Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
 
 
 
 

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Jedovatá krása

Brečtan sa ťahá hore po lerbane

Brečtan (Hedera helix)

 

Brečtan (Hedera helix)

Jeho krása vyniká na ním obrastených domoch či na stromoch, po ktorých sa ťahá na ich vrcholy. V jeho sýtej zeleni či pestrej kráse lemovaných lístkov však číha i nebezpečie, pretože mladé lístky brečtanu a jeho výhonky pôsobia dráždivo na pokožku. Treba dávať pozor, aby deti k brečtanu voľne nepristupovali, pretože konzumácia plodov brečtanu a mladých lístkov spôsobuje nepríjemné zažívacie ťažkosti.  Hedera helix, brečtan má však aj liečivé účinky, nachádza sa v liekoch  na uvoľnenie hlienov, proti kašlu.

Brečtan v mojej záhrade

Brečtan rastie na vlhkých a aj na tmavých miestach. Keď sa naň človek pozrie, tak musí obdivovať jeho húževnatosť a expanzívnosť. S radosťou sa šplhá po stenách domov i po kmeňoch stromov, aby sa na nás a svet okolo nás i neho díval z poriadnej "Božej" výšky. O azda každej rastlinke sú zaujímavé príbehy v starých písomnostiach archívov sveta a nielen v nich. I táto na prvý pohľad celkom jednoduchá rastlinka si časom získavala človeka hlavne tým, že je stále zelená, získavala tak mystickú moc, ktorá nie je bežná u obyčajných rastliniek.

Brečtan sa už v starom Egypte zobrazoval v rôznych ornamentoch na známych maľbách, takže pritiahol pozornosť na seba. Okrem toho bol známy aj v symbolike starého Egypta i Grécka, ako symbol večného života. V starých gréckych historických udalostiach sa stal brečtan symbolom slávy a brečtanom boli odmeňovali slávni filozofi, básnici a bojovníci, čo mu zabezpečovalo naisto popularitu medzi ľuďmi. Popínavý brečtan si našiel svoje miesto v rodinách tým, že sa mladomanželom dávali brečtanové ohánky pri vstupe do manželstva na znak vernej trvalej lásky, aby boli aj oni vytrvalí vo svojom vzťahu, ako je vytrvalý brečtan vo svojom raste, dlhoveký vo svojom "plazivom" živote a vždy zelený, teda aj mladomanželia majú byť vždy svieži a kreatívni vo svojich vzťahoch.

Časom sa to s brečtanom trochu zmenilo, lebo sa stal zjavným symbolom pre opilcov a uvoľnené mravy (aj oni sa plazia opití po zemi, ako brečtan po stenách a stromoch...  žartujem...) ale vtedajší ľudia verili, že brečtanový veniec schladí opitému hlavu, tak si ho dávali ako viditeľný symbol na vtedajšie vinárne. Neskôr brečtan prešiel rôznymi obdobiami, kedy bol uznávaný i zaznávaný a v stredovekom čase bol považovaný za nežiaducu a zlú rastlinu, ktorá "trhá" domy a poskytuje úkryt zlým, jedovatým hadom a hady veruže nemali ľudia radi... takže brečtan bol zaznávaný až do čias rozkvetu anglosaskej kultúry, kedy ho postupne povýšili ako dekoračnú rastlinku tých čias, čo viac či menej pretrváva  dodnes.

U nás akoby sa brečtana báli, ale nadišiel čas jeho rozkvetu, vidno už dnes rôzne pestrofarebné odrody pri domoch, na altánkoch, pri umelo vytvorených oddeľovačoch medzi úžitkovou záhradou a domom, či besiedkou a podobne. Častejšie ho vidíme aj ako dekoráciu v kvetináčoch v bytoch. Fantázii sa naozaj medze nekladú v dnešnej dobe a tak brečtan čaká na svoj zlatý vek a dočká sa rozkvetu, kedy bude dominovať a znovu si získa svoje výslnie medzi ľuďmi. Je predsa i liekom, ktorý pomáha...
Faktom je, že zo začiatku, keď ho dáme do zeme, tak sa neženie k rýchlemu rastu. Na zakorenenie potrebuje aspoň dva roky. Mám doma brečtan na obrastanie domu, už je druhý rok v zemi a zakoreňuje sa, aby potom, keď bude na to čas, mohol  nerušene rásť dohora.

Inak, ako popínavá rastlinka častejšie osídľuje severné a od priameho slnka chránené steny. Považuje sa síce za rastlinu, ktorá obľubuje tieň, ale rastie na každej strane aj na slnku, keď má dostatok vlahy a dobré podložie a aj vlhkosť vzduchu. Brečtanu, ako aj iným popínavým rastlinám nevyhovuje žiadny hladký povrch, čo je prirodzené, keďže potrebuje "liezť".  Pred rokmi sme navozili na miesta, kde teraz bude rásť, surové tehly zo starého domu, takže má dostatočne vápenitú zem a k tomu podklad má drsný a pritom priepustný... Faktom je, že z brečtanu je možné vytvoriť krásne vždy zelené oddeľovacie bariéry  a plazí sa aj po murovaných a drevených plotoch,  robí tak prirodzený živý plot a zberá i prach. Brečtan upína vždy na veľkých plochách a prenikavo voňavé kvety poskytujú na jeseň hmyzu veľa nektáru a peľ pre včely. Nie je to parazitná rastlina, no konkuruje s podpornými drevinami o svetlo.

Nuž objavujme krásy brečtanu a nemajme strach, nie je zloduchom čo skrýva pred nami hadov a ani diablova rastlina, ktorá je iba jedovatá a škodí človeku. Treba osvetu, aby sme brečtan lepšie poznali a dokázali využiť jeho prednosti a vždy zelenú krásu, ktorá v studených zimných mrazoch ľudí povzbudzuje k vytrvalosti a nádeji na znovuvzkriesenie prírody do jarných dní. 

Brečtan sa prisáva a ťahá vozvysok k vrcholu na lerbane

Detail brečtanového kvetu

Brečtan v mojej záhrade...

A aké ďalšie rastlinky číhajú na nás so svojou jedovatou krásou?

Čítajte ďalšie stránky...

Detail

Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian
http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo:
http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia:
http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... :
http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz
 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english: http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik:
http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu

Vsevjednom.cz


Cezmína