Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
 

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Bršlen európsky (Euonymus europaeus)

Bršlen európsky (Euonymus europaeus) 

Bršlen je nenáročný okrasný krík či vyformovaný strom vhodný ako solitér, či krík alebo stromček v skupinových záhonoch, ale aj ako krík na živé ploty. Okrem toho sa dá pestovať aj v nádobách a kvetináčoch ako dekoratívna rastlinka, ktorá je nádherná v čase dozrievania práve svojimi listami a hlavne plodmi.

Bršlen pred mojim domom 19.5.2008

Bršlen znáša zostrihy a bude rozhodne len rád, ak mu urobíme zopár zostrihov počas roka, lebo zostrihy podporujú zhustnutie kríka či koruny stromčeka.  Bršlen sa dá tvarovať a je výhodou, že vydrží aj keď je pôda mokrejšia, čo mnohé rastlinky neznesú, takže pri dlhotrvajúcich dažďoch mu to na kráse neuberie ako iným rastlinkám. Nemá žiadne zvýšené nároky na ošetrovanie a pestovanie bršlenov je nenáročné.

Bršlen v rohu záhrady pred mojim domom 19.5.2008

Iba treba vedieť, že bršlen nesadíme pod mohutnejšie stromy, pretože by ich korene narúšali korene bršlena a nemohol by rásť do krásy, ako keď je buď v záhone alebo ako dominantný jedinec v záhrade.

Strom bršlenu s kvetmi a plodmi

 Zakvitnutý bršlen je nádherný, ale pozor, jedovatá je celá rastlinka, najviac však plody, ich požitie znamená v tele toxické látky, ktoré spôsobia vážne poškodenie pečene a obličiek, smrteľnú dávka predstavuje asi 30 až 40 plodov. Chrániť musíme najmä deti, ktoré rady dávajú kadečo do úst, plody bršlenu nevynímajúc, keďže ich láka svojimi pestrými farbami.

Detail plodu bršlenu

Bršlen európsky kvitne bledoružovými drobnými kvietkami a pestujeme ho hlavne pre jeho pestrofarebné lístky a hlavne plody, ako som už uviedla. Ešte niekoľko informácií o bršlene

Euonymus europaeus - bršlen európsky

Syn.: Euonymus vulgaris

Slovensky: Bršlen európsky
Čeľaď:  Celastraceae - bršlenovité, česky  jesencovité
Rod: Euonymus zahŕňa asi 220 druhov, najviac z nich rastie v Ázii, aby sme si to aj predstavili, tak od Himaláji až po Japonsko. Menej druhov rastie v severnej a strednej Amerike a iba jeden druh v Austrálii, na severu Afriky a na Madagaskare. U nás v Európe rastú štyri druhy bršlenu.

Kresba bršlenových listov a plodov

Bršlen je opadavý krík rastúci do výšky 1 až 7 m. Jeho mladé vetvičky sú zelené a prechádzajú sfarbením až do zelenohnedej farby. Sú oblé, ale staršie vetvičky môžu byť nielen oblé, ale aj štvorhranaté s takými korkovými lištičkami, majú šedohnedú farbu, prechádzajú do farby červenohnedej až čiernej.

Jesenné listy bršlenu

Listy sú rapavé, jednoduché, podlohovasto eliptické až podlhovasto kopijovité, na vrcholku zašpicatené, na okraji drobno pilkovité, holé, len na spodnej strane na žilkách je kratučko chlpkaté.

Kvety a plody bršlenu

Kvety sú drobné, štvorpočetné, korunné lístočky úzko vajcovité až čiarkovité, na okraji podvihnuté, žlté až žltozelené, tyčinky sú štyri,  kvetné lôžko so širokým diskom. Plodom sú štyri puzdra, ružová až karmínovo červená tobolka. Kvitne v mesiacoch máj až júl.

Nenápadné kvety bršlenu

Stanovište: lužné a listnaté lesy a ich okraje, brehy, skalnaté svahy, kroviny,  na pôdach vlhkých,  výživných a skôr vápnitých.
Rozšírenie: Od nížin po podhorské oblasti. Celkovo rastie v takmer celej  Európe, na severe po Írsko, Škótsko, Dánsko a južné Švédsko, na východe v Rusku po rieku Volgu, Krym a Kaukaz a na juhu po sever Španielska, Franciu, Taliansko, Korziku, Sicíliu a Grécko. Ďalej potom na Madagaskare, v Malej Ázii, Austrálii, Afrike.

Bršlen kvety a plody s kresbou vľavo

Jedy: Bršlen obsahuje mimo iného jedovatý glykozid evonymin, ktorého je najviac prítomného v kôre kra, jeho vetvách a plodoch. Chemicky patrí evonymin do skupiny náprstníkovitých glykozidov, jeho srdcový účinok je však nepatrný. Otravy bršlenom sa prejavujú podráždením zažívacieho ústrojenstva, zvracaním, studeným potom a preháňaním. Takéto stavy boli pozorované najmä u zvierat a detí. Jedovatá je celá rastlina, najviac však plody. Toxické látky spôsobujú poškodenie pečene a obličiek, smrteľná dávka predstavuje 30 až 40 plodov.

Kvety a plody bršlenu

Využitie:
Brslenové drevo je žlté, hodvábne lesklé, ale málo trvanlivé. Používalo sa voľakedy dávnejšie hlavne na rezbárske prácičky, ale aj na špáratka, vretená na pradenie pre pradúce gazdinky, na hudobné nástroje, na obuvnícke kolíky pre šustrov či ako dlhé pipasáre na fajky.   Okrem toho sa odvar z plodov bršlenu používal aj na farbenie plátna na žlto. Vyskúšajte a uvidíte. Bršlenové drevené uhlie slúžilo aj kresliarom a maliarom na náčrty ako uhlíky.

Plody bršlenu

Ku tomu, olej vytlačený zo semien bršlenu sa používal pri výrobe mydla a aj na svietenie v starých hlinených chalúpkach na dedine. Takže bršlen mal hojné využitie u našich starých mám okrem tej nádhery, ktorá tešila oči pri pohľade na kríčky s farebnými listami a plodmi. Dokonca drvené plody zmiešané s bravčovou masťou slúžili proti všiam na hlave človeka i u zvierat.

Kvety bršlenu

Pestovanie: Pestuje sa hlavne pre svoje ozdobné plody a pre jesenné sfarbenie listov, ako som už uviedla. Dnes je už viacero druhov, ktoré sa od seba líšia práve sfarbením plodov, ktoré sú červené až oranžové, ružové, biele i žlté. Ale i vzrastom sú zákrsky či previsnuté. Bršlen potrebuje presvetlené stanovište v záhrade a nie polotieň či tieň, je odolný proti mrazu i horúčavám a ako som už uviedla, hodí sa aj na živý plot, lebo znáša zostrihy a dokonca ich má rád, keďže po zostrihoch hustne.  nesmiem zabudnúť ešte nato, že bršlen napadá priadzovec bršlenový

Plody bršlenu

Bršlen Fortuneov

Euonymus fortun. Canadale Gold - Menší veľmi dekoratívny bršlen s panašovanými zelenožltými listami.

Nádherné plody bršlenu, ktoré lákajú a dokážu byť dominantné v predzáhradke či v parku

Euonymus fortun. Emerald Gaiety Bršlen Fortuneov -  Bielozelené panašované listy, trpasličí vzhľad, vyplní každé prázdne miesto. Trpasličie bršleny na jeseň oslobodíme spod nánosu opadaného lístia. Na zimu neopadávajú.

Detail kvetov bršlenu

Euonymus fortuneii  Sunspot Bršlen Fortuneov - Poliehavý bršlen so zeleno - krémovožltými panašovanými listami vynikne aj na skromnom mieste ako solitér.

Kvety a plody bršenu

Euonymus fortuneii Vegetus Bršlen Fortuneov - Odolný stálozelený krík znesie aj susedstvo väčšieho stromu či iného kríka.

Detail kvetov bršlenu

A aké ďalšie rastlinky číhajú na nás so svojou jedovatou krásou?

Čítajte ďalšie stránky...

MENU

Jedovaté bylinky, 

kry, stromy

Agát biely Tuja
Brečtan Vistéria
Bršlen európsky Vtáčí zob
Cypruštek Záver
Imelo  
Kalina  
Krušpán  
Lantana menlivá  
Oleander  
Pavinič  
Prutnatec  
Rododendron  
Semená  
Štedrec  
Tis obyčajný  

Plody bršlenu

Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

Vsevjednom.cz


Cezmína