Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Táto stránka sa správne zobrazuje kódovaním Windows 1250.
Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1024x768 pixelov.
 Späť| Obnoviť | Dopredu

Čomu verili naše staré mamky?

Čomu verili naše staré mamky? Bylinkám! Podľa nich má každé znamenie zverokruhu svoju bylinku, ktorá mu pomáha prežívať lepší život a uľahčuje mu jeho ťažkosti so zdravím, ktoré na neho zákonite prídu počas života, lebo mu ich dali sudičky do vienka už pri narodení. A tak mali akýsi "kalendár bylín roka" na každé znamenie zverokruhu. Hoci tomu priveľmi neverím, no bylinky majú svoju moc pre uzdravovanie a ozdravovanie organizmu, čo sa im nedá vonkoncom uprieť a čo je nepopierateľne overené stáročiami života našimi predkami. Záleží na človeku, či tomu chce veriť a prijať to za svoje alebo nie. Podľa starých materí, bylinky ktoré prináležia určitým znameniam zverokruhu môžu v tom znamení narodení používať vo forme čajov, záparov alebo pridávania uvedených byliniek do rôznych jedál, ktoré konzumujú a tým si pomôžu z ťažkostí, ktoré majú alebo ich konzumáciou učinia prevenciu proti tomu, čo im sudičky nadelili do vienka pri narodení, vo forme náchylnosti k určitým zdravotným ťažkostiam.
Staré ľudové príslovie hovorí, že nie je na svete jedinej bylinky, ktorá by nemala ozdravné účinky a  nebola by na nejaké neduhy účinná. Do toho sa zaplietli voľakedajší šamani a šamanky, ktorí predpovedali budúcnosť jedincov aj kmeňov a hneď bola na svete namiesto astronómie astrológia, ktorej jednoduchí
ľudia (nielen jednoduchí!) radi uverili, keďže sa zaobaľovali do tajomna vesmírnych telies, čo si nikto nemohol overiť. A boli schopní veriť tajomnu vytvorenému astrológmi skôr, ako vedeckému bádaniu vyštudovaných "hláv", bádateľov.   Tak sa tradujú z pokolenia na pokolenie účinky byliniek, ktoré pripisuje astrológia každému znameniu zverokruhu.

Aké bylinky, podľa astrológov
pre jednotlivé znamenia,
tie pravé?

Prečítajte si...


 

S  Baranom sa snúbi popínavý chmeľ
Vraj väčšina zdravotných problémov Barana vyplýva z jeho divokého tempa, spojeného s panovačnosťou, ktoré nedovolia, aby poriadne vyležal svoje bežné choroby. Pokiaľ sa k uvedenému prirátajú bolesti hlavy, je úloha chmeľu jasná. Baran sa potrebuje upokojiť a ku tomu práve slúžia chmeľové šišky. Môže si ich zašiť do vankúšika, ktorý si dá pod hlavu, alebo ich zaliať vriacou vodou a piť ako čaj.  Keď Baran prechladne, zaberá odvar z bazy čiernej alebo cesnak v akejkoľvek podobe.

 

 


 

 

Býkovi prináleží podbeľ
Býk má zdravie obvykle závideniahodné, no dobrému jedlu a pitiu Býk nikdy neodolá a tak máva tráviace problémy. Pomôže mu odvar z artičokov, ktorý síce priveľmi nechutí, ale pomáha. Na choroby krku, ktoré dokážu Býka potrápiť, sa osvedčil práve podbeľ vo forme čaju a môže sa k nemu pridať skorocel. Ideálnou bylinkou pre Býka je tiež petržlen, pôsobí totiž ako mierna rastlinná dezinfekcia, navyše predchádza zadržiavaniu vody v organizme, ktoré je u Býkov dosť častá.

 


 


 

Blížencom vonia konvalinka
Blíženec by mal venovať svoju pozornosť hlavne nervom. Podľa starých materí, ktoré radili na verného sprievodcu blížencov, rozčuľovanie, popíjanie odvaru z kvetov konvaliniek v bielom víne - dnes už dobre vieme, že konvalinka je problémová na vnútorné užívanie a preto je lepší kozlík lekársky. Pri ochorení dýchacích ciest sú dobré sádlové obklady na prsia. Ľanové semeno, ktorého odvar sa používa pri tráviacich ťažkostiach, môže Blíženec piť aj pri kašli. Aby čaj chutil, musia si ho prisladiť a pridať aj trochu citrónovej šťavy.

 


 


 

Rakovi v ťažkostiach pomáha zázvor
Rakove psychickej ťažkosti sa odrážajú na stave jeho žalúdka. Rak navyše má pomalšiu látkovú výmenu, takže väčšinou je u neho aj pár kíl navyše. V staršom veku má problémy s tlakom a račice zväčša trpia hormonálnou nerovnováhou. Aby sa jeho metabolizmus pohol, spoľahlivo zaberá zázvor. Môže si ho pridať štipku do čaju, sušený zázvor sa dá tiež zaliať horúcou vodou, osladiť medom a popíjať. Pre zrýchlenie látkovej výmeny je vhodný mätový čaj. Gynekologické problémy zvládne odvar z
alchemilky alebo nechtíka lekárskeho.


 

Levovi prospieva arnika
Aj ctižiadostivý Lev by mal pochopiť, že je lepšie, keď si občas odfrkne. Urobí to dobre srdcu a predíde aj ťažkostiam so žlčníkom a pečeňou, čo sú orgány, ktoré reagujú citlivo na stres.
Pri problémoch s tlakom, ktoré máva Lev dosť často, pomáha arnika. V jedle mu urobia dobre byliny horkej chuti: koriander, petržlen, bazalka a kardamóm. Vhodnou bylinkou na problémy s pečeňou a žlčníkom je výluh z artičokov a šťava z červenej repy.

 

 


 


 

Panny potrebujú voňavú majoránku
Panny sa vo zvýšenej miere venujú starostlivosti o pleť a  o vlastné zdravie.
Panny zväčša trpia tráviacimi ťažkosťami, preto by každá mala jesť čo najviac zeleného šalátu. Do jedla, pokiaľ to len trochu ide, by mala pridávať kôpor, rascu a zázvor, čo uľahčuje trávenie. Dobre jej urobia aj odvary z anízu, slezu a eukalyptu. Deti tohto znamenia sa neustále stresujú a preto nevyhnutne potrebujú bylinu, ktorá podporí funkciu pečene. Zvlášť účinná je majoránka ako korenie a aj ako čajový nápoj.

 

 


 


 

Váhy rozžiari žihľava
Váhy sa nerady rozhodujú, nie dobre znášajú zmeny a stres. To sa odráža na činnosti ich obličiek. Keď sú váhy rozklepané a majú pocit, že sa im nič nedarí, zaberie odvar alebo výluh z medovky lekárskej. Skvelo funguje jarná detoxikačná kúra zo žihľavy. Keď ešte doplnia pitie žihľavového čaju oplachovaním vlasov odvarom, budú plné energie a aj náležite krásne! Pri problémoch s obličkami pomáha urologický čaj, ale predovšetkým petržlen, ktorý pôsobí močopudne. Dobré sú aj čaje z lopúcha väčšieho a nátržníka husieho, tu je ale vhodné opatrné dávkovanie.

 


 


 

Škorpión má v obľube cesnak
Škorpión má najčastejšie a obvykle ťažkosti s
močovým mechúrom, črevami  a pohlavnými orgánmi. Vzhľadom k napätiu, v ktorom dosť často žije, sa nevyhne vyššiemu krvnému tlaku. Na reguláciu tlaku sa osvedčil najmä cesnak, ktorý zároveň posilňuje krvný obeh. Tráviace ťažkosti sa dajú zvládnuť s pomocou chilli papričiek, ale len v primeranom množstve. Na škorpiónie zdravotné problémy zaberá aj palina, chren a ostružinové lístie - v jeho užívaní by však mal byť opatrný, pretože akékoľvek preháňanie je kontraproduktívne.

 

 


 


 

Strelec má pomocníka v púpave
Strelec vraj ľahko priberá, navyše jedáva presne to, čo by nemal, takže jeho pečeň trpí a preto, aj keď sa mu nechce, mal by venovať pozornosť životospráve.  Keď si narieka na tráviace problémy, sú väčšinou spôsobené prejedaním. Na to zaberá púpava! Popíja sa po dúškoch ako čaj, na jar ju môžete jesť ako zelený šalát. Dobre mu spraví aj odvar zo sirôtky, ktorý zrýchli metabolizmus a zbaví pocitu preplneného žalúdka. Strelci by mali často popíjať odvary z repíka lekárskeho alebo čakanky obyčajnej - obe byliny posilňujú pečeň.


 


 

Kozorožec a praslička
Kozorožec väčšinou nemá
ťažkosti so zdravím, ale ak nejaká ťažkosť príde, mal by ju riešiť bez otáľania. K lekárovi ho spoľahlivo dostane reumatizmus a pleť, ktorá trpí rozšírenými žilkami. Vlasom a koži robí dobre odvar z prasličky. Pri problémoch s reumatizmom sa odporúčajú kúpele v odvare z brezového lístia, ktoré pomáha aj na problémy s pleťou. Ak má Kozorožec problémy s kĺbmi, urobí najlepšie, keď časť mäsa v jedálničku nahradí produktmi z celozrnnej múky.

 


 


 

Vodnárovi poslúži čierna baza
Ťažkosti má najčastejšie s kŕčovými žilami a kŕčmi v lýtkach. Potrápiť ho môžu tiež potravinové alergie. Na preťažené nervy najlepšie zaberá odvar z ľubovníka bodkovaného. Pri dlhšie trvajúcich ťažkostiach by však mal ísť k lekárovi. Na kŕčové žily a kŕče v lýtkach zaberajú preparáty s výťažkom z imela. Proti kŕčom fungujú aj minerálky bohaté na horčík. Výborným liečivom je odvar z čiernej bazy, ktorý urýchľuje látkovú výmenu. Vodnár ho môže piť buď nesladený, alebo s lyžičkou medu.

 

 


 


 

Rybám pomôže hloh
Viac zdravotných ťažkostí, ako napríklad pomalá látková výmena, problémy s pečeňou a pankreasom, pramení zo stresu, ktorý by sa ryby mali naučiť čo najlepšie a aj najúčinnejšie zvládať. Pre urýchlenie látkovej výmeny si môže jedlá ochucovať zázvorom, korením, rascou a koriandrom, alebo si z nich urobiť odvar a malými dúškami ho popíjať. Trávenie vylepší aj teplý odvar zo semien kôpru. Na upokojenie vo chvíľach, kedy majú Ryby pocit, že im starosti prerastajú cez hlavu, sa osvedčil hloh, ktorý ich psychicky stíšia a pomôžu vidieť svet v jasnejších a aj krajších farbách.

 


 Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu


by Cezmín Slovakia 2006 (doplnené a prerobené 21.5.2015) http://cezmin.wz.cz