Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
 

 

 

 

 

.

[ Späť | Obnoviť | Dopredu ]

Agát biely (Robinia pseudoacacia)

U nás v našej doline je určite najznámejší Agát biely - Robinia pseudoacacia – kvitne v máji, teda koncom jari a má úžasne príjemnú, omamnú sladkastú vôňu. 

Koza Anča a agát

Okrem omamnej vône, ktorú máme radi, kozy priam milujú žranie agátu. Moja koza (volala som ju Anča a to len preto, lebo moja babinka sa volala Anna a ja som jej hovorievala babinka Aninka, mala som ju veľmi rada a takisto som mala rada aj moju najlepšiu nemú kamarátku kozu, preto som jej dala meno Anča) pred mnohými rokmi absolvovala také tanečné kreácie okolo agátu, až som bola od smiechu niekedy zvalená na zemi, pretože sa driapala hore na agát, len aby dočiahla na jeho listy a kvety. Zažila som s mojou kozou Ančou nejednu komickú situáciu, aj to, že spadla a nevzdávala to, znova vyskočila a driapala sa na peň, neodišla, kým nedosiahla svoj konár, na ktorého listy a kvety mala zálusk.  A veruže som ako decko jedla s kozou Ančou surové agátové kvety, požuvala som s vypľula, bolo to sladké a s príjemnou vôňou, ako decku mi to chutilo.

A čo vieme o agáte viac?

Robinia pseudoacacia

Agát biely - Fagaceae - bôbovité

Odkiaľ pochádza agát?

 

Agát je pôvodom z východnej časti Severnej Ameriky z pahorkatín Pensylvánie a Georgie. Vďaka Francúzovi Jeanovi Robinovi, ktorý ho doviezol roku 1601 do Paríža, agát sa rozšíril po celej Európe a prenikol dokonca do severnej Afriky, do východnej a Strednej Ázie a na Nový Zéland.
 U nás na Slovensku sa vysádza a bežne splaňuje, kvitne v mesiacoch V. - VI. V našej obci Horné Chlebany rastie zopár agátov v extraviláne "Hlbočina" a je i na "Vŕškoch" pri hlavnej ceste z Topoľčian smerom do Prievidze s odbočkou v Nadliciach smer Trenčín, pred susednou obcou Krušovce, kde sa o staré agáty stará cestná správa. Agát biely je významný v ekosystéme ako zdroj potravy a aj úkrytu. Keď zájdete bližšie k starým stromom, tak môžete v niektorých dutinách vidieť to, že  poskytujú domov a hniezdne priestory mnohým druhom ďatľov a iným menším vtákom. Jeho listy slúžia ako potrava pre poľovné druhy vtákov, jeleniu zver, veveričky si "pochutia" na jeho plodoch, kvety slúžia ako potrava pre mnohé druhy hmyzu, najmä včely atď.

Aké je drevo agátu?

Strom môže byť vysoký aj 25 metrov a je s rozložitými konármi a čo je na ňom pekné je to, že je na obryse so svetlou oválnou korunou. Inak, kmeň a koruna stromu sú zvláštne  asymetrické, konáre má agát vozvysok vztýčené a pomerne často pokrútené. Jeho kôra je v mladosti hladká, no neskôr začne praskať, vo svojej starobe je sieťovito členená hlbokými až točenými brázdami. V minulosti bolo agátové drevo vyhľadávané, lebo  je veľmi kvalitné. Má žltkastú farbu, je tvrdé, pružné a dobre odoláva i vode. Bolo vyhľadávané hlavne na výrobu kolov (vinohradníckych, k rajčinám, podpery na ťahavé kvety pri dedinských otvorených studniach - mali sme takú doma pri starej hlinenej chalúpke),  ako stĺpy, železničné podvaly, prepravky, násady a rukoväte, policajné obušky, drevené klince ako spojovací materiál pre drevené lode, banské, kolárske, palivové a stavebné drevo, výroba vlákniny a podobne. Faktom je, že v Amerike, rodnej domovine agátu, žije podstatne viac druhov stromov a rastlín schopných spoluexistovať s agátom než tu u nás v Európe, na Slovensku. Agát ako devina môže ešte v budúcnosti nadobudnúť oveľa väčší význam aký má v súčasnosti a to vzhľadom na jeho možné využitie pre energetické účely ako obnoviteľný zdroj energie.

Osobné skúsenosti

O tom, že je agátové drevo vynikajúce na kúrenie niet pochýb. Keď bol môj otec ako politický väzeň v Jachymove a tvrdo nútene pracoval v uranových baniach  a matka nemala peniaze na zakúpenie uhlia, chodili sme za dedinu do "Lieštiny" (háj z briez, liesok a agátov) po slovensky povedané "kradnúť" a inak povedané "premiestniť" agátové drevo, aby sme mohli uvariť jedlo, ohriať sa v jesenných daždivých dňoch a v zime. Veľmi tvrdé drevo a kvalitný výhrev.

Ťažká bola naša práca pri jeho pílení  a rúbaní, pretože niektoré stromky agátu boli hrčovité, ale matka s nami zväčša nepílila rovné stromy, hovorila, že tie majú kvalitné semeno a musia tam zostať, že tie  "špatnejšie" treba píliť a neurobíme žiadnu škodu, lebo sa agát rozmnožuje ako pýr na roli. Napriek tomu sa našli aj zlí ľudia, ktorí matku udali a tak sme si cez deň nachystali, v noci chodili po drevo a otočili sme sa aj tri krát, aby sme si navozili dostatok dreva na zimné kúrenie a aj na varenie a pečenie. Hoci nám neskôr, keď sa prenasledovanie a psychické trápenie matky trochu utíšilo, teta Jozefína Reisenauerová  za nízku cenu zabezpečila drevo z Duchonky - Osikového potoka, vždy keď som išla pásť kozu do "Števikoho hája", "Lieštiny", či "Agačiny" (tak sa nazývali háje asi pol kilometra za mojou rodnou dedinou), musela som so sebou priniesť okrem trávy aj drevo, aspoň toľko, aby bola navarená večera.  Takže o kvalite agátového dreva viem z vlastnej skúsenosti, pri agáte som sa zohrievala tri krát; pri  pílení a rúbaní, pri vození na káre alebo nosení na chrbte v batohu a potom pri varení a pečení.

Akým stromom je agát?

Agát je bežný v narušených oblastiach, vďaka schopnosti viazať pôdny dusík môže zlepšovať i pôdne vlastnosti. Agát je strom s priam agresívnou chuťou do života a zároveň s malými nárokmi na životné prostredie, je to "skromný" strom a rastie takmer všade. Je nenáročný na pôdu i vlhkosť, preto sa využíva pri zalesňovaní neplodných úbočí a aj pieskov, koreňmi spevňuje totiž svahy. V jarnom čase stačí iba niekoľko slnečných dní a puky na stromoch sa nalievajú, aby vypučali svieže mladé lístočky. Už koncom apríla alebo začiatkom mája sa nám príroda zelenie, kvitne a rozvoniava, iba niektoré stromy akoby ešte spali - k oblohe trčia holé konáre, na ktorých sú vo vetre pohojdávajúce sa zvyšky suchých hnedých strukov... sú to agáty.

Aké korene má agát?

Agátové korene  vytvárajú bohatý koreňový systém, privádzajú živiny aj zo značnej vzdialenosti, a to tak dôkladne, že sa iným rastlinám už nič neujde. Pokiaľ si všimnete, tak okolo agátov zvyčajne nič nerastie, vinu na tom má samozrejme aj nedostatok humusu, lebo opadavé agátové lístie obsahuje veľa trieslovín, prečo pomaly zotlieva.

Na koreňoch sa tvorí množstvo mladých výhonkov - tzv.výmladkov, ktorými sa strom vegetatívne rozmnožuje, preto sa agát ťažko klčuje. Agátu ani v dnešnej dobe  neprekáža znečistené ovzdušie a v mesiaci jún svojou jemnou vôňou spríjemňuje život nám všetkým. Konáre a mladá výhonky - výmladky majú párové tŕne, neraz som bola nimi dopichaná až tak, že sa mi ranky zapálili a hnisali mi...

Aké má agát listy?

Keď pozriete na jeho listy, sú striedavé, stopkaté, nepárnoperovito zložené zo 4-8 pármi jariem. Lístočky sú oválne a celistvookrajové. Prílistky listu sú premenené na hnedé, tvrdé, mierne zahnuté, pichľavé tŕne.

Aké má agát kvety?

Rozkvitnuté a príjemne voňajúce biele kvety sú v previsnutých strapcoch dlhých až 15 cm. Kvety agátu sú zložené z niekoľkých častí. Majú chlpatý kalich a bielu korunu a jeho "strieška" je ohnutá dozadu. Inak povedané, zo stredu 5 nerovnakých korunných lupienkov, vyrastá 10 dvojzväzkových tyčiniek a piestik s vyčnievajúcou bliznou. Všimnite si, že v strede má žltozelenú škvrnku. Majú typicky "motýľokvetú" stavbu (vidieť to aj na obrázku hore). Príjemná vôňa strapcov bielych kvetov láka včely, ktoré v záplave agátových kvetov nachádzajú dostatok medovej pastvy.

Aký úžitok okrem dreva a zalesňovania úbočí či pieskovísk je z agátu?

Z kvetu agátu je možné robiť aj výborné vínečko.

Agátové víno: Na 10 litrov treba 10 l kvetov agátu aj so stopkami. Zaliať ich 10 l horúcej vody a nechajte 24 hodín stáť. Potom kvety vyžmýchať, precediť a pridať 2,5 kg cukru, 100 g kyseliny vínnej alebo citrónovej, 2-3 g živnej soli a kvasinky. Na zdravie! Môj bývalý kolega z práce menom Jozef Gális z Krušoviec robieval také vínko spolu s manželkou, pozvali ma viac krát na koštovku a chutilo...

Agát biely patrí medzi najvýznamnejšie nektarodajné stromy a u nás na južnom Slovensku patrí spolu s repkou k hlavným a dnes veruže už často jediným zdrojom znášky. Včielky si rady sadajú do kvetov a my máme z toho úžitok, kvalitný agátový med. Pokiaľ v jarnom čase vidíte stáť pod horou maringotky, tak to môžu byť včelári, stavajú svoje úle do väčších agátových porastov. Keď sa otec vrátil domov z Jachymova, založil Záhradkársku organizáciu v obci a okrem záhradkárčenia pestoval aj včelstvo. Mali sme osem úľov včiel a vozili sme ich na káre pri "Agačinu". Agát najlepšie meduje na kamenistých svahoch, v chudobných štrkovitých, piesčitých a na ílovitých pôdach meduje však dlhšie. Práve tam, kde je háj "Agačina" v mojom rodisku, bola ílovitá zem. Staré agáty dodnes stoja v mojej rodnej obci  na kopci pri bývalej zvonici, kde som sa chodila hrávať so psom...

Zaujímavosť...
Dočítala som sa v nejakom časopise zaujímavosť, že jeden agátový strom môže poskytnúť až 8 kg medu. Med z agátu je žltkastý, so zelenkavým nádychom, pomerne zle kryštalizuje, takže tento jediný ostáva dlhý čas tekutý. Dočítala som sa aj to, že v susednom Maďarsku robili výskum v agátových porastoch vo veku 6 až 30 rokov a výsledky výskumov dokázali, že  jeden kvet vylúči 2 mg nektáru za 24 hodín, že  pri priemernej dĺžke kvitnutia 5,5 dňa vyprodukuje jeden hektár agátového porastu asi 770 kg nektáru, čo znamená až 385 kg medu. Agátové porasty teda predstavujú obnoviteľný zdroj mednej produkcie pre včelárov, ktorých je na Slovensku v dnešnej dobe podľa mňa veľmi málo. Pritom med je už aj vývozným artiklom, čiže pre mnohých je dôležitý exportný tovar.

Liquére...

Kto by nepoznal vyspevovanie slova "LIQUÉRE, LIQUÉRE známeho českého herca Vlastu Buriana... okrem vínečka sa dá urobiť aj kvalitný agátový "liquere" - likér... ten vedel môj otec robiť naozaj vynikajúci a pomáhal pri prechladnutí a kašľaní...

1l menej rozkvitnutých kvetov (to kvôli peľu), 1,8 l liehu (keď nemal lieh, tak použil aj vodku), 1,25 kg kryštálového cukru, 1,8 l vody, 2 citróny, 12 klinčekov. Citróny pokrájať na plátky a s kvetmi povariť na miernom ohni v 1,5 l vody  asi 15 až 20 minút. Odstaviť a prikryť na 24 hodín. Potom kvety a citrón vyžmýkať, precediť, pridať klinčeky, cukor a povariť na sirup. Po vychladnutí vybrať klinčeky, doliať lieh a uzatvoriť  nádobu na 1 až 2 týždne. Potom stočiť, zátku zavoskovať a uložiť do chladu na tmavé miesto.

J. Ľ. Holuby - * 25. 3. 1836 Lubina - + 15. 6. 1923 Pezinok
Bol slovenský národne uvedomelý kňaz, vedec, historik, archeológ, národopisec a spisovateľ. Ako národopisec opísal používanie rastlín v ľudovom liečení a takisto ich magickú silu. Napísal: Rosa canina L. Šípová ruža - Keď je mnoho šípok v jeseni, nech sa seje mnoho žita, lebo sa budúceho leta dobre vydarí. Šípkový lekvár tu jedávajú od kašľu a šípkový ocot dávajú do polievky." Alebo... Fumaria officinalis L. Ocikávka. Gertrúdka - "Zelinu si dávajú devy na noc pod hlavu, aby sa im zjavil vo sne vyvolený. Tu pijú zo zeliny čaj proti boleniu brucha." Matricaria Chamomilla L. Kamilky. Komindlec - "Všeobecne pri žalúdkových poruchách ako čaj sa užíva. Je divné, že fajčiari pri nedostatku tabaku fajčia aj rumančekové kvety. A nakoniec... "Robinia Pseudacacia L. Biely agát - "Kvet v riedkom ceste na masle upražený ako maškrtu jedávajú. Ale aj od kašľu si ho dávajú."

Stará mama bylinkárka

"Bosorka" , čaje z agátu, symbolika

Moju starú mamu Máriu volali "bosorka" zato, že zbierala bylinky a dávala ich tomu, kto prišiel a požiadal o ne. Poznala mnohé bylinky, aj tie jedovaté. Agát však bol pomocníkom pri rôznych tzv. "bruchaboleniach", teda ak mal niekto kŕče, tak mu dávala vždy aj agátový kvet. Sušila ho na drevených "leskách", ktoré mala na zimu na sušenie sliviek a dosúšala na peci. Kvet dávala aj do čajov na vyprázdňovanie mechúra. Narábala s kvetom jemne, ako hovorievala v tomto zmysle: "...agát je kráľovský strom, lebo Kristus mal na hlave tŕňovú korunu a u nás doma  na Slovensku je tŕňovou korunou agát. Kvety treba brať do rúk s úctou a nezabudnúť na bolestnú pichľavú Kristovu korunu na hlave..." kvety, sa zbierajú od mája do júna. Agát je symbolom poznania a zasvätenia, regenerácie a prekonania smrti myšlienkou, čím sa zaradila i do slobodomurárskej symboliky.
V Európe je známa legenda, ktorá hovorí o tom, že Šalamún, kráľ izraelský mal staviteľa, ktorý mu staval chrám. Aby si uľahčil vyplácanie robotníkov na stavbe, vymyslel si ich triedenie podľa hodnosti, ktorú im poprideľoval:
Boli to: učeň, tovariš a majster. Iba ten, kto spoznal heslo mohol postúpiť do vyššej kategórie, čiže na vyšší stupeň v rebríčku hodnotenia zavedeného triedenia robotníkov.
A čo sa stalo? Šalamúnov staviteľ odmietol prezradiť  heslo tovarišom, ktorí chceli postúpiť v hodnosti. Napálili sa a zabili ho. Zo strachu, aby sa neprezradila vražda, ktorú spáchali, zakopali ho a na hrob mu položili iba vetvičku agátu. Ak ste si všimli, tak ako symbol sa vetvička používa i dnes na úmrtných oznámeniach...

Keď otec pracoval v Prahe vo svojich mladých rokoch, stretával sa tam aj so slobodomurármi a preštudoval veľa literatúry tých čias o tomto spolku. Rozprával mi o tom, že aj slobodomurári majú symboliku agátu, vraj, pri zasväcovaní do stupňa majstra ukladali kandidátov do rakvy s vetvičkou agátu v rukách... Vraj pri takomto zasväcovaní mali formulku: „Agát vie!“ Javilo sa mi to ako neskutočné a tak hrôzostrašné,  tajomné, že už pri vyslovení slobodomurár som mala nie dobrý pocit, vraj na najvyšší stupeň ovládali manipuláciu s ľuďmi, sústavne sa učili, aby mohli presviedčať a získavať nerozumných ľudí do svojho spolku ako svojich sluhov bez vlastnej vôle... Používam slovko "vraj", pretože som tomu, čo mi otec rozprával o slobodomurároch, ako dievčisko veriť nechcela. Napokon mi dal čítať knihy "Kabala", "Hypnóza", "Náuku o vedomí a nevedomí", k tomu pridal Rukoznalectvo", "Herbáre", Náuku o tele", "Psychoanalýzy" (mám ich dodnes), ktoré mu zostali a ktoré sa zachovali iba vďaka tomu, že boli požičané u jeho známych v čase, keď eštebé robilo domovú prehliadku po jeho zatknutí a matka z jedu, a hlavne zo strachu spálila jeho knihy, čo zostali doma po domovej prehliadke. Matka nečítala knihy, okrem "Snára", modlitebnej knižky a knihy o "Sv. Anežke českej" nič viac, nemala žiadny vzťah k čítaniu a samoštúdiu a ani prehľad o otcovej literatúre, ktorú tak urputne premŕvali eštebáci vypytujúc sa jej, kde má ukryté protištátne knihy. Po preštudovaní kníh, ktoré vtedy boli naozaj ťažkou literatúrou pre mňa ako 12 ročnú, ale som ich všetky prečítala, som získala aspoň zčasti určitý obraz, o čom je slobodomurárstvo.

Ako si pripravujem čaj z rastlín?

Sú tri spôsoby prípravy, ktoré môžeme kombinovať

Macerát

To je výluh za studena a má najsilnejšie účinky.
Rastlinky zalejem studenou vodou (asi 15 až 20°C). Nechám stáť najmenej 1 hodinu či 8 až 12 hodín. Výluh po odstátí precedím cez vatu alebo filtračný papier ak ho mám k dispozícii, zahrejem na teplotu pitia, pijem po dúškoch. Zostatok si nalejem do termosky. Macerujem rastlinky preto, lebo by stratili na účinnosti, ak by som ich zaparila alebo urobila odvar.
Maceráciou si pripravujem čaje z takých rastlín, ktoré nemôžem zapariť, pretože zvýšenou teplotou by sa stratil ich liečivá sila.

 Zápar

Zápar si obyčajne urobím tak, že drogu po navlhčení prelejem predpísaným množstvom vriacej vody a nechám stáť v prikrytej nádobe. Ak ide o zápar z čerstvej byliny stačí ju nechať 1 až 2 minúty. V prípade, že zápar robím zo suchých bylín, nechám ich vylúhovať asi 15 minút a potom precedím.

Odvar

Ten získam za tepla, čiže na bylinky nalejem prepísané množstvo vody a v predpísanom čase v prikrytej nádobe varím. Najčastejšie sú to 3 minúty. Pokiaľ ide o korene, tak 5 až 15 - 20 minút, záleží aké korene a načo sa používajú. Výluh nechám stáť asi 15 minút a precedím.

Všeobecne sa dáva jedna zarovnaná čajová lyžička bylín na 1 liter vody.

Ako si robím čaj z agátového kvetu?

 2 lyžice agátového kvetu zalejeme 4 dl horúcej vody a necháme päť minút odstáť. Piť po dúškoch 2-3 krát denne 1 dl a zaručene sa zvýši vylučovanie moču a uľaví sa ľadvinám i mechúru. Čaj s agátovým kvetom a pŕhľavou dvojdomou - žihľavou - je najistejším prírodným močopudným prostriedkom pre toho, kto to potrebuje a je dobrý na jarné kúry.

Inak, stará mama zbierala aj kôru a vetvičky a robila nejaký esenc na "pálenie žáhy - keď sa zo žalúdka tlačí do krku kyselina" - ale to dávala zriedkavejšie, lebo to je už jedovaté a nemôže sa to užívať bez dávkovania podľa váhy a bez istoty, že to naozaj treba.  Mne pritom prízvukovala, že nikdy nesmiem žuvať kôru a ani listy a stopky či semená, lebo by som sa otrávila a zomrela a ja som zomrieť nechcela... Dnes už viem, že sa používa takýto esenc pri žalúdočných a dvanástorníkových vredoch. 

 

 

 

Včely a kóma

Hoci som otcovi iba občas asistovala pri práci s včelami, niečo som si predsa len zapamätala. Žihadiel včiel som sa bála "ako čert kríža". Keď som mala tri roky (odvtedy si pamätám všetky zlomové a "hororové" veci svojho života), otec bol ešte doma, povedal mi, že môžem ísť za včielkami, no musím im povedať ako sa volám, že ma potom nepoštípu. Išla som a otec s matkou sa smiali, ako odvážne som kráčala k úľu... no čo sa stalo následne, to nepredpokladal ani jeden z nich. Povedala som včielkam, ako sa volám, jedna včielka mi však sadla na vrch hlavy a okamžite ma poštípala, čo vyvolalo moju obrannú reakciu, začala som metať rukami, kričať, plakať a zrazu bolo na mne more včiel, štípali ma všade, vyrojili sa z úľa. Keďže som bola vzdialená od rodičov asi 10 metrov, nestihli dobehnúť tak rýchlo, aby mi pomohli a uchránili ma od žihadiel. Mala som vo vlasoch plno včiel i na šatách a rukách... bola som tak doštípaná, že mi tvár (a aj ostatok tela) spuchla, začalo ma dusiť a viac som už nevedela o sebe. Dozvedela som sa, že mi otec dával prvú pomoc, udržiaval mi otvorené ústa a chránil ma, aby mi nezapadol jazyk...

Vnučka Barborka u mňa na návšteve s tigrom, ktorého dostala na svoje narodeninky od babky a dedka. Hravá štvornohá Mikina a roj včiel

Dodnes, teda ešte i dnes sa mi pred vnútorným zrakom vybaví obraz studne, odkiaľ som išla k včelám a ako ma štípali, ako matka bežala ku mne s roztiahnutými rukami a vytreštenými očami a sama seba vidím... mala som bielu volánikovú zásterku na sebe vzadu so zapínaním so zaväzovaním na páse vzadu na mašľu a modré šatky z plátna - modrotlač. Včelieho jedu som mala veľmi vysokú dávku ohrozujúcu na živote, okrem strašných opuchov, upadla som do bezvedomia a trvalo to takmer desať dní. Urýchlene ma previezli do vojenskej nemocnice v Nitre, kde som ležala medzi životom a smrťou tých uvedených desať dní a napokon zvíťazil život, Pán Boh si ma nezobral k sebe. Takže som od malička mala obrovský strach zo všetkého čo lietalo a vrazilo do mňa, čo som ale postupne prekonávala práve tým, že som už ako školáčka tú háveď začala chytať do rúk. Faktom je, keď ma ako školáčku poštípal čmeliak, tak som už neopuchla tak, ako iné deti. Odvtedy som sa ale nikdy pri včelách a osách neoháňala rukami, iba som ticho stála so zatajeným dychom a pokiaľ bolo možné, vyhýbala som sa tejto štipľavej hávedi "veľkým oblúkom". Hovorí sa, že sa gény dedia... nuž, môj syn má alergiu na včelí jed, jedno uštipnutie znamená jeho smrť, ak by nemal do štyroch minút pomoc a myslím si, že to zdedil po mne v génoch práve vďaka tomuto hororovému zážitku z detstva, ktorý si pamätám ako zlý sen.

24.5.2008 popoludnie

V dopoludňajšom čase sa zo susedného domu vyrojili včely. Áno, čítate správne, z domu susedov, kde si urobili v starom hlinenom múre svoj úľ a vchod do tohto úľa majú vedľa plynového potrubia, ako vidíte na fotografii. Nádherné, teplé a slnečné počasie u nás panuje, takže je hriechom sedieť teraz pri počítači a neísť von, balím a odchádzam...

Aký je plod agátu?

Plod agátu je 5-10 cm dlhý, sploštený, viacsemenný struk s tmavými
semenami obličkovitého tvaru, tmavohnedý struk. Semená sú schopné prežiť v pôde aj niekoľko rokov a zachovať si pritom svoju klíčivosť. Pri vytvorení vhodných podmienok (opätovné narušenie územia) sú schopné "prebrať sa" a vytvoriť novú generáciu. Tieto vlastnosti sa súčasne považujú aj za nie pozítívne, pretože znemožňujú kontrolu šírenia agátu.

Ešte tri druhy agátu

Agát biely Frisia
Agát biely Frisia je dekoratívny strom, ktorý dobre prepúšťa svetlo, takže pod ním je všetko presvetlené. Jeho tvar je oválny, vzpriamený, jeho lístie je krásne žlté, v lete stmavne a na jeseň zase len žiari zlatožltou farbou, je opadavý a úžasne odolný. Rastie v horúcej a suchej klíme, ale znáša i zimný chlad, prosto sa dobre prispôsobuje i mestským podmienkam a na výživu chudobným pôdam. Použitie nachádza ako strom mestských ulíc, takisto v  priemyselných areáloch a v znečistených oblastiach. Jeho dobrými vlastnosťami sú rýchly rast, odolnosť voči znečisteniu, zlaté jesenné sfarbenie a smotanovo-biele súkvetia voňavých kvetov. Nevýhodou je jeho zázračná schopnosť tvoriť odnože v prípade poškodenia. Obľubuje letnú vhlkosť. V dospelosti dorastá do výšky 8-12m a šírky asi 7m.

Agát biely Umbraculifera (Robinia pseudocacacia Umbraculifera)
Je guľovitý agát vrúbľovaný na kmieniku vo výške 2,2m. Vytvára takmer pravidelne guľovitú korunua je kráznym solitérom do romantických zákutí malých i väčších záhrad či malých záhradiek, nezaberie totiž veľa miesta, pred budovy i na parkoviská. Koruna vo výške 2-2,5m po mnohých rokoch rastu dosiahne priemer 1,5-2m.

Agát biely (robinia pseudo acacia)
Agát biely v európskej miernej klíme zdomácnel natoľko, že miestami vytvára súvislé husté porasty, najmä nížiny poskytujú tejto tŕnitej drevine dostatok slnečných lúčov a tepla. Pre liečivé účinky sa zbiera najmä kvet, zbiera sa však aj čerstvá kôra z mladých jarných vetvičiek,  podľa historických záznamov v starovekom Egypte sa špičky konárikov agátu používali ako antikoncepčný prostriedok. Dnes sa ale využívajú výhradne len v homeopatii. Kvet agátu má močopudné a žlčopudné účinky, okrem toho zvyšuje tvorbu prírodných enzýmov na zlepšenie trávenia bez toho, aby zvyšoval chuť do jedla, čo je pre mnohých dôležitá vec. Kvet rastliny chúlostivo reaguje na spôsoby skladovania, treba ho uchovávať vo vzduchotesných nádobách. Pridáva sa do rôznych zmesí, v ktorých podporuje spazmolytické pôsobenie, ale aj zlepšuje ich chuť a vôňu. Napríklad v gynekológii sa často využíva kombinácia kvetu agátu s vňaťou myšieho chvosta, či alchemilky. Kvetová droga nemá žiadne vedľajšie účinky, to však neplatí o agátovej kôre alebo koreni, preto sa v alopatii nepoužívajú, ale iba v homeopatii . Balzam pripravený z agátového kvetu a medu, podporuje schopnosť sústrediť sa a je ako účinné a chutné spazmolytikum (liek odstraňujúci kŕče). Zlepšuje látkovú výmenu a pôsobením na obličky pomáha aj pri reumatizme.
Homeopatia využíva kôru stromu, ale aj kôru koreňa, spracováva sa maceráciou 70%-ným liehom po dobu 14 dní, pri izbovej teplote a občasnom pretrepaní. Droga obsahuje napríklad tanín, glykozidy, organické kyseliny, karotín, robigenín a ďalšie. Svojimi liečivými účinkami utišuje migrény, hyperaciditu, pálenie záhy, zaberá aj ako posilňujúci prostriedok a ako silnejšie spazmolytikum, najmä pri kŕčoch žalúdka a hladkého svalstva čriev.
Z Herbára liečivých rastlín autor: Janča – Zentrich, Eminent 1994; Macků a Krejča: Atlas liečivých rastlín SAV Bratislava 1964.

UPOZORNENIE!!!

Agát obsahuje toxické bielkoviny. Celá rastlina okrem kvetov je jedovatá, výnimkou sú len biele kvety bez stoniek. Neradno zabúdať aj na to, že pre jedného je vôňa kvetov omamná a príjemná a pre druhého môže byť síce tiež omamná, no po chvíli sa začne dusiť. Platí to pre astmatikov, tí by sa nemali zdržiavať v blízkosti rozkvitnutých agátov vôbec.

Takže si zopakujeme: celá rastlina, okrem kvetov, je značne jedovatá a spôsobujú to prítomné látky bielkovinovej povahy - toxalbumíny ( robín, fazín a iné). Vyskytujú sa otravy nielen zvierat, ale najmä detí po žuvaní listov, kôry koreňa alebo semien.

Robín zapríčiňuje aglutanáciu červených krviniek.

Príznakmi otravy je: bolesť hlavy, nevoľnosť, slinenie, preháňanie,  srdcová slabosť, prudký pokles tlaku, kŕče, ochrnutie až smrť. V prípade otravy treba ihneď zabezpečiť rýchlu lekársku pomoc.

 

Nezbudnite na staré známe: "Keď je veľa agačiny, bude veľa fazule".


 
A aké ďalšie rastlinky číhajú na nás so svojou jedovatou krásou?

Čítajte ďalšie stránky...

  MENU

Jedovaté bylinky, kry, stromy

  Tmavé pozadia 1
Agát biely Tuja Tmavé pozadia 2
Brečtan Vistéria Tmavé pozadia 3
Bršlen európsky Vtáčí zob  
Cypruštek Záver Bledé pozadia
Imelo Bledé pozadia 1
Kalina   Bledé pozadia 2
Krušpán  

Bledé pozadia 3

Lantana menlivá    
Oleander   Animované
Pavinič   Mikuláš
Prutnatec   Vianocné obrázky
Rododendron  

Lišty

Semená  

Gify

Štedrec  

Vianoce

Tis obyčajný  

Velkonočné

   

Moje
webové stránky 

Cezmín: http://cezmin.wz.cz
Cezmín: http://cezmin.wz.sk
Vianoce: http://vianocesk.wz.cz
Viktorian http://viktorian.wz.sk
 Svadba: http://svadbask.unas.cz
 Bylinky:
http://bylinky.czweb.org
Seniorka: http://seniorka.szm.com
Jáska noc: http://cbjanskanoc.ic.cz
Cintorín:
http://cemetery.zaridi.to
 Bábiky: http://svetbabik.czweb.org
Vianoce: http://vianocesk.szm.com
Slovania: http://slovania.czweb.org
 Pani Príroda: http://eufrosyne.wz.cz
 Veľká noc:
http://velkanoc.czweb.org
Veľká noc: http://velkanoc.czweb.org
Gloria Polo: http://gloriapolo.czweb.org
Moji psíkovia: http://mikinka.czweb.org
Milujem pani P... : http://eufrosyne.wz.cz
Cezmín ker a alias: http://cezmin.czweb.org
 Michal Krpelan: http://michalkrpelan.wz.cz
 Aishwarya Ray z Indie: http://aishwarya.wz.cz
 Horná Chlebany : http://hornechlebany.unas.cz
 Rádioamatéstvo  : http://cbrsk-chlebany.euweb.cz

 Múdra ako rádio: http://www.mudraakoradio.euweb.cz
CB Fan rádioklub Slovakia-CBRSK: http://cbrsk.euweb.cz
Webové stránky, ktoré som urobila iným zdarma
Pes Buldog english:
http://ruda-etuda.czweb.org
Ranní Sedmička: http://rannisedmicka.wz.cz
Olympionik: http://olympionikholub.wz.sk

Seniorka a deti: http://seniorka-deti.wz.cz
Senior Honza: http://senior-honza.wz.cz
Práva dieťaťa: http://dieta.czweb.org

Senior Baťo: http://dano17.wz.sk
Späť| Obnoviť | Dopredu