Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 Späť| Obnoviť | Dopredu


 Zimná kráľovná, čemerica

Helleborus argutifolius (korzická čemerica) syn. Helleborus corsicus, Helleborus lividus subsp. corsicus je druh z kvitnúcich rastlín v rodine Ranunculaceae, rod na Korzike a v Sardínii. Je trvalka, rastie do 120 cm výšky a 90 cm šírky s veľkými kožovitými listami obsahujúcimi tri ostnaté zuby, letáky, a zelenou miskou v tvare kvetiny v neskorej zime a na jar. V kultivácii hybridizuje ľahko s úzko súvisiacou Helleborus lividus. Táto rastlina získala Royal Horticultural Society 's Award Garden.

Bežne známy ako hellebores, člen euroázijského rodu Helleborus zahŕňajú približne 20 druhov z bylín alebo vždyzelených trvaliek kvitnúcich rastlín v rode Ranunculaceae, v ktorej získala svoje meno z pokolenia Helleboreae. Vedecké meno Helleborus pochádza z gréckeho mena pre Helleborus orientalis "helleboros". Veľa druhov je jedovatých. S názvami ako "ruže zimnée", "vianočné ruže" a "pôstne ruže", hellebores nie sú úzko súvisiace s ružami rodu (Rosaceae).
Rôzne druhy tohto rodu vznikli v Európe a Ázii. Najväčšia koncentrácia druhov sa vyskytuje na Balkáne. Jeden atypický druh (Helleborus thibetanus) pochádza zo západnej Číny;

Ďalšie atypické druhy (Helleborus vesicarius) obýva malú oblasť na hraniciach medzi Tureckom a Sýriou.

Kvety majú päť "okvetných lístkov" obklopujúce kruh malých, kalíškovitých nektároviek (lístkov modifikovaných držať nektár). Kvety neopadajú, ale zostávajú na rastline, niekedy aj po mnoho mesiacov. Nedávny výskum v Španielsku naznačuje, že pretrvávanie kvetov prispieva k rozvoju týchto semien (Herrera 2005).
Hellebores sú široko pestované v záhradách na dekoratívne účely. Sú obzvlášť cenené záhradníkmi pre ich kvitnutie v zime a na jar; rastliny sú prekvapivo mrazuvzdorné ako ihličnatý stromy. Veľa druhov čemerice majú zelené alebo zeleno-fialové kvety a majú obmedzené záhradné hodnoty, aj keď korzická čemerica (Helleborus argutifolius), robustná rastlina so svetlo zelenou farbou, pohár v tvare kvetiny a atraktívne kožené listy, je široko pestovaná.

Takže je "zapáchajúca čemerica" (Helleborus foetidus), ktorá má zhluky malých, svetlo zelených, zvonovitých kvetov, často lemovaná gaštanovo, čo kontrastuje s tmavými listami. Helleborus foetidus s červenými kvetmi a stonkami sa stáva populárna, pretože sú novšie výbery so zlato-žltými liastami.

Takzvané vianočné ruže (Helleborus niger), tradične obľúbená záhradná kvetina nesie čisté biele kvety (ktoré často časom zružovejú) v hlbinách zimy.

Najobľúbenejšie helleborus pre záhradné použitie však sú nepochybne Helleborus orientalis

a jeho farebné hybridy (Helleborus × hybridus). Na severnej pologuli kvitnú skoro na jar v období pôstnom a sú často známe ako pôstne hellebores, orientálne hellebores. Sú vynikajúce pre včasnú farbu na tienistých kvetinových záhonoch a v oblastiach medzi listnatými kríkmi a pod stromami.

22 druhov je uznaných a rozdelených do 6 sekcií.
Tieto štyri druhy majú listy na ich kvitnúcich stonkách (v Helleborus vesicarius odumiera každý rok, ale má bazálne listy).
Helleborus argutifolius - korzická čemerica
Čemerice smradľavá - páchnuca čemerica

Helleborus lividus

Helleborus vesicarius
Tieto druhy majú bazálne listy. Nemajú žiadne skutočné lístky na stonkách kvetín (hoci tam sú listové listene, kde sa stonky kvetín vetvia).

Helleborus atrorubens

Helleborus croaticus

Helleborus cyclophyllus

Helleborus dumetorum

Helleborus abruzzicus

Helleborus liguricus

Helleborus boconei

Helleborus multifidus

Helleborus multifidus subsp. Hercegovinus

Helleborus multifidus subsp. Istriacus

Helleborus multifidus subsp. Multifidus

Helleborus niger - Vianočné ruže alebo čierna čemerica

Helleborus niger subsp. Macranthus (syn. Helleborus niger major)

Helleborus niger subsp. Niger

Helleborus odorus

 

Helleborus odorus subsp. Laxus

 

Helleborus odorus subsp. Odorus

 

Helleborus orientalis - pôstne ruže, pôstne čemerice, orientálne čemerice

(väčšina hellebores pôstnych v záhradách sú teraz považované za Helleborus × hybridus)

 

Helleborus orientalis subsp. Abchasicus

(syn. Helleborus abchasicus)

 

Helleborus orientalis subsp. Guttatus

 

Helleborus orientalis subsp. Orientalis

(syn. Helleborus caucasicus, H. kochii)

 

Helleborus purpurascens

 

Helleborus thibetanus (syn. Helleborus chinensis)

Helleborus torquatus

 

Helleborus viridis - čemerica zelená alebo Medvedia noha

 

Helleborus occidentalis (predtým Helleborus viridis subsp. Occidentalis)

 

S ostatnými druhmi názvov (teraz považované za neplatné) sa možno stretnúť v staršej literatúre, vrátane Helleborus hyemalis,
Helleborus polychromus,
Helleborus ranunculinus,
Helleborus trifolius.

Čemerice hybridy dvojité biele

Čemerice hybridy dvojité ružové

Helleborus x hybridus picotee - čemerice

Helleborus × hybridus v záhrade
Hybridizácie (úmyselné a náhodné) medzi Helleborus orientalis a niekoľko ďalších blízko príbuzných druhov a poddruhov sa výrazne zlepšila farebnou škálou kvetov, ktorá teraz siaha od bridlicovo sivej, takmer čiernej, tmavo fialovej a slivkovej, vďaka sýto červenej a ružovej na žltú, bielu a zelenú.
Vonkajší povrch je často zelený a ako kvet sa vekom zvyčajne stáva zelenší dovnútra a von; Jednotlivé kvety často zostávajú na rastline za mesiac alebo viac. Vnútorný povrch každého kališného lístka môže byť označené ako žila alebo posiate alebo škvrnité s ružovou, červenou alebo fialovou farbou.
Kvety, ktorých svetlo-farebné majú úzke okraje tmavšej farby sú veľmi vyhľadávané, ako sú tie s tmavými malými kvietkami, ktoré kontrastujú s vonkajšími kalichom.
Dvojité hellebores poskytujú veľmi zaujímavú variáciu na štandardné čemerice. Ľahko sa udržujú a zdieľajú rovnaké výsadbové podmienky ako štandardné čemerice.
Semi-double kvety majú jednu alebo dve ďalšie série okvetných lístkov; dvojlôžkové majú viac. Ich vnútorné okvetné lístky sú všeobecne veľmi podobné vonkajším vo farbe a vzorovaní. Sú často podobnej dĺžky a tvaru, hoci môžu byť o niečo kratšie a užšie a niektoré z nich sú atraktívne rozstrapatené.

Medzidruhové hybridy
Záhradníci a škôlkári tiež vytvorili kríženca medzi menej príbuznými druhmi. Najskôr bol pravdepodobne Helleborus × nigercors, krížením medzi Helleborus Niger a Helleborus argutifolius (predtým Helleborus lividus subsp. corsicus alebo Helleborus corsicus, odtiaľ názov), prvý vyšľachtený v roku 1931.

Helleborus × sternii, kríženec medzi Helleborus argutifolius a Helleborus lividus, prvýkrát vystavovaný v roku 1947, je pomenovaná po slávnom britskom plantsmanovi Sirovi Frederickovi Sternovi. Helleborus × ballardiae (Helleborus niger krížený s Helleborus lividus) a Helleborus × ericsmithii (Helleborus niger krížený s Helleborus × sternii) podobne pripomínajú britských majiteľov škôlky Helen Ballard a Eric Smith.

V posledných rokoch, Ashwood Škôlky (z Kingswinford v angličtine Midlands), už dobre známy pre jeho Ashwood Záhradné hybridy (Helleborus × hybridus dvojvrstvové, dvojlôžkové a Anemone-center), vytvorili hybridy medzi Helleborus Niger a Helleborus thibetanus (tzv Helleborus "pink lad"), a medzi Helleborus Niger a Helleborus vesicarius (tzv Helleborus "Briar Rose").
Nasledujúce druhy čemerice a kultivarov získali Royal Horticultural Society 's Award Garden:
H. argutifolius
H. foetidus
H. lividus
H. niger
H. × sternii
Katalóg čemerice u nás
http://www.plantmania.sk/helleborus-productcathegory-57-70.aspx

V začiatkoch medicíny boli uznané dva druhy čemerice: čierna čemerica, ktorá zahŕňala rôzne druhy Helleborus, a biela čemerica, teraz známa ako Veratrum alba, ktorá patrí do iného rastlinneho rodu, kýchavicovité. Hoci je vysoko toxická, obsahujúca Veratrín a teratogén cyklopamin a jervine, to je veril bola "čemerica" použitá Hippokratom ako preháňadlo.
"Čierna čemerica" bola používaná pri ochrnutí, dne a ďalších chorobách, najmä pri šialenstve.
"Čierna čemerica" je tiež toxická, čo spôsobuje tinnitus, vertigo, otupenosť, smäd, pocit dusenia, opuch jazyka a hrdla, vracanie, katarzia, bradykardia (spomalenie na srdcovej frekvencii) a nakoniec kolaps a smrť na zástavu srdca. Aj keď Helleborus niger (čemerica čierna) obsahuje protoanemonin alebo ranunculin, ktorý má štipľavú chuť a môže spôsobiť pálenie očí, úst a hrdla, ústne vredy, gastroenteritídu a hematemézu, výskum v roku 1970 ukázal, že korene Helleborus Niger neobsahujú kardiotoxické látky helleborin, hellebrin, a helleborein, ktoré sú zodpovedné za smrtiacu povesť "čiernej čemerice". Zdá sa, že skoršie štúdie mohli používať komerčné prípravky obsahujúce zmes materiálu z iných druhov, ako je Helleborus viridis, zelený helleborus.

Helleborus orientalis subsp. Orientalis (syn. Helleborus caucasicus) je používaný ako bylina pre zníženie hmotnosti v ruskej medicíne.

Niekoľko legiend obklopuje čemerice

Zrejme najdôležitejšou vlastnosťou tejto rastliny bude okrem nežnej krásy prudký jed. Historici tvrdia, že v roku 600 pred n. l. otrávil aténsky politik a básnik jedom z rozdrvených koreňov čemerice čiernej potok, z ktorého pilo nepriateľské vojsko. To potom Aténčania veľmi ľahko porazili.
V čarodejníctve verili, že má vplyv a väzby na vyvolanie démonov.
Helleborus niger sa bežne nazýva "Vianočna ruža", kvôli starej povesti, že vyklíčila v snehu od sĺz mladého dievčatka, ktoré nemalo darček pre obdarovanie malého Ježiška v Betleheme.

V gréckej mytológii, liek z peľu čemerice zachránil dcéry kráľa Argosa od šialenstva vyvolaného Dionýzom, ktorý ich prinútil, aby bežali nahé cez mesto s plačom a šialenými výkrikmi.
Počas obliehania Kirrha v 585 pr.n.l, čemerica bola údajne použitá gréckymi obliehateľmi, ktorí otrávili vodu, ktorou bolo mesto zásobované. Obrancovia boli následne tak oslabený hnačkou, že neboli schopní ubrániť mesto pred útokom.
Predávkovanie liekmi obsahujúcimi čemericu bolo navrhnuté ako možná príčina smrti Alexandra Veľkého.

Carneades pri písaní proti doktrín Zeno of Citium, konzumoval biele čemerice tak, že žiadny obsah jeho žalúdka by nemohol stúpnuť do sídla jeho mysle a oslabiť silu a vitalitu jeho intelektu.
Voľný preklad z https://en.wikipedia.org/wiki/Hellebore

Na druhej strane je známe, že každý jed môže súčasne pôsobiť ako liek, a tak už v starých herbároch môžeme nájsť odporučenia, podľa ktorých sa prášok zo sušenej čemerice pridával v maličkom množstve do otrúb s mliekom, ktoré potom mali pomôcť koňom alebo prasatám proti zápche alebo ich zbaviť črevných parazitov. V ľudovom liečiteľstve sa zase výťažky z podzemnej stonky využívali na liečbu kožných ochorení, po vysušení a rozdrvení slúžila stonka ako šnupací prášok.

V našich obchodoch uvidíte vačšinou Helleborus niger (čemericu čiernu), alebo hybridy, ale zaujímavé sú aj Helleborus orientalis - čemerica východná, Helleborus foetidus - čemerica smradľavá, či Helleborus purpurascens - čemerica purpurová. Pri nákupe myslite najmä na stav rastliny, zemina by nemala byť suchá a tým aj rastlina zvädnutá. Avšak čemerica najprv vytvára kvety, až neskôr listy. Takže ak si kúpite rastlinu, na ktorej sú len listy, kvitnúť vám už v tom roku rozhodne nebude.
Pri manipulácii s týmito rastlinami pamätajte tiež na to, že všetky časti sú jedovaté. Šťava z rastliny môže vyvolať silné podráždenie a tvorbu pľuzgierov. Z toho dôvodu čemerice nesaďte do záhrad, kde sú malé deti, neprivoniavajte k nim a pri práci používajte radšej rukavice.
Kombinácie:
– skupina rastlín s listnatými drevinami, ktoré zhadzujú listy,
– s okrasnými trávami, papraďami a mliečnikmi,
– s jarnými trvalkami.
Čemericu je možné rozmnožovať delením i generatívne. Ak sa rozhodnete pre generatívne rozmnožovanie, musíte v júni zobrať zrelé semienka rastliny a vysiať ich do črepníka. Väčšinou vyklíčia v októbri. Ešte potrvá 6-8 týždňov, kým sa objavia prvé semenáčiky, ktoré môžu mať inú farbu než pôvodná rastlina. Rastlinu môžete rozmnožovať i delením a vtedy má farbu kvetov zhodnú s materskou rastlinou. Deliť ju môžete na jeseň alebo na jar. Po rozdelení ju polejte a nejaký čas sledujte, kým sa nevytvoria nové korene. Nová rastlina bude mať v tomto prípade vlastnosti pôvodnej.

Najlepšie je pestovať ich v záhrade, vyberáme humózne pôdy, avšak dostatočne priepustné, aby nakoniec rastliny nezhnili – neznášajú totiž premokrenie, v polotieni pod opadavými drevinami. Ak ste rastliny kúpili v zimnom období, posledný termín výsadby by mal byť do začiatku septembra.
Kvôli dobrému zakoreneniu do príchodu zimy. Čemerica sa nesmie sadiť príliš plytko. Pri vysádzaní sa snažte nepoškodiť koreňový bal. Počas kultivácie - pestovania ich ani neokopávajte. Jama by mala byť dvakrát tak hlboká, ako sú koreňové baly a pri sadení dajte pozor na to, aby rastlina nebola príliš vysoko. Kvalita pôdy sa zlepší pridaním kompostu a piesku, čím sa dosiahne i lepší odvod vody. Ak nemáte alkalickú pôdu, zvýšte hodnotu pH pridaním vápenatého štrku (prípadne rozmrvených škrupín z vajíčok). Po vysadení dbajte na dostatok vody – až kým nedozrejú semienka.
V lete znesie rastlina viac tepla a sucho. Počas obdobia rastu pukov (v zime) je prísun vody priemerný. Pôda musí byť prevzdušnená, čo môžu zabezpečiť dážďovky. Aby sa v pôde dobre cítili, nechajte na záhone napadané lístie, alebo položte mulčovaciu nástielku, aby ste podporili ich rozmnožovanie.Po výsadbe je dobré zakryť pôdu vrstvou lístia. Pokiaľ čemericu vysadíte na jar, do júla bude potrebovať dostatok vody. Sucho koncom leta podporuje násadu kvetov. Potom, po niekoľkých rokoch, vytvoria veľké kvitnúce "ostrovčeky". Majte však na pamäti, keď čemericu presadíme, hneď nezakvitne.

Čemericu môžete pestovať aj v zime na balkóne. Na jar jej však mierne znížte zálievku a premiestnite ju na záhon, najlepšie pod strom do polotieňa.
Tieto zimné a skoré jarné otužilé čemerice najlepšie rastú v polotieni starých stromov alebo ako podrast listnatých, ihličnatých či vždyzelených krov. Vyššie dreviny totiž chránia trsy čemeríc pred prudkými letnými dažďami, a v zime naopak prepúšťajú vzácne slnečné lúče.
Dôležitým predpokladom zimného kvitnutia tejto rastliny je sucho počas letných mesiacov. Preto by sa v lete nemali zalievať. Je pekná v kombinácii s papraďami a drevinami a vhodným partnerom sú i snežienky (Galanthus), pečenovník (Hepatica), ostrica (Carex umbrosa), cyklamén (Cyclamen hederifolium) a cibuľoviny.

Choroby a škodcovia
Najrozšírenejšou chorobou čemeríc je čierna škvrnitosť (Coniothyrium hellebori). Choroba sa prejavuje na listoch a kvetoch čiernymi škvrnami a postupne sa rozširuje na zdravé časti rastliny. Napadnuté listy je potrebné odstrániť a rastlinu ošetriť fungicídom. Občas spomínanou chorobou na listoch je tiež prerenospóra (Perenospora sp.). Ošetrenie je obdobné ako u čiernej škvrnitosti.
Z škodcov sa môžu najčastejšie objaviť vošky, ktoré cicajú na listoch. Z biologickej ochrany pomôžu lienky. Pri silnejšom výskyte je potrebné zasiahnuť insekticídom určeným proti voškám.
V súvislosti s prenosom voškami sa v poslednom čase často spomína vírové ochorenie black death - čierna smrť. Rastliny sú celé napadnuté čiernymi nekrotickými škvrnami, strácajú vitalitu a deformujú sa. Jedinou účinnou ochranou je ich likvidácia s porastu a spálenie.
K iným škodcom, ktorý robia na rastlinách požerky patria najmä slimáky a slizniaky. V zimnom období sa môže občas stať že čemericou nepohrdnú ani hlodavci.
Ďaleko horšie ako škodcovia sú však hubové choroby. Prvým príznakom sú hnedé fľaky na listoch (vyvoláva ich huba Coniothyrium hellebori. Najskôr sa objavia na okrajoch listov. Odstráňte napadnuté časti, ostatné postriekajte fungicídom – sledujte rastlinu a postrek zopakujte. Táto choroba môže vzniknúť vďaka nesprávnemu stanovišťu, nízkej hodnote pH alebo nadmernému obsahu dusíka v pôde.
Na jar sa môže stať, že na pohľad zdravé listy miestami opadávajú, čo je spôsobené hnilobou koreňa alebo stonky. Môže ísť o hubu Pythium alebo Phytophtora, ktorá je vyvolaná nadmernou vlhkosťou. Začína hniť koreň a rastlina vzbudzuje dojem, že trpí nedostatkom vody – vädne. Ďalším problémom pre rastlinu môže byť nepravá múčnatka – listy sú malé, stočené a je na nich biely povlak.

U našich predkov boli čemerice dosť často zamieňané s kýchavicou
Čemericu odporúčali už starogrécki lekári. Cenil si ju aj Hippokrates a Paracelsus. Ordinovali ju pri melanchólii, ale tiež pri epilepsii, zhybových bolestiach, rovnako ako pri zapečenosti. Pokúšali sa ňou vyliečiť aj zápaly dýchacích ciest. Odvary sa podávali na vypudenie cudzopasníkov u ľudí aj zvierat. Používali ju všestranne. Na rovnaké, ale tiež širšie spektrum neduhov sa rastlina skúšala aj v ľudovom liečiteľstve. Je v tom určitá zákonitosť až do dnešných čias. Čím menej vedomostí o liečivých vlastnostiach rastliny, tým nemiestnejšia odvaha používať ju na všetko. Dnes vieme, že obsahuje vysokoúčinné srdcové substancie (kardioglykozidy) – bufadienolidy – helebrín a heleboreín. Ich účinnosť je najviac príbuzná glykozidom morskej cibule. Z ďalších látok je dokázaná akonitová kyselina, zo steroidných saponínov heleborín. V humánnej aj veterinárnej medicíne je hlavnou indikáciou na zlyhávanie srdcového svalu. Aj keď sa v súčasnosti používa len ojedinele, liečba patrí výlučne do rúk lekára. Pre možné otravy, aj so smrteľným následkom, sa droga musí podávať veľmi uvážene.

Dekorácia
Nežne biele kvety čemeríc sú okrem záhrad zároveň aj vítanou zimnou dekoráciou bytu. Čemerica je však rastlinou, ktorá je v zime prispôsobená veľmi nízkym teplotám a v miestnosti s teplotou nad 20 oC sa necíti dobre. Preto treba črepník s kvitnúcou čemericou vždy na noc premiestniť do chladu. Vyniknú takmer v každom interiéri, klasickom aj modernom, v spojení so zaujímavými nádobami a doplnkami.
Najideálnejšie je rezať široko otvorené kvety, a to ráno, keď nemrzne. Kytica z narezaných čemeríc vydrží len v chladnej miestnosti. Pred aranžovaním treba stonky vložiť do chladnej vody a na predĺženie trvanlivosti je dobré ich po obvode narezať. Voda vo váze s kvetmi čemeríc by mala mať izbovú teplotu. Doplnkom vo váze môžu byť konáriky ihličnanov alebo vždyzelených listnáčov.
Čemerice sú pravým klenotom zimnej záhrady. Ich krása sa na rozdiel od iných trvaliek dá vnímať nielen v okrasnej záhrade, ale aj priamo v byte. Prednosťou je aj to, že sú každoročne krajšie a bohatšie zakvitnuté.

Odkazy
http://www.hardy-plant.org.uk
http://macgardens.org/?cat=8
http://botany.cz/en/helleborus-niger
http://www.funghiitaliani.it/?showtopic=67764
Dekorácie http://www.floralverde.com/centerpieces
http://s243842601.websitehome.co.uk/future.html
http://www.hardy-plant.org.uk/imagelibrary/index.php
http://gardensmeraldo.com/pages/28/specie-botaniche
http://igormudry.blog.sme.sk/c/358308/hnutelnost.html
http://mika.blog.pravda.sk/2012/07/28/agaue-1/?print
http://www.hardy-plant.org.uk/imagelibrary/pages/H7.php
http://www.arrowheadalpines.com/white1_gallery/images
http://www.hardy-plant.org.uk/imagelibrary/pages/H8.php
http://www.hardy-plant.org.uk/imagelibrary/pages/H9.php
http://www.imagejuicy.com/images/plants/h/helleborus/5
http://www.hardy-plant.org.uk/imagelibrary/pages/H10.php
http://gardenaway.com/search/plant_view/helleborus-liguricus
http://gardenaway.com/search/plant_view/helleborus-liguricus
http://www.newikis.com/en/commons/Special:ListFiles/Nzfauna
http://www.actaplantarum.org/floraitaliae/viewtopic.php?t=2333
http://www.phoenixperennials.com/learn/E-Newsletter-January2008.php
http://johngrimshawsgardendiary.blogspot.sk/2010_11_01_archive.html
http://guilded.co.uk/index.php/gallery/products/heleborus-niger-seed-pod


Ticho,už to roste 25 Rak, čemeřice, cibule, broušení

https://www.youtube.com/watch?v=-jqNrzx19Ew


Moje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopreduby Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 17.6.2015) http://cezmin.wz.cz