte maslo a smotanu, okoreňte na jemno pokrájanou pažítkou, soľou a trochou korenia. Dôkladne vymiešajte a nechajte stáť 1-2 hod., aby sa chuť pažítky vstrebala do krému.


Cesnaková vodka

Keď niekto v starom Rusku dostal chrípku alebo angínu, mal problémy s pečeňou, prostatou, vysokým krvným tlakom alebo rakovinou, potom pil vodku s cesnakom a paprikou, niekedy ochutenú niekoľkými plátkami cibule, šiel do sauny a odpočíval. Mnohí ľudia, medzi nimi aj bohatí a slávni, odporúčali priateľom:

"Keď to budete piť denne, nikdy nebudete chorí."

Západné výskumníci v posledných desiatich rokoch zistili, že ľudské telo nevie prijať všetkých známych 400 liečivých substancií z cesnaku - absorbuje z nich len okolo 25-30%. Ak je však cesnak lúhujeme v 40% alkoholu, je ich tento extrakt schopný dodať telu cez 65%. Je potvrdenú skutočnosťou, že cesnak je veľmi účinný zabijak baktérií, vírusov i plesní.

Recept na cesnakovú vodku

Krok 1: vodka:

Voľba vhodnej vodky je pre výron efektívneho výluhu absolútne kľúčová. Vyberte preto "ľadovú" vodku (premium), ktorá bola najmenej trikrát destilovaná!

Krok 2: prísady:

• 1 stredne veľkú palicu bežného bieleho cesnaku
• 1 malú 2-3 cm čiže papričku (habenero)
• 1 750 ml fľašu výberové vodky
• 1 litrovú zavárací pohár s dobre utesniteľným viečkom
• 1 polievkovú lyžicu kryštálového cukru (10 g)
• 1 hodinky alebo stopky

Krok 3: príprava:

• Vezmite tuhú palicu snehobieleho cesnaku a rozdeľte ju na strúčiky. Strúčiky nelúpajte. Keď začnete krájať strúčiky na malé kúsky, začnite merať čas. Krájajte či Rozsekajte ich veľmi rýchlo. Nakrájané strúčiky musia zostať 14 minút na vzduchu, nie o minútu dlhšie. Pri 14 minúte zhrňte všetky nakrájané kúsky vrátane šupky do pohára, v ktorom už máte naliate 750 ml vodky.
Z dôvodov, ktoré nie sú dostatočne jasné, ale dobre známe, dôjde po krájaní na asi 30 sekúnd k rapídnej tvorbe allicín, potom tvorba ustane, a zopakuje sa znovu v 30. sekundových cykloch po 6 a 1/4 minúte. Počas týchto 14 minút sa zo strúčikov uvoľní nielen veľké množstvo allicínu, ale tento allicín sa na vzduchu zmení do novej, veľmi dôležité zložky. Jedna z týchto zložiek je rozpustná v tukoch, čiže pôsobí prostredníctvom lymfatického systému, zatiaľ čo ďalšie sú rozpustné vo vode a pôsobia teda prostredníctvom krvi. Pretože niektoré rakovinové bunky putujú vodou (krvou) a iné v tukoch (lymfoch), chránia vás tieto zložky doslova od hlavy k päte. Tým, že vyčkáte spomínaných 14 minút, získate veľmi mocný super-efekt schopný zahubiť všetky formy patogénov.

• Umyte čiže papričku (habanero) aby ste ju zbavili nežiaducich chemických postrekov. Odstráňte všetky semienka. Môžete ju použiť celú, alebo rozkrojenú na dva, tri diely.
• Pridajte papričku do fľaše k cesnaku.
• Pridajte do vodky v pohári polievkovú lyžicu (10 gr) kryštálového cukru.
• Uzavrite viečko a pohár dobre pretrepte.
• Uložte pohár so zmesou na 4 dni na temné miesto pri izbovej teplote 18-20 ° C a denne ju dvakrát dobre pretrepte.
• Po 4 dňoch preceďte výluh kávovým filtrom do normálnej fľaše.
• Výluh môžete uložiť ako akúkoľvek inú vodku.

Krok 5: užívania:

Posledné výskumy prinášajú stále viac dôkazov, že už ľudia žijúci tisícky rokov pred nami vedeli, že cesnak je veľmi účinný anti-karcinogén, a to nielen ako prevencia, ale aj ako liek, ktorý vylieči.
Začnite pomaly, neponáhľajte a užívajte kvapky na prázdny žalúdok 2x denne (ráno a večer). Prvýkrát dajte 2 kvapky cesnakové vodky do malej pohára vody a vypite. Pokračujte v tom 3-5 dní. Potom každých 3-5 dní postupne zvyšujte po 2 kvapkách až do 16-20 kvapiek. V prípade negatívnych reakcií znížte počet kvapiek na prijateľnú úroveň a pokračujte ako dlho chcete alebo potrebujete.

Pri chronických ochoreniach a rakovine sa cesnaková vodka pripraví rovnakým spôsobom, ale musí sa nechať vylúhovať nie menej a nie dlhšie ako plných 21 dní. Tento koncentrovaný extrakt zastaví a rozpustí všetky formy rakovinových nádorov.

Začnite opäť pomaly, neponáhľajte a užívajte kvapky na prázdny žalúdok 2x denne (ráno a večer).
Prvý deň vezmite 2 kvapky cesnakové vodky v pohári vody.
Pokračujte po 3-4 dni.
Potom každý druhý deň postupne zvyšujte dávku o 2 kvapky až do 16-20 kvapiek.
Ak je to pre vaše telo príliš zaťažujúce, znížte počet kvapiek na prijateľnú úroveň a pokračujte ako dlho chcete alebo potrebujete.
Všeobecne vzaté, po 4 mesiacoch nebude vo vašom tele žiadny tumor ani rakovina.

Ako všetci vieme, rakovina má silnú tendenciu sa kedykoľvek vrátiť, takže je veľmi dôležité každý tretí mesiac zopakovať nasledujúci proces.
Po sedem dní berte na prázdny žalúdok pohár vody s 10-15 kvapkami,
dva dni vynechajte,
pokračujte ďalších sedem dní s predchádzajúcou dávkou atď.
Opakujte tento proces po 34 kalendárnych dní štyrikrát do roka, minimálne dva roky po prvotnom vyliečenie.

PS:
Ak tieto kvapky užívate, ak je to možné, prestaňte brať všetky medikamenty. Cesnak zvyšuje riziko krvácania, ak beriete antikoagulanciami, ako je napríklad warfarín (Coumadin), alebo antiplateletní lieky, ako klopidogrel (Plavix).

Reakcia na fóre www.zdravie-az.cz :

Tento recept poznám a jedná sa o veľmi účinnú metódu, ktorá sa dá všeobecne odporučiť, ale nie je samospasiteľná, ako akákoľvek iná metóda. Vždy je nutné udržať telo čisté a ak vo vás budú hniť nestrávené potraviny, tak je vám akákoľvek kôra k ničomu. Inak cesnak v akejkoľvek podobe a špeciálne takto ošetrený, je mocná zbraň na veľké množstvo neduhov.

Asi áno, ale alkohol veľmi rozprúdi krv a dostane to teda oveľa ľahšie do všetkých periférnych častí tela. Ja tohto efektu používam u liečenie chrípky u pacientov, ktorí znesú dosť cesnaku. Znesiteľné množstvo, až celá hlavička, sa s malým množstvom vody rozmixuje na tekutinu silnejšie než tvrdý alkohol a táto tekutina sa vypije, okamžite sa zapije cca 2-3dcl ohriateho, nie vareného, červeného vína a človek sa ide hneď potiť do postele.
Je to naozaj tvrdý postup a Rusi ho vykonávajú miesto vína s vodkou, ale funguje pomerne spoľahlivo.
Iba u ľudí so zlým žlčníkom by som to rozhodne nedoporučoval, to môže vyvolať záchvat.

Súhlasím, naozaj to podráždi žlčník (Cezmín)

Medovo- cesnakový zázrak na imunitu aj prechladnutie

Potrebné prísady
Včelí med 250g, cesnak 35g, Chren 35g, kocka masla 50g.
Postup:
1. Cesnak s chrenom očistíme a rozmixujeme na kašu.
2. Do väčšieho pohára si dáme tekutý med.
3. Pridáme roztlačené maslo a rozotretý cesnak s chrenom = všetko dôkladne rozmiešame.
Uchovávame: V chlade ladničky.
Dávkovanie: Podáva sa 2-3 denne 1 čajovú lyžicu.
Vhodné: Pre deti od 1.roka až do staroby.
Na čo je určený: Výborná kombinácia účinných látok pre posilnenie imunity, aj na prechladnutie a iné choroby.
Na záver: Má svoju nezameniteľnú chuť, doporučuje sa trochu zajesť, aspoň piškotami a poriadne zapiť.

Zmrazený pretlak z medvedieho cesnaku

Vňať cesnaku dobre preperieme a necháme na sitku odkvapkať. Listy rozmixujeme v mixéri s pridaním horúcej vody. Pretlakom naplníme tlačenkové črevo, zaviažeme oba konce a uložíme do mrazničky. Podľa potreby odoberáme len také množstvá, ktoré práve potrebujeme. Zmrazené vložíme priamo do hrnca a veľmi krátko tepelne upravíme. Nerozmrazujeme. Takto pripravenú surovinu používame do špenátu a pokrmov, ktoré vyžadujú cesnak.

Cesnaková masť na hemoroidy

Jemne nakrájaný cesnak s kvalitným rastlinným olejom v pomere 1:1. Môžeme pridať masť calcium panthotenikum. Natierame večer po kúpeli. (starý ruský recept)

Cesnaková pálenka k posilneniu imunity

Pollitrovú nádobu naplníme do polovice nasekaným cesnakom, zalejeme 2/3 vodky a postavíme na teplé miesto na 21 dní vylúhovať. Precedíme. Podávame v mlieku 3x denne 10 kvapiek. (starý ruský recept)


Jak se vyhnout operaci karpálních tunelů

Dlouho jsem měla bolesti rukou, hlavně v klidu a nejhorší to bylo v noci... Nevíte kam s rukou, brní prsty a jste každou chvilku vzhůru a ráno nejste schopna udržet drobné věci v rukou, nemáte v nich cit. S obtížností mažete chleba, zamykáte dveře apodobně. Pokud trpíte stejnými obtížemi, tak zkuste můj zaručený recept.

POTŘEBNÉ PŘÍSADY
Acylpyrin
5 listů aloe
francovku herbu či lesanu.
POSTUP PŘÍPRAVY

Do půl litru francovky herby (či lesany) nechte luhovat 20 tablet acylpyrinu a 5 listů aloe a občas protřepte. Po necelém týdnu si můžete ruce mazat před spaním. Já osobně jsem měla svou medicínu po ruce i v noci.

Čo a načo...  byliny

•Cesnak kuchynský pre veľmi bohatý obsah vitamínov a minerálnych látok, ako aj významný posilňujúci vplyv na imunitnú sústavu rozhodne patrí medzi účinné prostriedky proti parazitom.

•Myrha posilňuje tráviacu sústavu, chráni pečeň pred jedovatými látkami a podporuje jej činnosť.

•Grapefruit - jadierka sú účinné až voči 800 druhom vírusov a baktérií, 100 druhom húb a veľkému množstvu iných príživníkov. Majú dezinfekčné účinky.

•Klinčekový olej pôsobí upokojujúco na hladké svalstvo tráviacej sústavy. Jeho účinná látka, eugenol, je silným antioxidantom, ničí črevné parazity, mikróby a huby.

•Červený jazmín - z jeho listov sa pripravuje hojivá masť na kožné infekcie spôsobené parazitmi.

•Mexický čaj (Mrlík voňavý) - jeho listy a semená sa využívajú ako účinné antihelmintikum (prostriedok proti hlístam), najmä u detí.

•Dráč obyčajný má dezinfekčné účinky lebo ničí mikroorganizmy spôsobujúce infekciu rán, úplavicu, choleru, infekciu pošvy a močových ciest.

•Pau d´Arco (Lapacho) - prieskumy v 70. a 80. rokoch minulého storočia dokázali jeho silu v boji s vírusovými infekciami, parazitmi, jeho ničivé účinky voči hubám.

•Orech (kráľovský) vlašský - jeho účinná látka junglan je dôležitá v prevencii proti príživníkom.

•Orech čierny - jeho farebná látka obsahuje prírodný jód, ktorý má dezinfekčné účinky.
 

Cesnaková tráva - (Tulbaghia violacea)

Balenie: Semená cesnakové trávy-5 ks
Cesnaková tráva-lat. názov Tulbaghia violacea je účinná rastlina pri odpudzovanie krtkov a hryzcov. V lete ju môžeme zasadiť do záhonu, v zime je potreba jej vyhrabať a premiestniť dovnútra, pretože rastlina nie je mrazuvzdorná.
Rastlina Cesnaková tráva je vskutku veľmi obľúbená rastlina hlavne pre milovníkov cesnaku.
Cena 1,68EUR

Okrasný cesnak - odrody

Cesnak okrasný - (Allium albipilosum)
Patrí medzi cibuľové rastliny. Kvitne v máji fialovými kvetmi v guľovitom súkvetí, kde sa mu po odkvitnutí vytvárajú malé semienka, zrelé sú po dostatočnom uschnutí a sčernaní. Listy pomerne skoro zaťahujú a zostáva po ňom holé miesto, preto ho nevysádzajte samostatne, ale kombinujte s inými rastlinami, ktoré miesto po ňom zakryjú. Dorastá do výšky 1m. Cez zimu môžete cibuľky nechať v pôde, no musia byť dostatočne hlboko.
Cesnaky sú úplne mrazuvzdorné až mrazuvzdorné trvalky s hľuzami, podzemkami alebo vláknitými podzemkami. Niektoré z nich sú jedlé. Takmer všetky majú úzke bazálne listy, ktoré po rozdrvení vydávajú typický cesnakový zápach. Najlepšie im vyhovujú ľahšie, priepustné a záhrevné pôdy a otvorené slnečné stanovištia. Počas vegetácie sú vďačné za zálievku, v období vegetačného pokoja vyžadujú sucho.
Prízemné ružice veľkých listov cesnaku obrovského (Allium giganteum), perzského (A. aflatunense), stopkatého (A. stipitatum), ale aj nádhernej odrody 'Globemaster' postupne žltnú a zasychajú.
Rozmnožujú sa na jeseň semenami alebo dcérskymi cibuľkami.
Cibule väčších druhov sadíme 15 až 30 cm od seba do hĺbky 10 až 15 cm.
Menšie druhy sadíme len do hĺbky 6 až 8 cm vo vzdialenosti 10 až 12 cm.
Väčšina mohutných okrasných cesnakov začína zaťahovať už počas rozkvitania.

Cesnak na Slovensku

Cesnak (lat. Allium) je rod rastlín z čeľade cesnakovité (Alliaceae) alebo v niektorých systémoch z čeľade ľaliovité. Patrí sem 1250 druhov rozšírených prevažne v miernom pásme severnej pologule. Niekoľko druhov rastie na južnej pologuli - v Čile (Allium juncifolium), Brazílii (Allium sellovianum) a v Afrike (Allium spathaceum).

Na Slovensku sa vyskytujú tieto druhy:

cesnak pórový/pór pestovaný (Allium porrum L., Allium ampeloprasum var. porrum (L.) J.Gay)
cesnak pažitkový/pažitka (Allium schoenoprasum L.)
cesnak cibuľový/cibuľa (Allium ceppa L.)
cesnak kuchynský (Allium sativum L.)
cesnak hadí (Allium victiroalis L.)
cesnak medvedí (Allium ursinum L.)
cesnak tuhý (Allium strictum Schrader)
cesnak sivkastý (Allium senecens L.)
cesnak hranatý (Allium angulosum L.)
cesnak guľovitý (Allium rotundum L.)
cesnak žltý (Allium flavum L.)
cesnak poľný (Allium vineale L.)
cesnak guľatohlavý (Allium sphaerocephalon L.)

cesnak orešcový (Allium scorodoprasum L.)cesnek člnkovitý (Allium carinatum L.)
cesnak zvláštny (Allium paradoxum (M. Bieb.) C. Don)
cesnak planý (Allium oleraceum L.)
cesnak zimný (Allium fistulosum L.)
cesnak perzský (Allium aflatunense B. Fedtsch.)
cesnak strapatý (Allium cirrhosum Vand.)
cesnak kovovolesklý (Allium cristophii Trautv.)

cesnak obrovský (Allium giganteum Regel)cesnak karatavský (Allium karataviense Regel)
cesnak zlatožltý (Allium moly L.)
cesnak bledožltý (Allium ochroleucum Waldst. et Kit.)
cesnak úzkolistý (Allium xanthicum Griseb. et Schenk)
cesnak Zahariadiho (Allium zahariadii Májovský)
cesnak planý (Allium oleraceum L.)
cesnak ružový (Allium oreophilum L.)
cesnak metlinatý (Allium paniculatum L.)
cesnak stopkatý (Allium stipitatum Regel)

 

Cesnak - (Allium oreophilum, Syn: A. ostrowskianum)
Je trpasličí cesnak s dvoma úzkymi polovzpriamenými bazálnymi listami. Má hustý kupolovitý okolík s viac ako desiatimi široko zvončekovitými tmavočervenoružovými kvetmi ale aj iných farieb. Kvitne na jar a v lete. Je vhodný pre skupinové výsadby, na záhony, pod riedke koruny stromov a do skaliek. Sú vhodné k rezu ako aj do sušených kytíc (v plnom kvete treba odstrihnúť a nechať sušiť zavesené kvetom nadol). Nenáročný na pestovateľské nároky. Cibule majú priemer 4-5 cm, vysádzajú sa od septembra do decembra do hĺbky 8 cm.

Cesnak zlatožltý - (Allium moly)
Je nižšia rastlina s jedným až tromi širokými polovzpriamenými bazálnymi sivozelenými listami. Na každej stonke býva v lete do štyridsať hviezdicovitých žltých kvetov v pomerne hustom paokolíku s priemerom 4 až 8 cm. Tento ako aj Allium oreophilum je vynikajúci i na skalkách. Rozmnožuje sa postupne bočnými cibuľami. Obvod cibúľ 5 cm, sadíme na slnečné stanovište, kvitne v máji až júni do výšky 20 -45 cm.

Cesnak modrý - (Allium azureum)
Súmernými guľovitými súkvetiami na štíhlych stonkách sa môžu popýšiť aj drobnejšie druhy. Cesnak modrý dorastá do výšky šesťdesiat centimetrov a hoci sú jeho kvety veľké v priemere len dva a pol centimetra, očaria svojou jedinečnou modrou farbou. Výborne sa kombinuje s drobnejšími, žlto kvitnúcimi trvalkami, ktoré zakryjú odumreté listy. Je to trsovitá cibuľovina s úzkymi vzpriamenými listami na spodnej tretine štíhlych kvetných stoniek, ktoré nesú tridsať až päťdesiat modrých hviezdicovitých kvetov usporiadaných v hustom okrúhlom okolíku. Kvitne v lete.

Cesnak kovovolesklý - (Allium christophii )
Pochádza z horských strání Perzie, kde bez problémov odoláva mrazom až do -25oC. Má nádherné súkvetie s priemerom dvadsaťpäť centimetrov, skladajúce sa z päťdesiat i viac kvetov. Jednotlivé modrofialové leské kvety sú hviezdicovito usporiadané. Dorastá do výšky okolo pol metra a dá sa výborne kombinovať s celou škálou menších trvaliek. Kvitnú v júni až v júli. Je to jeden z najkrajších druhov cesnaku, ktorý je vhodný na rezanie a sušenie.

Cesnak hadí - (Allium tricoccum)
Vytrvalá bylina s valcovitou cibuľou, elipsovitými listami a priamou stonkou, ktorá je zakončená zlúčeným kvetenstvom. Vyskytuje sa predovšetkým v horskom až subalpínskom stupni, vzácne zostupuje i do nižších polôh. Rastlina je pomerne dekoratívna, v záhradách sa však takmer neobjavuje.
V stredoveku bol tento druh cesnaku opradený mnohými výnimočnými liečebnými vlastnosťami, užíval sa podobne ako koreň mandragory, zároveň mu boli pripisované i značné schopnosti magické. Dokázal údajne zaistiť nezraniteľnosť v boji, súčasne zvyšoval zdatnosť bojovníka, ktorý ho pri sebe nosil. Ženy ho tiež vkladali deťom do kolísky, aby od nich odháňal zlých duchov (podobne i imelo). Pastieri zas zakopávali tento cesnak pred dvere stajní, aby chránil ich dobytok.

Cesnak medvedí - (Allium ursinum)
Patrí k najrozšírenejším druhom, ktorý je svojím vzrastom a nárokmi takmer úplným protikladom svojich stepných príbuzných. Vyskytuje sa vždy vo väčších skupinách vo vlhkých hájoch a svetlých lesoch. Kvitnúce rastliny šíria okolo seba charakteristickú, pomerne intenzívnu cesnakovú vôňu.
Na pestovanie v záhradách sa príliš neodporúča. V priaznivých podmienkach sa pomerne rýchlo, až nežiaduco rozširuje. Vo väčších prírodných výsadbách sú vhodnými partnermi tieňomilné trvalky. Listy sú na jar obľúbenou pochúťkou a pridávajú sa do rôznych jedál. Pri zbere by sme sa mali vyvarovať zámeny s jedovatými listami konvalinky. Dobrou pomôckou je charakteristická cesnaková vôňa. Rastlina má liečivé účinky.

Cesnak obrovský - (Allium Giganteum)
Tento ozdobný cesnak vnáša do záhrady nádych výnimočnosti. Dorastá do výšky sto až stopäťdesiat centimetrov a patrí medzi najmohutnejšie cibuľové rastliny. Vysoké holé stonky nevyžadujú len správnych susedov, ale aj vhodné pozadie. Vysádzame ho vždy v malých, roztrúsených skupinkách, pretože samostatné rastliny by pôsobili neprirodzene a opustene. Ružové guľovité súkvetia s priemerom desať až pätnásť centimetrov vyniknú aj v odľahlejších častiach záhrady.

Cesnak bulharský - (Allium nectaroscordum siculum)
Je viacročná cibuľovina jedinečná bohatstvom svojich kvetov. Veľké súkvetia sú zložené až z 20 kvietkov. Je vhodná do skalky ale aj na rez. Obvod hľúz 8-10 cm sadiť do hĺbky 10 cm na slnečné až polotienisté.

Cesnak perzský - (Allium aflatunense)
Tento cesnak použijeme vtedy, ak chceme v záhrade vytvoriť romantickú atmosféru. Je vzrastovo menší, dorastá do výšky 70-90 cm s polovzpriamenými bazálnymi listami, ktoré počas kvitnutia strácajú farbu. V lete vytvára pevný guľovitý okolík s priemerom 10 cm s päťdesiatimi alebo viacerými hviezdicovitými purpurovými kvetmi. Najčastejšie sa používa tmavšia odroda 'Purple Sensation' s nádhernými kvetmi sýtej, tmavofialovej farby. Pozoruhodné súkvetia cesnaku sú zaujímavé aj po odkvitnutí, čo nás láka ponechať ich na záhone čo najdlhšie.
Cesnak perzský sa však ľahko a rýchlo rozširuje samovýsevom, preto ak nechceme mať záhradu plnú okrasného cesnaku, súkvetia pred dozretím semien odstránime. Krížením týchto druhov vznikla výnimočná odroda 'Globemaster'. Mohutné kvety s priemerom až dvadsaťpäť centimetrov sú v období kvitnutia absolútnou atrakciou, ťažšie sa však pre ne hľadajú správne kombinácie.

Cesnak karatavský - (Allium karataviense)
Je to klenot medzi okrasnými cesnakmi. Môžeme na ňom obdivovať nielen pekné guľaté súkvetia, ale aj nádherné listy. Rastlina ako celok by v trvalkových záhonoch príliš nevyznela, môžeme ho však použiť v trvalkových výsadbách na štrkových poliach. Pochádza z Turkestanu. Dorastá do výšky iba 20 až 30 cm, preto je vhodný do skaliek, do popredia trvalkových záhonov aj do nádob.
Hlavný dekoratívny účinok majú široké listy. Pekné sú však aj súkvetia a plody, takže rastlina je okrasou záhrady i po odkvitnutí. Je to jeden z najskorších druhov cesnaku, kvitne už koncom apríla a v máji. Má striebristoružové kvety. Sú usporiadané do guľovitého okolíka s priemerom asi 10 cm. V období vegetačného pokoja neznáša premokrenie, inak nemá osobitné nároky na pôdu. Je úplne odolný proti mrazu. Väčšie plochy zmenia kvitnúce loptičky cesnaku na rozprávkovú záhradu. Cibule (10-12 cm) sadíme do hĺbky 10 cm od septembra do decembra do dobre prekyprenej pôdy asi 30 cm od seba. Je veľmi atraktívna ako sušená kvetina (odstrihneme v plnom kvete a necháme sušiť kvetom vyveseným nadol).

Cesnak neapolitánsky - (Allium neapolitanum)
Rastie divo v Taliansku, južnom Francúzsku a v Španielsku. Je to rastlina s úzkymi polovzpriamenými listami na spodnej štvrtine kvetnej stonky. Každá z nich nesie na jar okolík snehobielych kvetov s priemerom 5 až 10 cm. Kvitnú v máji až júli a príjemne voňajú. Veľmi dlho vydržia vo váze. Tento cesnak nie je úplne odolný proti mrazu, preto ho treba v zime prikryť čečinou. Dá sa pestovať aj v nádobách a črepníkoch. http://www.maspoma.sk/sk/svet_korenin/cesnak.php

Odkazy

http://sk.wikipedia.org/wiki/Cesnak_kuchynsk%C3%BD/
http://www.liecive.herba.sk/index.php/
http://www.kvetyazahrada.sk/
http://www.osiva-semena.sk/
http://www.nanicmama.sk/
http://mojdom.zoznam.sk/
http://zdravie.pravda.sk/
http://www.couvarit.sk/
http://carozahrady.sk/
http://www.gymzv.sk/
 

Výroky

Výrok – je každá oznamovacia veta, o ktorej má zmysel hovoriť, či je alebo nie je pravdivá.
Kvantifikované výroky - existenčný - existuje, všeobecný - pre všetky.
Negácia výroku - výrok s opačnou pravdivostnou hodnotou.
Výroková forma - vyjadrenie, ktoré po dosadení za premenné sa stáva výrokom.
Veta - tvrdenie, ktorého pravdivosť musíme dokázať.
Definícia - je pravdivé tvrdenie.
Axióma - vždy platné tvrdenie - nedokazuje sa.

Správanie sa je znakom človeka
a jeho nezdvorilosť je znakom jeho intelektu. (Ali)

Charakter ľudí je rovnaký, sú to ich zvyky, ktorými sa odlišujú. (Confucius)

Ak sa pozeráte správnym smerom, jediné, čo musíte urobiť, je, pokračovať v chôdzi. (Budhistické príslovie)

Najlepším znakom charakteru človeka je to ako sa správa k ľuďom, ktorí preňho nemôžu nič urobiť a po ako sa správa k ľuďom, ktorí sa nemôžu brániť. (Abigail Van Buren)

Charakter je to, čo vy viete, že ste, nie to čo si ostatní myslia, že máte. (Marva Collins)

Úspech je vždy prechodný. Keď je už všetko povedané a urobené, to jediné, čo vám ostane, je váš charakter. (Vince Gill)

Dobrý charakter by sme mali viac chváliť ako výnimočný talent. Väčšina talentov je, do určitej miery, darom. Dobrý charakter nám naopak nie je daný.
Musíme si ho budovať kúsok po kúsku: myslením, voľbou, odvahou a odhodlaním. (Ján Luther)

Vlož svoje srdce, myseľ, intelekt a dušu aj do tých najmenších činností. To je tajomstvo úspechu. (Swami Sivanand)

Život je ako kartová hra. Ruka, ktorá ti rozdala karty, reprezentuje tvoje danosti, spôsob, akým hráš, to je tvoja slobodná voľba. (Jawaharlal Nehru)

Len ten človek, ktorého oči sa budú stále pozerať na vzdialený horizont, nájde správnu cestu pre seba. (Daj Hammarskjold)

Originálnosť a pocit vlastnej vážnosti sa dajú dosiahnuť len prácou a bojom. (Fjodor Dostojevskij)

Najväčšou prednosťou človeka je jeho schopnosť opravovať svoje chyby a neustále zo seba robiť nového človeka. (Wang Yang-Ming)

Žobraním a šplhaním dosiahneme veľmi málo. Ak budeme hovoriť pravdu sami sebe, nájdeme oveľa viac. (Rabindranath Tagore)

Neúspech prichádza len vtedy, keď zabudneme na naše ideály, ciele a princípy. (Jawaharlal Nehru)

Cesta skvelého človeka má tri vrstvy.
Spravodlivý je oslobodený od úzkosti,
múdry je oslobodený od bezradnosti,
odvážny je oslobodený od strachu. (Thomas Carlyle)

Charakter je víťazstvom, nie darom. (Confucius)

anonym - Charakter človeka je jeho osudom.

Dávaj pozor na svoje myšlienky, stanú sa slovami.
Dávaj pozor na svoje slová, stanú sa činmi.
Dávaj pozor na svoje činy, stanú sa zvykmi.
Dávaj pozor na svoje zvyky, stanú sa charakterom.
Dávaj pozor na svoj charakter, stane sa tvojím osudom. (Ralph Waldo Emerson)

Miesto toho, aby sme povedali, že človek je výtvorom okolností, by bolo presnejšie, keby sme povedali, že je architektom okolností.
Je to charakter, ktorý buduje existenciu z okolností.
Z toho istého materiálu jeden človek buduje paláce, iný chatrče, jeden skladiská, iný vily.
Tehly a malta sú maltou a tehlami, kým ich architekt neurobí niečím iným. (Frank Outlaw)

Rob všetko čo môžeš, lebo máš len seba.

Herakleitos z Efezu: ”Panta rei”
Parmenides: ” Bytie je a nebytie nie je”
Anaxagoras: ”Všetko je vo všetkom”
Demokritos: ”Svet je plný atómov” ”Neexistuje nič len atómi a prázno”
Protagoras: ”Všetko je relatívne. Súcno neexistuje, keby aj existovalo nemôžeme ho poznať. Keby sme ho aj poznali nemáme sa s kým o to podeliť.”


Platón: ”Ruža rastie, kvitne, zomiera ale idea ruže ostáva.”
” Dobro je syntéza pravdy, krásy, sebestačnosti, dokonalosti a naplnenia...”
”Človek ktorý dokáže svoje žiadosti a túžby podriadiť rozumu, človek vyrovnaný, vyznačujúci sa sebakontrolou a sebadisciplínou si zaslúži označenie sofrón.”
”Štát je natoľko dobrý nakoľko má dobrú vládu.”
”Štát vznikol vtedy keď nikto z nás nebol schopný dostatočne sa postarať o uspokojovanie svojich potrieb a bol odkázaný na pomoc iných ľudí.”

”Vladár by mal byť dobrým pastierom ľudského stáda, ktoré na rozdiel od skutočného treba viesť nie násilím, ale presvedčovaním a výchovou.”
”Politik je skutočne kráľovský muž, osobnosť s kráľovskou dušou ktorej je vlastná múdrosť jemnocitnosť a autorita.”
”...dôležité je najmä to, aby tí čo majú vládnuť skutočne vládli a tí čo majú poslúchať skutočne poslúchali a nevymieňali si úlohy.”
”... kde je zákon neobmedzeným pánom a kde sú vladári sluhami zákonov, tam vidím záchranu a uskutočňovanie všetkých dobier, ktoré bohovia dali obciam.”

” Zákon je kráľom všetkých smrtelných i nesmrtelných...”
”Zákony by nesplnili svoju úlohu keby iba hrozili zakazovali a prikazovali...”
”Jednotlivým zákonom či súboru zákonov má predchádzať zvláštny úvod v ktorom zákonodarca dohovára občanom aby vo veci ktorej sa zákon týka konali dobro a vystríhali sa zla.”

Zenón z Kitia: ”Vtedy som mal šťastnú plavbu, keď moje lode stroskotali.”

Augustus Aurélius Sanktus: ”V láske smerujúcej k bohu človek nachádza orientačné zásady pre svoje konanie”

Tomáš Akvinský: ”Viera stojí nad rozumom”
”Boh stvoril dokonalí svet, zlo nepochádza od boha, nemá vlastnú skutočnosť je len nedostatkom dobra”

Mikuláš Kuzanský: ”Máme odstúpiť od neplodného scholastického slovíčkárenia a naučiť sa čítať vo veľkej knihe prírody ktorú boh pred nami roztvoril”

Galileo Galillei: ” A aj tak sa točí.......”

Giordano Philippo Bruno: ”Jedno večne zostáva jediné zhodné a totožné so sebou...”
”Boh splývajúci s prírodou je vo veciach...”
”Boh je nekonečný pretože je celí v celom svete a v každej jeho časti nekonečne a úplne.”
”Tvárou v tvár nekonečnému človek cíti že je súčasťou večnej prírody.”
”Prečo toľko spíme a zaháľame zaživa keď budeme musieť toľko zaháľať a spať po smrti?”
”Chovanie dôstojného filozofa spočíva v oslobodení sa od telesných útrap, aby necítil trýzeň .”
”Človek je božský pretože je božská príroda, ktorá ho vytvorila a ktorej je sám súčasťou, ale božským ho robí aj jeho zápal pre vedenie a vznešené činy.”

Niccolo Machiawelli: ”Každý talian musí bojovať za tento svätý cieľ, netreba pri tom filozofovať, cieľ je vznešený treba mu podriadiť všetky prostriedky.”
”Osud je len prostredím, súhrnom podmienok v ktorých človek musí konať, osud rozhoduje o polovici našich skutkov ale necháva nám ruku nad druhou polovicou.”
”Tak je to aj s osudom, ukazuje svoju moc tam kde niet ochrannej sily svojou zúrivosťou doráža tam kde vie že niet hrádzi a hradieb ktoré by ju skrotili.”

Claude Henri de Saint-Simon: ”Priemyselný poriadok sa konštituje ako spoločnosť pracujúcich tj. priamych výrobcov, intelektuálnych tvorivých pracovníkov, priemyselných podnikateľov, obchodníkov, finančníkov, slovom všetkých tých ktorých produktívna práca je pre spoločnosť nevyhnutná.”
”Spoločenský poriadok sa nemôže zmeniť bez zmeny vlastníckeho systému.”
”...hlavným prostriedkom vytvorenia nového poriadku je prijatie novej morálky, nového kresťanstva.”

Francois Maria Charles Fourier:  Teória univerzálnej jednoty
Nový industriálny a societárny svet
Falošná výroba
”Sociálna skutočnosť je nespravodlivá, lebo zákony v nej panujúce spôsobujú, že zisk a šťastie jedných sú stratou a nešťastím druhých.”
”Zákony prinášajú zničenie, biedu a strašné mučenie rozhodujúcej väčšiny obyvateľov a rozkoš mizivej menšiny.”


Robert Owen: Výklad zásad a plánov na vybudovanie svojpomocných osád v tuzemsku.
Kniha o mravnom svete obsahujúca výklad rozumu spoločenskej sústavy
”...najprv treba ľudí prevychovať až potom pustiť k urnám...”

August Comte: ”Empirický základ má mať nielen poznanie prírody, ale aj spoločnosti.”
”Veda poznáva aby sme mohli predvídať a predvídame aby sme mohli správne konať.”
”Revolúcie vedú v spoločnosti ku chaosu.”

Marx, Engels: ”Robotnícka trieda v revolúcii nemôže nič stratiť. Len až svoje okovy, ale získať môže celý svet.”

Soren Kierkegard: ”Paradox nás vždy stavia pred voľbu, rozhodnutie Buď - alebo zodpovednosť za voľbu nesieme sami.”

Arthur Shopenauer: ”Vôľa je živelné chcenie a rozumové pudenie k aktivite, k životu.”
”Vôľa je pôvodcom všetkého utrpenia, preto ju treba poprieť.”

Friedrich Nietzche: ”Musíme prekonať kresťanstvo ako morálku otrokov nesamostatných ľudí aby sme urobili miesto nadčloveku.”
”Vôľa po moci je snaha poznať, osvojiť si, ovládnuť, využiť, manipulovať a prisvojiť si.” Henri Berkson: ”Celá skutočnosť je jediným prúdom života.”

George Berkley: ”Všetky kvality sú sekundárne”
”Byť znamená byť vnímaný”
”Boh je univerzálny vnímateľ.”
”Pravdu stačí vyhlásiť a všetci rozumný ľudia sa k nej pridajú.”


Julien Ofrai de la Meurie: ”Človek má byť v prírode ako doma. Nesmie v nej strašiť ako prízrak a má ju poznať.”

Jean Jacques Rosseau: ”Rozvoj vied neurobil človeka šťastným, ale vzdialil ho od pôvodného prírodného stavu.”
”Čím viac človeka študujeme tým viac sa stávame neschopnými ho poznať.”
”Človek sa narodil ako slobodný, ale všade je v okovách. Ten, kto sa považuje za pána ostatných, stáva sa väčším otrokom než oni sami.”

”Vzdať sa slobody znamená vzdať sa svojej ľudskej hodnoty, práv a povinností.”
”Človek ktorý bral zreteľ len na seba vidí že musí konať podľa zásad iných a radiť sa s rozumom skôr než uposlúchnuť svoje sklony, keď hlas povinnosti nastúpi na miesto fyzického popudu.”
”Bola to len práca ktorá dala roľníkovi právo na plody zeme ktorú oral a následkom toho právo na pôdu.”

”Spoločenskou zmluvou človek stráca svoju slobodu a neobmedzené právo na všetko čo má.
V prospech občianskeho stavu pripája mravnú slobodu, ktorá jediná robí človeka skutočne pánom seba samého, lebo holý pud žiadostivosti je otroctvom a poslušnosť zákonov, ktoré si ľudia sami ukladajú, je slobodou.”
”Onen človek, ktorý si obsadil istý kos zeme a prehlásil –TOTO JE MOJE– a našiel dosť prostoduchých ľudí ktorí mu uverili, bol skutočným zakladateľom občianskej spoločnosti.”

”Ovocie patrí všetkým – zem nikomu.”
”Bolo by smutné keby sme museli priznať, že zdokonaľovanie, ktoré je takmer neobmedzené, je prameňom ľudského nešťastia a že nás urobilo tyranmi seba samých a prírody.”

”Hlas ľudu skoro vždy ľudia povýšia na prvé miesto, len ľudia osvietení a schopní, ktorí tieto miesta zastávajú s cťou, zatiaľ čo tí ktorí sa povznesú v monarchiách sú najčastejšie len malými šibalmi, intrigánmi, ktorých malé úlohy čo na dvoroch vynášajú na veľké miesta verejnosti jasne ukazujú o jej neschopnosti.”
”Monarchistický štát by mohol byť dobrý len vtedy, ak by mal na čele schopného vladára, čo sa však stáva zriedkavo.”

Odkazy

http://www.kvetyazahrada.sk/
http://www.osiva-semena.sk/
http://www.maspoma.sk/sk/
http://mojdom.zoznam.sk/
http://www.igurman.com/
http://www.irecepty.com/
http://2.bp.blogspot.com/
http://www.gymzv.sk/

 

Citát: "NIHIL EST TAM VOLUCRE QUAM MA-LEDICTUM." (Cicero)
V preklade: "Nič nie je také okrídlené ako klebeta."

Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu