Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


 
 


Stránky sú optimalizované pre Microsoft Internet Explorer 4.0 a viac pri rozlíšení 1080x1024 pixelov.

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Erythrura gouldiae Amada-pestrá

Latinsky - Erythrura gouldiae, slovensky - amada pestrá
Rad: Passeriformes
Čeľaď: Estrildidae
anglicky: Gouldian Finch
vedecké názvy: Erythrura gouldiae
Protonymum: Amadina Gouldiae

Amadina Gouldovej je rozšírená v severnej tropickej Austrálii s výnimkou Yorského polostrova. Ich biotopom sú nekonečné savany od severozápadného pobrežia po severovýchodné až na juh kontinentu.  Amadinu Gouldovej objavil a vedecky popísal známy maliar a cestovateľ John Gould, ktorý ju pomenoval na počesť svojej manželky, (Amadina pani Gouldovej),  doprevádzala ho na jeho objavných cestách po Austrálii v roku 1838 až 1841. Amadina Gouldovej však bola prvý krát identifikovaná ešte v roku 1833, kedy sa dvom členom francúzskej výpravy Hombronovi a Jacquinotovi podarilo nájsť ju. Vtedy odchytili trojicu červenohlavých vtákov a usmrtili ich pre dokumentačné ciele. Je zaujímavé, že nepozorovali inak sfarbených jedincov (predovšetkým hlavovej časti) a nepodarilo sa im  ani odhaliť tajomstvá ich spôsobu života v prírode. Do Európy boli prvý krát dovezené v roku 1887 zhruba 54 rokov po ich objave.

Párenie.MOV

http://www.youtube.com/watch?v=ASMEILKI510


Pre svoje úžasne krásne sfarbenie a výskyt v rôznych farebných mutáciách je austrálska amadina Gouldovej jedným z najobľúbenejších vtákov medzi chovateľmi. Je však zároveň aj jednou z najdrahších piniek.

Gouldian Finch Courtship Dance

http://www.youtube.com/watch?v=57X-skvdMc8

Tento druh je veľmi citlivý na nízke teploty a aj na prievan, preto sa zväčša chová v izbových podmienkach. Ideálne sú na chov klietky nie celodrôtené klietky, tie sú nevhodné, ale klietky typu "bedňa" asi 1m dlhých, alebo vo voliéry kde chováme viac párov spolu. V priestoroch kde žije je potrebné udržiavať vysokú hygienu a nezabudnite si všímať akékoľvek náznaky chrčania, ktoré poukazujú, že vták je infikovaný parazitmi vzduchových vakov. Faktom je, že párik nie je vždy schopný rozmnožovať sa. Pokiaľ však chcete mať chovateľský úspech, použite ako pestúnov na vysedenie vajíčok a na odchov mláďat "pestúnku japonskú", no je potrebné, aby ste v prvom rade vždy poskytli amadine Gouldovej príležitosť odchovať svojich vlastných potomkov, ktorých inkubácia trvá 15 dní. Mláďatká opúšťajú hniezdo vo svojom útlom veku 21 dní.

O "pomocníčke pri chove - pestúnke japonskej
zopár informácií

Pestúnky japonské sú pre svoje výborné rodičovské vlastnosti používané ako pestúni pre odchov mláďat vzácnych druhov astrildov, ktoré rodičia vlastného druhu odmietli. Z toho pochádza aj samotné meno pestúnka. Často odchovávajú cudzie mláďatá aj dve samičky alebo dvaja samčekovia.
Bez ich pomoci by niektoré druhy vzácnych astrildov nemohli byť vôbec odchovávané. Cennejší je však prirodzený odchov pod vlastnými rodičmi a pomoc pestúnok by sa mala využívať len v krajných prípadoch. Bohužiaľ sú však chovatelia, ktorí ich na tieto účely zneužívajú. Za sezónu sú takto schopné odchovať desiatky mláďat, avšak takto vzácny astrildovitý vtáci strácajú príslušnosť k svojmu rodu a svoje prirodzené rodičovské schopnosti a v budúcnosti nebudú nikdy schopní odchovávať sami svoje mláďatá.
Pestúnky japonské sú pomerne aktívne vtáky. Celý deň živo poskakujú, poletujú, vzájomne si čistia perie a úpenlivo hľadajú potravu po celom zariadení. Chvíle aktivity striedajú s odpočinkom, kedy sa túlia k sebe, relaxujú, vyhrievajú sa na slniečku a samčekovia prespevujú svoju nie najpríťažlivejšiu pesničku. Sú mimoriadne tichí vtáci. Ozývajú sa iba kontaktným volaním, keď medzi sebou komunikujú - ide o akési jemné švitorenie. Zo všetkého najradšej milujú kúpeľ v miske s vodou, kde sa kúpu aj niekoľkokrát za deň, preto je nutné vodu neustále kontrolovať a v prípade znečistenia ju vymeniť.

Sú to vtáčiky veľmi spoločenské a znášanlivé tak s príslušníkmi svojho rodu, ako aj s ostatnými. Skôr sú utláčané a prenasledované inými druhmi vtákov v zariadení. Nikdy nevyvolávajú spory, podnikajú všetko spoločne. Opačná možnosť, pokiaľ budeme chovať pokope viac párov pestúniek japonských, tak sa nám natesnajú všetky do jednej búdky, čím môžu ohroziť znášku alebo mláďatá, ktoré sa v búdke nachádzajú. Preto treba chovať všetky vtáky tak, ako aj pestúnky japonské, oddelene, to znamená, že samostatne jeden pár v chovnom zariadení, čím predete neželanému kríženiu. Možno ich chovať v klietkach spolu so zebričkami a vo voliérach sú v podstate so všetkými druhmi, ktoré máte v chove.
Pestúnky japonské sú ideálne pre chovateľov, s obmedzenými možnosťami priestorov na chov. Uspokoja sa aj s malými klietkami. Ideálna veľkosť klietky pre jeden pár by mala byť aspoň 50 x 40 x 40 cm a väčšie:  100 x 80 x 45 cm a vo voliére 120 x 275 x 120 cm, kde sú však plachejšie a častejšie ich vidno iba v búdkach. Na klietkach a voliérach použiť originál mriežky, ktoré dostať zakúpiť alebo králikárske pletivo s medzerami nie väčšími ako 12 mm. Pletivo nech je poplastované, kostra voliér nech je z drevených hranolov a tiež klietky majú mať drevený základ, v ktorom sú osadené už spomínané mriežky.Vo výbere potravy sú pestúnky japonské nenáročné. Ako základnú kŕmnu zmes používať rôzne druhy prosa a lesknice. Ako pochúťku im podávať klasy senegalského prosa, ktoré veľmi obľubujú. Zo zeleného krmiva a ovocia majú v obľube jablko, nastrúhanú mrkvu s piškótou, čínsku kapustu, šalát (šalát však vtáčiky po ňom preháňa, takže opatrne s ním a len v malom množstve), špenát, listy kapusty a púpavy. Nepohŕdnu ani kukuricou a zrnom v mliečnej zrelosti. Tiež je dobré podávať naklíčené proso a s ochotou prijímajú aj naklíčený lúpaný ovos. S obľubou majú namočené piškóty vo vode na miske.
V čase odchovu mladých používať vaječnú miešanku (na tvrdo uvarené vajíčko zmiešané s nastrúhanou mrkvou a postrúhanými piškótami alebo strúhankou a doplnené o vitamíny ako je Roboran alebo Vitamix EX). S hotovými vaječnými miešankami alebo zmesami nie sú  žiaľ dobré skúsenosti, vtáky ich nekonzumujú alebo len veľmi málo. Môžeme zahrnúť do jedálnička tiež drobné múčne červy, mravčie kukly, no nie je isté, či ich budú jesť.
Ako doplnky používať sépiové kosti, jódový blok, piesok a tiež zužitkujte drvené škrupiny z vajec, ktoré použijete na miešanku. Vitamínové kvapky, ktoré podávate vtákom vo vode sú Combinal AD3 a E. Samozrejme dávkovanie treba dodržať podľa príbalového letáku.

Na prste

http://www.youtube.com/watch?v=K1M3dyNsJYU

Taxonomia Number: TSN: 559200
latinsky: Chloebia gouldiae, Erythrura gouldiae, Poephila gouldiae
slovensky: amada pestrá
česky: amada Gouldové, Amadina Gouldové
anglicky: Gouldian Finch, Painted Finch, Purple-breasted Finch, Rainbow Finch
dánsky: Gouldsamadine
estonsky: ehisamadiin
finsky: Harlekiinipeippo
francúzsky: Diamant de Gould
holandsky: Gould-amandine, Goulds Amadine, Goulds Amandine
japonsky: kokinchou
litevsky: Guldo kikilis
nemecky: Gouldamadine, Gould-Amadine, Gouldpapageiamadine
nórsky: Gouldamadin, Gouldsamadin
poľsky: Amadyna wspaniała, amadyniec
španielsky: Diamante de Gould, Pinzón de Gould
švédsky: Gouldsamadin
taliansky: Diamante di Gould.

Správanie
Hoci je často chovaný v osade v zajatí, vo voľnej prírodenie sú kolónie vtákov Gouldian. Mimo obdobia rozmnožovania sa však Gouldian často pripája do zmiešaného kŕdľa skladajúceho sa z iných druhov pinky čím sa maskujú. To je pravdepodobne obrana proti predátorom. Kŕdle sa skladajú až 1000-2000 jedincov. Počas obdobia rozmnožovania sa zvyčajne nachádzajú na hrubých suťových svahoch, kde je vegetácia riedka. V období sucha sú viac kočovné a pohybujú sa všade tam, kde je jedlo a voda.
Kŕmenie
Rovnako ako ostatné pinky, Finch Gouldian jedia semeno. Počas obdobia rozmnožovania, Gouldian pinky sa kŕmia väčšinou zrelými alebo napoly zrelými trávnatými semenami ciroku. Počas obdobia sucha ďobú na zemi padlé osivo. Počas obdobia dažďov Spinifex trávnaté semeno (Triodia sp.) je dôležitou súčasťou ich stravy. Zatiaľ u Gouldians boli zaznamenané konzumácie šiestich rôznych druhov semien tráv, vedci ešte našli dôkazy o spotrebe hmyzu.
Chovateľstvo
Gouldian pinky si všeobecne stavajú hniezda na strome v otvoroch, zvyčajne do kilometra od vody. Zvyčajne sa tak správajú na začiatku obdobia sucha, kedy je dostatok potravy v okolí. Samec robí pytačkový tanec a je to fascinujúce divadlo. Keď sa samec dvorí samici, postrapatí si perie a dáva na obdiv svoje farby. Rozširuje hrudník a naježí si perie na čele. Po párení kladie samička hniezdo asi 4-8 vajec. Obaja rodičia sedia na vajciach počas dňa, a samica zostane na vajciach v noci. Obaja rodičia majú pod kontrolou starostlivosť o mladé. Gouldian pinky opúšťajú hniezdo medzi 19 a 23 dňami a sú nezávislé za 40 dní.
Gouldian pinky majú pestrofarebné perie okolo zobáka a volajú hlasno, keď sa rodičia vracajú späť k hniezdu, aby boli schopní nájsť ich ústa a nakŕmiť ich v tme hniezda v strome.
Mladí Gouldians sú veľmi krehké až do ich konečného preperovania. Niektorí chovatelia veria, rodičia Gouldians majú väčší úspech v chove mladých, než Gouldians podporované inými druhmi, ako napríklad spoločnosti pinky.

Bolo preukázané, vedecky dokázané, že pinky samice zo severnej Austrálie ovládajú pohlavia svojich potomkov, v závislosti na sfarbení hlavy ich samčieho potomka counterpart. Tieto zistenia, boli uverejnené v časopise Science, je jedným z prvých, ktorí jasne ukazujú, že vtáky sú schopné ovplyvniť pohlavie svojich potomkov a prekonať genetické nedostatky. Hlavný autor Dr.Sarah Pryke, katedry Brain Evolution správanie a na Macquarie University v Sydney, priznáva, že mechanizmus, podľa ktorého to vtáky urobia, ešte nie je známy.
Amadina Gouldovej sa dožíva v priemere 7 rokov.
Rozlišovanie pohlavia:
Rozpoznávame tri základné formy, ktoré boli v minulosti považované za samostatné druhy a to čiernohlavú, červenohlavú a žltohlavú. Rozdiel medzi pohlaviami poznať jednoznačne. Netreba čakať na spev samčeka. Samičky mávajú spravidla matnejšie perie ako samčekovia a v období hniezdenia im černie zobáčik. U samčeka sú dve prostredné chvostové pierka o niečo dlhšie ako u samičky.

Gouldian Finches 9/12/2010

http://www.youtube.com/watch?v=1fvX4qPJkYA

Stav ochrany
Počet Gouldian pinky sa znížil veľmi dramaticky v priebehu 20.storočia. Ich biotopy boli znížené alebo zmenené. Čoskoro výskum ukázal, parazit zvaný Vzdušný vak - roztoč bol zodpovedný za úpadok druhu. To je už považované za hlavný faktor. Všeobecne platí, že Gouldian pinky sú náchylné na ochorenia a vírusové infekcií. Ich krásne farby znamenajú, že sú ľahko chytené predátormi. Požiare sú uvedené ako primárna hrozbaba v prírodných populáciách. Celkový počet Gouldian pinky vôbec nie je nízky, sú medzi najobľúbenejšími spoločenskými vtákmi a sú chované v zajatí pre domáci obchod.
Plány na obnovu sú na mieste na obnovenie a zachovanie jeho prirodzených biotopov, ako sú napríklad stavebné ochranné oplotenia, aby sa zabránilo poškodeniu dobytkom, výskum požiarov a ich vplyv na obyvateľstvo Gouldian a budovať umelé búdky s cieľom poskytnúť viac miesta pre hniezdenie voľných párov. Pokusy o znovuzavedenie doteraz boli neúspešné. Taktiež bolo navrhnuté vypracovať všeobecné zásady pre vedenie držiteľov pozemkov s vhodnou pôdou, podporu programu pre obnovu a uchovanie Gouldian Finch.

Kili Senegal Parrot - Dead Parrot or Just A Trick?

http://www.youtube.com/watch?v=iqQPvSj5Ido


Finch Gouldian, ( Erythrura gouldiae ), tiež známy ako Lady Gouldian Finch, Gouldov Finch alebo Rainbow Finch, je farebný Passerini vták endemitom Austrálie. Tam je dôkaz o pokračujúcom poklese, a to aj na najznámejšom mieste blízko Katherine na severnom území. Veľké množstvo je chované v zajatí a to najmä v Austrálii. V Južnej Austrálii sú národné parky a divoká zver kde bolo zaznamenané v roku 1990, že je tam viac ako 13.000 čo bolo vedené v aviculturists. V celej Austrálii to predstavuje asi viac ako 100 tisíc vtákov. V roku 1992 už boli klasifikované ako " ohrozené v prírode " podľa kritérií IUCN C2ai. To preto, že životaschopná veľká populácia sa odhaduje na menej ako 2500 dospelých jedincov, ale je tiež známe, že je trvalý úbytok a je ich tam len viac ako 250 dospelých jedincov a  pokračujúci pokles bol spozorovaný hlavne v počte dospelých jedincov. V súčasnej dobe sú amady pestré predmetom programu ochrany. Zdroj: Wikipedia.

Gouldian Pair 2

http://www.youtube.com/watch?v=ZEJQY8qaTgc


Hrozba pre Amadiny Gould Sternostoma tracheacolum

Roztoče vo vzdušných vakoch sa u amadín Gouldovej vyskytujú prirodzene (symbioticky). Rozšírenie a intenzita infekcie u amadín Gouldovej je znateľne vyššia ako u ostatných druhov. Symbiotický vzťah medzi amadinami Gouldovej a roztočmi Sternostoma tracheacolum sa vyskytuje pravdepodobne aj u voľne žijúcej populácie amadín Gouldovej.
Vzhľadom na neustále ohrozenie parazitmi, ich hostitelia (vtáky) majú rozvinutú - prepracovanú sériu preventívnych a kontrolných imunitných opatrení. U amadín Gouldovej sú infekcie príčinou dýchacích problémov, ktoré môžu viesť až k uhynutiu. U mnohých vtákov sa príznaky infekcie nemusia prejavovať inými symptómami, ale len ako spomalené či zastavené preperovanie, väčšinou ide o nažiny na hlave.
Imunitná reakcia v životnom cykle roztočov pomáha vysvetliť ich symbiotický vzťah. Infekciu medzi vtákmi prenášajú neoplodnené samičky roztočov, ktoré sa väčšinou zdržiavajú v hornom dýchacom trakte a v dutine zobáka. Tieto samičky sa môžu tiež premiestniť do posteriórnych brušných vzduchových vakov, kde sú chránené pred hostiteľovou imunitnou reakciou. Neoplodnené samičky roztočov sa tiež zdržiavajú v zadných vzduchových vakoch, kde sú chránené od akejkoľvek reakcie imunitného systému a ostávajú ako potenciálny zdroj rýchleho premnoženia pri potlačení imunitných reakcií. Oplodnené samičky roztoča majú tendenciu zdržiavať sa vo vzduchových vakoch, v syrinxe a v priedušnici a presúvajú sa do pľúc naklásť vajíčka. Táto forma roztočov spôsobuje náhly začiatok vážnych dýchacích problémov, ktoré končia smrťou hostiteľa. Z vajíčok sa rýchlo liahnu larvy a ešte nedospelé sa kŕmia krvou z pľúcneho tkaniva. Toto štádium infekcie spôsobuje astmatické symptómy vedúce k neschopnosti lietať a zháňať potravu. Dospelé samčeky zostávajú väčšinou v pľúcach. Ich životný cyklus sa môže zavŕšiť v priebehu šiestich dní takže mnoho vtákov sa môže nakaziť a uhynúť v krátkom čase. Priebeh akútnej roztočovej infekcie je rýchly a vážny, infekcie znižujú chuť na prijímanie potravy. Amadiny Gouldovej, ako aj iné malé spevavce musia prijímať potravu každý deň. Viac TU!

A Gouldian Minute

http://www.youtube.com/watch?v=yw-I_raGLq4

Amada trojfarebná (Erythrura TriChrome)

Blue faced parrotfinch

http://www.youtube.com/watch?v=D-cuc1cnqG0

Amada trojfarebná (Erythrura TriChrome) ( Kittlitz , 1833 )
poriadok: Passeriformes
čeľaď: Estrildidae
angličtina: Blue - faced Parrotfinch
vedecké názvy: Erythrura TriChrome
Protonymum: Fringilla TriChrome

Taxomia
latinsky: Erythrura TriChrome
slovenčina: Amada trojfarebný
čeština: Amada tříbarvá, Amadin tríbarvá
angličtina: Blue faced Parrotfinch, Blue - faced Finch, Blue - faced Parrot Finch, Blue - faced Parrotfinch, Blue - faced Parrot - Finch
dánčina: Blahovedet Papegojeamadine
estónčina: siniposk - roheamadiin
fínčina: Sininaamapeippo
francúzština: Diamant de Kittlitz
holandčina: Blauwmaskerpapegaaiamadine, Driekleurpapegaaiamadine
Blauwmasker - papegaaiamadine,
indonézština: Bondolhijau Muka - biru
japonsky: nanyouseikouchou, nan'youseikouchou
nemčina: Dreifarben - Papageiamadine
nórčina: Blahodet papegoyeamadin, Trefargeamadin, Trefarget papegoyeamadin
poľština: papuzik trójbarwny
španielčina: Diamante Cariazul, Pinzón Loro de Cara Azul
švédčina: Blahuvad papegojamadin
taliančina: Diamante facciablu, Diamante facciazzurra.Blue - faced Parrotfinch (Erythrura TriChrome) je lokálne hojný druh Estrildid finch. Najdené na severovýchode Austrálie, Japonsko, Indonézia, Mikronézske federatívne štáty, Francúzsko (uvedené), Nová Kaledónia, Palau, Papua Nová Guinea, Šalamúnove ostrovy a Vanuatu. To má, podľa odhadu Miery výskytu, 10.000.000 km 2.
*Erythrura trichroa
Erythrura trichroa trichroa
Erythrura trichroa sigillifera
Erythrura trichroa sanfordi
Erythrura trichroa modesta
Erythrura trichroa pinaiae
Erythrura trichroa eichhorni
Erythrura trichroa pelewensis
Erythrura trichroa clara
Erythrura trichroa woodfordi
Erythrura trichroa cyanofrons
Erythrura trichroa macgillivrayi
Hybridy
Erythrura trichroa x Taeniopygia guttata (hybrid)
Erythrura [prasina x trichroa] (hybrid)
Erythrura [psittacea x trichroa] (hybrid)
Erythrura [cyaneovirens x trichroa] (hybrid)
Erythrura [regia x trichroa] (hybrid)
Erythrura [trichroa x gouldiae] (hybrid)


Blue Gouldians

http://www.youtube.com/watch?v=hw9uRMggBnMGouldian chick being fed

http://www.youtube.com/watch?v=9igeeFUkFNg


Dobré rady z fóra pri chove mladých Amadin Gouldovej

Na stavbu hniezda ( výstelku búdky) používajte seno, najlepšie jemné a dlhé, Guldy zvyčajne postavia krásne hniezdo v búdke a vypletú ňou celé vnútro, nemusí to však byť u každého páru, niektorí urobia len provizórne vystlanie búdky. Do búdky pred zavesením dajte seno a vyformujte ho tak, aby bola priehlbina v strede búdky. Ďalšie seno dajte na spodok klietky, netreba ho tam dávať veľa, skorej prikladajte ďalšie kde sa už to predchádzajúce minulo. Zvyčajne do búdky ako prvá nakukne samička, ak sa jej pozdáva, tak ju začne upravovať a potom jej samček začne nosiť ďalšie seno a úpravy zvyčajne robia spolu. Ak samička neprejaví o búdku záujem ako prvá, tak samček tam zbytočne bude chodiť, nič z hniezdenia nebude. PO znesení prvého najneskôr druhého vajíčka je dobré zvyšné seno z klietky odstrániť, aby sa nestalo, že znáška bude založená pod ďalšie seno, alebo veľkou aktivitou pri úprave búdky porušia už znesené vajíčka.
Samička zvyčajne zasadne na znášku po treťom vajíčku. Znáša 4-5 vajíčok, občas 6 . Guldy už niekedy aj po znesení prvého vajíčka cez deň zahrievajú znášku, počíta sa to však až od vtedy, keď samička ostane na noc v búdke a odvtedy začína inkubácia cca 14 dní. Skúsený chovatelia vajíčka radšej odoberajú a nahrádzajú ich starými vajíčkami , alebo umelými náhradami a podložia všetky vajíčka naraz po znesení posledného, aby sa mláďatá vyliahli naraz. Nieje to však nutné robiť. Počas sedenia na znáške je potrebné, aby mali k dispozícii kúpeľničku. Nezabúdajte , že Guldy sú vtáky austrálskeho vnútrozemia , kde je relatívne suchý vzduch, nepotrebujú vysokú vzdušnú vlhkosť , dokonca im škodí ,takže dno klietky v nijakom prípade neroste vodou, aby sa nerozmnožili plesne, alebo nejaké parazity, ktorým vyhovuje vlhko. Zvyčajne úplne postačí klasická vlhkosť aká sa nachádza v bytoch, ideálna je okolo50- 60 % viac nieje potrebné. Vlhkosť si pár udržuje v búdke tým, že sa kúpu počas sedenia na znáške, ale aj keby sa nekúpali, nič to neznamená a zárodky sa z vysokým predpokladom budú vyvíjať tak ako sa majú.

Gouldian FInch Male

http://www.youtube.com/watch?v=9-6zDs2vEBsFeeding Baby Finches

http://www.youtube.com/watch?v=eX0qCteZw8E

Ak vám už Guldy znášajú vajíčka, nekŕmte ich v nijakom prípade vaječnou miešaninou, mohlo by ich to zbytočne stimulovať k ďalšej znáške a tú čo majú teraz by buď nechali tak, alebo by mláďatá po vyliahnutí nekŕmili, či ich vyhodili z búdky. Toto sa u Guld stáva dosť často ak sa nedodržujú určité postupy, ale môže sa to stať aj keď človek dodrží všetko možné. U Guld sa často stáva, že nie sú dobrí rodičia a musia sa na odchov používať Pestúnky japonské (chůvičky). Vaječnú miešaninu používajte pred obdobím párenia na stimuláciu znášky, ale treba dať pozor na to, aby vtáky nestučneli čo sa dosť často stáva najmä samčekom a potom sú neoplodnené vajíčka. Po znesení prvého najneskôr druhého vajíčka prestaňte vaječnú miešaninu podávať , stačí dávať len klasické suché krmivo. Vaječnou miešaninou začnite kŕmiť znova najskôr deň či dva dni pred plánovaným liahnutím mláďat. Do vyliahnutia mláďat ten 1-2 dni stačí podávať len menšie množstvo a viac vaječnej miešaniny začnite podávať až po vyliahnutí mláďat. Samozrejme aj keď budete podávať vaječnú miešaninu, vždy musia mať aj suché krmivo( semená). Ja nemám dobré skúsenosti s tým, aby sa pri odchove mláďat podávala súčasne vaječná miešanina a naklíčené zrno. Guldy ani pestúnky nekŕmia mláďatá hneď po vyliahnutí, je potrebný čas niekoľko hodín, aby sa vstrebal vaječný žĺtok, ktorý má mláďa ako zásobu z vajíčka. Keby nezačali rodičia kŕmiť do 24 hodín po vyliahnutí, tak je zvyčajne už problém a treba mláďatá podložiť pod pestúnky.
V tej klietke čo máte je najlepšie mať len jeden pár Guld, ak ich je viac, tak môžu vznikať šarvátky , alebo vám jeden pár zasadne a ten druhý ho bude rušiť.Webové stránky - odkazy
Krmivo http://www.chovatelskyshop.sk/sk/exoticke-vtaky/91-amadiny-zebricky-snovaci.html
Rady http://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/nemodforum/r/detail/46212/amadina-gouldove
Pestúnka japonská http://www.chovatelstvo.jex.cz/menu/papagaje/pestunka-japonska
Klub chovateľov amadiny http://www.parrotclub.sk/forum/showthread.php?id=6659
Špecializovaný obchod pre papagáje a exotické vtáctvo http://www.rajprepapagaje.sk
Predaj vtákov http://vtaky.zooburza.eu/sk/ine-vtactvo/amadina-gouldova-id10435
ZOO Košice http://www.zookosice.sk/?zookosice=zviera&id=233
http://www.gouldianfinches.eu/sk/etologia/objavenie-druhu
 Inzercia vtákov http://zvierata.bazos.sk/vtak
http://www.wikipedia.org
http://www.papagaje.eu
http://www.birdlife.org 
http://www.hnusta.sk
http://www.ifauna.sk
http://www.ifauna.cz
http://www.bazos.sk


Chovatelia

  Šutta Juraj - chovateľská stanica: "Ricardo - Parrots"
Pokroku 674
981 01 Hnúšťa
Slovenská republika
tel: 0903 749626, 0911 942685
e-mail: juraj.sutta@zoznam.sk
juraj.sutta@gmail.com
webová stránka http://www.parrots-js.meu.zoznam.sk

Kovaľ Branislav
ul. Nová 325
Abrahám, okr. Galanta
Slovenská republika
tel: 0905 947 507
e-mail: braja@orangemail.sk

Javorčeková Lucia
Kafendová 26
831 06 Bratislava-Rača
Slovenská republika
tel: 0948 701 174
e-mail: lucia.javorcekova@yahoo.com

Jozefek Marián
Brestovec 129
907 01 Myjava
Slovenská republika
tel: 0905 444 090
e-mail: m.jozefek@stonline.skVideá

Gouldian Finches Bathing in Aviary - and Parsons and Green Singing Finches, and Blue Capped Waxbills

http://www.youtube.com/watch?v=KzUbYVbB-Ms

Gardeness Gardens & Aviaries - Lady Gouldian Finches

http://www.youtube.com/watch?v=Xn-TcbaMH4o

Gouldians eating bread

http://www.youtube.com/watch?v=Xo09Eh0iKy4

MOV00767.MPG

http://www.youtube.com/watch?v=UiLo0MzKNo8

Chant du Diamant de Gould

http://www.youtube.com/watch?v=VuZ6PZHV-yooo


Diamante de gould cría.

http://www.youtube.com/watch?v=wKC7S7XjALU

Zebričky Finch Salad

http://www.youtube.com/watch?v=US7r38A2coIOnline kamery
http://www.eenet.ee/EENet/kalakotkas2.html
http://www.eenet.ee/EENet/konnakotkas.html

ON-LINE prenos z hniezd bocianov
http://vtaky.sk/announcements/show/144/Bociany-on-lineMoje
webové stránky 

Cezmín:
http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu


Vsevjednom.cz


by Cezmín Slovakia 3.10.2013 http://seniorka.szm.com ; http://cezmin.wz.cz